Sorin Cârțu, semnal de alarmă pentru tricolori înainte de EURO 2024. Ce spune despre șansele României la turneul final
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F6%2F9%2F16943%2F1717922006f76049f0.jpeg&w=960&h=640&c=1)
Vlad Ionescu | Publicat: 09.06.2024 19:22 | Actualizat: 09.06.2024 20:16
Fostul antrenor și jucător al Universității Craiova, Sorin Cârțu (68 de ani), a discutat recent despre situația României înainte de EURO 2024 și despre șansele tricolorilor de a ieși din grupă.
Sorin Cârțu, unul dintre cele mai apreciate nume din Bănie, a oferit o analiză completă înainte de EURO 2024. Tricolorii au remizat cu Bulgaria și Liechtenstein, fără să înscrie nici un gol, în partidele amicale dinaintea turneului.
Astfel, fostul antrenor a tras un semnal de alarmă și le-a oferit jucătorilor selecționați de Edi Iordănescu câteva sfaturi pentru a avea șanse reale la turneul disputat în Germania. În primă fază Cârțu le-a oferit credit jucătorilor prin prisma adversarelor modestă, care el consideră că le-a adus o stare de confort.
Sorin Cârțu, semnal de alarmă pentru tricolori înainte de EURO 2024
Totuși, acesta a subliniat și faptul că România nu a reușit să-și impună stilul de joc, iar la EURO 2024 situația va sta altfel în fața unor naționale cu jucători de top precum Belgia sau Ucraina.
”Mă gândesc că au vrut să dezvolte jocul ofensiv, evoluând în fața unei echipe predominant defensive. Au ales un adversar mai facil, ca să le creeze o stare de confort. Nici în calificări n-am fost o echipă care să-și impună stilul, cine știe ce se întâmplă și cu Campionatul European. Ar fi putut alege un adversar mai puternic, mai ales că ne apropiem de meciurile oficiale, dar au ținut cont și de riscul de accidentări
Am înțeles că obiectivul este să ieșim din grupe, dar la ce am jucat în aceste două amicale, îmi e greu de crezut că se va putea întâmpla asta. Dacă jucam cu Mitriță, Louis Munteanu și Ștefănescu, dădeam un gol, mi-a spus cineva. Așa este. El și-a ales mai mulți jucători pe placul lui. El a făcut selecția pe baza unor principii personale, pe care Edi le consideră a fi bune. Adversarii de la EURO ne sunt superiori”., a declarat Cârțu, la Digi Sport.
Ce a declarat Edi Iordănescu înainte de plecarea în Germania
Edi Iordănescu a analizat prestațiile echipei naționale, în urma celor două meciuri amicale disputate de ”tricolori”. Selecționerul speră ca prima reprezentativă să aibă mai mult noroc la Euro 2024.
”Eu mulţumesc suporterilor că au fost alături de naţională şi îmi prezint regretul meu. Au fost multe lucruri bune, dar nu am fost precişi în faţa porţii. Nu ne face cinste rezultatul. Am avut peste 20 şi ceva de faze fixe. Am avut şi alte ocazii, multe situaţii. Am abordat cu 10 schimbări, au funcționat multe lucruri.
Am văzut și în prima repriză mecanisme lucrate. Ne-a lipsit golul, la fel ca în meciul cu Bulgaria. Să sperăm că șansa vine când vom avea nevoie de ea. Eu nu eram interesat de un scor fluviu, ci doar să câștigăm, pentru a avea moral. Am atenționat că dacă nu marcăm rapid, prind curaj. Portugalia a făcut 0-0 la pauză. Nu avem timp prea mult să stăm cu regrete. Acești băieți au calificat echipa”, a spus Edi Iordănescu la finalul meciului din Capitală.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Selecționerul felicitat de Ciprian Marica pentru parcursul de la Euro 2024: ”Suntem prieteni, i-am dat mesaj”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19340%2F17219427108596c865.jpg&w=540&h=360&c=1)
![UEFA a amendat cu o sumă uriașă FRF pentru rasism și discriminare la EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19330%2F17219139740213642b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gestul făcut de spanioli la petrecerea de sărbătorire a titlului: ”Unde este Musiala?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F17%2F18938%2F172121048148897f96.jpg&w=540&h=360&c=1)
![S-a decis care este cel mai frumos gol de la EURO! ”Bijuteria” lui Stanciu din meciul cu Ucraina s-a clasat pe 4](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F17%2F18924%2F17211943902043970f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![UEFA a anunțat cea mai bună echipă a Campionatului European! Un român a votat alături de nume precum Rafa Benitez sau Fabio Capello](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F16%2F18903%2F1721133885f4705407.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce naționale meritau să dispute finala Euro 2024, în opinia lui Basarab Panduru: ”Asta trebuia să fie, așa era corect!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18853%2F1721053277d5db72d9.jpeg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)