Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Verdictul lui Ilie Dumitrescu, după victoria FCSB-ului cu PAOK: ”El e omul meciului”

Daniela Nicolescu   |   Publicat: 04.10.2024 11:53   |  Actualizat: 04.10.2024 12:37

Ilie Dumitrescu (55 de ani), fost internațional român, a numit ”omul meciului”, după victoria FCSB-ului în fața celor de la PAOK, 1-0, în Europa League.

FCSB a început excelent faza principală din Europa League. Pe teren propriu, în prima rundă, campioana României s-a impus în fața celor de la RFS, scor 4-1, iar după victoria cu PAOK ocupă locul patru în clasament, cu șase puncte.

Ilie Dumitrescu a dezvăluit cine este, în opinia sa, omul meciului în PAOK - FCSB

Ilie Dumitrescu a urmărit evoluția ”roș-albaștrilor” și a avut doar cuvinte de laudă la adresa acestora, însă evoluția unui jucător l-a determinat să îl numească ”omul meciului”.

"Meciul era extrem de interesant cu Olaru în teren. Am văzut un PAOK care risca foarte mult, era cu linia de fund undeva în terenul nostru. Orice recuperare ar fi avut și Miculescu și Bîrligea, doi jucători cu o viteză foarte bună, puteam să-i surprindem.

Târnovanu chiar avea nevoie de un meci ca acesta. Avea nevoie de o evoluție la nivelul la care ne-a obișnuit. A făcut un meci extraordinar.

Târnovanu, în seara asta, este omul meciului. El și cu Olaru trebuiau să fie. Și Popescu a jucat foarte bine, și Dawa.

În prima repriză, PAOK mi s-a părut într-un tonus foarte bun. N-au fructificat ocaziile. În momentul în care faci un joc bun și îți dă gol FCSB, prin acțiunea aia senzațională a lui Olaru cu Bîrligea, psihologic echipa PAOK n-a mai existat. Dovadă în partea a doua a meciului, cei care au fost mental mai puternici au fost cei de la FCSB, și din punct de vedere fizic au stat mai bine", a declarat Ilie Dumitescu, pentru Digi Sport.

3 milioane de euro
este cota lui Ștefan Târnovanu, potrivit Transfermarkt.

Târnovanu: ”Avem șase puncte din șase posibile, mai mult de atât nu putem să ne dorim”

Ștefan Târnovanu a avut câteva intervenții salvatoare, reușind astfel să nu primească niciun gol. La finalul partidei, jucătorul s-a declarat mulțumit de prestația sa, mai ales că au jucat și în inferioritate numerică.

"O partidă foarte dificilă. A fost foarte greu pentru că a trebuit să jucăm în 10 oameni o mare parte din meci. Mă bucur mult că am reușit să câștigăm. Dacă nu primesc gol, sunt foarte mulțumit. Nu știu dacă eu sunt omul meciului, habar n-am. Nu asta e important. Ce e important este că legăm două victorii în Europa, nu am primit gol (n.r cu PAOK) și asta mă bucură cel mai mult.

Au pus o presiune mare și publicul i-a împins de la spate, au fost și 10 minute de prelungiri, dar am făcut față și sunt foarte fericit. Nu suntem, nici primii nici ultimii care se apără așa. Dacă v-ați uitat la Arsenal cu City (n.r. Manchester City) de acum câteva zile, Arsenal s-a apărat ca la handbal după ce a rămas cu un om în minus.

Avem șase puncte din șase posibile, mai mult de atât nu putem să ne dorim. Ne bucurăm că a venit alături de noi (n.r. Gigi Becali) și îl mai așteptăm și pe viitor”, a declarat portarul, la flash-interviu.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Dialogul purtat de "Ferguson" Becali cu oficialii FCSB în minutul 40 al meciului: "Gigi, dacă dă gol îl mai schimbăm?"
De ce e FCSB pe locul 4, deși e la egalitate perfectă cu Tottenham, echipa de pe 3. Cum se face departajarea în Europa League din acest sezon
Florin Tănase, declarație cu care intră definitiv în inima lui Gigi Becali, după victoria FCSB-ului cu PAOK: "Patronul e fericit acum"
Gluma făcută de Florin Gardoș care a strâns zeci de like-uri în câteva minute după victoria FCSB-ului cu PAOK :)
Răzvan Lucescu a găsit cauza eșecului în fața celor de la FCSB: "În trecut reușeam asta, acum nu ne-a mai ieșit"
Incidente în tribune după PAOK - FCSB! Elias Charalambous a intervenit după ce familia sa a fost prinsă în conflict

