Adrian Ilie a fost condamnat la închisoare cu suspendare. De ce a ajuns în fața judecătorilor

Adi Ilie a fost marcatorul tricolorilor la penultima victorie a naționalei României la o ediție a Cupei Mondiale, 1-0 în fața Columbiei la World Cup 1998 Galerie foto(3) Galerie foto (3 fotografii): Adrian Ilie a fost condamnat la închisoare cu suspendare. De ce a ajuns în fața judecătorilor
Foto: iAMsport  |   Adi Ilie a fost marcatorul tricolorilor la penultima victorie a naționalei României la o ediție a Cupei Mondiale, 1-0 în fața Columbiei la World Cup 1998

George Drafta   |   Publicat: 16.06.2024 13:38   |  Actualizat: 16.06.2024 15:40

Adrian Ilie (50 de ani), fostul fotbalist al naționalei României, a primit o sentință de opt luni de închisoare, însă aceasta nu va fi pusă în aplicare. Magistrații au decis amânarea executării pedepsei în schimbul unui termen de supraveghere de doi ani pe care i l-au impus fostului atacant.

În iulie 2023, Adrian Ilie a fost tras pe dreapta de la polițiștii de la Brigada Rutieră și supus unui control cu aparatul etilotest. Rezultatul acestuia a indicat o prezență a o alcoolemie de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Pentru că a refuzat recoltarea de probe biologice la sediul INML, lui Adrian Ilie i s-a întocmit dosar penal.

Verdict după aproape un an

Cazul a ajuns pe masa judecătorilor de la Judecătoria Sectorului 4 din Capitală, care, recent, au pronunțat hotărârarea.

Cel poreclit ”Cobra” a primit opt luni de închisoare, potrivit Cancan însă decizia nu este defnitivă. Ea poate fi atacată cu recurs care urmează să fie judecată la o instanță superioară.

Chiar dacă s-ar menține aceste verdict, Adrian Ilie nu va ajunge în detenție. Și asta pentru că instanța a decis amânarea executării pedepsei, cu condiția ca în următorii doi ani fostul fotbalist să urmeze câteva reguli stricte.

Adrian Ilie a abandonat cariera de fotbalist în 2005

În cazul în care nu va respecta cu sfințenie sarcinile ce i-au fost trasate sau va comite o nouă infracțiune în această perioadă, pedepsa s-ar putea comuta în închisoare cu executare.

Adrian Ilie trebuie să plătească și 1.500 de lei cheltuieli de judecată.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”
Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”
Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”
Aroganța supremă marca Ion Țiriac! Cum a surprins miliardarul român în momentul în care prezenta un Ferrari: ”Gratis”
Aroganța supremă marca Ion Țiriac! Cum a surprins miliardarul român în momentul în care prezenta un Ferrari: ”Gratis”
Aroganța supremă marca Ion Țiriac! Cum a surprins miliardarul român în momentul în care prezenta un Ferrari: ”Gratis”
Real Madrid i-a trimis contractul lui Gică Popescu, dar n-a vrut să semneze: ”L-am pus pe noptieră”
Real Madrid i-a trimis contractul lui Gică Popescu, dar n-a vrut să semneze: ”L-am pus pe noptieră”
Real Madrid i-a trimis contractul lui Gică Popescu, dar n-a vrut să semneze: ”L-am pus pe noptieră”
Dan Alexa, declarații despre pumnul primit de la Anamaria Prodan, în urmă cu 5 ani: ”Am făcut foarte bine ce am făcut”
Dan Alexa, declarații despre pumnul primit de la Anamaria Prodan, în urmă cu 5 ani: ”Am făcut foarte bine ce am făcut”
Dan Alexa, declarații despre pumnul primit de la Anamaria Prodan, în urmă cu 5 ani: ”Am făcut foarte bine ce am făcut”
Adrian Mutu, zguduit de pierderea mamei sale: ”Încă sunt în negare”
Adrian Mutu, zguduit de pierderea mamei sale: ”Încă sunt în negare”
Adrian Mutu, zguduit de pierderea mamei sale: ”Încă sunt în negare”
Cum arată acum cea care a fost marea iubire a lui Ion Țiriac: ”Îi datorez totul lui Ion”
Cum arată acum cea care a fost marea iubire a lui Ion Țiriac: ”Îi datorez totul lui Ion”
Cum arată acum cea care a fost marea iubire a lui Ion Țiriac: ”Îi datorez totul lui Ion”

