Florin Manea a fost arestat în America pentru carduri clonate. Povestea din închisoare

Foto 3/3 Galerie foto(3) Galerie foto (3 fotografii): Florin Manea a fost arestat în America pentru carduri clonate. Povestea din închisoare

Gabriela Gogu   |   Publicat: 05.05.2024 20:33   |  Actualizat: 05.05.2024 20:35

Florin Manea a rememorat un moment din anul 2004, mai exact scandalul în care a fost implicat. Atunci agentul FIFA a fost închis în Statele Unite ale Americii din cauza implicațiilor sale în fraudele cu cardurile bancare.

Prezent la podcastul moderat de Costin Ștucan, Florin Manea a vorbit despre momentul arestării sale din Statele Unite ale Americii. Incidentul a avut loc în anul 2004, însă agentul FIFA rememorează fiecare detaliu petrecut atunci.

Podcastul integral va avea premiera joi, 9 mai, de la ora 19:00.

Florin Manea: ”Trebuie să fii pregătit să plătești prețul la ceea ce faci”

Fiul fostului mare fotbalist Nicolae Manea este o figură controversată. Înainte să devină un impesar de succes, acesta a avut o viață tumultoasă. Cu toate acestea, Florin Manea și-a acceptat greșelile.

”În viață trebuie să fii pregătit să plătești prețul la ceea ce faci, adică dacă te apuci vreodată să faci vreo ilegalitate, trebuie să știi și ce plătești pentru acea ilegalitate. Dacă sugerezi marfă, la ce m-am gândit eu sau la ce te-ai gândit tu, acea pedeapsă este 5 pe viață.

Îmi place viața prea mult, când eram tânăr, știam că ceea ce am făcut eu era 2-4 maxim (n.r. ani de închisoare). Eu am făcut doi. Nu ești dispus niciodată să îi faci, dar măcar știi dacă se întâmplă ceva nu trebuie să fii pe nicio listă cu martori, poți să ieși cu capul sus, îți iei perna te odihnești.”, a declarat Florin Manea.

Închis doi ani pentru fraudă fiscală

COSTIN ȘTUCAN: Că sunt unii care poate unii nu știu, în 2004 ai avut acest necaz în State. Deci era o chestie cu furt de carduri, fraudă fiscală.

FLORIN MANEA: Fraudă fiscală...fiscală, fraudă informatică să zicem.

COSTIN ȘTUCAN: E adevărat că aveai bani îngropați?

FLORIN MANEA: Da, da, erau mulți, da.

COSTIN ȘTUCAN: Dar, stai puțin. Nu te trag de limbă, erau băgați măcar în ceva sau...?

FLORIN MANEA: Păi normal că primii s-au făcut pastă, dacă îi bagi normal se adună umezeală și găsești pastă. Nu mai găsești bani, normal.

COSTIN ȘTUCAN: Și cât ai luat?

FLORIN MANEA: Doi ani în cap fără o lună. Am fost din 2004 octombrie până în 2006 septembrie, deci fără o lună.

COSTIN ȘTUCAN: Și unde?

FLORIN MANEA: Multe, nu știu.

COSTIN ȘTUCAN: Deci te-au plimbat peste tot.

FLORIN MANEA: Da.

Pentru Florin Manea experiența din închisoare nu a fost una deloc plăcută, ba chiar a comparat ce a trăit acolo cu filmele americane cu deținuți.

COSTIN ȘTUCAN: E ca în filmele de la Hollywood?

FLORIN MANEA: Ca în filme, da.

COSTIN ȘTUCAN: Filmele sunt rele, sunt dure.

FLORIN MANEA: Sunt tot felul de benzi, trebuie să știi și când ieși în curte, pe unde mergi sunt șase toalete, nu știi, două ale albilor, două ale negrilor, două ale mexicanilor...

COSTIN ȘTUCAN: Serios?

