Singurul motiv pentru care ar pleca Răzvan Lucescu de la PAOK: ”M-am speriat când am văzut asta”. Ce clauze are în contract
![Răzvan Lucescu, pentru a doua oară campion în Grecia](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F20%2F16007%2F1716236052c329676d.jpg&w=960&h=640&c=1)
Radu Bordei | Publicat: 20.05.2024 23:24 | Actualizat: 21.05.2024 12:37
Răzvan Lucescu (55 de ani), antrenorul celor de la PAOK, s-a declarat extrem de fericit după ce a obținut al doilea titlu de campion al Greciei. Tehnicianul român a recunoscut că a trăit la o intensitate mare ultima perioadă a campionatului.
Antrenorul a explicat cum s-au desfășurat ultimele zile, dar și-a expus și planurile de viitor, mai ales că nu ar duce lipsă de oferte.
Răzvan Lucescu vrea să continue în Grecia
Antrenorul român spune că se simte foarte legat de PAOK, mai ales că a făcut istorie pentru echipa din Salonic. Chiar dacă presa din Turcia anunță că Besiktas este gata să facă eforturi mari pentru a-l aduce pe român
”Eu am contract aici, nu m-au interesat alte discuții cu cineva. Cine mă vrea trebuie să contacteze clubul, de abia am semnat prelungirea în februarie. Am clauze clare, 2 milioane pentru echipe din vest, 4 pentru celelalte.
Eu aici am cunoscut o satisfacție profesională uriașă. Din 5 ani la PAOK, am cucerit două titluri și unul a fost furat, deci 3. Din 5 ani, am jucat 4 finale de cupă și am câștigat 2. PAOK are 4 titluri în istorie, 2 cu mine. Mi-e greu să mă desprind, nici nu cred că vreau.
Este adevărat, sunt energii mari aici. Mă uitam aseară, la intensitatea bucuriei și mi s-a făcut frică puțin, de ce va urma, ce va trebui să facem”, a declarat Lucescu jr, la Digi Sport.
Cum a trăit meciul cu Aris
PAOK a obținut titlul chiar pe terenul rivalei din oraș, dupăo victorie dramatică, cu 2-1.
”Nu era ideea că să o batem pe Aris, era anxietatea că avem mâinile pe trofeu și l-am putea scăpa printre degete.
A trebuit să fim foarte atenți ce le transmitem jucătorilor, să aibă mintea limpede, toată lumea din Salonic ne-a transmis această uriașă dorință a lor de a câștiga titlul, pentru ei era foarte important titlul, dar era și orgloliul de a câștiga pe terenul lui Aris.
Nu a fost deloc greu să îi motivăm, erau deja motivați. Era greu să îi facem să își mențină calmul, echilibrul, ne era nouă teamă că ar putea să fie tensionați, știam că și meciul va fi tensionat. Știam că cei de la Aris vor juca cu o ambiție specială, ca PAOK să nu ia titlul pe terenul lor, știam că meciul va fi foarte dificil.
Am arătat ceea ce s-a întâmplat tot anul, le-am adus aminte de meciurile grele pe care le-am avut, pe cele pe care le-am întors. Meci după meci am câștigat încredere și entuziam și am ajuns să depindem de noi înaintea ultimului meci.
A fost un meci foarte complicat, cred că arată imaginea întregului nostru sezon. La prima acțiune a lor am primit un gol fabulos, te poate face să te pierzi, nu doar că au egalat, ci cum au egalat. Ultimele 15 minute din joc în 10 oameni... Aris împinsă din spate de un stadion arhi-plin... până la urmă am trecut de astea și a urmat descătușarea.
Plecând de la stadionul lui Aris cu mare dificultate am ajuns în Tumba. Suporterii noștri nu au voie la meciurile din deplasare, au venit la hotel și ne-au dus cât mai aproape de stadionul lui Aris, cât a permis Poliția. Am stat cred exact cât trebuia, a fost premierea, ne-am urcat în autobuzul descoperit și ne-am dus în centru, unde erau 10-20.000 (n.r. de fani). Cred că au fost două trofee, unul la Atena, unul la Salonic”, a încheiat Lucescu.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Florinel Coman, primul meci ca titular pentru Al-Gharafa! Cum se descurcă ”Mbappe de România” la noua echipă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19390%2Fc150-d26461af-1722016863871bd3b6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ciprian Marica: ”Mutu putea să rateze 3 penalty-uri cu Italia, tot i se părea că e cel mai bun!”. Dialogul fabulos purtat cu ”Briliantul”, după izbucnirea scandalului de la Chelsea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19388%2F1722015573a40f7595.jpg&w=540&h=360&c=1)
![S-a aflat pe ce sumă pleacă Ianis Hagi de la Rangers. La ce echipă ar urma să se transfere](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19363%2Fc150-d4a34a91-17219772012ca93bee.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dennis Man, lovitura carierei! A semnat cu clubul: va încasa un salariu de 2.200.000 de euro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19342%2F1721931359aad4a136.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Îi calcă pe urme lui Vlad Chiricheș! Românul s-a transferat la fosta echipă a fotbalistului de la FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19292%2F1721826135175e3b98.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Louis Munteanu e dorit de echipe din România, dar e în cantonament cu Fiorentina. Care sunt planurile italienilor cu internaționalul român](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19191%2Fc150-cef22a15-1721665631ecccf8f4.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)