Balonul de Aur câștigat de Rodri, sub lupa lui Diego Simeone, fostul său antrenor: "A ales foarte bine să meargă la City"
Galerie foto (1 fotografii): Balonul de Aur câștigat de Rodri, sub lupa lui Diego Simeone, fostul său antrenor: "A ales foarte bine să meargă la City"
Redactia | Publicat: 30.10.2024 15:39 | Actualizat: 30.10.2024 15:46
Diego Simeone, antrenorul echipei Atletico Madrid, şi-a exprimat miercuri bucuria pentru "Balonul de Aur" acordat mijlocaşului echipei Manchester City, Rodrigo Hernandez, pe care l-a antrenat un sezon la gruparea madrilenă, în 2018-2019, afirmând că "merită, pentru că este un jucător incredibil", informează EFE.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Cholo Simeone e recunoscut pentru declarațiile directe pe care le dă. Așa a fost cazul și după gala Balonului de Aur, care a adus succesul controversat al lui Rodri, mijlocașul lui Manchester City.
Ibericul a lucrat cu argentinianul în startul carierei, înainte de a face pasul în Anglia.
Diego Simeone a reacționat după ce Rodri a câștigat Balonul de Aur
"A fost cu noi un sezon, dar a lăsat un palmares foarte bun. Am luptat mult să rămână cu noi, dar a ales foarte bine să meargă la City, cu care a realizat lucruri extraordinare şi a crescut ca fotbalist. Sunt foarte fericit pentru el şi este un trofeu binemeritat", a afirmat tehnicianul argentinian într-o conferinţă de presă.
"Mai presus de toate, noi care am fost cândva mijlocaşi, trebuie să fim fericiţi că această muncă a fost recunoscută pentru că de multe ori ea trece neobservată, dar este de fapt o mare parte din ceea ce poate genera o echipă", a adăugat Simeone, care nu a dorit să comenteze decizia lui Real Madrid de a nu asista la ceremonia de decernare a premiilor pentru că jucătorul său, Vinicius Jr., nu a primit trofeul.
Real Madrid a boicotat ceremonia de la Paris
"Eu sunt foarte respectuos cu deciziile şi oamenii. Iar în acest caz, fiecare ştie cum se comportă şi ce face", a adăugat tehnicianul.
După ce au aflat că Vinicius nu va câștiga marele trofeu, cei de la Real Madrid nu s-au mai prezentat la gala de la Paris, în semn de protest.
Spaniolii chiar au avut o politică dură în această privință și nu au postat nici măcar pe rețelele sociale vreo informație despre toate cele întâmplate în capitala Franței, notează agerpres.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.





Cele mai citite