FLORIN MANEA: Dacă te duci la negrii și tu ești alb, poate să te omoare dacă nu știi. Au fost momente când a trebuit să mă apăr și fizic.

COSTIN ȘTUCAN: Serios?

FLORIN MANEA: Da, păi uite am și pe la ochi.

COSTIN ȘTUCAN: Astea sunt de acolo din penitenciar?

FLORIN MANEA: Da.

COSTIN ȘTUCAN: Înseamnă că a fost greu.

FLORIN MANEA: A fost foarte greu, nu greu, nu doresc nimănui acest lucru, de atunci din 2006 de când din septembrie am venit mi-am propus să nu mai fac nimic ilegal, a fost o parte din viața mea, eram și mai tânăr, când am venit acasă am familie, am copii, de asta îmi plătesc taxele.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Greșeala gramaticală comisă de Diana Șucu într-o postare de pe Facebook. Ce a scris fosta jurnalistă
Greșeala gramaticală comisă de Diana Șucu într-o postare de pe Facebook. Ce a scris fosta jurnalistă
Greșeala gramaticală comisă de Diana Șucu într-o postare de pe Facebook. Ce a scris fosta jurnalistă
Ion Țiriac s-a deplasat la Munchen pentru meciul României. Reporterii iAMsport l-au pozat într-unul dintre cele mai luxoase hoteluri din Germania
Ion Țiriac s-a deplasat la Munchen pentru meciul României. Reporterii iAMsport l-au pozat într-unul dintre cele mai luxoase hoteluri din Germania
Ion Țiriac s-a deplasat la Munchen pentru meciul României. Reporterii iAMsport l-au pozat într-unul dintre cele mai luxoase hoteluri din Germania
Scandal înainte de România - Ucraina! Autoritățile din Germania, acuzate de abuz: "Au venit și cei de la Interpol"
Scandal înainte de România - Ucraina! Autoritățile din Germania, acuzate de abuz: "Au venit și cei de la Interpol"
Scandal înainte de România - Ucraina! Autoritățile din Germania, acuzate de abuz: "Au venit și cei de la Interpol"
Adrian Ilie a fost condamnat la închisoare cu suspendare. De ce a ajuns în fața judecătorilor
Adrian Ilie a fost condamnat la închisoare cu suspendare. De ce a ajuns în fața judecătorilor
Adrian Ilie a fost condamnat la închisoare cu suspendare. De ce a ajuns în fața judecătorilor
Andrei Burcă intervine în scandalul de la concertul Coldplay: ”Nu putem să ne supărăm când ne huiduie cineva” / ”Cât ești în cadrul reflectoarelor, îți asumi!”
Andrei Burcă intervine în scandalul de la concertul Coldplay: ”Nu putem să ne supărăm când ne huiduie cineva” / ”Cât ești în cadrul reflectoarelor, îți asumi!”
Andrei Burcă intervine în scandalul de la concertul Coldplay: ”Nu putem să ne supărăm când ne huiduie cineva” / ”Cât ești în cadrul reflectoarelor, îți asumi!”
Cosmin Olăroiu, audiat într-un dosar de spălare de bani
Cosmin Olăroiu, audiat într-un dosar de spălare de bani
Cosmin Olăroiu, audiat într-un dosar de spălare de bani