Cele mai citite

Cum arată acum cea care a fost marea iubire a lui Ion Țiriac: ”Îi datorez totul lui Ion”
Cum arată acum cea care a fost marea iubire a lui Ion Țiriac: ”Îi datorez totul lui Ion”
Diverse  |  18 Iulie 2024, 11:49
1.
Cum arată acum cea care a fost marea iubire a lui Ion Țiriac: ”Îi datorez totul lui Ion”
Cum s-a afișat verișoara lui Ianis Hagi la nunta anului. Maria Popescu s-a făcut imediat remarcată
Cum s-a afișat verișoara lui Ianis Hagi la nunta anului. Maria Popescu s-a făcut imediat remarcată
Diverse  |  17 Iulie 2024, 09:31
2.
Cum s-a afișat verișoara lui Ianis Hagi la nunta anului. Maria Popescu s-a făcut imediat remarcată
Un jurnalist maghiar, atac dur la adresa românilor după victoria Corvinului în Europa: ”Sunt la ani lumină în urmă” / ”'Fotbalul Orban' a născut frustrări”
Un jurnalist maghiar, atac dur la adresa românilor după victoria Corvinului în Europa: ”Sunt la ani lumină în urmă” / ”'Fotbalul Orban' a născut frustrări”
Fotbal  |  16 Iulie 2024, 17:14
3.
Un jurnalist maghiar, atac dur la adresa românilor după victoria Corvinului în Europa: ”Sunt la ani lumină în urmă” / ”'Fotbalul Orban' a născut frustrări”
NATO dezvoltă o forță navală în Marea Neagră pentru a contracara Rusia. Care este rolul României?
NATO dezvoltă o forță navală în Marea Neagră pentru a contracara Rusia. Care este rolul României?
NATO dezvoltă o forță navală în Marea Neagră pentru a contracara Rusia. Care este rolul României?
Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie la recalculare? Ce condiții trebuie să îndeplinească
Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie la recalculare? Ce condiții trebuie să îndeplinească
Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie la recalculare? Ce condiții trebuie să îndeplinească
Ce recompensă uriașă oferă Putin pentru fiecare F-16 distrus. Rusia acuză că sunt ascunse în România
Ce recompensă uriașă oferă Putin pentru fiecare F-16 distrus. Rusia acuză că sunt ascunse în România
Ce recompensă uriașă oferă Putin pentru fiecare F-16 distrus. Rusia acuză că sunt ascunse în România
Știri de ultimă oră din sport
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Echipa Națională   |  19 Iulie 2024, 11:25
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
Fotbal Internațional   |  19 Iulie 2024, 11:25
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
Cândva era speranța lor, iar acum îl numesc un ”proiect eșuat”. Unde joacă acum cel pe care Mihai Rotaru regretă că l-a avut la Craiova
Cândva era speranța lor, iar acum îl numesc un ”proiect eșuat”. Unde joacă acum cel pe care Mihai Rotaru regretă că l-a avut la Craiova
SuperLiga   |  19 Iulie 2024, 11:24
Cândva era speranța lor, iar acum îl numesc un ”proiect eșuat”. Unde joacă acum cel pe care Mihai Rotaru regretă că l-a avut la Craiova
Ilie Dumitrescu, legat de viitorul echipei naționale: ”Sunt convins!”
Ilie Dumitrescu, legat de viitorul echipei naționale: ”Sunt convins!”
Echipa Națională   |  19 Iulie 2024, 11:00
Ilie Dumitrescu, legat de viitorul echipei naționale: ”Sunt convins!”
Legenda Petrolului a lămurit misterul de la echipă după zvonurile din ultima perioadă: "Nu prea îi vedem"
Legenda Petrolului a lămurit misterul de la echipă după zvonurile din ultima perioadă: "Nu prea îi vedem"
SuperLiga   |  19 Iulie 2024, 09:27
Legenda Petrolului a lămurit misterul de la echipă după zvonurile din ultima perioadă: "Nu prea îi vedem"
Florinel Coman, mesaj în miez de noapte pentru FCSB: ”A venit momentul să vă spun 'la revedere'”
Florinel Coman, mesaj în miez de noapte pentru FCSB: ”A venit momentul să vă spun 'la revedere'”
SuperLiga   |  19 Iulie 2024, 09:00
Florinel Coman, mesaj în miez de noapte pentru FCSB: ”A venit momentul să vă spun 'la revedere'”
Dinamo mai bifează un transfer! ”Câinii” s-au orientat către piața din Italia
Dinamo mai bifează un transfer! ”Câinii” s-au orientat către piața din Italia
SuperLiga   |  19 Iulie 2024, 08:58
Dinamo mai bifează un transfer! ”Câinii” s-au orientat către piața din Italia
Ianis Hagi se întoarce la Rangers, dar nu se știe pentru cât timp. Ce planuri au scoțienii cu ”Prințul”
Ianis Hagi se întoarce la Rangers, dar nu se știe pentru cât timp. Ce planuri au scoțienii cu ”Prințul”
Stranieri   |  19 Iulie 2024, 08:00
Ianis Hagi se întoarce la Rangers, dar nu se știe pentru cât timp. Ce planuri au scoțienii cu ”Prințul”
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Conducerea Rapidului a vorbit despre situația lui Cristi Săpunaru: ”Avem nevoie de mai mulți lideri”
SuperLiga   |  11:27
Conducerea Rapidului a vorbit despre situația lui Cristi Săpunaru: ”Avem nevoie de mai mulți lideri”
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
Fotbal Internațional   |  11:25
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Echipa Națională   |  11:25
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Cândva era speranța lor, iar acum îl numesc un ”proiect eșuat”. Unde joacă acum cel pe care Mihai Rotaru regretă că l-a avut...
SuperLiga   |  11:24
Cândva era speranța lor, iar acum îl numesc un ”proiect eșuat”. Unde joacă acum cel pe care Mihai Rotaru regretă că l-a avut la Craiova
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
SuperLiga   |  11:15
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
Ilie Dumitrescu, legat de viitorul echipei naționale: ”Sunt convins!”
Echipa Națională   |  11:00
Ilie Dumitrescu, legat de viitorul echipei naționale: ”Sunt convins!”
Interes uriaș pentru FCSB - Maccabi Tel Aviv. Mihai Stoica: ”Estimăm sold-out”
Champions League   |  10:52
Interes uriaș pentru FCSB - Maccabi Tel Aviv. Mihai Stoica: ”Estimăm sold-out”
foto Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”