Dorinel Munteanu exultă după victoria cu Universitatea Craiova: ”Ne-am calificat pe merit! Nu le-am dat nicio șansă”. Ce spune despre șansele Oțelului la trofeu

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Dorinel Munteanu exultă după victoria cu Universitatea Craiova: ”Ne-am calificat pe merit! Nu le-am dat nicio șansă”. Ce spune despre șansele Oțelului la trofeu
Foto: Sportpictures  |  

Radu Secoșan   |   Publicat: 04.04.2024 22:53   |  Actualizat: 05.04.2024 12:02

Oțelul Galați a reușit să obțină surprinzător calificarea în semifinalele Cupei României, după ce s-a impus cu 1-0 în fața Universității Craiova. La finalul partidei, Dorinel Munteanu (55 de ani) s-a declarat extrem de mulțumit de rezultat.

Semifinalelel Cupei României vor fi disputate de patru echipe din afara play-off-ului Superligii: trei dintre ele joacă în play-out, iar a patra în divizia secundă.

Oțelul Galați este ultima ajunsă în careul de ași al competiției, după ce a reușit surpriză cu Universitatea Craiova și s-a impus cu 1-0, datorită unui gol marcat în minutul 113, de Joao Lameira.

Așadar, moldavii se vor lupta pentru un loc în ultimul act cu U Cluj, formație care a eliminat-o, miercuri, pe Hermannstadt, tot cu scorul de 1-0.

Dorinel Munteanu exultă: ”Nu le-am dat nicio șansă”

La finalul partidei, prezent la flash-interviu, Dorinel Munteanu s-a declarat extrem de mulțumit de calificare, pe care consideră că echipa sa a obținut-o pe merit.

Diferenţa s-a făcut pe teren. Jucătorii noştri au înţeles foarte bine ce au de făcut şi au pus în practică, au avut în faţă o echipă bună, de pe locul al doilea din campionat. Şi-au respectat sarcinile transmise, că nu e uşor să joci contra unei echipe cu Ivan, Mitriţă, Baraiam. Nu le-am dat nicio şansă şi victoria este meritată, deşi ne-am dus în 120 de minute, dar este victoria noastră.

Am avut multe ocazii, ei au produs puţine ocazii şi ne-am calificat pe merit în semifinala Cupei României. Cupa României e cupa surprizelor, nu aş vrea supriză în meciul următor contra Oţelului. Ne gândim la meciul cu Dinamo, din campionat, iar preocuparea mea e să se recupere băieţii mei după cele 120 de minute.

”Ne-am calificat pe merit”

Am făcut trei-patru schimbri în echipa de start, dar încărcătura fizică a fost făcută la munte, unde băieţii au răspuns foarte bine. Nu vreau să mai vorbesc despre acea perioadă, ne-am văzut de treaba noastră, chiar dacă au fost critici la adresa noastră. Ne vedem de treaba noastră până la final, că mai avem şapte meciuri în play-out şi semifinala de Cupa României, în care ne-am calificat pe merit.

Ei (n.r. - cei care au condamnat pregătirea montană) se pot schimba, eu nu mă schimb. Ştiu ce am la echipă, ce trebuie să fac la echipă, deşi am făcut o greşeală că le-am răspuns câtorva colegi, prieteni, care ne-au criticat, dar mă bucur că jucătorii meu au înţeles ce trebuie să facă şi au făcut-o bine.