Cele mai citite

EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024  |  19 Iunie 2024, 17:57
1.
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
BREAKING NEWS | Simona Halep schimbă legea în tenisul mondial! Ce decizie a luat forul WTA legată de situația prin care a trecut românca. A venit <Lex Halep> pe care o cerea Boris Becker!
BREAKING NEWS | Simona Halep schimbă legea în tenisul mondial! Ce decizie a luat forul WTA legată de situația prin care a trecut românca. A venit pe care o cerea Boris Becker!
Tenis  |  18 Iunie 2024, 10:33
2.
BREAKING NEWS | Simona Halep schimbă legea în tenisul mondial! Ce decizie a luat forul WTA legată de situația prin care a trecut românca. A venit pe care o cerea Boris Becker!
Un nou "conflict" la PRO TV. Mama lui Răzvan Raț a intervenit: "Te rog". Florin Răducioiu nu s-a abținut nici el
Un nou "conflict" la PRO TV. Mama lui Răzvan Raț a intervenit: "Te rog". Florin Răducioiu nu s-a abținut nici el
Fotbal  |  17 Iunie 2024, 11:18
3.
Un nou "conflict" la PRO TV. Mama lui Răzvan Raț a intervenit: "Te rog". Florin Răducioiu nu s-a abținut nici el
Care obiecte din casă și apartament atrag țânțarii? Cu ce vă îmbrăcați să nu fiți mușcat de căpușe?
Care obiecte din casă și apartament atrag țânțarii? Cu ce vă îmbrăcați să nu fiți mușcat de căpușe?
Care obiecte din casă și apartament atrag țânțarii? Cu ce vă îmbrăcați să nu fiți mușcat de căpușe?
S-a pensionat la numai 57 ani și va lua pensie de 5.900 lei la recalculare. Câte puncte bonus are?
S-a pensionat la numai 57 ani și va lua pensie de 5.900 lei la recalculare. Câte puncte bonus are?
S-a pensionat la numai 57 ani și va lua pensie de 5.900 lei la recalculare. Câte puncte bonus are?
FOTO Atenție, șoferi! Martorul luminos care dacă se aprinde pe caniculă trebuie să opriți imediat
FOTO Atenție, șoferi! Martorul luminos care dacă se aprinde pe caniculă trebuie să opriți imediat
FOTO Atenție, șoferi! Martorul luminos care dacă se aprinde pe caniculă trebuie să opriți imediat
Știri de ultimă oră din sport
Elvețienii sunt la picioarele lui Shaqiri: ”Un gol brutal, instinct pur”. Cum a explicat mijlocașul execuția de geniu
Elvețienii sunt la picioarele lui Shaqiri: ”Un gol brutal, instinct pur”. Cum a explicat mijlocașul execuția de geniu
EURO 2024   |  20 Iunie 2024, 00:58
Elvețienii sunt la picioarele lui Shaqiri: ”Un gol brutal, instinct pur”. Cum a explicat mijlocașul execuția de geniu
Rapid vrea să scape de el, dar jucătorul cere o avere pentru rezilierea contractului
Rapid vrea să scape de el, dar jucătorul cere o avere pentru rezilierea contractului
SuperLiga   |  20 Iunie 2024, 00:00
Rapid vrea să scape de el, dar jucătorul cere o avere pentru rezilierea contractului
Scoția – Elveția 1-1. Ocazii uriașe pentru ambele părți pe final de joc, dar partida se încheie la egalitate!
Scoția – Elveția 1-1. Ocazii uriașe pentru ambele părți pe final de joc, dar partida se încheie la egalitate!
EURO 2024   |  19 Iunie 2024, 23:53
Scoția – Elveția 1-1. Ocazii uriașe pentru ambele părți pe final de joc, dar partida se încheie la egalitate!
Germania, prima națională calificată în faza următoare! Julian Nagelsmann: ”Toată lumea aștepta asta”
Germania, prima națională calificată în faza următoare! Julian Nagelsmann: ”Toată lumea aștepta asta”
EURO 2024   |  19 Iunie 2024, 23:10
Germania, prima națională calificată în faza următoare! Julian Nagelsmann: ”Toată lumea aștepta asta”
Marco Rossi, discurs dur după ce Ungaria a fost învinsă de Germania: ”Arbitrul a avut cea mai slabă prestație” / ”Suntem deja cu un picior în afara Campionatului European”
