I-a salvat Chico, ăsta micu’ al lui Conceicao! Portugalia reușește să învingă Cehia, care a deschis scorul, printr-un gol marcat în minutul 90+2. Cristian Munteanu îți aduce cronica unui meci de infarct

Francisco Conceicao a marcat primul său gol pentru selecționata Portugaliei în meciul cu Cehia Galerie foto (1 fotografii): I-a salvat Chico, ăsta micu’ al lui Conceicao! Portugalia reușește să învingă Cehia, care a deschis scorul, printr-un gol marcat în minutul 90+2. Cristian Munteanu îți aduce cronica unui meci de infarct

Cristian Munteanu   |   Publicat: 19.06.2024 00:18   |  Actualizat: 19.06.2024 18:26

Chico Conceicao (21 de ani) a fost protagonistul partidei de la Leipzig. Fotbalistul lusitan a înscris golul victoriei la doar două minute după ce a intrat pe gazon. Cristiano Ronaldo (39 de ani) a avut o evoluție modestă în victoria Portugaliei, scor 2-1, cu Cehia.

Cristiano Ronaldo și Pepe. Lusitanii își iubesc idolii. Sau își respectă bunicii. Rămâne de văzut. Portugalia e garnisită cu valoare, ca un borcan plin ochi cu murături.

Cehii se bazează pe Schick și pe... Atât. Să vedem cât de mult va încânta orchestra lui Hasek cu doar o vioară.

Vitinha, cu alura sa de D’Artagnan în miniatură, provoacă la duel întreaga linie mediană a Cehiei. Deocamdată, e minutul 15, doar împunge, dar fără să lase răni importante.

Leao trece de tackling-urile adverse cu procedeele lui Nureev. Fotbalul este, câteodată, un balet al maselor.

Ronaldo ratează prima ocazie

Soucek stă atât de aproape de Bernardo Silva încât poate număra picăturile de ploaie care-i cad acestuia pe spatele tricoului.

“Albii” au un modul flexibil. Cinci <scuturi> în fața lui Stanek, pe faza de apărare, patru când se pleacă la cucerit teren.

Ruben Dias trage de la 22 de metri, mingea este deviată în corner, iar apărătorul lui City se uită după aprobarea lui Guardiola. Pep nu este, a dat o fugă în SUA ca să-i ajute pe Boston Celtics să devină campioni NBA.

Ocazie mare a lusitanilor în minutul 25. Bruno Fernandes pasează pentru Rafa Leao, pe culoar, dar aripa Milanului are o fâlfâire în minus pentru a atinge balonul.

Minutul 30 e cel în care Roberto Martinez îl mută pe Joao Cancelo în extrema stângă, iar Leao se apropie de Ronaldo, spre centrul ofensivei.

Instinctele de mare marcator ale lui Ronaldo îi spun acestuia să plece spre poarta lui Stanek, iar mingea ajunge, bucuroasă de reîntâlnire. Numai că execuțiile sunt mai lente - ce să faci, vârsta – iar portarul cehilor se apropie suficient de mult de portughez încât să poată bloca mingea.

6
este numărul turneelor finale de European la care a participat Cristiano Ronaldo

Provod simte că Coufal e sortit nebuniei dacă e lăsat să se descurce singur cu Leao, așa că îl ajută să-și care mobila. Rafa se supără, încearcă să le pună piedică pe scări, dar pică singur și ia un galben. Free for you, vorba marocanilor din piețele Lisabonei!

Portughezii tropăie prin careul ceh, dar cei din urmă sunt obișnuiți cu sunetele bocancilor din august ’68, așa că nu tresar.

Pauză. Avantaj Hasek. Bine, domnul Martinez a mai avut o națională excelentă în trecut, cea a Belgiei, ale cărei hățuri le scăpa permanent la turneele finale. Până le regăsea, hop, era eliminat.

Cehia dă prima lovitură

Plouă la Leipzig și jocul intră la apă. Față de toate celelalte partide pare mic pentru acest EURO al golurilor și al spectacolului. Însă o reușită, indiferent de poartă, va fi ca substanța din laboratorul de chimie care face lucrurile să explodeze. Sau măcar să agite elevii.

Cei cinci din linia defensivă a cehilor sunt disciplinați precum suspecții într-o circă de poliție, aliniați pentru a fi identificați. Numai că niciunul nu face niciun pas înainte.

Asta ar putea să-i coste, pentru că Ronaldo stă mai mult în careu, acolo unde nu se mai vede lipsa de viteză și de agilitate. Care se deșiră pe măsură ce trec anii.

Schick iese, cu o jumătate de oră înainte de final. Aș vrea să fac o glumă bună cu <șic>, dar atacantul lui Leverkusen nu merită în seara asta.

Nicușor, ce cauți în alb? Șut tras aproape la indigo, minus înălțimea, de Provod, din marginea careului, iar Diogo Costa e bătut. 1-0 pentru Cehia, ce pare că a așteptat ca ibericii să rămână fără vinul de Porto și a spart paharele. Să vedem dacă Ronaldo & Co. au măcar din cel de Madeira. Mai este o treime din carafa acestui meci.

E minutul 65, iar Martinez face semne ca elevii săi să se calmeze. Pepe pare primul dornic de liniște. Un boem toată viața sa. Sigur a vizitat casa lui Leibniz dacă tot a stat în Leipzig.

Stanek e desprins din filme mute

S-ar putea să fiu partizan, dar nu-mi place Portugalia de pe vremea când Costinha ne dădea gol la Euro 2000.

