Dezvăluiri uluitoare despre Lăcătuș, după 40 de ani! Povestea transferului picat la Dinamo: ”Nu are minte multă!” / ”Mă, Marius, taci!”
![Foto 4/4](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F27%2F16319%2Fc150-ae32d3d4-17168006713e2dfb4f.jpg&w=960&h=640&c=1)
Redactia | Publicat: 02.06.2024 08:00 | Actualizat: 02.06.2024 11:16
Dumitru Dragomir (78 de ani) este invitatul episodului 5 al podcastului iAM Ștucan. Acesta a vorbit despre cariera legendei Stelei, Marius Lăcătuș (60 de ani), care a fost la un pas de a ajunge la marea rivală, Dinamo.
- Podcastul iAM Ștucan by iAMsport.ro este susținut de NetBet. Un nou episod e disponibil în fiecare joi, de la 19:00.
Invitat în cadrul podcastului iAM Ștucan, Dumitru Dragomir a vorbit despre unul dintre jucătorii pe care i-a avut sub comandă la FC Brașov, ”Fiara” Marius Lăcătuș.
Fostul președinte al LPF a dezvăluit că atacantul ar fi trebuit să ajungă la Dinamo, nu la Steaua, unde s-a transferat până la urmă în 1981, și a făcut o serie de dezvăluiri despre cum a picat mutarea.
Meci aranjat pentru plecarea lui Marius Lăcătuș de la Brașov
”Cum era Lăcătuș? Era un rebel, un copil cuminte... Doamne, Dumnezeule, când intra în teren parcă era nebun. El așa a înțeles profesionalismul, în teren fiară, afară domn. Eu am ieșit în câștig cu vânzarea lui pentru că am vrut să-l dau lui Dinamo. Și Postelnicu a venit la Poiana Brașov.
Ne-a chemat pe mine, pe primul secretar și pe inspectorul șef și mi-a zis: ’Care e cel mai bun fotbalist de la Steaua (n.r. voia să spună Brașov)?'. Și spun: 'Tovarășul ministru, vi-l recomand pe Lăcătuș și îmi dați și mie niște jucători la schimb să nu retrogradez, abia i-am promovat’. Și îmi zice: ’Da, programează un meci cu Dinamo, să vin eu să îl văd'. 'Am înțeles!’.
Am vorbit cu Diaconescu, care era comandantul clubului, am făcut un meci, la meciul ăla au venit și Postelnicu, și primul secretar al Brașovului, și vreo 35.000 de spectatori. Eu nu am jucat sub 30.000. Doamne ce echipă aveam, ce fotbal am putut să avem în țara asta!”, a declarat Dumitru Dragomir în podcastul iAM Ștucan.
Dumitru Dragomir: ”I-a înjurat Lăcătuș pe toți conducătorii”
Însă lucrurile nu au fost tocmai în favoarea lui Dragomir. Neștiind că este un meci aranjat pentru el, Marius Lăcătuș a fost enervat la maxim de cei care comentau la adresa lui și, fără să stea pe gânduri, i-a înjurat pe toți.
”Începe jocul, eram pe bancă, nea Nae Nicușor antrenor (n.r. - la Dinamo), era zapadă de un deget, numai bun de joc terenul, făcea Lăcătuș niște alunecări de aici până în zid. L-au luat ăștia la înjurături pe Lăcatuș, ăsta de pe bancă i-a zis, Nicușor: ’Stai, bă, speriatul dracu’. S-a întors Lăcătuș la ei, eu stăteam cu generalul Diaconescu, când l-a luat și pe generalul Diaconescu la înjurături, pe toți. Spuneam: ’Mă, Marius, taci, taci!’. Băi, frate, i-a injurat Lăcătuș pe toți conducătorii.
Mă cheamă Postelnicu seara la cabana securității, la Poiana Brașov, îmi spune: ’Dragă, tu vrei sa-ți bați joc de mine? Dragă, tu mi-ai recomandat un derbedeu, eu nu sunt de acord să iau la Dinamo București derbedei!’. Am avut curajul să-i spun: ’Tovarășul ministru, vă raportez că acest Lăcatuș are 17 ani, nu are minte multă, dar are un talent extraordinar. În 2 ani joacă titular la națională’. ’Nu vreau sa rețin nimic, ești liber!’. M-a dat afară de la cabană de acolo”, a mai adăugat Dumitru Dragomir.
