exclusiv Am aflat surpriza pe care vrea s-o facă Edi Iordănescu “dracilor roșii”! Care este modificarea gândită de selecționer pentru meciul cu Belgia

Deian Sorescu are 17 selecții la echipa națională Galerie foto (1 fotografii): Am aflat surpriza pe care vrea s-o facă Edi Iordănescu “dracilor roșii”! Care este modificarea gândită de selecționer pentru meciul cu Belgia

Cristian Munteanu   |   Publicat: 20.06.2024 22:45   |  Actualizat: 21.06.2024 14:20

Edward Iordănescu (46 de ani) pregătește o schimbare în primul 11 al echipei României pentru meciul cu Belgia. Naționala, învingătoare cu 3-0 în partida cu Ucraina, mai are nevoie de un punct pentru a fi sigură de prezența în optimile de finală ale competiției.

Edi Iordănescu calculează în aceste zile toate variabilele posibile pentru ca echipa României să intre cât mai puternică în teren, sâmbătă, de la ora 22.00, în partida contra Belgiei.

Planul tactic al selecționerului din meciul cu Ucraina a funcționat foarte bine. Cei trei mijlocași centrali au fost printre cei care au alergat cel mai mult de pe teren, acoperind bine spațiile din fața apărării.

11,19 km
a alergat Răzvan Marin în partida cu Ucraina, cel mai mult dintre jucătorii de pe teren

De asemenea, și cei trei oameni ofensivi, Coman, Drăguș și Man, au coborât mult în terenul nostru pentru a aglomera zonele lor de acțiune.

Unul dintre motivele pentru care a fost preferat Florinel Coman în locul lui Mihăilă, dincolo de disconfortul fizic acuzat de acesta înainte de partidă, a fost acela că Iordănescu miza pe o posesie mai bună a naționalei.

Cine intră în locul lui Coman?

Din păcate, jucătorul celor de la FCSB a fost cel mai slab om al României, într-un meci în care toți ceilalți au fost foarte buni. Poate cu un mic semn de întrebare la Bancu, dar el a trebuit să se apere la cel mai periculos om de creație al ucrainenilor, Tsygankov.

5
pase bune a reușit Florinel Coman, din 12 încercate, în meciul cu Ucraina, conform sofascore

Cristian Munteanu, senior writer iAMsport.ro, a aflat, din surse apropiate naționalei, că Edi Iordănescu se gândește să modifice, în parte, planul tactic pentru a doua partidă de la EURO.

El ar vrea să-l schimbe pe Florinel Coman din primul unsprezece, dar încă nu s-a hotărât cu cine. Una dintre variante este Valentin Mihăilă. Extrema celor de la Parma are o viteză fulminantă, iar ea ar ajuta foarte mult în condițiile în care ne vom apăra aproape de careul nostru, iar apoi vom încerca să declanșăm contraatacuri.

Problema care nu-i dă pace lui Iordănescu este faptul că nici Mihăilă nu este un “îndrăgostit de faza defensivă”. Dacă luăm în calcul și faptul că Belgia ar putea juca tot cu Castagne, un fundaș provenit din mijlocaș, și Doku pe flancul lor drept, atunci lucrurile se complică.

Pentru că, în condițiile în care extrema noastră, fie că este Coman sau Mihăilă, nu se va retrage în defensivă, atunci Bancu va fi pus în situații delicate, de 2 contra 1.

Sorescu este soluția lui Iordănescu

Astfel, Iordănescu ia din ce în ce mai mult în calcul ca Sorescu să fie apariția surpriză în flancul stâng. Chiar dacă este un obișnuit al părții din dreapta a terenului, Deian este singurul om de bandă din lotul României de la EURO ce poate ataca și se poate apăra cu același succes.

Selecționerul naționalei a văzut ce s-a petrecut la partida dintre Belgia și Slovacia, atunci când Doku a trecut de șapte ori, din zece încercări, de adversarul său direct. Bancu, alături de Sorescu, ar avea mai mari șanse de a-l stopa pe cel mai bun dribler din echipa “dracilor roșii”.

Jucătorul celor de la Rakow, care a jucat în acest sezon pentru Gaziantep, a fost informat deja de această posibilitate și a spus că este pregătit să evolueze în flancul stâng dacă se va miza pe el.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Verdictul experților după duelul dintre Germania și Danemarca: ”Diferența au făcut-o marii jucători"
Nagelsmann, mulțumit și nu prea după victoria Germaniei cu Danemarca: "Cele mai bune 20 de minute" / "Trebuie să rămânem răbdători"
Fotbalistul din lotul României care l-a încântat pe Mircea Lucescu la EURO 2024: ”A fost extraordinar”
Germania – Danemarca 2-0. Victorie muncită pentru gazdele EURO 2024
Suspans maxim în Germania - Danemarca! Nordicii au avut gol anulat și la doar câteva minute VAR-ul i-a penalizat din nou

Cele mai citite

Șeful arbitrilor UEFA a analizat faza penalty-ului primit de România cu Slovacia: ”După 30 de ani, vă pot spune asta”
EURO 2024  |  28 Iunie 2024, 14:05
1.
George Ogăraru, un nou atac la adresa lui Emil Grădinescu: ”Nu ar trebui să fii acolo!” Ce l-a deranjat pe oficialul Stelei
Liga 2  |  27 Iunie 2024, 21:31
2.
OFICIAL | Farul are un nou acționar. Firma este înregistrată în SUA
SuperLiga  |  28 Iunie 2024, 20:17
3.
Cât de sănătos este să mănânci covrigi sărați sau cu mac? Dieteticianul dă un verdict surprinzător
DOCUMENT Guvernul a anunțat ordinea în care trimite adeverințele cu pensiile recalculate. În ce dată
Ce alimente trebuie să mănânci înainte să bei alcool? Scapi de mahmureală și de durerea de cap
Știri de ultimă oră din sport
EURO 2024   |  29 Iunie 2024, 23:53
Mihai Stoica nu a avut milă de campioana Europei: ”Lamentabil. Nu sunt scuze!”
EURO 2024   |  29 Iunie 2024, 23:15
Motivul pentru care meciul Germania - Danemarca a fost întrerupt! Imagini apocaliptice de la EURO 2024
EURO 2024   |  29 Iunie 2024, 22:37
Murat Yakin a rămas șocat de jocul Italiei: ”Nu m-am așteptat la asta”
EURO 2024   |  29 Iunie 2024, 22:31
Luciano Spalletti își caută scuze după eșecul Italiei cu Elveția: "Predecesorii mei au avut mai multe meciuri"
EURO 2024   |  29 Iunie 2024, 21:49
Un internațional român își schimbă echipa! Clubul l-a informat că îl va ceda în această vară
Fotbal Internațional   |  29 Iunie 2024, 21:30
Universitatea Craiova, fără replică în fața bulgarilor de Ludogorets! CFR Cluj, victorie din penalty
SuperLiga   |  29 Iunie 2024, 21:25
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
EURO 2024   |  01:19
Nagelsmann, mulțumit și nu prea după victoria Germaniei cu Danemarca: "Cele mai bune 20 de minute" / "Trebuie să rămânem...
EURO 2024   |  01:11
EURO 2024   |  00:21
EURO 2024   |  23:53
video Danezii ”și-au pierdut mințile” după întreruperea meciului cu Germania! Imagini memorabile de la Dortmund
EURO 2024   |  23:25
EURO 2024   |  23:15
EURO 2024   |  22:37