”Dosarul Pyro”, la liga a 6-a! O echipă din județeană a fost amendată după ce fanii au aprins fumigene: ”Se iau de trei copii”
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F4%2F5%2F13592%2Fc150-d136b05a-171233542726a1f9e5.jpg&w=960&h=640&c=1)
Radu Bordei | Publicat: 05.04.2024 19:36 | Actualizat: 05.04.2024 22:23
”Dosarul Pyro” nu iartă pe nimeni. Suporterii sunt ”vânați” dacă aprind torțe sau fumigene, indiferent de liga în care joacă echipa pe care o susțin. Cel mai nou caz vine tocmai din Liga a 6-a.
Nimeni nu mai scapă dacă aduce torțe la meciuri. Au aflat-o pe pielea lor suporterii de la Viitorul Petroșița, echipă care evoluează la nivel de ligă județeană.
Amendă pentru echipa de liga 6-a
Suporterii din România sunt avizați. Autoritățile statului, dar și din fotbal au declanșat războiul contra materialelor pirotehnice de la meciuri.
Și pare că nimeni nu mai scapă fără ca măcar să fie amendat. Dacă la nivel de Superligă s-a ajuns la anchete penale, arestări, măsuri de interdicții pe stadioane și amenzi uriașe, nici în ligile inferioare fanii nu pot sta liniștiți.
Conform DB-sport.ro, la ultimul meci al celor de la Viitorul Petroșița, suporterii formației din Liga 6 au aprins fumigene la marginea terenului de joc. Acest lucru nu a scăpat vigilenței celor de la AJF care au luat imediat măsuri.
Și clubul s-a trezit cu o amendă de 300 de lei. Oamenii au comentat, ironic, pe rețelele de socializare strictețea prea mare arătată în acest caz. ”Se iau de 3 copii care se bucură de 2 fumigene” a fost mesajul transmis de suporteri
Peluza Sud Steaua și Peluza Sud Dinamo au făcut front comun: ”Suntem rivali, dar când vine vorba de idealuri, putem sta umăr lângă umăr”
După pedepsele primite de Dinamo și UTA și descinderile care au avut loc în dosarul ”Pyro”, ultrașii Stelei și ai lui Dinamo au decis să își ”unească” forțele. Miercuri, cele două galerii rivale au transmis un mesaj de unitate, criticând ”abuzurile” care ar fi făcute față de suporterii din fotbalul românesc.
”Dincolo de orice rivalitate în peluze sau pe străzi, în fața abuzurilor suntem ținte comune. Da, suntem rivali, dar când vine vorba despre idealuri, putem să stăm umăr lângă umăr. Coregrafii interzise pe motive incerte, mesaje oprite din considerente necomunicate, abuzuri în viețile și în casele noastre dis-de-dimineață, judecăți preferențiale, piedici din partea statului - toate sunt la ordinea zilei.
Suntem tare curioși, admitem, dacă aceia care conduc structurile statului le îndeamnă să acționeze la fel de prompt, dedicat și agresiv împotriva structurilor de crimă organizată, care 'sugrumă' România. De la noi se vede că nu. De la ei se văd, probabil, doar interesele, banii și dublul standard.
Deși e 2024 acum, prea multe ne amintesc de vremurile de dinainte de '89. Rămâne, însă, valabil: NU RENUNȚĂM!
Sud Steaua şi Sud Dinamo”, au transmis ultrașii Stelei și ai lui Dinamo.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![După umilința suferită de fiul său, Ciprian Marica a primit un răspuns care l-a ”neliniștit” de la cel mic: ”Ai pierdut cu 7-0 și așa te simți?” / ”Mi-era rușine”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19379%2F17220023750d52e296.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Florin Talpan, oprit de un fan în fața unui supermarket: ”Recunoașteți că FCSB e Steaua!”. Cum a răspuns juristul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19347%2F1721938608f0308bbc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ciprian Marica deplânge situația în care au ajuns mai mulți foști coechipieri de-ai săi: "Mă doare când îi văd!” / ”Au o altă viață acum”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19332%2F1721927457dd5ecb43.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ciprian Marica: ”Am fost șantajat mult timp cu povestea de la Cluj!”. Dezvăluiri în premieră ale fostului atacant](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19331%2F1721916486ce3334ff.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Craioveanu, prima reacție după ce s-a ales cu dosar penal conducând fără permis: ”Acțiunea poliției nu are la bază încălcarea normelor rutiere!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19335%2F17219193608ab0e9a3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cel mai mare regret din cariera lui Gică Popescu: ”Mi-ar fi plăcut enorm!” / ”Nu știam atunci...”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19334%2F1721919524bd813c3b.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)