”Prelungiri”. Dan Capatos, foarte dur după ce Dinamo este aproape de o nouă retrogradare
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F7%2F15270%2F1715062563d054766b.jpg&w=960&h=640&c=1)
Dan Capatos | Publicat: 07.05.2024 09:19 | Actualizat: 07.05.2024 18:49
Au trecut sărbătorile pascale, cu a lor etapă de Liga 1, în care Dinamo a retrăit - a câta oară? - coșmarul minutelor de prelungiri. Când un bau-bau nevăzut se “pogoară” peste stadion și le “papă” ultimele fărâme de luciditate celor pe care îi numim, fără o explicație clară, “fotbaliștii” lui Dinamo! Și îi face să aștepte, și ei, și suporterii lor, o izbăvire, la nesfârșit. Ce pare a se petrece, cu mare posibilitate, la Paștele Cailor!
La Paștele normal, nu s-a întâmplat. Iar Paștele Câinilor Roșii nu există nici măcar în folclorul urban. E la modă acum printre suporterii dinamoviști să te vaiți de “blestemul” minutelor de prelungire.
Câte s-ar fi schimbat în viața echipei dacă printr-un miracol, toți arbitrii ar fi fluierat finalul meciurilor fix în minutul 90. Dinamo era de mult scăpată de emoții și s-ar fi pregătit deja pentru viitorul sezon de Liga 1.
Nu prelungirile sunt de vină
Nu ar fi fost chiar pregătirea pentru Liga Campionilor, pe care o clama Borcea printre vălătuci de fum de havane, superior, în fața ziariștilor strânși grămadă să nu scape nimic din maximele fanului lui Leonida, dar oricum ar fi fost mai bună decât cea pentru matineele fotbalistice din viitorul campionat.
Dar, oare, doar ghinionul minutelor de prelungiri ale acestui sezon a distrus un alt vis frumos? Nu cumva Dinamo a trăit acești ultimi ani numai în “prelungiri”?
Nu a vândut Negoiță către Cortacero în “prelungirile” mandatului său? Nu zicea el că vrea să dea echipa și pe un leu, dar nu s-a prezentat nimeni în “timpul regulamentar de joc”?
Apoi, spaniolul “milionar”, cu flecuri tocite, nu a ținut echipa captivă cu mult peste fluierul de bun simț al potenței lui financiare?
A eliberat-o după mult prea multe “minute de prelungire”, secătuită de orice vlagă și spirit, ținută în viață exclusiv de suporteri. Lucru unic in lume!
Apoi, luată de Șerdean cu pulsul aproape 0, nu cumva a ajuns în ultima clipă în brațele celor doi Păcălici Naționali, Voicu si Nicolescu? Care cu mult după ce le-a expirat timpul lor de “negustori de piei de cloșcă” o vor distruge definitiv în liga a doua? Ia uite câte ghinioane am adunat așa, la prima strigare și în ultima clipă.
Realitatea crudă
Vi se mai par minutele de prelungiri ale acestui sezon atât de ghinioniste în comparație cu “saga” echipei din ultimii ani? Cred că nu. Din contră. Ele, acele minute și toată mizeria acestui sezon sunt o continuare firească a tot ceea ce v-am reamintit mai sus.
Pot suporterii să țeasă 1001 de scenarii, cum că primăriile mută puncte pe trasee politice sau că televiziunile vor un Dinamo în liga a doua pentru ca a scăzut rating-ul acelei competiții televizate sau că mai știu eu ce arbitri au “ars” formația lor preferată pe unde au prins-o etc, etc, etc.
De cele mai multe ori, o teorie a conspirației este mai atractivă decât realitatea crudă. Însă de tot atâtea ori rămâne doar o poveste de adormit copiii.
Iar în cazul lui Dinamo realitatea este una singură: o echipă de ratați, condusă de patroni rupți în c*r, cu o galerie spartă în bucăți, fără stadion, în curând fără siglă și măcinată de “metastazele” intereselor meschine ale foștilor ei stăpâni nu poate avea decât un singur final.
Pentru mine, suporterul echipei Dinamo București de 45 de ani, vremurile de glorie se văd doar în oglinda retrovizoare. În față mai văd o ultimă etapă din acest sezon de Liga 1.
Poate, ca o ironie a sorții, această ultimă etapă să o ducă pe Dinamo în “prelungirile” sezonului: la baraj! Ar fi și o palmă pe care aș primi-o de la cei pe care i-am criticat. O accept cu drag. O accept, o aștept și o să întorc și celălalt obraz!
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)