Răzvan Lucescu, nemulțumit după eșecul din Europa League: ”Am sentimentul de dezamăgire. Am fi putut gestiona mai bine”

PAOK a pierdut cu scorul de 3-1 în fața celor de la Galatasaray Galerie foto (1 fotografii): Răzvan Lucescu, nemulțumit după eșecul din Europa League: ”Am sentimentul de dezamăgire. Am fi putut gestiona mai bine”

Gabriel Scarlat   |   Publicat: 26.09.2024 09:46   |  Actualizat: 26.09.2024 09:59

Răzvan Lucescu (55 de ani), antrenor la PAOK Salonic, s-a arătat dezamăgit după înfrângerea echipei sale din Europa League cu Galatasaray, scor 1-3.

Răzvan Lucescu a debutat în noul sezon al UEFA Europa League alături de echipa sa, PAOK Salonic. Formația elenă a pierdut în fața turcilor de la Galatasaray cu scorul de 1-3.

La victoria formației turce a contribuit și Abdul Rahman Baba, fundașul grecilor, care a trimis balonul în propria poartă, în urma unui corner executat de Victor Osimhen în minutul 48.

Restul golurilor pentru formația ”Cim-Bom” au fost marcate de Yunus Akgun (75') și Mauro Icardi (90+5'), iar singura reușită a lui PAOK a venit de la Konstantelias (67').

Răzvan Lucescu: ”Am fi putut pleca cu un rezultat pozitiv

Antrenorul român este de părere că ar fi putut obține alt rezultat, dar echipa nu a știut să gestioneze ocaziile din prima repriză.

”La acest nivel când pierzi șanse de a prelua conducerea, atunci este o presiune uriașă din partea adversarului. Acestea sunt detalii, trebuie să știm pentru viitor. A fost și faza cu un ofsaid care nu a fost. Dacă am fi marcat, adversarul ar fi avut mai multă presiune. Am acum sentimentul de dezamăgire, am fi putut pleca cu un rezultat pozitiv, mai ales cu ocaziile din prima repriză când am avut spații în spatele adversarilor. Am primit în continuare două goluri naiv, primul și al treilea.

Cu siguranță am fi putut gestiona mai bine prima jumătate de oră, să avem un control mai bun al posesiei mingii, să punem presiune în tranziție. În repriza secundă am intrat cu mai multă încredere, Galata apărea și căuta tranziția. Aceste meciuri ne pot oferi experiență și încredere și o vom folosi în viitor și în ligă, în meciuri care nu au aceeași intensitate”, a declarat Răzvan Lucescu, conform sport.fm.

Răzvan Lucescu: ”Mi-aș fi dorit ca acest joc să fi fost jucat la Salonic

De asemenea, Lucescu junior și-ar fi dorit ca partida împotriva turcilor să se fi disputat în Grecia, ca să aibă parte de susținerea suporterilor.

”Ne-am confruntat cu o echipă de calitate, dar dacă am fi marcat ar fi fost altfel. Mi-aș fi dorit ca acest joc să fi fost jucat la Salonic, în fața publicului nostru, deoarece acesta creează o atmosferă grozavă care ne motivează mai mult. Galata a avut noroc în asta”, a adăugat tehnicianul român.

În următoarea etapă din competiția europeană, campioana Greciei va primi vizita celor de la FCSB, joi, 3 octombrie.

Pe lângă ”roș-albaștrii”, PAOK se va mai duela cu Viktoria Plzen, Manchester United, RFS, Ferencvaros, Slavia Praga și Real Sociedad.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

PAOK - FCSB 0-1. Victorie total neașteptată pentru campioana României! ”Roș-albaștrii” au făcut un nou meci de poveste
Ce sumă de bani primește FCSB de la UEFA pentru victoriile cu PAOK și RFS
Ghinion teribil pentru fotbalistul de la FCSB în meciul cu PAOK! A ieșit accidentat înainte de pauză și ar putea rata din nou convocarea la națională
Probleme de transmisiune în primele minute ale PAOK - FCSB. Ce s-a întâmplat

Cele mai citite

Reghecampf, amendă uriașă din cauza Prodancei: “Am plătit 84.000 de euro la ANAF! Risca să fie arestată dacă nu plăteam!”. Cum reacționează impresara
Fotbal  |  01 Octombrie 2024, 16:00
1.
Emil Grădinescu, o nouă intervenție în disputa FCSB / Steaua! Ce a făcut comentatorul: ”Considerați că e un gest deontologic?”
SuperLiga  |  02 Octombrie 2024, 09:06
2.
"Nu, nu Hagi”. Care este fotbalistul român preferat al lui Recep Erdogan: ”Parcă a fost electrocutat”
Diverse  |  03 Octombrie 2024, 11:29
3.
Cine e sportiva ce a luat primul aur olimpic la floretă pentru România. Inspirată de Alexandre Dumas
Cum influențează grupele de muncă și indicele de corecție recalcularea pensiei? Cât dai impozit?
De ce nu va funcționa „camera de detenție” în școli? Psiholog: Copiii vor vedea totul ca pe un chiul
Știri de ultimă oră din sport
Surpriză de proporții: condusă la două goluri, RFS a revenit împotriva lui Galatasaray! Toate rezultatele serii din Europa League
Europa League   |  04 Octombrie 2024, 00:09
foto Ce a făcut Daniel Bîrligea după ce a deschis scorul pentru FCSB în fața lui PAOK
Europa League   |  03 Octombrie 2024, 23:18
Europa League   |  03 Octombrie 2024, 23:03
Europa League   |  03 Octombrie 2024, 22:50
Scor de tenis în prima etapă din Conference League! Toate rezultatele serii
Conference League   |  03 Octombrie 2024, 22:17
video "Made in Romania". Grecii au pus celebra manea la boxele stadionului, înainte de PAOK - FCSB
Europa League   |  03 Octombrie 2024, 22:12
video Elias Charalambous, primire mai călduroasă decât Răzvan Lucescu la Toumba! Cum a fost întâmpinat antrenorul FCSB la stadionul din Salonic
Europa League   |  03 Octombrie 2024, 22:08
video Prezență surpriză la Salonic pentru meciul celor de la FCSB cu PAOK. Acționarul rivalei din SuperLiga și-a făcut apariția la stadion
Europa League   |  03 Octombrie 2024, 21:57
Ce salariu primea Mircea Geoană din partea NATO. Candidatul independent la prezidențiale a explicat totul: ”Nu era un secret”
România se pregătește pentru un cutremur mare ca cel din 1977. Ce reguli trebuie respectate
Mircea Geoană și-a depus candidatura la alegerile prezidențiale. Fostul general adjunct NATO a avut și un mesaj pentru români
Conference League   |  00:11
Surpriză de proporții: condusă la două goluri, RFS a revenit împotriva lui Galatasaray! Toate rezultatele serii din Europa...
Europa League   |  00:09
Europa League   |  00:05
Europa League   |  00:04
foto Darius Olaru, eliminat în PAOK - FCSB! De ce i-a fost acordat cartonașul roșu căpitanului campioanei României
Europa League   |  23:31
Europa League   |  23:18
Ghinion teribil pentru fotbalistul de la FCSB în meciul cu PAOK! A ieșit accidentat înainte de pauză și ar putea rata din nou...
Europa League   |  23:03
Europa League   |  22:50