Secretul... E o muncă de trei ani de zile, că mulţi se regăsesc şi îne chipa de azi, sigur cu câteva schimbări, dar am preluat jucători din Liga 3 şi munca şi seriozitatea sunt lucrurile cu care faci performanţă în România. Sunt tineri talentaţi în România, dar când fac pasul spre fotbalul mare calitatea cerinţa e să fii disciplonat şi să fii foarte bine fizic”, a declarat Dorinel Munteanu.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Momentul în care ai programată nunta, dar Corvinul a câștigat Cupa! Imagini spectaculoase de la sărbătoarea din Hunedoara: ”S-a furat mireasa!”
Momentul în care ai programată nunta, dar Corvinul a câștigat Cupa! Imagini spectaculoase de la sărbătoarea din Hunedoara: ”S-a furat mireasa!”
Momentul în care ai programată nunta, dar Corvinul a câștigat Cupa! Imagini spectaculoase de la sărbătoarea din Hunedoara: ”S-a furat mireasa!”
S-au aflat capii de serie pentru următorul sezon de Cupa României. În ce fază va începe Corvinul Hunedoara
S-au aflat capii de serie pentru următorul sezon de Cupa României. În ce fază va începe Corvinul Hunedoara
S-au aflat capii de serie pentru următorul sezon de Cupa României. În ce fază va începe Corvinul Hunedoara
Corvinul ar putea avea probleme cu UEFA dacă își schimbă forma de organizare: ”Am luat în considerare și situația asta”
Corvinul ar putea avea probleme cu UEFA dacă își schimbă forma de organizare: ”Am luat în considerare și situația asta”
Corvinul ar putea avea probleme cu UEFA dacă își schimbă forma de organizare: ”Am luat în considerare și situația asta”
Florin Maxim confirmă informațiile iAMsport.ro: ”Nu m-am sfătuit cu Lucescu, doar ne-a felicitat la final”
Florin Maxim confirmă informațiile iAMsport.ro: ”Nu m-am sfătuit cu Lucescu, doar ne-a felicitat la final”
Florin Maxim confirmă informațiile iAMsport.ro: ”Nu m-am sfătuit cu Lucescu, doar ne-a felicitat la final”
“Nici măcar n-am exersat loviturile de la 11 metri. N-am vrut să le bag asta în cap“. Maxim, antrenorul momentului, interviu despre culisele finalei de Cupă și trăirile de după victoria istorică
“Nici măcar n-am exersat loviturile de la 11 metri. N-am vrut să le bag asta în cap“. Maxim, antrenorul momentului, interviu despre culisele finalei de Cupă și trăirile de după victoria istorică
“Nici măcar n-am exersat loviturile de la 11 metri. N-am vrut să le bag asta în cap“. Maxim, antrenorul momentului, interviu despre culisele finalei de Cupă și trăirile de după victoria istorică
Emoțiile fanilor Corvinului, risipite prin intermediul iAMsport: "Este o chestiune de zile"
Emoțiile fanilor Corvinului, risipite prin intermediul iAMsport: "Este o chestiune de zile"
Emoțiile fanilor Corvinului, risipite prin intermediul iAMsport: "Este o chestiune de zile"

