video exclusiv Ciprian Marica: ”Am fost șantajat mult timp cu povestea de la Cluj!”. Dezvăluiri în premieră ale fostului atacant
![Ciprian Marica a marcat 25 goluri pentru România](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19331%2F1721916486ce3334ff.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Stan | Publicat: 25.07.2024 19:00 | Actualizat: 25.07.2024 21:24
Ciprian Marica (38 de ani), fostul atacant al echipei naționale, a dezvăluit, în exclusivitate la podcastul iAM Ștucan, că a fost șantajat de-a lungul timpului de mass-media, inclusiv cu episodul de la Cluj.
Unul dintre cei mai importanți atacanți din istoria primei reprezentative, Ciprian Marica s-a aflat mereu în lumina reflectoarelor, fie că vorbim despre perioada în care activa la Dinamo, Șahtior, Stuttgart sau Schalke.
Acum, la mai bine de 8 ani de când și-a agățat ghetele în cui, fostul internațional regretă felul în care a gestionat relația cu presa și consideră că ar fi trebuit să-și angajeze un om de PR sau un avocat.
Ciprian Marica: ”Puteam să-i plătesc, am ales greșit”
Fostul jucător de atac dezvăluie că a fost intimidat de presă mult timp pentru episodul de la Cluj, cel în care a fost implicat într-un triunghi amoros.
Costin Ștucan: Imaginea, relația cu media, mulți refuză...
Ciprian Marica: E un aspect important, am făcut-o greșit eu în necunoștință de cauză. Am luat decizii greșit, multe spețe, scandaluri în care nu am reacționat, în unele am reacționat și mai bine îmi vedeam de treaba mea. Aici cred că așa cum în fotbal ai nevoie de un impresar și în relația cu presa să ai un om în mijloc.
Un om de PR să gestioneze relația, gestionarea relației cu presa, ziariștii au tendința să te ademenească să obțină de la tine subiecte interesante, iar tu copil fiind, puști, ești încă un copil, ajungi la maturitate târziu, e bine să ai un intermediar, eu am greșit, erau și alte vremuri, vremuri în care erai supus unor presiuni pentru a plăti bani, o să dau exemplu așa de foști colegi care veneau la mine: ”Băi, Cipri, nu vezi că te șicanează ăștia, dă-le băi ceva să te lase în pace”. Nu am făcut niciodată asta.
Ștucan: Ei spunându-ți că făceau asta?
Marica: Da, dar am zis că nu mă interesează, nu că nu mi-aș fi dorit, ci pentru că nu consideram că fac lucruri rele, nu am activitate care să mă perturbe așa că. Da, dar nu vrei să te lase. Nu mă interesează. Cumva am fost din copilărie am primit o direcție care nu mi-a aparținut, mi-am însușit-o, direcție care mi-a fost dată de presă, de oameni, inclusiv de Don Juan, mi-am însușit-o, nu zice nimeni că nu am făcut lucruri, mi le-am asumat, dar exagerate și duse într-o zonă și am ales să nu reacționez. Puteam să îi plătesc, puteam să am o reacție, am ales greșit să le las să curgă, să nu mă intereseze.
Ștucan: Dacă ai da timpul înapoi, ai plăti?
Marica: E posibil să îmi conturez altfel...
Ștucan: Cum?
Marica: Aș fi putut să îmi iau un avocat, un PR, un om de mijloc care să aibă comunicate, reacții la știri, să dea în judecată, să interzică anumite lucruri.
Ștucan: Ai fost șantajat vreodată?
Marica: Da, indirect.
Ștucan: Ce ai făcut?
Marica: Am ales să nu, consider că am greșit, poate gestionam altfel, nu să reacționez la impuls, dar să am altă abordare.
Ștucan: Ai fost șantajat în povestea de la Cluj?
Marica: Da, mult timp. Eu ce îți spun a fost în cariera de jucător, aia a fost punctual, nu are legătură cu episodul, dar repet, dacă era un impresar care putea să gestioneze inclusiv relația cu presa, ar fi fost ideal.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Ciprian Marica deplânge situația în care au ajuns mai mulți foști coechipieri de-ai săi: "Mă doare când îi văd!” / ”Au o altă viață acum”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19332%2F1721927457dd5ecb43.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Craioveanu, prima reacție după ce s-a ales cu dosar penal conducând fără permis: ”Acțiunea poliției nu are la bază încălcarea normelor rutiere!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19335%2F17219193608ab0e9a3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Craioveanu s-a ales cu un dosar penal după ce a condus cu permisul suspendat. Fostul fotbalist riscă să facă închisoare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19327%2F172190902347c9e9bf.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Prima imagine cu Edi Iordănescu după ce a refuzat să mai fie selecționerul României. Ce a postat Maria Iordănescu](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19316%2F172189289085f34526.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dorit de Farul, Denis Alibec are alte griji. Acesta s-a afișat cu noua iubită, în vacanța din Grecia. Cine este Anca Surdu](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19261%2Fc150-9de3aeac-1721753646d0568997.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum a trecut fostul fotbalist al roș-albaștrilor prin cea mai mare cumpănă a vieții: "Fiica mea și-a dat seama"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19149%2F172157929858046781.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Numele noului selecționer al României. Răzvan Burleanu a ales antrenorul. Decebal Rădulescu dezvăluie știrea momentului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19254%2Fc150-47f5347f-1721745304cbfb5fab.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ovidiu Schumacher, vânătorul din „Operațiunea Monstrul”: „Îmi lipsesc prietenii şi umorul românesc”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2Fmn3iLclb1XCXtn70bE_bwZfcvVOELdgrFxJbanvl7Gw%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzgwNGY1NTE1ZGY1YmIzODlkMzMwN2FiZWQyMGMyYzM0LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fotbaliștii lui CFR Cluj critică UEFA după 0-0 cu Neman: ”Mi se pare foarte ciudat” / ”Este dificil”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19349%2F1721937430efbfd4cb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Universitatea Craiova, în inferioritate numerică din minutul 30 al duelului cu Maribor! De ce a fost eliminat Maldonado](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19344%2F172193449196fe4d0f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Corvinul - Rijeka 0-0. Echipa lui Florin Maxim rezistă în fața croaților](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19313%2F1721930558a4745ca9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dennis Man, lovitura carierei! A semnat cu clubul: va încasa un salariu de 2.200.000 de euro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19342%2F1721931359aad4a136.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fotbalistul de abia plecat de la Dinamo, hat-trick în Europa! Fostul jucător de la Botoșani a pasat decisiv la una dintre reușite](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19341%2F1721929649398e2751.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Previziunile lui Bogdan Vătăjelu. Ce vor face U Cluj și Universitatea Craiova în acest sezon: ”Am urmărit cât am putut!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19339%2F1721926488fc75a570.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ciprian Marica deplânge situația în care au ajuns mai mulți foști coechipieri de-ai săi: "Mă doare când îi văd!” / ”Au o altă viață acum”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19332%2F1721927457dd5ecb43.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde se văd la TV cele 3 meciuri de joi ale echipelor românești în cupele europene. Surpriză: ce post va difuza partida Craiovei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19291%2F1721821970d87d9ba2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)