Ce fac stranierii români. Mihăilă a marcat după mai bine de un an. Drăguș, gol în înfrângerea lui Gaziantep

Valentin Mihăilă nu mai marcase pentru Parma din septembrie 2022 Galerie foto(2) Galerie foto (2 fotografii): Ce fac stranierii români. Mihăilă a marcat după mai bine de un an. Drăguș, gol în înfrângerea lui Gaziantep

Redactia   |   Publicat: 10.12.2023 21:42   |  Actualizat: 11.12.2023 13:23

Weekend-ul fotbalistic începe vineri, 8 decembrie, și se termină luni, 11 decembrie. iAM Sport vă ține la curent cu programul și rezultatele partidelor din campionatele externe în care evoluează jucătorii români.

Vineri 8.12.2023

Muaither (Denis Alibec) – AI Arabi 2-2

Denis Alibec a marcat din nou pentru Muaither, în duelul cu Al Arabi, încheiat cu scorul de 2-2. Rafinha a deschid scorul pentru oaspeți în minutul 35, însă Alibec a egalat chiar înainte de pauză. Al Neel a adus-o pe Muaither în avantaj, din penalty, în minutul 89, dar oaspeții au egalat în minuutl 90+9, prin Mskani.

Al Bataeh - Bani Yas 2-1

Formația antrenată de Mirel Rădoi s-a impus cu 2-1 în fața celor de la Bani Yas și a ajuns pe poziția a 5-a în campionat.

Al Khaleej - Abha 3-1

Ciprian Tătărușanu a pierdut cu 1-3 etapa acesta, fiind învins de trei ori de jucătorii echipei gazdă. La finalul meciului, fostul internațional a primit cea mai mică notă a meciului (5.2)

Al Taee (Laurențiu Reghecampf și Andrei Cordea) – Al Hilal 1-2

Echipa condusă de Laurențiu Reghecampf, unde joacă și Andrei Cordea, a pierdut pe teren propriu meciul de vineri după-amiază cu scorul de 1-2.

Pogon Szczenin (Valentin Cojocaru) - Warta Poznan (Bogdan Țîru) 3-3

Warta Poznan, echipă unde evoluează Bogdan Țîru, a remizat în deplasarea de vineri seară după un meci spectaculos, încheiat 3 la 3. Fundașul român a fost integralist, jucând toată partida. De asemenea, Valentin Cojocaru din poata gazdelor a fost titular.

Sâmbată 9.12.2023

Angouleme - Bordeaux (Alexi Pitu) 0-1

Alexi Pitu a fost titular în victoria celor de la Bordeaux contra celor de la Angoulme, din Cupa Franței. Internaționalul român a bifat 73 minute, însă nu a reușit să nu a avut o contribuție decisivă la faza golului.

Alaves (Ianis Hagi) – Las Palmas 0-1

Ianis Hagi a fost trimis pe teren încă din primul minut al partidei disputate de Alaves contra celor de la Las Palmas. Fotbalistul s-a remarcat cu o pasă splendidă în minutul 41, una care l-a lăsat pe Omorodion singur cu portarul. Mijlocașul ofensiv a fost schimbat în minutul 63.

M. United - Bournemouth (Ionuț Radu) 0-3

Ionuț Radu nu a făcut parte din lotul lui Bournemouth în victoria la scor de neprezentare de pe Old Trafford.

Catanzaro - Pisa (Marius Marin) 2-0

Marius Marin a fost integralist în înfrângerea formației sale, Pisa, scor 0-2, pe terenul celor de la Catanzaro. Pentru prestația sa din această rundă a primit nota 6,3.

Hatta - Al Sharjah (Cosmin Olăroiu), 1-4

Al Sharjah, formația pregătită de Cosmin Olăroiu, nu a avut emoții în ultima etapă din campionatul Emiratelor Arabe Unite. Oaspeții și-au asigurat victorie încă de la pauză, fiind în avantaj, scor 3-0.

