”Dinamo va reinventa limba română”. Dan Capatos îi face praf pe acționarii și jucătorii ”alb-roșii”: ”Adjective fotbalistice care exprimă neputința”
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F6%2F10%2F16993%2F17180122004d943e33.jpeg&w=960&h=640&c=1)
Dan Capatos | Publicat: 10.06.2024 12:36 | Actualizat: 10.06.2024 12:36
Au trecut alegerile locale și europarlamentare, cu toată agitația lor și capacitatea lor unică de a ne atrage atenția, mai cu o bătaie între candidați, mai cu o flegmă țintită meșteșugit fix între ochii “dușmanului” cu altă siglă politică în piept, cu eternele ștampile luate acasă din greșeală și acuzații de fraudă cu urna mobilă.
În tot acest timp, cea mai mare parte a jucătorilor din Liga 1 sunt în vacanță, pentru că, ce să vezi, nu au găsit prea mulți fotbaliști de loturi naționale, calificate la Euro, drumul spre meleagurile noastre. Daca nu le-a plăcut geografia… Așa că, în așteptarea acestui Euro mai-sus pomenit, unde mă hazardez să spun că vom face maxim un egal în grupe și că în scurt timp o astfel de performanță va fi sărbătorită în București cu fotbaliștii lotului plimbați cu autocarul decapotabil, așadar, în asteptarea acestor noi performanțe, să mai aruncăm un ochi și în grădina din Ștefan cel Mare.
Unde, acu’ vreo doi-trei ani, nici autocar nu mai era. Noroc că lucrurile s-au schimbat. Acum există investitori, echipa e în pragul ieșirii din insolvență și se pregatește nevoie mare de viitoarele lupte din campionatul următor. Doar că investitorii sunt pământ de flori într-ale fotbalului, dar mândri nevoie mare când vine vorba să atragă specialiști pe lângă ei, în pragul ieșirii din insolvență stăm deja de prea mult timp, aidoma unui bolnav de agorafobie, speriat să facă pasul spre lume, când ușa casei i se deschide, iar “luptele” din campionatul următor vor fi, foarte probabil, tot pe viață și pe moarte pentru a evita retrogradarea.
Chiar dacă unul dintre Păcălicii Naționali se bate acum cu cărămida în piept spunând, ca de fiecare dată, că echipa Dinamo se va lupta sezonul următor pentru play-off. Chiar… De unde o fi luat cărămida? Că bătrânul stadion înca își “mănâncă” pensia bine-merci și nu pare a fi deranjat de vreun buldozer. Se pare că stă bine așa cum e, pentru că poate fi folosit și în alte scopuri. Mai nou, a fost și motiv de dispută electorală. Peste toată această atmosferă de vacanță, plutește în aer și ne ajunge la urechi un “zumzet” din “stupul” conducerii.
“Regina” Eugen Voicu “scuipă” din nou miere în urechile fraierilor care îl mai ascultă. Doar asta a făcut tot timpul, după ce a pus stăpânire pe “roiul” dinamovist. Nu-i așa că aveti chef de o porție zdravănă de râs? I-auzi una: “Suntem în discuții și cu alți potențiali investitori, dacă lucrurile se mișcă bine, vom veni într-o lună-două cu un anunț. Dacă nu, probabil că va mai dura! Sperăm ca discuțiile să se finalizeze și să fim bucuroși că avem actionari noi”. Deci, cum??? “O să facem un anunț într-o lună-două, dacă nu, nu!”. Wow! Gândire de acționar serios, n-ai cum să-l contrazici.
Ce-i drept, și noi am fi bucuroși să avem acționari noi. Dar fără voi, Păcălicilor! În privința “anunțului”, așteptăm, și nu doar de o lună-două, să ne spuneți când scoateți echipa din insolvență. Cine vă opreste să faceți asta, potenților financiar? Mai aveți nevoie de niște fraieri să vină cu banii lor și să conduceți voi? Se pare că da. Dar hai să mai râdem puțin, ce atâta încrâncenare. Că Voicu nu se oprește din “tarantele”: “Trebuie să ne propunem ținte ambițioase, pe care să și le putem realiza. Este dorința noastră, trebuie să fim în play-off. Toată lumea trebuie să își concentreze eforturile în această direcție. Suntem pe un drum catre normalitate”.
Așa vede Voicu normalitatea la Dinamo: fără drept de a juca în cupe europene, fără niciun transfer efectuat (chiar acum, când scriu aceste rânduri, lotul s-a reunit pentru perioada de pregătire), cu aceiași Abdallahi și Amzări, transformați între timp în adjective fotbalistice care exprimă neputința, mă rog, și alte astfel de “normalități”. Cel mai probabil vom auzi în scurt timp discuții de genul:
<<“Frate, cât de abdallah am jucat azi!!>>
<< E, lasă că se putea și mai amzăr de-atât>>
Dacă nu se schimbă nimic, și e foarte greu de crezut că acest lucru se va întampla, la anu’ pe vremea asta suporterii vor fi îmbătrânit încă 10 ani, pe stadioane și în fața televizoarelor, cu pungile de medicamente pentru inimă la picior, dar fericiți că au mai evitat o retrogradare. Oare?
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)