exclusiv Marius Neg, frizerul român al fotbaliștilor de la Real Madrid: “Aș vrea să-l tund pe Florinel Coman!”
![Foto 1/6](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F3%2F11%2F12204%2F1710167930accb8d7f.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Munteanu | Publicat: 12.03.2024 08:30 | Actualizat: 12.03.2024 14:32
Marius Neg (30 de ani) a ajuns într-un loc la care mulți visează. Frizerul român este un obișnuit al stadionului celor de la Real Madrid, Santiago Bernabeu, acolo unde-și desfășoară o parte din activitate. El i-a tuns pe celebrii Brahim Diaz și Dani Ceballos, dar speră ca într-o zi să-i facă o freză cool lui Florinel Coman.
Marius Neg este din Alexandria și a plecat, asemeni multor copii, cu părinții, în Spania. Pentru o viață mai bună. Dar românul a ajuns ceva mai sus decât doar “bună”. El este frizerul unor fotbaliști celebri ai celor de la Real Madrid.
“Am avut emoții când l-am întâlnit pe Bellingham”
Salut, Marius. În primul rând, cum ai ajuns să ai această oportunitate, de a lucra cu fotbaliștii de la Real Madrid?
Prima dată am început să îl tund pe Javi Ontiveros. Acum joacă la Villareal B. După un timp am auzit că este cumnatul lui Brahim Diaz.
Într-o seară m-a sunat și m-a întrebat dacă vreau să mă duc la Brahim acasă ca să-l tund. El încă juca la AC Milan. Și așa am început relația cu el. I-a plăcut cum l-am tuns. Brahim Diaz m-a recomandat lui Dani Ceballos și altor jucători. Sper să ajung să tund și alți fotbaliști ai celor de la Real Madrid.
De când timp stai în Spania? De ce ai plecat din România?
Am plecat de 20 de ani din România. Aveam vârsta de 10 ani, iar părinții mei s-au stabilit în Spania pentru un trai mai bun. Aici, în Madrid, avem oportunități pe care nu le aveam în Romania.
Mie-mi plăcea să fac treaba asta cu tunsul de pe la vreo 17 ani, iar apoi m-am înscris la un curs. La 19 eram deja cu diploma.
Ți-au trecut prin “mâini” fotbaliști ca Bellingham, Brahim Diaz, Ceballos și alții. Sunt pretențioși când vine vorba de tunsori?
Mi-au trecut prin mână jucători Brahim Diaz și Ceballos. Plus alți fotbaliști care nu sunt de la Real Madrid, ci de la alte echipe din capitală.
Bellingham, nu. Încă (n.r. - râde). El este un fotbalist de top, iar eu, cum eram acolo, am ținut neapărat să fac o poză alături de el. Acum, că mă cunoaște, poate pe viitor își schimbă frizerul.
Cine are personalitatea cea mai veselă dintre jucătorii celor de la Real Madrid cu care ai interacționat? Cu ce te-a impresionat?
În sala din incinta stadionului Santiago Bernabeu am interacționat cu mai mulți fotbaliști ai lor. Brahim îmi e cel mai apropiat, o mai dăm în glume. Îmi mai povestește despre viața lui, eu de a mea. El mă simpatizează, pentru că oamenii ca ei nu lasă să intre pe oricine în casa lor.
Bellingham e impunător, e singurul cu care am avut emoții când l-am cunoscut. Dar să știi că toți sunt foarte cool, foarte normali. De la început m-au făcut să mă simt comod.
Ai simțit vreo secundă că au aere de mari fotbaliști, de înfumurați? Că mari fotbaliști sunt, desigur.
Când ești acolo, înăuntru, deja toată lumea te salută. Nu doar jucătorii, ci toate persoane care muncesc la stadion. E un respect reciproc.
Eu cred că se gândesc și la faptul că, dacă ești acolo, este pentru că are încredere cineva în tine. Așa că n-au cum să aibă aere sau să fie înfumurați.
“Aș vrea să-l tund pe Florinel Coman”
Pe cine, din lotul actual al celor de la Real, și-ar dori să tunzi? Pe Vinicius? Am văzut că el are tunsori mai deosebite. Sau pe Modric? Sau Ancelotti?
Vinicius ar fi un client foarte bun pentru să se tunde la 3 zile (n.r. - râde). Ar fi ceva. Dar cum am spus mai sus, mi-ar plăcea să îl tund pe Bellingham. Îl admir foarte mult.
Sunt generoși când vine vorba de tips cei de la Real? Care a lăsat cel mai mult bacșiș, așa cum suntem obișnuiți în România? Sau e vorba despre o sumă fixă la tuns?
Adevarul e că este o sumă fixă de bani, plus că pe lângă asta mai un tricou, mai o intrare la meci. De exemplu etapa viitoare mă duc pe Santiago Bernabeu, așa că să zicem că acesta este bacșișul meu.
Suma de bani e ok, dar nu este totul. Experiența este mult mai importantă și satisfăcătoare. Mulți ar vrea să fie în locul meu și ar tunde și gratis.
Cine este fotbalistul pe care-l admiri cel mai mult în acest moment?
Aici am un favorit clar. Cristiano Ronaldo. La vârsta pe care o are, mi se pare că încă e peste mulți jucători de top din Europa. Și a făcut istorie la Real Madrid, văd asta de fiecare dată când merg la stadion.
Ții cu vreo echipă din România? Ai fost suporterul uneia înainte să pleci?
Clar țin cu FCSB de mic. Și acum urmăresc liga noastră. Sper să iasă campioni.
Cine știe, poate într-o zi ajung să tund și vreun jucător de acolo. Pe Florinel Coman mi-ar plăcea. Aș vrea să-i fac o freză cool.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Florinel Coman, primul meci ca titular pentru Al-Gharafa! Cum se descurcă ”Mbappe de România” la noua echipă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19390%2Fc150-d26461af-1722016863871bd3b6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ciprian Marica: ”Mutu putea să rateze 3 penalty-uri cu Italia, tot i se părea că e cel mai bun!”. Dialogul fabulos purtat cu ”Briliantul”, după izbucnirea scandalului de la Chelsea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19388%2F1722015573a40f7595.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fostul jucător al Spartei Praga crede în șansele FCSB în eventualitatea unui duel cu cehii: ”Nu știu dacă ea e favorită, la cum au arătat ei anul trecut”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19381%2F17220042898d6a772f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce au scris jurnaliștii din Ungaria după partidele din Europa ale Corvinului, CFR-ului și Craiovei: ”Părea să aibă șanse mai mari, dar nu a câștigat”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19384%2F17220091540eda9c3f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![S-a aflat pe ce sumă pleacă Ianis Hagi de la Rangers. La ce echipă ar urma să se transfere](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19363%2Fc150-d4a34a91-17219772012ca93bee.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Pe ce loc se află România în clasamentul coeficienților UEFA după săptămâna neagră a echipelor românești în cupele europene](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19366%2Fc150-59c6c389-1721982969f9e00aaa.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)