Corespondență EURO George Pușcaș, după calificarea în optimi: ”Olandezii ar trebui să fie îngrijorați!” Ce spune despre lupta cu van Dijk și criticile primite de la fani

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): George Pușcaș, după calificarea în optimi: ”Olandezii ar trebui să fie îngrijorați!” Ce spune despre lupta cu van Dijk și criticile primite de la fani

Silvian Bădulescu , Paul Chirilă (foto/video)   |   Publicat: 27.06.2024 19:47   |  Actualizat: 28.06.2024 11:50

Atacantul George Pușcaș (28 de ani) a vorbit la conferința de presă de joi, 27 iunie, a doua zi după egalul cu Slovacia, 1-1, și, implicit, calificarea în optimile de finală de la EURO 2024.

Atacantul legitimat la Genoa, dar împrumutat la Bari în stagiunea trecută, a bifat doar 38 de minute la Campionatul European din Germania.

George Pușcaș: ”Nu știu dacă va fi o ușurare pentru Olanda că au picat cu noi”

În campania de calificare spre EURO, atacantul din Oradea a jucat în 6 meciuri și a marcat un singur gol, în victoria din Ungaria, cu Israel, 2-1, care a asigurat biletele către Germania.

În rest, atacantul a jucat cu Kosovo (deplasare), Elveția (deplasare), Israel (acasă), Kosovo (acasă), Israel (deplasare) și Elveția (acasă).

”(n.r. - Jucătorii olandezi, când au văzut România în locul Angliei în optimi, au fost ușurați. Care a fost reacția când ați văzut că jucați cu Olanda?) Nu știu dacă va fi o ușurare pentru ei, suntem o echipă dură, ne-am arătat fața bună, puterea, am jucat bine, suntem compacți și suntem ca o familie în teren și în afară. Ar trebui să fie îngrijorați. Noi i-am respectat pe toți.

(n.r. - Au arătat vulnerabilități cu Austria. Ai văzut meciul și crezi că ar trebui să jucați și voi așa? Nu cred. Mister va fi foarte pregătit pentru acest meci, iar noi îl vom asculta. Din punctul meu de vedere, vom fi pregătiți, avem destul timp să ne odihim și să ne pregătim.

Este foarte importantă întrebarea ta! Am realizat ceva măreț pentru noi și România. Am celebrat ieri, cu familiile, în familia noastră, în familia în galben. Va trebui, cât mai repede, să ne gândim să lăsăm în ”dulap” această calificare și să ne concentrăm la faza următoare.

(n.r. - Van Basten l-a criticat pe Van Dijk. Cum ți se pare el ca fundaș și crezi ca puteți exploata slăbiciunile din jocul Olandei?) Van Dijk este unul dintre cei mai buni jucători din lume. Nu pot spune lucruri negative despre el, sunt fotbalist și mă gândesc cum aș putea să-i fac față. Știu că este foarte bun, un luptător. Nu este în ”fișa” noastră să vorbim despre alți jucători. Vom înfrunta toată echipa, nu doar 1-2 jucători.

Eu cred că vom fi pregătiți la ora jocului. Nu avem altceva de făcut, am venit să trecem de grupe. Este un moment istoric pentru România. Dacă tot am ajuns pe acest val incredibil al competiției, sper să putem continua performanța aceasta incredibilă.

”Am pus suflet în tot ce a fost”

Mă simt recunoscător să pot ajunge la o asemenea competiție cu România și să pot înfrunta unii dintre cei mai buni jucători din lume. Îi mulțumesc lui Dumnezeu pentru că mi-a dat oportunitatea să joc pentru România și să pot trece de grupe, eu și echipa mea. Avem credință că ne putem bate cu ei.

Mă simt foarte entuziasmat să pot să fiu în teren, să ne batem de la egal la elgal cu orice adversar.

(n.r. - Te gândeai în vara lui 2019 că veți ajunge în semifinale la EURO și că, câțiva ani mai tarziu, că vei ajunge cu naționala de seniorii la un asemenea nivel la un alt EURO?) În 2019, am avut un grup la fel de frumos ca acum. Am plecat la fel, nu credea nimeni că puteam ieși din acea grupă de foc (n.r. - Franța, Anglia, Croația), ca și acum (n.r. - Belgia, Ucraina, Slovacia). Ambele grupe au fost la fel de puternice.

Nu știu dacă se gândea cineva la semifinale atunci, dar sentimentul s-a construit pe parcurs, de la meci la meci. După tineret, voiam și la seniori. Sentimentele trăite atunci... m-au făcut să vreau să trăiesc din nou ce s-a întâmplat. Da, credeam că vom ieși din grupă de la EURO fiind neînvinși în preliminarii, tot parcursul, una dintre cele mai bune apărări.

Generația de suflet este o comparație incredibil de frumoasă. Remarcă calitățile fiecăruia dintre noi. Am pus suflet la tot ce a fost, chiar și înainte de calificări. Ne bucurăm și mai tare acum. Dacă nu-i ploaie, nu-i soare.”

”Nu cred că realizăm cu adevărat ce se întâmplă”

(n.r. - Ce ai simțit când ai auzit fluierul de final cu Slovacia?) A fost o mândrie enormă să văd ce au simțit fanii. Parcă m-am regăsit în fiecare dintre românii care s-au aflat acolo, dar și românii din fiecare colț al lumii. O mândrie enormă!

