video exclusiv Cum l-a batjocorit Mircea Lucescu pe Răzvan Raț: ”Ești un nesimțit, nu mă interesează!” / ”Te manipula”. Toți coechipierii românului erau de față
![Foto 27/36](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F9%2F18498%2F1720508215da7f115b.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Stan | Publicat: 09.07.2024 10:57 | Actualizat: 09.07.2024 17:02
Invitat în cadrul podcastului iAM Ștucan, Răzvan Raț (43 de ani) a făcut o serie de dezvăluiri despre relația pe care a avut-o cu Mircea Lucescu (78 de ani), care i-a fost antrenor și la Rapid, și la Șahtior Donețk. Fostul fundaș lateral a vorbit și despre momentul când a fost batjocorit de ”Il Luce”.
Răzvan Raț a ajuns la Șahtior Donețk de la Rapid, în 2003, iar un an mai târziu venea și ”Il Luce”, după aventura Beșiktaș. Cei doi au lucrat împreună timp de un deceniu, însă momentele tensionate nu au lipsit.
Răzvan Raț, batjocorit de Mircea Lucescu de față cu toți colegii
Ajuns la o ședință de pregătire cu doar 3 minute înainte ca aceasta să înceapă, Răzvan Raț a fost scos de tehnicianul român din formula de start pentru un meci din campionat, însă coșmarul apărătorului nu s-a încheiat aici.
Deranjat de faptul că Raț venea mereu ultimul, Lucescu l-a trimis la încălzire încă din primele minute ale partidei cu Vorskla, însă pe teren l-a băgat abia pe final, spre disperarea fotbalistului.
Costin Ștucan: Povestește când te-a când te-a scos de pe foaie.
Răzvan Raț: Pot și acum să povestesc, atunci nu a fost amuzant. E bună în sensul în care aveam tabieturile mele... Jucam cu Vorskla Poltava, programul era simplu când la 19 era meci... La hotel se făcea ședința de pregătire, într-o sală de conferință, și după aceea plecam la stadion. Dacă eram aproape de stadion, undeva la ora 17 fix era ședința de pregătire, dura 10-15 minute, ne spunea ce aveam de făcut, strategia, faze fixe, etc...
Eu aveam o superstiție, veneam ultimul la ședință sau ieșeam ultimul din vestiar. Aveam eu păsăricile mele în cap. Mă legam tot timpul prima oară la gheată dreaptă, maseurul începea cu piciorul drept, pășeam tot timpul cu dreptul pe teren... Superstiții, eu fiind stângaci, care nu deranjau până la urmă.
Libertatea ta se termină când începe libertatea celuilalt ne-a zis Lucescu, ceea ce e foarte valabil. Asta era în context de colegialitate, ești liber să faci ce vrei atâta timp cât nu deranjezi, deci teoretic sunt liber, dar când deranjez, deja nu mai e ok.
Deci nu deranjam, nu ajungeam mai târziu, era 16:57, ajung, intru, băieții mustăceau. Lucescu, în partea dreaptă arăta 16:57, eram în timp. Mă pun, Lucescu iar zice că vin ultimul, <<nu ne respecți>>. I-am zis: <<Uite, sunt în timp știi că am alea ale mele, uite ceasul, fără 3 minute>> / <<Nu mă interesează, ești un nesimțit, nu ne respecți, nici pe mine, nici pe colegi>>. <<Ai zis la 17, la 17 vin, dacă întârziam, da, dar dacă nu am întârziat>> / <<Nu mă interesează, stai jos>>.
Stau jos și era un flipboard, era acoperită prima pagină, cea cu echipă, apoi erau tot felul de chestii tactice, marcaje, cine bate cornere, dar în fine, prima parte echipa. Și ridică, ăștia încă râdeau, și dă pagina, mă uit eu, eram tăiat și scria Shevchuk în locul meu.
Adică fusesem titular înainte de 16:57, am fost tăiat de pe listă, și l-a trecut pe Shevchuk, nu îmi venea să cred se întâmplase înainte să ajung eu. De față cu colegii. Lucrurile se întâmplaseră la 16:55 sau 16:56, și zic <<cum?>>. Mă blocasem, nu mai ieșeau cuvintele, cum se poate. De ce? Aceeași placă, <<nu ne respecți...>>. Și am zis că nu e corect, am fost în timp.
Ștucan: Îți susțineai punctul.
Raț: Nu a contat, la revedere, hai la stadion. Ajung ultimul în autocar, în timp, dar ultimul. Ajung și iar mă ia, <<și acum vii ultimul'>> / <<Domne, chiar mă iei la mișto, ce nu e bine? Uite, ce vrei?>>. I-am arătat ceasul.
Ștucan: Înjurai?
Raț: Da, dar nu pe el, mă scosese din toate săritele, nu avea dreptate, eram în timp.
”Cine te-a oprit să te duci la el?”
Ștucan: Cine te-a oprit să te duci la el în autocar?
Raț: Și acolo am avut tendințe războinice (n.r. râde). Cred că Bărcăuan, nu știu dacă românii, nu, nu, nu mai erau românii, dar în fine.
Ștucan: Te amenda pentru faptul că-i răspundeai?
Raț: Nu, dar mă lăsa la vatră, în fine, mai puțin important, după ajungem la meci... Eu pe bancă, în minutul 4 sau 6, în fine, Shevchuk era un pic dezorientat, nu cred ca avea legătură, în fine, și îmi zice antrenorul secund să mă duc la încălzire. M-am încălzit până în minutul 86, cred că am intrat, dar m-am copt.