”Am fost pus la zid”
La câțiva ani distanță, predicția lui Dumitru Dragomir s-a adeverit. Marius Lăcătuș era unul dintre cei mai buni jucători ai naționalei României, iar acest lucru l-a ”propulsat” pe ”Oracolul de la Bălcești” în carieră.
”Eu am fost pus la zid. Când Lăcătuș a ajuns la echipa națională în doi ani și ceva, era cel mai bun jucător din campionatul României. Mă cheamă primul secretar peste ani de zile: ’M-ai nenorocit!’. Eu mă uit la el și zic: ’Nea Ioane, ți-am facut ceva?'. 'Trebuie să pleci la București'. 'Ce să fac?'. 'Să pleci la București’.
Între timp, Lăcătuș ajunsese la Steaua, era tare de tot. ’Te îmbraci și diseară vii la cabana securității!'. Postelnicu, nevestele, primul secretar și inspectorii. Și îmi zice: ’Dragă, tu te pricepi la fotbal! Ești printre puținii care mi-ai spus un lucru care s-a adeverit, vei fi comandantul clubului Dinamo!’”, a adăugat Dumitru Dragomir.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Ion Țiriac, după ce a văzut scenele de la deschiderea Jocurilor Olimpice: ”Ăsta este Parisul zilei de azi”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19430%2F1722081124ee68e0c3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Iubitele celebre ale lui Ciprian Marica care au fost înșelate rând pe rând. Cum a fost trădată Ilinca Vandici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19423%2F17220708157161965c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mesajul postat de Bogdan Apostu pentru soția lui, cu ocazia zilei de naștere](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19427%2F17220774364c5bd1dd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ciprian Marica, discurs dur despre situația în care se află sportul românesc: ”Popovici și Halep sunt excepții!” / ”Am avut o zi bună cu Ucraina”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19383%2F172200754014c25874.jpg&w=540&h=360&c=1)
![După umilința suferită de fiul său, Ciprian Marica a primit un răspuns care l-a ”neliniștit” de la cel mic: ”Ai pierdut cu 7-0 și așa te simți?” / ”Mi-era rușine”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19379%2F17220023750d52e296.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Florin Talpan, oprit de un fan în fața unui supermarket: ”Recunoașteți că FCSB e Steaua!”. Cum a răspuns juristul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19347%2F1721938608f0308bbc.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Iubitele celebre ale lui Ciprian Marica care au fost înșelate rând pe rând. Cum a fost trădată Ilinca Vandici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19423%2F17220708157161965c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mesajul postat de Bogdan Apostu pentru soția lui, cu ocazia zilei de naștere](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19427%2F17220774364c5bd1dd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Evoluție bună pentru Andrei Muntean la Jocurile Olimpice la proba de gimnastică](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19426%2Fc150-bdc2d56a-172207382761635edb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Liderul Peluzei Nord i-a certat pe jucătorii de la FCSB: ”Vă bateţi joc de noi!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19413%2Fc150-f5297a42-17220669540a597790.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cu câte medalii se întoarce România de la Paris? ”Jumătate din acestea vor fi de aur” + Cine poate fi surpriza delegației României](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19421%2Fc150-e13f1808-172207030031a027b2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rapid încearcă un nou transfer. EXCLUSIV | Ultimul compartiment pe care încearcă să-l întărească. Un fotbalist cu 22 de meciuri națională a devenit prioritate. Ce jucători au mai fost pe listă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19418%2F17220686032b57497c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Erori majore la JO Paris 2024. Coreea de Sud, confundată cu Coreea de Nord. Steagul Jocurilor Olimpice a fost arborat invers](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19415%2Fc150-b26d5e24-1722064331920027b4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Poli Iași - Gloria Buzău, de la 19:00, LIVE SCORE pe iAMsport.ro. Buzoienii, fără victorie în SuperLigă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19419%2Fc150-53c2adfa-172206897324d1962c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)