Cracovia (Virgil Ghiță și Cornel Râpă) – Stal Mielec 2-2

Virgil Ghiță și Cornel Râpă au fost integraliști în egalul obținut de Cracovia în campionat, scor 2-2, împotriva celor de la Stal Mielec.

Lechia Gdansk (Andrei Chindriș) – Chrobry 1-0

Fundașul Andrei Chindriș a prins toate minutele în victoria Lechiei Gdansk, scor 1-0, împotriva lui Chrobry, în liga a doua a campionatului Poloniei. În urma acestui succes, formația românului s-a apropiat la un punct de liderul Arka.

Al Wehda - Al Akhdoud (Florin Tănase și Andrei Burcă) 2-0

Andrei Burcă a fost integralist în înfrângerea lui Al Akhdoud, scor 0-2, împotriva celor de la Al Wehda. Celălalt internațional român, Florin Tănase, nu a fost în lot.

Lausanne (Rareș Ilie) – Servette, 1-1

Rareș Ilie a fost rezervă neutilizată în punctul obținut de formația sa, Lausanne, împotriva lui Servette, scor 1-1, în etapa a 17-a a primei ligi de fotbal din Elveția.

Columbus Crew (Alex Mățan) – Los Angeles FC 2-1

Columbus Crew a câștigat titlul MLS, după victoria cu 2-1 contra celor de la Los Angeles FC. La gazde, Alex Mățan fost integralist, dar nu a reușit să își treacă numele pe tabela de marcaj în marea finală.

Duminică 10.12.2023

Frosinone - Torino (Mihai Popa) 0-0

Mihai Popa a fost rezervă neutilizată la Torino în remiza albă cu Frosinone.

Neftchi Baku (Adi Mutu) – Turan 3-2

Echipa antrenorului român s-a impus cu un gol reușit de Olanare, în minutul 73.

Metz (Ladislau Boloni) – Brest 0-1

Oaspeții au câștigat cu o reușită venită cu un sfert de oră înainte de fluierul final al întâlnirii.

Monza - Genoa (Radu Drăgușin și George Pușcaș) 1-0

La oaspeți, Drăgușin a fost integralist, în timp ce Pușcaș nu a fost folosit deloc de Gilardino.

Mezokovesd (Steliano Filip) – MOL Fehervar 0-2

La gazde, fostul jucător al lui Dinamo nu a fost nici măcar rezervă

Parma (Dennis Man și Valentin Mihăilă) – Palermo (Ionuț Nedelcearu) 3-3

Mihăilă a marcat unul dintre golurile gazdelor, fostul jucător al Craiovei contribuind la revenirea spectaculoasă a gazdelor, conduse în minutul 90 cu 3-1. Mihăilă a punctat în primul minut din prelungiri. El a intrat pe teren în minutul 73 chiar în locul lui Dennis Man. La oaspeți, Nedelcearu a rămas pe banca de rezerve.

Gaziantep (Denis Drăguș, Florin Niță, Alex Maxim și Marius Șumudică) – Trabzonspor 1-3

Drăguș a marcat unicul gol al gazdelor în minutul 81, în momentul în care oaspeții conduceau deja cu scorul de 3-0. Atacantul a fost ținut în teren până la final de Marius Șumudică. La Gaziantep, Niță a fost integralist, iar Maxim a fost titular și a fost înlocuit în minutul 65.

Karmiotissa - Pafos (Adrian Rus și Vlad Dragomir) 2-1

La oaspeți, Dragomir a bifat toate minutele partidei, în timp ce Rus a fost titular, dar a fost înlocuit în minutul 81.

Gyor (Eduard Pap, Mark Kovacs, Dejan Boldor, Paul Anton și Claudiu Bumba) – Gyirmot

Partida a fost amânată din cauza terenului impracticabil.

Jagiellonia - Rakow (Deian Sorescu și Bogdan Racovițan) 4-2

Racovițan și Sorescu au fost integraliști la oaspeți, în partida pierdută de campioana Poloniei.

Leganes - Eldense (Florin Andone) 1-1

Florin Andone a fost titular în remiza lui Eldense cu Leganes, scor 1-1, dar a fost înlocuit în minutul 57, după o prestație ștearsă, notată de Flashscore cu 6,3.

