6 milioane de euro pentru Gigi Becali. Patronul FCSB, răspuns hotărât: ”Făgăduința mea este acum împlinită”

Gigi Becali, patronul celor de la FCSB din anul 2003 Galerie foto(23) Galerie foto (23 fotografii): 6 milioane de euro pentru Gigi Becali. Patronul FCSB, răspuns hotărât: ”Făgăduința mea este acum împlinită”
Foto: Sport Pictures  |   Gigi Becali, patronul celor de la FCSB din anul 2003

Redactia   |   Publicat: 29.03.2024 10:08   |  Actualizat: 29.03.2024 13:07

Gigi Becali (65 de ani) s-a bucurat după ce a reușit să pună turlele pe biserica care a construit-o în Pipera. Latifundiarul a susținut că doar interiorul lăcașului de cult costă 5-6 milioane de euro.

Patronul celor de la FCSB a revenit în București după ce a petrecut 5 zile la mănăstirea Comanca din județul Râmnicu Vâlcea. Acesta s-a îngrijit de biserica pe care o va construi în zona de nord a Capitalei și pe care a pus turle suflate cu aur.

GALERIE FOTO | Biserica pe care Gigi Becali o construiește în Pipera

Biserica pe care Gigi Becali o construiește în Pipera are turle poleite cu aur

Gigi Becali a dezvăluit că i s-a propus ca pe terenul bisericii să primească suma de 6 milioane de euro. De asemenea, a mai mărturisit că doar interiorul noii biserici costă 5-6 milioane de euro.

Gigi Becali: ”Cu Dumnezeu nu negociezi”

”Am primit pe terenul ăsta de aici 6 milioane de euro și mulți au zis «Lasă, că faci în altă parte!.. Dar cu Dumnezeu nu negociezi! Făgăduința mea este acum împlinită. Acum slavă Domnului că a pus asta (n.r. turla mare). Azi am pus cupola aia mare. Va fi cea mai frumoasă biserică din lume. Ca mărime sunt multe mai mari, dar ca frumusețe …

Va fi din mozaic, cu pietricele aurite. Numai interiorul costă 5-6 milioane de euro. Când s-a ridicat această cupolă eu am simțit o bucurie cât toate miliardele lumii”, a declarat Gigi Becali, la România TV.

Foto 10/23

Gigi Becali, despre motivul ridicării bisericii din Pipera

În urmă cu 16 ani, FCSB a eliminat-o pe Galatasaray in play-off-ul Ligii Campionilor și s-a calificat în grupe, deșii turcii erau favoriți.

Atunci, Gigi Becali a promis că va construi o biserică. Locul ales a fost pe un teren pe care-l deține în Pipera.

Construcția lăcașului este foarte avansată și au fost montate turlele acuperite cu tablă suflată cu aur. Gigi Becali susține că va fi cea mai frumoasă biserică din lume.

”Este o biserică pe care am făgăduit-o Domnului în 2007 (n.r. 2008), când am bătut Galatasaray. Am zis că, dacă vom învinge - eram în Postul Fecioarei Maria - și am zis că, dacă vom învinge acum pe turci, voi face o biserică acolo, pe colț”, a spus Gigi Becali.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Bodyguardul lui Leo Messi a intrat în afaceri! Din ce face acum bani fostul soldat din trupele SEAL
Bodyguardul lui Leo Messi a intrat în afaceri! Din ce face acum bani fostul soldat din trupele SEAL
Bodyguardul lui Leo Messi a intrat în afaceri! Din ce face acum bani fostul soldat din trupele SEAL
S-a retras după o carieră de 25 ani în tenis. S-a aflat ce avere are
S-a retras după o carieră de 25 ani în tenis. S-a aflat ce avere are
S-a retras după o carieră de 25 ani în tenis. S-a aflat ce avere are
În ce investește Radu Drăgușin milioanele de euro câștigate de la Tottenham
În ce investește Radu Drăgușin milioanele de euro câștigate de la Tottenham
În ce investește Radu Drăgușin milioanele de euro câștigate de la Tottenham
Ion Țiriac, propunere greu de refuzat pentru Mircea Lucescu: ”Nu am glumit! Îi fac şi stadion”
Ion Țiriac, propunere greu de refuzat pentru Mircea Lucescu: ”Nu am glumit! Îi fac şi stadion”
Ion Țiriac, propunere greu de refuzat pentru Mircea Lucescu: ”Nu am glumit! Îi fac şi stadion”
Endrick, pus de iubită să semneze un contract. Ce i-a fost interzis să facă și care sunt obligațiile
Endrick, pus de iubită să semneze un contract. Ce i-a fost interzis să facă și care sunt obligațiile
Endrick, pus de iubită să semneze un contract. Ce i-a fost interzis să facă și care sunt obligațiile

