FCSB a dat peste nas contestatarilor. Andrei Ciobanu laudă prestația campioanei României cu Sparta Praga
![Andrei Ciobanu, editorial după Sparta Praga - FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19963%2F172297544306cfd156.jpeg&w=960&h=640&c=1)
Andrei Ciobanu | Publicat: 06.08.2024 23:17 | Actualizat: 07.08.2024 09:14
De cel puțin două săptămâni încoace, mulți analiști au cântat Prohodul roș-albastru prin mai toate redacțiile sportive și au concluzionat în cor că FCSB, dacă scapă nebătută din deplasarea în capitala Cehiei, poate să se considere mulțumită.
Ce nebătută… Și dacă scapă cu un 2-0, tot e bine. Sigur, pe hârtie, Sparta era favorită în această partidă, însă, după cum știm cu toții deja, fotbalul se joacă pe teren, nu în tabele. Te-ai gândi că unii tehnicieni (sau foști tehnicieni, că unii antrenează mai mult prin emisiuni în ultima vreme) ar trebui să știe lucrurile astea și să nu se hazardeze în verdicte atât de tranșante înainte de meci.
În fine…
FCSB, prestație solidă cu Sparta Praga
Campioana a început extrem de bine meciul cu Sparta, ba chiar a avut ocaziile mai mari în prima repriză. Din punct de vedere tactic, băieții lui Pintilii & Charalambous și-au îndeplinit excelent sarcinile (că tot se vorbește atât de mult de importanța antrenorilor, deciziile tactice sigur nu vin din lojă) și, pentru un meci în deplasare, cu o asemenea miză, echipa a jucat exact ceea ce era nevoie să joace.
Pe de altă parte, arbitrul acestui meci a părut mai deranjat de protestele sau tragerile de timp ale oaspeților decât de intrările să zicem… cel puțin energice ale gazdelor.
Sincer, la o asemenea liniște în joc precum cea pe care a arătat-o astăzi FCSB chiar nu mă așteptam. După o ratare dintr-o poziție ideală a lui Băluță, campioana României a reușit până la urmă să deschidă scorul prin Dawa, un gol venit extrem de firesc pentru oricine a văzut meciul.
Cehii și-au arătat încă o dată sportivitatea și caracterul frumos atunci când roș-albaștri aveau doi jucători căzuți pe gazon, iar ei, sub privirea nepăsătoare a arbitrului, au continuat să atace fără niciun fel de problemă.
Returul de la București se anunță dificil
Din păcate, în minutul 80, gazdele au înscris, după o ieșire eronată a portarului FCSB-ului. În momentul acela, instant mi-am adus aminte de meciul de la Ovidiu, de acum două sezoane, când s-a pierdut titlul.
Și istoria a fost extrem de aproape să se repeta, dar de data aceasta am avut mare noroc cu intervenția VAR care a anulat golul 2 al cehilor, după un fault asupra lui Edjouma. Și uite-așa, s-a terminat 1-1, dar acest mici momente de relaxare sau de lipsă a concentrării, la acest nivel, te pot costa o calificare.
Cred că nici cei mai mari hateri (și Slavă Cerului, avem de unde că am adunat câțiva pe-aici) nu pot contesta faptul că FCSB nu ar fi meritat să plece învinsă de pe terenul Spartei și că a fost echipa care a controlat partida. Cert e că încă se joacă accesul în playoff și, mai important decât atât, avem șanse.