Rayo Vallecano (Andrei Rațiu) – Celta Vigo, ora 22:00

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Ralf Rangnick, afectat de ratarea imensă din finalul partidei Austria - Slovacia 1-2: "În prelungiri am fi câștigat!"
Titularul Olandei a vorbit pentru iAMsport.ro, după victoria cu România de la Euro 2024: ”Asta cred că a făcut diferența cu adevărat. Au o echipă bună”
Notele acordate de L'Equipe după România - Olanda 0-3. Un singur ”tricolor” a primit calificativ de trecere
Pe ce loc a terminat România Euro 2024. Ce urmează pentru tricolori după finalul aventurii în Germania
”Regretul” lui Van Dijk, după ce Olanda a trimis-o acasă pe România: ”Ar fi trebuit să facem asta”

Cele mai citite

Cristiano Ronaldo, în lacrimi! Jan Oblak l-a făcut să plângă după penalty-ul apărat în Portugalia - Slovenia
EURO 2024  |  02 Iulie 2024, 00:25
1.
Pentru România ba, pentru Cristiano Ronaldo da! Decizia luată de UEFA
EURO 2024  |  01 Iulie 2024, 22:59
2.
Ultimul interviu acordat de Jackie Ionescu a fost pentru iAMsport.ro. Cum îl caracteriza pe Gică Hagi
Echipa Națională  |  01 Iulie 2024, 11:20
3.
Rachetele sistemului Patriot mai scumpe. O salvă: 662.000.000 $. Ce face România care are 4 sisteme?
Cum vrea Casa de Pensii să trimită deciziile cu pensia recalculată? Ce pensionari sunt avantajați?
Cum alegi numele copilului în funcție de cel de familie? Cu ce literă trebuie să se termine?
Știri de ultimă oră din sport
EURO 2024   |  02 Iulie 2024, 23:40
EURO 2024   |  02 Iulie 2024, 23:30
foto Mesajul postat pe social media de Ilie Dumitrescu după ce România a fost eliminată de la Euro 2024 de Olanda
EURO 2024   |  02 Iulie 2024, 23:15
Koeman a găsit punctul sensibil al României și a profitat din plin: ”Belgia a arătat că acolo sunt spații”
EURO 2024   |  02 Iulie 2024, 22:31
Corespondență EURO Un copil a intrat pe teren în finalul meciului cu Olanda! Puștiul scăpat din galeria României a fost oprit de stewarzi. La ce jucător se dusese
EURO 2024   |  02 Iulie 2024, 22:15
Austria - Turcia 1-2. Turcii reușesc surpriza și se califică în sferturi! Duel cu Olanda pentru un loc în semifinale pentru selecționata din ”Țara Semilunii”
EURO 2024   |  02 Iulie 2024, 22:03
Radu Drăgușin, convins că România putea face mai mult la Euro 2024: ”Plecăm conștienți de asta” / ”Olanda poate câștiga cu ușurință trofeul!”
EURO 2024   |  02 Iulie 2024, 21:47
Răzvan Marin, descumpănit după eșecul de la EURO: ”Olanda a fost echipa mai puternică”
EURO 2024   |  02 Iulie 2024, 21:31
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
EURO 2024   |  01:04
Corespondență EURO Titularul Olandei a vorbit pentru iAMsport.ro, după victoria cu România de la Euro 2024: ”Asta cred că a făcut diferența cu...
EURO 2024   |  00:19
EURO 2024   |  00:02
EURO 2024   |  23:40
EURO 2024   |  23:30
EURO 2024   |  23:15
video Imagini scandaloase de la Euro 2024! Un suporter a fost bătut brutal de stewarzi cu pumnii și picioarele, chiar în timpul...
EURO 2024   |  22:49
Imagini scandaloase de la Euro 2024! Un suporter a fost bătut brutal de stewarzi cu pumnii și picioarele, chiar în timpul meciului
EURO 2024   |  22:31