Cele mai citite

Ce arată reluările la golul anulat al lui Florinel Coman din FCSB - Rapid
Ce arată reluările la golul anulat al lui Florinel Coman din FCSB - Rapid
SuperLiga  |  20 Aprilie 2024, 21:07
1.
Ce arată reluările la golul anulat al lui Florinel Coman din FCSB - Rapid
Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
Fotbal  |  22 Aprilie 2024, 11:00
2.
Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
EXCLUSIV | 5.000.000 de euro, suma încasată de Dinamo de la un sponsor-acționar. ”Câinii”, printre puținele formații din Superligă aflate pe plus
EXCLUSIV | 5.000.000 de euro, suma încasată de Dinamo de la un sponsor-acționar. ”Câinii”, printre puținele formații din Superligă aflate pe plus
SuperLiga  |  20 Aprilie 2024, 09:15
3.
EXCLUSIV | 5.000.000 de euro, suma încasată de Dinamo de la un sponsor-acționar. ”Câinii”, printre puținele formații din Superligă aflate pe plus
Câți ani au lucrat și ce salariu au avut pensionarii care iau pensie mare la recalculare? Exemple
Câți ani au lucrat și ce salariu au avut pensionarii care iau pensie mare la recalculare? Exemple
Câți ani au lucrat și ce salariu au avut pensionarii care iau pensie mare la recalculare? Exemple
Cum pot ieși femeile cu 3 ani mai devreme la pensie, iar bărbații cu 5 ani? Ce pensie vor avea?
Cum pot ieși femeile cu 3 ani mai devreme la pensie, iar bărbații cu 5 ani? Ce pensie vor avea?
Cum pot ieși femeile cu 3 ani mai devreme la pensie, iar bărbații cu 5 ani? Ce pensie vor avea?
VIDEO Bashar al Assad pretinde că s-a întâlnit cu un șef de serviciu din România. Ce zic SRI și SIE?
VIDEO Bashar al Assad pretinde că s-a întâlnit cu un șef de serviciu din România. Ce zic SRI și SIE?
VIDEO Bashar al Assad pretinde că s-a întâlnit cu un șef de serviciu din România. Ce zic SRI și SIE?
Știri de ultimă oră din sport
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 17:40
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Diverse   |  22 Aprilie 2024, 17:20
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 17:00
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
"Ne-am distrus valorile. E greu de înțeles". Reacție dură în cazul plecării lui Florinel Coman în Qatar
"Ne-am distrus valorile. E greu de înțeles". Reacție dură în cazul plecării lui Florinel Coman în Qatar
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 16:24
"Ne-am distrus valorile. E greu de înțeles". Reacție dură în cazul plecării lui Florinel Coman în Qatar
Ce a spus Gigi Becali după ce a aflat situația lui Adrian Mititelu Junior: ”L-am sfătuit să facă asta”
Ce a spus Gigi Becali după ce a aflat situația lui Adrian Mititelu Junior: ”L-am sfătuit să facă asta”
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 16:09
Ce a spus Gigi Becali după ce a aflat situația lui Adrian Mititelu Junior: ”L-am sfătuit să facă asta”
MM Stoica, impresionat de doi jucători din play-out: "Fotbaliști deosebiți"
MM Stoica, impresionat de doi jucători din play-out: "Fotbaliști deosebiți"
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 16:00
MM Stoica, impresionat de doi jucători din play-out: "Fotbaliști deosebiți"
Bodyguardul lui Leo Messi a intrat în afaceri! Din ce face acum bani fostul soldat din trupele SEAL
Bodyguardul lui Leo Messi a intrat în afaceri! Din ce face acum bani fostul soldat din trupele SEAL
Diverse   |  22 Aprilie 2024, 15:48
Bodyguardul lui Leo Messi a intrat în afaceri! Din ce face acum bani fostul soldat din trupele SEAL
FC Botoșani - Dinamo, marți, de la 19:30, pe iAMsport.ro. Ambele echipe au nevoie de puncte pentru a se salva de la retrogradare
FC Botoșani - Dinamo, marți, de la 19:30, pe iAMsport.ro. Ambele echipe au nevoie de puncte pentru a se salva de la retrogradare
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 15:03
FC Botoșani - Dinamo, marți, de la 19:30, pe iAMsport.ro. Ambele echipe au nevoie de puncte pentru a se salva de la retrogradare
Gregorio știe ce îi trebuie lui Dinamo să se salveze de la retrogadare: "Șmecherie". Kopic are pretenții de la jucători
SuperLiga   |  18:23
Gregorio știe ce îi trebuie lui Dinamo să se salveze de la retrogadare: "Șmecherie". Kopic are pretenții de la jucători
Declarația misterioasă a lui Bogdan Lobonț despre posibila venire a lui Șumudică la Rapid: ”Sunt implicat în toate” + Cum...
SuperLiga   |  17:44
Declarația misterioasă a lui Bogdan Lobonț despre posibila venire a lui Șumudică la Rapid: ”Sunt implicat în toate” + Cum vede transferul lui Louis Munteanu: ”Îi vreau pe Messi și Ronaldo”
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
SuperLiga   |  17:40
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Diverse   |  17:20
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a...
SuperLiga   |  17:00
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
"Ne-am distrus valorile. E greu de înțeles". Reacție dură în cazul plecării lui Florinel Coman în Qatar
SuperLiga   |  16:24
"Ne-am distrus valorile. E greu de înțeles". Reacție dură în cazul plecării lui Florinel Coman în Qatar
Ce a spus Gigi Becali după ce a aflat situația lui Adrian Mititelu Junior: ”L-am sfătuit să facă asta”
SuperLiga   |  16:09
Ce a spus Gigi Becali după ce a aflat situația lui Adrian Mititelu Junior: ”L-am sfătuit să facă asta”
MM Stoica, impresionat de doi jucători din play-out: "Fotbaliști deosebiți"
SuperLiga   |  16:00
MM Stoica, impresionat de doi jucători din play-out: "Fotbaliști deosebiți"
Rezultate / Clasamente