Cele mai citite

EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024  |  25 Iunie 2024, 00:31
1.
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
Dinamo Kiev, ofertă clară pentru un fotbalist român, chiar în timpul EURO 2024. Ce scrie presa din Ucraina
Dinamo Kiev, ofertă clară pentru un fotbalist român, chiar în timpul EURO 2024. Ce scrie presa din Ucraina
Stranieri  |  24 Iunie 2024, 12:20
2.
Dinamo Kiev, ofertă clară pentru un fotbalist român, chiar în timpul EURO 2024. Ce scrie presa din Ucraina
Dinamo îl vrea pe fotbalistul aflat și pe lista Rapidului. Transferul pregătit de "câini"
Dinamo îl vrea pe fotbalistul aflat și pe lista Rapidului. Transferul pregătit de "câini"
SuperLiga  |  23 Iunie 2024, 21:11
3.
Dinamo îl vrea pe fotbalistul aflat și pe lista Rapidului. Transferul pregătit de "câini"
6.300 lei pensie la recalculare deși nu a muncit nici 40 de ani. Cât ia în plus? Când s-a pensionat?
6.300 lei pensie la recalculare deși nu a muncit nici 40 de ani. Cât ia în plus? Când s-a pensionat?
6.300 lei pensie la recalculare deși nu a muncit nici 40 de ani. Cât ia în plus? Când s-a pensionat?
Cine sunt pensionarii care au luat bani în plus la pensie în luna iunie? Ce au muncit?
Cine sunt pensionarii care au luat bani în plus la pensie în luna iunie? Ce au muncit?
Cine sunt pensionarii care au luat bani în plus la pensie în luna iunie? Ce au muncit?
Când intră pensia pe luna iulie? De ce sunt vești bune pentru pensionarii care iau bani pe card?
Când intră pensia pe luna iulie? De ce sunt vești bune pentru pensionarii care iau bani pe card?
Când intră pensia pe luna iulie? De ce sunt vești bune pentru pensionarii care iau bani pe card?
Știri de ultimă oră din sport
Vești bune despre jucătorul care care a fost scos cu targa din teren la Euro 2024: ”A trecut cu bine peste operație”
Vești bune despre jucătorul care care a fost scos cu targa din teren la Euro 2024: ”A trecut cu bine peste operație”
EURO 2024   |  25 Iunie 2024, 14:31
Vești bune despre jucătorul care care a fost scos cu targa din teren la Euro 2024: ”A trecut cu bine peste operație”
Franța - Polonia / Olanda - Austria, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Meciurile care decid cine merge în optimi din Grupa D
live score Franța - Polonia / Olanda - Austria, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Meciurile care decid cine merge în optimi din Grupa D
EURO 2024   |  25 Iunie 2024, 13:45
Franța - Polonia / Olanda - Austria, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Meciurile care decid cine merge în optimi din Grupa D
Partenerele fotbaliștilor fac furori la Euro 2024! Imagini fabuloase din tribune
Partenerele fotbaliștilor fac furori la Euro 2024! Imagini fabuloase din tribune
EURO 2024   |  25 Iunie 2024, 13:41
Partenerele fotbaliștilor fac furori la Euro 2024! Imagini fabuloase din tribune
Mesajul lui Dan Șucu cu ocazia aniversării de 101 ani a clubului Rapid
Mesajul lui Dan Șucu cu ocazia aniversării de 101 ani a clubului Rapid
SuperLiga   |  25 Iunie 2024, 13:28
Mesajul lui Dan Șucu cu ocazia aniversării de 101 ani a clubului Rapid
Ce jucători de la națională l-au impresionat pe Bănel Nicoliță la Euro: ”Ați văzut ce înseamnă?” / ”I-au omorât!”
exclusiv Ce jucători de la națională l-au impresionat pe Bănel Nicoliță la Euro: ”Ați văzut ce înseamnă?” / ”I-au omorât!”
EURO 2024   |  25 Iunie 2024, 12:56
Ce jucători de la națională l-au impresionat pe Bănel Nicoliță la Euro: ”Ați văzut ce înseamnă?” / ”I-au omorât!”
Marius Ștefănescu le-a răspuns acționarilor de la Rapid, după acuzațiile de ”blat” cu FCSB: ”Răutăți!”
Marius Ștefănescu le-a răspuns acționarilor de la Rapid, după acuzațiile de ”blat” cu FCSB: ”Răutăți!”
SuperLiga   |  25 Iunie 2024, 12:40
Marius Ștefănescu le-a răspuns acționarilor de la Rapid, după acuzațiile de ”blat” cu FCSB: ”Răutăți!”
I-a cerut lui Dan Șucu să îl lase să plece de la Rapid! Ce l-a nemulțumit pe unul dintre jucătorii de bază ai giuleștenilor
I-a cerut lui Dan Șucu să îl lase să plece de la Rapid! Ce l-a nemulțumit pe unul dintre jucătorii de bază ai giuleștenilor
SuperLiga   |  25 Iunie 2024, 12:33
I-a cerut lui Dan Șucu să îl lase să plece de la Rapid! Ce l-a nemulțumit pe unul dintre jucătorii de bază ai giuleștenilor
Andrei Rațiu, dorit de două cluburi importante din Europa: ”S-au interesat de el!” Cu cine a fost comparat fundașul de către presa internațională
Andrei Rațiu, dorit de două cluburi importante din Europa: ”S-au interesat de el!” Cu cine a fost comparat fundașul de către presa internațională
Stranieri   |  25 Iunie 2024, 11:55
Andrei Rațiu, dorit de două cluburi importante din Europa: ”S-au interesat de el!” Cu cine a fost comparat fundașul de către presa internațională
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Editorial Ștefan Beldie: ”La mulți fani, Rapid!”
Editorialisti   |  15:09
Editorial Ștefan Beldie: ”La mulți fani, Rapid!”
Corespondență EURO Dinamo, ”prezentă” la EURO 2024! Cum au fost amintiți ”câinii” pe durata Campionatului European de către germani
Echipa Națională   |  14:59
Dinamo, ”prezentă” la EURO 2024! Cum au fost amintiți ”câinii” pe durata Campionatului European de către germani
exclusiv ”Nu ai voie să îl ataci!” Ce fotbalist român a fost numit de Bănel Nicoliță ”icoana noastră”
Starurile fotbalului   |  14:46
”Nu ai voie să îl ataci!” Ce fotbalist român a fost numit de Bănel Nicoliță ”icoana noastră”
Vești bune despre jucătorul care care a fost scos cu targa din teren la Euro 2024: ”A trecut cu bine peste operație”
EURO 2024   |  14:31
Vești bune despre jucătorul care care a fost scos cu targa din teren la Euro 2024: ”A trecut cu bine peste operație”
exclusiv Fostul antrenor al Rapidului, mesaj savuros de ziua clubului: ”Dinu 'Vamă' mi-a zis că vom avea 15 jucători. Am avut 7. Apoi...
SuperLiga   |  13:55
Fostul antrenor al Rapidului, mesaj savuros de ziua clubului: ”Dinu 'Vamă' mi-a zis că vom avea 15 jucători. Am avut 7. Apoi am câștigat în Ghencea prima etapă. Ce poate fi mai frumos?”
live score Franța - Polonia / Olanda - Austria, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Meciurile care decid cine merge în optimi din Grupa D
EURO 2024   |  13:45
Franța - Polonia / Olanda - Austria, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Meciurile care decid cine merge în optimi din Grupa D
Partenerele fotbaliștilor fac furori la Euro 2024! Imagini fabuloase din tribune