"Cred că i se deschide ușa lui Mitriță". Fostul adversar din Superligă care îl vede pe Mitriță în lotul pentru Euro 2024

Mitriță a bifat ultimele selecții pentru națională în 2022 Galerie foto(3) Galerie foto (3 fotografii): "Cred că i se deschide ușa lui Mitriță". Fostul adversar din Superligă care îl vede pe Mitriță în lotul pentru Euro 2024
Foto: Sport Pictures  |   Mitriță a bifat ultimele selecții pentru națională în 2022

George Drafta   |   Publicat: 24.04.2024 21:00   |  Actualizat: 24.04.2024 20:03

Alexandru Mitriță (29 de ani), mijlocașul ofensiv al Universității Craiova, este cerut între cei 26 de jucători care vor forma lotul "tricolorilor" la turneul final care va avea loc în Germania între 14 iunie și 14 iulie.

Alexandru Mitriță are parte de lobby din partea oamenilor de fotbal care consideră că fotbalistul oltenilor are toate argumentele să se afle printre fotbaliștii la care Edi Iordănescu va apela pentru competiția din vara acestui an.

Abia venit la echipă, antrenorul Costel Gâlcă face un apel către selecționer pentru a uita de perioada în care el și Mitriță nu erau în cele mai bune relații. Iar pentru binele naționalei, jucătorul alb-albaștrilor să mai primească o nouă șansă de a fi prezent printre tricolori.

Mitriță, cerut la națională

Mitriță s-a întors în Superligă la începutul actualului sezon, dar cifrele sale nu se apropie de cele ale stagiunii 2018-2019 când îmbrăca tot tricoul Universității. Atunci a marcat 13 goluri din 18 partide, acum are același număr de goluri dar după 31 de jocuri.

Gâlcă tocmai ce a preluat-o pe Universitatea Craiova, însă Mitriță este accidentat

„Dacă se recuperează cât mai repede să prindă meciuri, Mitriţă cu siguranţă poate să prindă Euro. România are nevoie de un jucător ca el, a demonstrat-o prin evoluţiile sale”, a fost discursul lui Gâlcă, înaintea partidei pe care echipa sa o dispută cu CFR Cluj.

Șansa lui Mitriță

Accidentarea lui Moruțan poate să fie un atu pentru Alexandru Mitriță în încercarea de a prinde lotul pentru Euro 2024. Fostul său adversar din Superligă, Raul Rusescu, e de părere că acum selecționerului îi va fi și mai greu să motiveze o eventuală absență a internaționalului cu 18 selecții sub tricolor.

Raul Rusescu s-a retras din activitate în 2023

„Îmi pare rău pentru Moruțan, sper să se facă bine și să treacă peste acest moment. Sper să treacă cât mai repede peste această accidentare. Cred că i se deschide ușa lui Alexandru Mitriță la națională.

Nu este același post cu Moruțan, dar se poate jongla în atac. Nu știu dacă Edward Iordănescu se gândește la el acum, dar cred că este în vederile staff-ului. Are șanse foarte mari să fie selecționat în aceste condiții”, a transmis fostul atacant al celor de la FCSB, pentru Gsp.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Rapid - FCSB, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Campionii, cu ezervele pe Giulești. Echipele de start
Rapid - FCSB, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Campionii, cu ezervele pe Giulești. Echipele de start
Rapid - FCSB, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Campionii, cu ezervele pe Giulești. Echipele de start
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a fost programat
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a fost programat
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a fost programat
Dorinel Munteanu anunță finalul unui ciclu, la Galați: ”A fost frumos”. Măsurile anunțate pentru sezonul viitor
Dorinel Munteanu anunță finalul unui ciclu, la Galați: ”A fost frumos”. Măsurile anunțate pentru sezonul viitor
Dorinel Munteanu anunță finalul unui ciclu, la Galați: ”A fost frumos”. Măsurile anunțate pentru sezonul viitor
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
Alex Chipciu recunoaște discuțiile cu FCSB: ”Nu pot să neg”. Când va lua decizia
Alex Chipciu recunoaște discuțiile cu FCSB: ”Nu pot să neg”. Când va lua decizia
Alex Chipciu recunoaște discuțiile cu FCSB: ”Nu pot să neg”. Când va lua decizia
FCSB a mai câștigat un titlu de campioană, de data asta contra Stelei. Reacția lui George Ogăraru
FCSB a mai câștigat un titlu de campioană, de data asta contra Stelei. Reacția lui George Ogăraru
FCSB a mai câștigat un titlu de campioană, de data asta contra Stelei. Reacția lui George Ogăraru

