Mircea Lucescu reacționează după ce Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României: "Sunt mândru!" Sfatul dat de "Il Luce"
![Mircea Lucescu, antrenorul român care a trecut pe la Hunedoara](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F16%2F15760%2F17158085210c2d3ee2.jpg&w=960&h=640&c=1)
Mihai Alecu , Cătălin Stroia | Publicat: 16.05.2024 00:31 | Actualizat: 16.05.2024 10:28
Mircea Lucescu (78 de ani) s-a declarat fericit după ce Corvinul Hunedoara a câștigat finala Cupei României, 2-2 (3-2 d.l.d) în fața celor de la Oțelul Galați.
"Il Luce" nu și-a uitat trecutul la Hunedoara și, chiar dacă nu a fost prezent la meci, pentru că a fost alături de fiul lui Răzvan, în Grecia, la meciul câștigat de PAOK cu Panathinaikos, 4-1, legendarul tehnician român a urmărit de la distanță finala Cupei României.
Acesta i-a sfătuit pe cei de la Corvinul să continue să meargă pe mâna jucătorilor români.
Mircea Lucescu, fericit pentru succesul Corvinului în Cupa României
"Sunt mândru de ei! Îi felicit și îmi pare rău că n-am fost cu ei. De câțiva ani primarul s-a implicat în resuscitarea Corvinului. Modul de comportament, de promovare a jucătorilor tineri, au contat.
Are meritul de a fi adus în prim-plan echipa într-un oraș care are nevoie de fotbal. Au reușit să facă un grup competitiv, orientat spre performanță. Ne sfătuim legat de modul de a conduce o echipă de performanță.
Merită din plin să promoveze în prima divizie. Este înconjurată de toți foștii jucători. Ambianța care există în Hunedoara, la nivel de fotbal. Depinde, dacă vor reuși să facă un stadion pe măsura evoluției echipei, ar fi perfect.
Îmi aduc aminte, cu Argentina la Rosario, și titulari erau hunedorenii, Gabor, Klein, Rednic, Andone. Trebuie să-și extragă sursa de energie din ceea ce s-a făcut anterior.
Le va fi foarte greu pentru că nu-și permit să-și aducă jucători. Eu țin foarte mult ca echipele românești să se întoarcă în Europa și să se facă performanță doar cu români. Aș vrea ca cei de acolo să înțeleagă că doar cu jucători români se poate face performanță", a spus Mircea Lucescu, la Digi Sport.
Corvinul așteaptă un răspuns de la UEFA cu privire la participarea în cupele europene
Cei de la Corvinul și-au câștigat, pe teren, dreptul de a juca în cupele europene. Rămâne de văzut dacă se vor califica și din punct de vedere juridic. Hunedorenii au depus dosarul de licențiere pentru competițiile continentale imediat după ce s-au calificat în semifinalele Cupei.
Acum, formația din Liga 2 trebuie să aștepte un răspuns de la UEFA cu privire dreptul de participarea în Europa League.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Momentul în care ai programată nunta, dar Corvinul a câștigat Cupa! Imagini spectaculoase de la sărbătoarea din Hunedoara: ”S-a furat mireasa!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F18%2F15894%2F1716054581fcaaa19f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![S-au aflat capii de serie pentru următorul sezon de Cupa României. În ce fază va începe Corvinul Hunedoara](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F18%2F15874%2Fc150-f27e9e69-17160355699a74a3af.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Corvinul ar putea avea probleme cu UEFA dacă își schimbă forma de organizare: ”Am luat în considerare și situația asta”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F18%2F15873%2F1716033856b59f1638.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Florin Maxim confirmă informațiile iAMsport.ro: ”Nu m-am sfătuit cu Lucescu, doar ne-a felicitat la final”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F17%2F15828%2F171594349690ffb38a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![“Nici măcar n-am exersat loviturile de la 11 metri. N-am vrut să le bag asta în cap“. Maxim, antrenorul momentului, interviu despre culisele finalei de Cupă și trăirile de după victoria istorică](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F17%2F15822%2F1715934977fef51ca0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Emoțiile fanilor Corvinului, risipite prin intermediul iAMsport: "Este o chestiune de zile"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F16%2F15775%2F1715850263c5348ae1.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Concluziile lui Andrei Vlad, după partida cu Oțelul: ”O seară nereușită. Le înțelegem supărarea suporterilor” + Ce spune despre venirea lui Florin Tănase](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19411%2Fc150-a9b16846-172206288278795a2a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Nadia Comăneci, apariție de senzație la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice + Surpriza de proporții pregătită de organizatori](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19410%2F1722059406e13caa68.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ciprian Marica, discurs dur despre situația în care se află sportul românesc: ”Popovici și Halep sunt excepții!” / ”Am avut o zi bună cu Ucraina”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19383%2F172200754014c25874.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De la 150 de milioane de euro clauză de reziliere, în Liga 3! Cu ce echipă a ajuns să semneze marea speranță de la FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19386%2Fc150-8b6b25da-1722013523dcf0deb7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Vlad Chiricheș îi răspunde lui Gigi Becali, după ce l-a atacat în direct: ”Poate crede că joc la mișto”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19405%2F172202993114311a4a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)