Se pare că ADN-ul meciurilor mari făcute de această echipă în cupele europene de-a lungul timpului, încă este prezent în mentalitatea roș-albastră. Căci, la finalul zilei, doar despre asta e vorba. Deci, cu toată reverența și cu riscul de a mă repeta, lăsați-ne să ne pregătim pentru Champions League.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![”Ce câștigăm concret prin venirea lui Lucescu”. Ștefan Beldie, despre numirea noului selecționer: ”Fotbalul nu-ți oferă garanții”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19939%2F17229426832d7de1b6.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Elicele inversate ale Craiovei. Marius Mitran scrie despre startul de sezon al Universității](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19896%2F17228680226b6fd7c4.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”'Mister' Dinamo”. Dan Capatos, amintire de milioane cu Cornel Dinu: ”Ne-a propus un șpriț. Am omis să spun că mă însor a doua zi!” / ”Mergem la el și îi spunem doamnei că a stat cu noi toată noaptea”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19839%2F1722787499729102e6.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Victor Vrînceanu scrie despre conflictul momentului: Adi Mutu a devenit prea sensibil! Nu are voie să vorbească, momentan, de la egal la egal, cu Mircea Rednic!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19801%2F17227134396543a8bd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, după Maccabi Tel Aviv - FCSB 0-1: ”Tot ce contează e rezultatul, care spune CALIFICARE!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F31%2F19667%2F1722461643f2d22815.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Catastrofa de la Rapid. Situația giuleștenilor, prin ochii lui Ștefan Beldie](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19604%2F172235031097e44c82.jpeg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Jordan Chiles i-a ”suflat” medalia Anei Bărbosu, iar acum îi răspunde Nadiei Comăneci: ”E amuzant că unii oameni nu pot fi niciodată fericiți pentru cineva...”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19921%2F1722923438891fcd94.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce a spus Michelle Obama despre podiumul de la gimnastică, după ce Ana Bărbosu a rămas fără medalie: ”Încă sunt copleșită”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19975%2F1723019049a2511153.jpg&w=540&h=360&c=1)
![CNN reacționează după ce Jordan Chiles i-a luat medalia Ana Mariei Bărbosu în ultima secundă la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19895%2F172286718068997ad1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Times: Cum să nu fie Putin îngrijorat? Baza NATO din România găzduiește bombardiere nucleare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F2q_69EMFPWXUMbew0n_yYEJkgumlbhfj6JLFmO4oAmo%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvNTk2NWMxNzZmOTVkMmI5Nzc0YzIyZmRhZDU1NzU1NDAuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Bunică, îndepărtată de familie pentru că s-a angajat la o școală. Voia o aniversare ca în povești!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FbJI-xX1EnWRiJkQ_68jzAMDBh-WryiKLYXUd1aRw8ks%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYzE3ZjVmMzBkMDI5YTM2NTJjMTdmMmJmNWMyZmFkMGUuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce înseamnă dacă găsești ridicate ștergătoarele de la parbriz? Ce amendă îți poate da poliția?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FLAjbOd8GV_ijvPskDt82XZXkJb69xiPR2kS8xQSq5TA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYTM4YWViM2ZlN2U5ODAwYjgzNWY0YTZhMGRjMzdhNjguanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mihaela Cambei, prima reacție după ce a câștigat argintul olimpic: ”Este concursul vieții mele”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F8%2F19999%2F1723066101482d1899.jpg&w=540&h=360&c=1)
![FC Porto, ofertă pentru un internațional român](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19995%2F17230572645e71e6bd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Florin Tănase a semnat cu FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19993%2F1723054869cc5eed8d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Farul transferă în Seria A. Mutarea neașteptată făcută de Gică Hagi](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19989%2F1723049455911e5493.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Tensiune la Rapid. Neil Lennon, atenționat de conducerea giuleșteană: ”Trebuie să fie de acord!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19991%2F1723051259eee45b45.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Dinamo, transfer de impact! Jucătorul de 2.500.000 de euro a semnat](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19985%2F172304132078e34c11.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Când judecă TAS cazul Sabrinei, după contestația făcută la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19990%2F1723049289c77033d3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Controversa iscată după ce Sabrina Voinea a decis să meargă la TAS: ”Mi se pare un pic cam mult să suspectezi că oficialii folosesc un fake”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19976%2F17230262193695fbc9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mihaela Cambei, prima reacție după ce a câștigat argintul olimpic: ”Este concursul vieții mele”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F8%2F19999%2F1723066101482d1899.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Când judecă TAS cazul Sabrinei, după contestația făcută la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19990%2F1723049289c77033d3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Controversa iscată după ce Sabrina Voinea a decis să meargă la TAS: ”Mi se pare un pic cam mult să suspectezi că oficialii folosesc un fake”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19976%2F17230262193695fbc9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Roxana Dobre şi Florin Salam s-au împăcat! S-a întors la el, după ce se mutase alături de copii la bunici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F4%252F278%252F1722768343f9493fb2.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Dan Negru, reacţie nervoasă după moartea lui Nicu Covaci: "Respectul îl dăm doar celor morţi"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F3%252F276%252F1722687399b915569e.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Povestea de film a lui Andrei Cornea, campion la Jocurile Olimpice! A tăiat lemne pentru bani până la 16 ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F2%252F272%252F172254822125af8245.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)