Cele mai citite

Cu ce se ocupă copiii lui Florin Răducioiu: ”Nu trebuie să le fie rușine. Îmi doream mai mult pentru ei...”
Cu ce se ocupă copiii lui Florin Răducioiu: ”Nu trebuie să le fie rușine. Îmi doream mai mult pentru ei...”
Special  |  17 Mai 2024, 11:02
1.
Cu ce se ocupă copiii lui Florin Răducioiu: ”Nu trebuie să le fie rușine. Îmi doream mai mult pentru ei...”
Câți bani a cheltuit Răducioiu în cei 10 ani petrecuți la Monaco: "Regret! Viața era foarte scumpă acolo..."
Câți bani a cheltuit Răducioiu în cei 10 ani petrecuți la Monaco: "Regret! Viața era foarte scumpă acolo..."
Special  |  16 Mai 2024, 21:54
2.
Câți bani a cheltuit Răducioiu în cei 10 ani petrecuți la Monaco: "Regret! Viața era foarte scumpă acolo..."
Presa internațională, reacție dură la adresa Simonei Halep după ce n-a fost invitată la Roland Garros: ”Au avut dreptate să nu îi acorde wildcard”
Presa internațională, reacție dură la adresa Simonei Halep după ce n-a fost invitată la Roland Garros: ”Au avut dreptate să nu îi acorde wildcard”
Tenis  |  17 Mai 2024, 12:44
3.
Presa internațională, reacție dură la adresa Simonei Halep după ce n-a fost invitată la Roland Garros: ”Au avut dreptate să nu îi acorde wildcard”
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
RECALCULARE Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie, deși s-au pensionat înainte de 60 ani?
RECALCULARE Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie, deși s-au pensionat înainte de 60 ani?
RECALCULARE Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie, deși s-au pensionat înainte de 60 ani?
În ce an UE trimite trupe în Ucraina? „Dați apărare aeriană ori militari”! De ce e criticată România
În ce an UE trimite trupe în Ucraina? „Dați apărare aeriană ori militari”! De ce e criticată România
În ce an UE trimite trupe în Ucraina? „Dați apărare aeriană ori militari”! De ce e criticată România
Știri de ultimă oră din sport
Rapid - FCSB, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Campionii, cu ezervele pe Giulești. Echipele de start
live score Rapid - FCSB, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Campionii, cu ezervele pe Giulești. Echipele de start
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 19:40
Rapid - FCSB, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Campionii, cu ezervele pe Giulești. Echipele de start
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a fost programat
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a fost programat
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 18:54
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a fost programat
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 18:13
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
Ce fac stranierii români. Adrian Rus și Vlad Dragomir au câștigat cupa în Cipru. Tătărușanu, fără replică în fața vedetelor lui Al Ahli
Ce fac stranierii români. Adrian Rus și Vlad Dragomir au câștigat cupa în Cipru. Tătărușanu, fără replică în fața vedetelor lui Al Ahli
Stranieri   |  19 Mai 2024, 17:40
Ce fac stranierii români. Adrian Rus și Vlad Dragomir au câștigat cupa în Cipru. Tătărușanu, fără replică în fața vedetelor lui Al Ahli
Neil Lennon este la București! Viitorul antrenor al Rapidului este așteptat pe Giulești la meciul cu FCSB
Neil Lennon este la București! Viitorul antrenor al Rapidului este așteptat pe Giulești la meciul cu FCSB
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 17:03
Neil Lennon este la București! Viitorul antrenor al Rapidului este așteptat pe Giulești la meciul cu FCSB
Oțelul Galați - U Cluj 0-2. ”Șepcile roșii” trec de Oțelul și joacă ultimul act pentru Conference League cu Universitatea Craiova
Oțelul Galați - U Cluj 0-2. ”Șepcile roșii” trec de Oțelul și joacă ultimul act pentru Conference League cu Universitatea Craiova
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 16:29
Oțelul Galați - U Cluj 0-2. ”Șepcile roșii” trec de Oțelul și joacă ultimul act pentru Conference League cu Universitatea Craiova
”Bocciu” i-a vizitat pe rapidiști după eliberare și a postat o imagine din care lipsește un om de bază din Giulești: ”La luptă, tată!”
foto ”Bocciu” i-a vizitat pe rapidiști după eliberare și a postat o imagine din care lipsește un om de bază din Giulești: ”La luptă, tată!”
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 15:05
”Bocciu” i-a vizitat pe rapidiști după eliberare și a postat o imagine din care lipsește un om de bază din Giulești: ”La luptă, tată!”
Un jucător de la Rapid, pe lista de achiziții a celui mai titrat club din Europa! Giuleștenii vor în schimb vedeta lui FCU Craiova
Un jucător de la Rapid, pe lista de achiziții a celui mai titrat club din Europa! Giuleștenii vor în schimb vedeta lui FCU Craiova
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 14:19
Un jucător de la Rapid, pe lista de achiziții a celui mai titrat club din Europa! Giuleștenii vor în schimb vedeta lui FCU Craiova
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
live score Rapid - FCSB, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Campionii, cu ezervele pe Giulești. Echipele de start
SuperLiga   |  19:40
Rapid - FCSB, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Campionii, cu ezervele pe Giulești. Echipele de start
video Imagini emoționante pe Anfield Road unde Liverpool și-a luat adio de la Jurgen Klopp. Antrenorul a plâns când a auzit pentru...
Premier League   |  19:20
Imagini emoționante pe Anfield Road unde Liverpool și-a luat adio de la Jurgen Klopp. Antrenorul a plâns când a auzit pentru ultima dată ”You will never walk alone”
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a...
SuperLiga   |  18:54
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a fost programat
Dorinel Munteanu anunță finalul unui ciclu, la Galați: ”A fost frumos”. Măsurile anunțate pentru sezonul viitor
SuperLiga   |  18:26
Dorinel Munteanu anunță finalul unui ciclu, la Galați: ”A fost frumos”. Măsurile anunțate pentru sezonul viitor
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
SuperLiga   |  18:13
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
Alex Chipciu recunoaște discuțiile cu FCSB: ”Nu pot să neg”. Când va lua decizia
SuperLiga   |  18:03