Mai bine nu scriam asta. Nuno Mendes lovește mingea cu capul, după o centrare aproape leșinată, iar presiunea îl crapă judecata lui Stanek. Portarul cehilor respinge un balon ușor, în centru, acesta se lovește de tibia lui Hranac și se prelinge, ca o înghețată vara, în plasă. Stan-ek și Bran.

Trag B. Silva și Vitinha, dar Stanek respinge. Cu alura lui de luptător UFC, goalkeeper-ul pare că și-a revenit din pumni.

Mai sunt zece minute și Martinez continuă cu Ronaldo. Pe bancă freamătă Goncalo Ramos. Dar spaniolul nu are curajul lui Fernando Santos. Sau are inspirație.

Bară Ronaldoooooo, marchează Jotaaaa cu doar trei minute înainte de final. Alo, VAR? Cristiano a fost în offside? Sigur, sigur? Obrigado, rămâne 1-1. Roberto Martinez face 3 schimbări în minutul 89.

Chico e băiatul cu salvarea

Centrare Pedro Neto, Hranac cade în genunchi a rugăciune, dar zeii își bat joc de el, strecurându-i balonul printre picioare. Chico, ăsta micu’ al lui Sergio Conceicao, la primul meci oficial pentru lusitani, trage pe sub Stanek. Următorul etaj, nemurirea!, anunță liftierul. 2-1 și Portugalia câștigă primul meci de la Euro.

Portugalia este una dintre echipele cu cele mai multe vedete în primul unsprezece. Calitatea este incontestabilă, dar, chiar și așa, a izbutit cu greu să învingă o echipă disciplinată tactic și dispusă la efort mare. Ronaldo a început bine, dar s-a cam stins pe parcurs.

Cehii, vorba aceea, sunt corespunzători, cât de cât, atletici, dar modești ca exprimare tehnică. Sigur, în fața Portugaliei e foarte greu să construiești, pentru că mingea nu stă la tine. Chiar dacă au fost la două minute de un egal, Cehia nu l-ar fi meritat.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Cristiano Ronaldo, prima reacție după ce a fost la un pas să ”îngroape” Portugalia la EURO
Florin Răducioiu, fan Cristiano Ronaldo, verdict dur după Portugalia - Slovenia: "Putea să fie o tragedie"
Portugalia - Slovenia 0-0 (3-0 d.l.d.d). Diogo Costa, pe urmele lui Duckadam! Lusitanii merg în sferturi
Cristiano Ronaldo, în lacrimi! Jan Oblak l-a făcut să plângă după penalty-ul apărat în Portugalia - Slovenia
Deschamps i-a ”înțepat” pe belgieni după ce Franța s-a calificat în sferturi: ”Bune obiceiuri”. Griezmann, replică acidă unui jurnalist din Hexagon
Selecționerul Belgiei, cu gândul la meciul câștigat împotriva României, chiar după eșecul cu Franța: "Era altceva"

Cele mai citite

Florin Prunea, prins în ofsaid, chiar în timp ce stătea cu soția în pat: 'M-a luat tandru, m-a pupat'
Diverse  |  29 Iunie 2024, 18:25
1.
Elisabeta Lipă l-a dat în judecată pe fostul sportiv devenit deputat PSD! Care este motivul
Diverse  |  29 Iunie 2024, 13:11
2.
Prima reacție a Elisabetei Lipă, după ce l-a dat în judecată pe Daniel Ghiță: ”Eu nu mă bălăcăresc cu el pe unde vrea!” / ”Știu de ce mă atacă”
Diverse  |  29 Iunie 2024, 14:11
3.
Scumpiri pentru pensionari din 1 iulie. Cât costă un an vechime la pensie? Suma e uriașă
Cât de sănătos este să mănânci covrigi sărați sau cu mac? Dieteticianul dă un verdict surprinzător
Amendă de până la 2.000 lei pentru românii care stau la casă și ies în fața porții. Ce NU au voie?
Știri de ultimă oră din sport
EURO 2024   |  02 Iulie 2024, 00:35
EURO 2024   |  01 Iulie 2024, 23:33
exclusiv El este marea speranță a Stelei! Jucătorul de la care ”militarii” au așteptări uriașe: ”Are potențialul lui De Ligt”
Liga 2   |  01 Iulie 2024, 23:25
Daniel Popa nu se teme de Gigi Becali: ”Am fost la Dinamo, știu cum e la cluburile de tradiție!”
SuperLiga   |  01 Iulie 2024, 23:11
EURO 2024   |  01 Iulie 2024, 23:04
Rafa Nadal s-a apucat de alt sport și deja a bifat o clasare de top
Tenis   |  01 Iulie 2024, 22:26
Rapid a câștigat amicalul cu Zaglebie. ”U Cluj” și-a demolat adversara în cantonamentul din Austria
SuperLiga   |  01 Iulie 2024, 21:29
Viorel Moldovan, anunț în privința transferurilor + Cum vede primul meci al noului sezon
SuperLiga   |  01 Iulie 2024, 21:26
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Carbohidraţii &quot;răi&quot; şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
EURO 2024   |  01:08
EURO 2024   |  01:03
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă. Rapid a dat lovitura cu Cristi Manea!
Fotbal   |  00:57
EURO 2024   |  00:35
EURO 2024   |  00:25
Deschamps i-a ”înțepat” pe belgieni după ce Franța s-a calificat în sferturi: ”Bune obiceiuri”. Griezmann, replică acidă unui...
EURO 2024   |  23:33
Liga 2   |  23:25
SuperLiga   |  23:11