Ștucan: Și Pancu zicea că făcea asta la Besiktas...
Raț: M-am încălzit din minutul 6 până în 86, mai jucasem un meci, toate te alimentează, mai ales că în situația mea nu aveam nicio vină, nu făcusem nimic grav, mai ales că eram în poziția în care aveam exemple negative care nu erau pedepsite în jurul meu, era nedrept. Se lua gol din cauza unui X sau Y, în care la ședință punea batista pe țambal că s-a întâmplat... Și autul meu, și gol după nu știu cât timp. Pe de-o parte m-au ajutat, mă țineau în priză, ca eu să demonstrez că nu are cum să mă scoată din echipă. Cred că a fost abil în a mă controla.
Ștucan: Te manipula.
Raț: Mă ținea sub presiune ca să scoată maxim de la mine, știa că după mâncam pământul, toate umilințele trase de păr, duse la extrem.
Ștucan: Înțeleg da, dar faza cu Tv-ul...
Raț: E o fază greu de digerat.
Au câștigat Cupa UEFA împreună
În ”parteneriatul” de 10 ani din Ucraina, Răzvan Raț și Mircea Lucescu au câștigat 7 campionate, însă de departe cea mai prestigioasă medalie este cea din Cupa UEFA.
În stagiunea 2008/2009, Șahtior a ajuns până în ultimul act al competiție europene, acolo unde a trecut de formația germană, Werder Bremen, scor 2-1.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Florinel Coman a bifat prima apariție în tricoul celor de la Al-Gharafa](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19211%2F172166933269ada061.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Louis Munteanu e dorit de echipe din România, dar e în cantonament cu Fiorentina. Care sunt planurile italienilor cu internaționalul român](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19191%2Fc150-cef22a15-1721665631ecccf8f4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![CFR Cluj și Universitatea Craiova și-au aflat posibilele adversare din turul 3 preliminar Conference League](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19197%2F1721647609c9dc12c2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Corvinul Hunedoara, adversar facil în turul 3 Europa League! Cu cine va juca în Conference League, în cazul unui eșec](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19180%2Fc150-178b0f3b-172163559486700fa4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cu cine se va duela FCSB dacă trece de Maccabi Tel Aviv în turul 2 Champions League. O echipă are 37 de titluri câștigate, iar cealaltă 21](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19192%2Fc150-5492e87a-17216448189895dc3c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![FCSB și-a aflat adversara din turul 3 preliminar Champions League. Cu cine ar putea juca în Europa League, dacă nu trece de Maccabi Tel Aviv](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19177%2F1721631514d9e72966.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Se naște o nouă forță în România? Milionarul care e gata să devină acționar majoritar la un club de tradiție](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19146%2F17215640919b00ed89.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19073%2F1721458898a6115947.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Orașul de 67.000 de locuitori cu două stadioane moderne. Cum arată lucrările la arena care va costa 50 de milioane de euro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19089%2F172147548538986e1b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.700.000.000 € investește România în sisteme de apărare aeriană. Doar Bucureștiul e „acoperit”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FtcWHtov94Q0HR_36UGzNhtqbeTIESUV4_iO_F07ADEc%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzQ5ZTAzOTU2MzVlNWI1NzYxN2M5NDdlYWVlNjRkYjYwLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Marius Budăi anunță câți ani trebuie să fi muncit pentru o pensie mare la recalculare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F3m7QxbqJ-qZ3L27br1ubIbP72cCayAmk2pCZcAhYXOk%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzAxMGI4OGNlOGE0NTc1NzMwOWVkM2UxNmE3ZjdkODg3LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum să răcești berea în doar 7 minute? Două trucuri ce te vor ajuta în zilele caniculare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4g935HsEaHVnryvd0o9hzQ2swmHNGZERXYzS0E__CYE%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzlmNjEyZmY5MWY2NTU2YTlhNjUwZGU1MDBiMWI4YzNiLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Constantin Grameni e sincer după remiza cu Oțelul: ”Îmi lipsește Louis Munteanu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19220%2F172168360936204618.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați - Farul Constanța 0-0. ”Neamțul” și ”Regele” au dat-o la pace](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19185%2F172168208209213853.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Cel mai vechi străin din Superligă vine în Trivale. A preferat să plece de la Petrolul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19213%2F1721672137239e19b7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Prepeliță, resemnat după eșecul echipei sale, în fața celor de la Sepsi: ”Sunt jucători care nu au mentalitate de învingători”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19215%2F1721674276740da4ac.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sepsi a bătut cu greu la Buzău, dar ardelenii visează frumos: ”Vrem minim în play-off” + Jucătorul care face diferența: ”Felicit șefii că l-au adus, e preferatul meu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19214%2F17216736986b7c5f4d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | A lăsat pe CFR Cluj și merge să ajute o echipă de tradiție să promoveze în Superliga: ”Bine ai venit”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19208%2F17216647877ce1ce4a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gloria Buzău - Sepsi OSK 1-2. Gazdele au avut un gol anulat în ultimele secunde. Victorie cu șansă pentru Sepsi](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19188%2F172167150278ada6ef.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Detalii despre starea de sănătate a lui Albion Rrahmani, după ce a părăsit gazonul în lacrimi: ”Astăzi a făcut RMN-ul”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19206%2F17216615209c2d6cbe.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)