Cele mai citite

Reghecampf, amendă uriașă din cauza Prodancei: “Am plătit 84.000 de euro la ANAF! Risca să fie arestată dacă nu plăteam!”. Cum reacționează impresara
Fotbal  |  01 Octombrie 2024, 16:00
1.
"Nu, nu Hagi”. Care este fotbalistul român preferat al lui Recep Erdogan: ”Parcă a fost electrocutat”
Diverse  |  03 Octombrie 2024, 11:29
2.
Emil Grădinescu, o nouă intervenție în disputa FCSB / Steaua! Ce a făcut comentatorul: ”Considerați că e un gest deontologic?”
SuperLiga  |  02 Octombrie 2024, 09:06
3.
Cine e sportiva ce a luat primul aur olimpic la floretă pentru România. Inspirată de Alexandre Dumas
Cum influențează grupele de muncă și indicele de corecție recalcularea pensiei? Cât dai impozit?
De ce nu va funcționa „camera de detenție” în școli? Psiholog: Copiii vor vedea totul ca pe un chiul
Știri de ultimă oră din sport
Gigi Becali a aunțat ce prime au primit jucătorii după victoria cu PAOK: ”Eram prea bucuros”
SuperLiga   |  04 Octombrie 2024, 15:06
Cum a revenit Cătălin Hîldan în echipa lui Dinamo după împrumutul la Chindia: "Cornel Dinu propune un schimb"
SuperLiga   |  04 Octombrie 2024, 12:48
Europa League   |  04 Octombrie 2024, 11:53
Europa League   |  04 Octombrie 2024, 11:07
Suporterii de la UTA și Petrolul, pact înainte de meciul direct! Decizia luată
SuperLiga   |  04 Octombrie 2024, 10:55
live score Farul - Dinamo, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Cu o victorie, ”câinii” își cresc șansele la play-off
SuperLiga   |  04 Octombrie 2024, 10:45
Europa League   |  04 Octombrie 2024, 10:39
Europa League   |  04 Octombrie 2024, 10:08
Diana Șoșoacă și-a depus candidatura la alegerile prezidențiale: ”Jumătate din România este peste graniță”
Cum poţi ieşi la pensie, la vârsta de 52 de ani? Noua lege a pensiilor îi avantajează pe aceşti români
Câți bani a cheltuit Klaus Iohannis pe deplasări în timpul celor două mandate. Românilor nu le va veni să creadă
SuperLiga   |  15:06
Ce facultate face David Popovici: ”Nu e despre mine, este despre binele pe care pot să-l fac”
Natație   |  15:03
Ovidiu Burcă, pregătit să revină după aproape un an de pauză + Motivul pentru care nu a mai antrenat în urma plecării de la...
SuperLiga   |  14:21
Ovidiu Burcă, pregătit să revină după aproape un an de pauză + Motivul pentru care nu a mai antrenat în urma plecării de la Dinamo
FCSB, decimată înainte de meciul cu Buzău! Chiricheș trebuie să se descurce "singur". Cum ar putea arăta primul 11
SuperLiga   |  13:21
SuperLiga   |  12:48
exclusiv Reghe, dezvăluire năucitoare: Borussia Dortmund a încercat să-i mituiască pe el și colegii lui la pauză. “Reuter a dat cu...
Fotbal   |  12:26
Reghe, dezvăluire năucitoare: Borussia Dortmund a încercat să-i mituiască pe el și colegii lui la pauză. “Reuter a dat cu șutul în ușa vestiarului!”
Europa League   |  11:53
Europa League   |  11:07