S-a uitat la Mondial și nu și-a putut masca frustrarea: ”Dezamăgirea este și mai mare”
Galerie foto(2) Galerie foto (2 fotografii): S-a uitat la Mondial și nu și-a putut masca frustrarea: ”Dezamăgirea este și mai mare”
Vlad Stoica | Publicat: 27.06.2026 17:18 | Actualizat: 27.06.2026 17:19
Antrenorul Eugen Neagoe (58 de ani) a analizat Campionatul Mondial 2026 și a afirmat că România se putea prezenta mai bine decât unele națiuni.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Ultima dată pe banca Petrolului, Neagoe a spus că turneul este unul obositor și dificil, dar și-a exprimat și regretul că România nu este prezentă la această ediție.
Naționala României s-a calificat ultima dată la un Campionat Mondial în 1998, când s-a oprit în optimi, învinsă de Croația (0-1).
”E complicat cu programul ăsta, este foarte obositor acest Campionat Mondial. Și dezamăgirea este și mai mare că nu suntem și noi la acest Mondial. Eu cred că ne prezentam mai bine decât unele echipe de acolo. Este o dezamăgire în continuare”, a spus acesta la Sport Total FM.

Eugen Neagoe nu crede că Argentina poate repeta performanța de acum 4 ani
Neagoe a explicat că Franța are, în opinia sa, cel mai complet lot de la turneu, cu jucători prezenți în toate campionatele puternice din Europa.
În ceea ce privește celelalte echipe, antrenorul a menționat Brazilia ca o selecționată pe care o apreciază constant, dar a subliniat că nu traversează cel mai bun moment.
Despre Argentina, antrenorul român a spus că rămâne o echipă foarte bună, însă nu vede o nouă performanță similară cu cea de la Campionatul Mondial din Qatar, chiar dacă Lionel Messi rămâne liderul decisiv al formației.
”Brazilia este o echipă pe care eu am simpatizat-o întotdeauna, dar la acest turneu Franța este cea mai puternică. Am spus-o înainte să înceapă Mondialul și rămân de aceeași părere. Argentina este foarte bună, dar nu cred că va mai reuși performanța din Qatar. Chiar dacă beneficiază de geniul lui Messi, un jucător fantastic.
Franța dă jucători în toate campionatele importante, toate echipele de top au jucători din Franța în lot”, a adăugat Neagoe.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite






