O vedetă a Ucrainei, deranjată de cum a făcut România egal cu Slovacia: ”Greu de spus”. Ce l-a iritat

Ucraina a ajuns până în sferturile ediției precedente a Campionatului European Galerie foto(46) Galerie foto (46 fotografii): O vedetă a Ucrainei, deranjată de cum a făcut România egal cu Slovacia: ”Greu de spus”. Ce l-a iritat

George Drafta   |   Publicat: 28.06.2024 12:23   |  Actualizat: 28.06.2024 21:38

Ucrainenii își ling rănile după ce au terminat ultimii în grupa E și au părăsit competiția, în ciuda faptului că au strâns 4 puncte din cele 3 meciuri disputate la turneul final. Dar se uită ciudat și la penalty-ul primit de România în meciul cu Slovacia, scor 1-1.

Învinși de România în primul meci, ucrainenii au sperat că vor putea să meargă mai departe după două victorii în ultimele două jocuri din grupă.

Planul inițial a fost respectat doar în parte, pentru că, după succesul în fața Slovaciei, Yaremchuk & Co nu au putut învinge și Belgia, iar în urma rezultatului de egalitate consemnat între România și Slovacia (1-1), vecinii noștri și-au făcut bagajele pentru a părăsi Germania.

Frustrare pentru ucraineni

Imediat după ce s-au văzut pe ultimul loc, oamenii lui Serghei Rebrov au luat foc, neuitând să trimită săgeți înspre tricolori, acuzând că eliminarea lor a fost cauzată de o greșeală de arbitraj care a favorizat România.

Unul dintre cei mai vocali a fost atacantul Roman Yaremchuk, deranjat de felul în care echipa sa va trebui să spună adio competiției din Germania.

Roman Yaremchuk a marcat un gol în meciul cu Slovacia, de la Euro 2024

"Știam că este o remiză și cred că a fost un penalty destul de controversat. Greu de spus. Ei au remizat, noi la fel, dar mergem acasă. Împotriva Belgiei, am jucat bine împotriva unei echipe puternice.

Am arătat câteva momente bune în prima repriză. Mulțumesc echipei și staff-ului de antrenori, care măcar i-au făcut pe fani fericiți câteva zile", a fost declarația lui Yaremchuk, preluată de portalul ucrainean XSport.

Au ratat confruntarea cu Anglia

Și suporterii naționalei țării vecine nu s-au putut abține după ce au văzut felul în care echipa lor a fost eliminată.

Dacă scenariul le-ar fi fost favorabil în ultima etapă a fazei grupelor, ucrainenii ar fi ajuns în optimile de finală, unde ar fi dat peste Anglia.

Fanii Ucrainei au trăit o mare dezamăgire la finalul întâlnirii cu Belgia

"Fanii Ucrainei sunt revoltați de ceea ce s-a întâmplat în meciul Slovacia - România, iar acest episod probabil a stabilit soarta grupei. Ca să o spunem frumos, România a primit un penalty dubios.

Arbitru Daniel Siebert a acordat inițial lovitură liberă din afara careului. Deși inclusiv această decizie a fost una care a provocat îndoieli, Siebert și-a schimbat decizia în lovitură de la 11 metri, iar meciul s-a încheiat 1-1.

Este clar că fanii Ucrainei sunt revoltați de decizia arbitrului", a fost comentariul celor de la Tribuna, în urma mesajelor postate de fani în mediul virtual.

Cele mai frumoase iubite și soții de fotbaliști de la EURO

Foto 4/46

Starurile de la EURO 2024 au parte de o susținere puternică pe durata turneului final, iar majoritatea se pot bucura și de faptul că au familiile aproape. La toate meciurile, familiile jucătorilor au parte de o zonă dedicată, unde au primit bilete din partea fiecărei federații.

Aproape la fiecare meci, soțiile și iubitele jucătorilor devin o țintă și pentru fotoreporteri, care au surprins multe cadre sugestive pe durata EURO 2024.

Foto 9/46

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Starul Memphis Depay, înainte de România - Olanda: ”Nu am dubii!” / ”Eu pot decide un meci în ultimele 20 de minute”
Ce echipă susține Zeljko Kopic la Euro 2024: ”Atitudine, spirit de sacrificiu, o energie incredibilă. Ceva deosebit”
Cum a reacționat presa din Anglia după ce Slovacia a deschis scorul cu britanicii: ”Totul arată spre o înfrângere!”
Andrei Rațiu vrea să ajungă cu România în sferturile Euro 2024: ”Ar însemna să rămânem în istorie!” Ce notă acordă naționalei pentru performanța de până acum
Surpriză pentru fanii români care vor merge la meciul cu Olanda. Cine este vedeta din țară care le va cânta înainte partidei

Cele mai citite

Șeful arbitrilor UEFA a analizat faza penalty-ului primit de România cu Slovacia: ”După 30 de ani, vă pot spune asta”
EURO 2024  |  28 Iunie 2024, 14:05
1.
Florin Prunea, prins în ofsaid, chiar în timp ce stătea cu soția în pat: 'M-a luat tandru, m-a pupat'
Diverse  |  29 Iunie 2024, 18:25
2.
Elisabeta Lipă l-a dat în judecată pe fostul sportiv devenit deputat PSD! Care este motivul
Diverse  |  29 Iunie 2024, 13:11
3.
Cât de sănătos este să mănânci covrigi sărați sau cu mac? Dieteticianul dă un verdict surprinzător
DOCUMENT Guvernul a anunțat ordinea în care trimite adeverințele cu pensiile recalculate. În ce dată
Ce alimente trebuie să mănânci înainte să bei alcool? Scapi de mahmureală și de durerea de cap
Știri de ultimă oră din sport
EURO 2024   |  30 Iunie 2024, 19:59
EURO 2024   |  30 Iunie 2024, 18:53
Cristi Chivu, dezlănțuit: ”Olanda e mult mai slabă acum!” / ”Crede că doar cu numele poate face lucruri”. Ce le-a spus jurnaliștilor batavi despre duelul cu România și cum crede că putem reuși surpriza
EURO 2024   |  30 Iunie 2024, 18:34
Ce a spus Ionuț Lupescu în presa din Germania despre un posibil ”blat” la Slovacia - România: ”Știu la ce vrei să ajungi...”
EURO 2024   |  30 Iunie 2024, 18:14
exclusiv George Ogăraru răspunde acuzațiilor că ar încasa un procent din transferul fiecărui jucător crescut de Steaua
Liga 2   |  30 Iunie 2024, 17:27
live score Spania - Georgia, de la 22:00, pe iAMsport.ro. Echipa câștigătoare o va întâlni pe Germania în sferturi
EURO 2024   |  30 Iunie 2024, 16:49
Șefii fotbalului din Italia i-au decis viitorul lui Luciano Spalletti, după eliminarea neașteptată de la Euro 2024
EURO 2024   |  30 Iunie 2024, 16:35
OFICIAL | Gicu Grozav a semnat! Unde va juca atacantul în următoarele două sezoane
SuperLiga   |  30 Iunie 2024, 16:27
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Expertul Sky Sports, înainte de România - Olanda: ”O oportunitate de aur” / ”Este o 'tradiție' să dezamăgească la turnee finale”
EURO 2024   |  20:44
EURO 2024   |  20:23
EURO 2024   |  19:59
EURO 2024   |  19:53
Corespondență EURO Jucătorul României care i-a uluit pe oficialii FRF: ”La 15 ani făcea cubul Rubik în 45 de secunde. Este un caz special!”
EURO 2024   |  19:26
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă. Rapid a dat lovitura cu Cristi Manea!
Fotbal   |  19:23
Corespondență EURO Andrei Rațiu vrea să ajungă cu România în sferturile Euro 2024: ”Ar însemna să rămânem în istorie!” Ce notă acordă naționalei...
EURO 2024   |  19:10
EURO 2024   |  18:53