Potențial maxim, probabil, s-a referit (n.r. - Ianis Hagi) că este loc și de mai bine. Putem demonstra în continuare. De ce să nu lăsăm spațiu la un potențial mult mai mare? Așa se produc marile fenomene. Să te gândești că poți produce mai mult. Cred că la asta s-a referit și cred cu tărie că avem potențial.

(n.r. - Explozia de bucurie din București și din România) Ne uitam ca și copiii. Eram cu ochii în telefoane și ne uimeam. Nu cred că realizăm cu adevărat ce se întâmplă. Probabil rezultatele se vor simți în ani. Trăim momentul și suntem prezenți aici. Am văzut multe videoclipuri cu oameni care lucrează în alte țări, care susțin România. Țin să le mulțumesc!

(n.r. - Când și cum s-a schimbat naționala de la locul din Liga Națiunilor la optimi la EURO?) De la meci la meci a fost o continuă construcție. Dacă pierdeam și erau multe înfrângeri, n-am fi învățat. Posibil să se fi creat din înfrângeri și dezamăgiri.

Jucători, antrenori au fost aici ani de zile, au încercat să aducă ceva aici. Cărămidă cu cărămidă, gând cu gând s-a ajuns aici. E normal să mulțumim fiecăruia care a contribuit la această calificare. Foști jucători care au fost aici, foști antrenori.

(n.r. - Generație criticată. Sunt ca o palmă dată aceste rezultate?) Nu! Pur și simplu rezultatul ideal pe care puteam să-l arătăm. Lumea iubește naționala, mereu vor fi critici, e normal. Cel mai bun răspuns pe care am fi putut să-l arătăm a fost pe teren. Prin calificarea la EURO și trecerea de grupe”.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Ce descriere i-a făcut Cristi Chivu naționalei României în presa din Olanda: ”O selecționată fără staruri”
Verdictul experților după duelul dintre Germania și Danemarca: ”Diferența au făcut-o marii jucători"
Nagelsmann, mulțumit și nu prea după victoria Germaniei cu Danemarca: "Cele mai bune 20 de minute" / "Trebuie să rămânem răbdători"
Fotbalistul din lotul României care l-a încântat pe Mircea Lucescu la EURO 2024: ”A fost extraordinar”
Germania – Danemarca 2-0. Victorie muncită pentru gazdele EURO 2024
Suspans maxim în Germania - Danemarca! Nordicii au avut gol anulat și la doar câteva minute VAR-ul i-a penalizat din nou

Cele mai citite

Șeful arbitrilor UEFA a analizat faza penalty-ului primit de România cu Slovacia: ”După 30 de ani, vă pot spune asta”
EURO 2024  |  28 Iunie 2024, 14:05
1.
George Ogăraru, un nou atac la adresa lui Emil Grădinescu: ”Nu ar trebui să fii acolo!” Ce l-a deranjat pe oficialul Stelei
Liga 2  |  27 Iunie 2024, 21:31
2.
Florin Prunea, prins în ofsaid, chiar în timp ce stătea cu soția în pat: 'M-a luat tandru, m-a pupat'
Diverse  |  29 Iunie 2024, 18:25
3.
Cât de sănătos este să mănânci covrigi sărați sau cu mac? Dieteticianul dă un verdict surprinzător
DOCUMENT Guvernul a anunțat ordinea în care trimite adeverințele cu pensiile recalculate. În ce dată
Ce alimente trebuie să mănânci înainte să bei alcool? Scapi de mahmureală și de durerea de cap
Știri de ultimă oră din sport
EURO 2024   |  29 Iunie 2024, 23:53
Mihai Stoica nu a avut milă de campioana Europei: ”Lamentabil. Nu sunt scuze!”
EURO 2024   |  29 Iunie 2024, 23:15
Motivul pentru care meciul Germania - Danemarca a fost întrerupt! Imagini apocaliptice de la EURO 2024
EURO 2024   |  29 Iunie 2024, 22:37
Murat Yakin a rămas șocat de jocul Italiei: ”Nu m-am așteptat la asta”
EURO 2024   |  29 Iunie 2024, 22:31
Luciano Spalletti își caută scuze după eșecul Italiei cu Elveția: "Predecesorii mei au avut mai multe meciuri"
EURO 2024   |  29 Iunie 2024, 21:49
Un internațional român își schimbă echipa! Clubul l-a informat că îl va ceda în această vară
Fotbal Internațional   |  29 Iunie 2024, 21:30
Universitatea Craiova, fără replică în fața bulgarilor de Ludogorets! CFR Cluj, victorie din penalty
SuperLiga   |  29 Iunie 2024, 21:25
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Cum și-a schimbat Vlad Chiricheș stilul de viață pentru a-și prelungi cariera: "Sunt monitorizat 24 de ore”
SuperLiga   |  08:12
EURO 2024   |  08:00
EURO 2024   |  01:19
Nagelsmann, mulțumit și nu prea după victoria Germaniei cu Danemarca: "Cele mai bune 20 de minute" / "Trebuie să rămânem...
EURO 2024   |  01:11
EURO 2024   |  00:21
EURO 2024   |  23:53
video Danezii ”și-au pierdut mințile” după întreruperea meciului cu Germania! Imagini memorabile de la Dortmund
EURO 2024   |  23:25