Marco Rossi, discurs dur după ce Ungaria a fost învinsă de Germania: ”Arbitrul a avut cea mai slabă prestație” / ”Suntem deja cu un picior în afara Campionatului European”
EURO 2024   |  19 Iunie 2024, 22:29
Marco Rossi, discurs dur după ce Ungaria a fost învinsă de Germania: ”Arbitrul a avut cea mai slabă prestație” / ”Suntem deja cu un picior în afara Campionatului European”
Imagini fabuloase cu fanii scoțieni, înainte de meciul cu Elveția. Cum au ajutat un bătrânel
video Imagini fabuloase cu fanii scoțieni, înainte de meciul cu Elveția. Cum au ajutat un bătrânel
EURO 2024   |  19 Iunie 2024, 21:54
Imagini fabuloase cu fanii scoțieni, înainte de meciul cu Elveția. Cum au ajutat un bătrânel
Sylvinho sărbătorește remiza Albaniei cu Croația ca pe o victorie: ”Meci nebun, ne vom aminti de el toată viața”
Sylvinho sărbătorește remiza Albaniei cu Croația ca pe o victorie: ”Meci nebun, ne vom aminti de el toată viața”
EURO 2024   |  19 Iunie 2024, 21:02
Sylvinho sărbătorește remiza Albaniei cu Croația ca pe o victorie: ”Meci nebun, ne vom aminti de el toată viața”
Selecționerul Croației recunoaște: ”Jucătorii noștri au îmbătrânit”. De ce i-a certat pe Modric și coechipierii săi după remiza cu Albania
Selecționerul Croației recunoaște: ”Jucătorii noștri au îmbătrânit”. De ce i-a certat pe Modric și coechipierii săi după remiza cu Albania
EURO 2024   |  19 Iunie 2024, 20:17
Selecționerul Croației recunoaște: ”Jucătorii noștri au îmbătrânit”. De ce i-a certat pe Modric și coechipierii săi după remiza cu Albania
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Carbohidraţii &quot;răi&quot; şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Carbohidraţii &quot;răi&quot; şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Carbohidraţii &quot;răi&quot; şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Elvețienii sunt la picioarele lui Shaqiri: ”Un gol brutal, instinct pur”. Cum a explicat mijlocașul execuția de geniu
EURO 2024   |  00:58
Elvețienii sunt la picioarele lui Shaqiri: ”Un gol brutal, instinct pur”. Cum a explicat mijlocașul execuția de geniu
Pierdere importantă pentru Scoția înaintea duelului decisiv cu Ungaria: ”Va lipsi sigur!” Concluzii după remiza cu Elveția
EURO 2024   |  00:34
Pierdere importantă pentru Scoția înaintea duelului decisiv cu Ungaria: ”Va lipsi sigur!” Concluzii după remiza cu Elveția
Rapid vrea să scape de el, dar jucătorul cere o avere pentru rezilierea contractului
SuperLiga   |  00:00
Rapid vrea să scape de el, dar jucătorul cere o avere pentru rezilierea contractului
Scoția – Elveția 1-1. Ocazii uriașe pentru ambele părți pe final de joc, dar partida se încheie la egalitate!
EURO 2024   |  23:53
Scoția – Elveția 1-1. Ocazii uriașe pentru ambele părți pe final de joc, dar partida se încheie la egalitate!
Corespondență EURO Cum l-au dat pe spate pe Mihai Stoichiță jucătorii României după victoria cu Ucraina: ”Este lucrul cel mai îmbucurător!”
EURO 2024   |  23:31
Cum l-au dat pe spate pe Mihai Stoichiță jucătorii României după victoria cu Ucraina: ”Este lucrul cel mai îmbucurător!”
Germania, prima națională calificată în faza următoare! Julian Nagelsmann: ”Toată lumea aștepta asta”
EURO 2024   |  23:10
Germania, prima națională calificată în faza următoare! Julian Nagelsmann: ”Toată lumea aștepta asta”
exclusiv Răzvan Raț a stabilit top 5 al celor mai buni fundași stânga români: ”Eu pe locul 3!” Pe cine a pus pe prima poziție