Fostul jucător de la Dinamo care a fost la un pas de Real Madrid: ”Nu m-am conectat cu niciun antrenor român. Cornel Dinu mă vedea ca un jucător impus”. Poveste neștiută cu Tamaș
![Vlad Munteanu a ajuns la Dinamo, după ce s-a remarcat în tricoul Bacăului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F6%2F3%2F16648%2Fc150-f5c2aa9d-171740713927ce940a.jpg&w=960&h=640&c=1)
Radu Bordei | Publicat: 03.06.2024 15:18 | Actualizat: 03.06.2024 16:46
Fostul mijlocaș al lui Dinamo și FC Bacău, Vlad Munteanu (43 de ani), consideră că nu și-a atins niciodată potențialul, deși a fost chiar în vederile unor cluburi uriașe precum Real Madrid sau Ajax.
Actualul oficial FRF a explicat motivele pentru care aceste mutări nu s-au realizat și ce i-a lipsit ca să reușească în fotbalul mare.
Cum a ratat Vlad Munteanu transferul la Real Madrid. ”Voiau să mă împrumute”
Fostul fotbalist s-a remarcat la începutul anilor 2000 în tricoul celor de la Bacău. Atunci a și atras privirile mai multor cluburi importante din Europa, aflate în căutare de tinere talente. Munteanu chiar a dat probe la Real Madrid, dar Bacău solicita o sumă importantă.
”Am stat cam 2 săptămâni, aveam cam 17 ani, voiau să mă cumpere și să mă împrumute la Girona sau Getafe. Cam 2 milioane de euro cerea Bacăul, nici nu contează.
Apoi la Ajax, am fost cu Ovidiu Petre. Leo Beernhalter ne-a vrut pe amândoi, Ronald Koeman l-a vrut doar pe Ovidiu, așa că nu s-a ajuns la niciun acord. Să mai vorbim de Nurnberg, în 2003, când era totul reglat dar nu s-au înțeles cluburile la bani?”, a comentat Munteanu, în cadrul podcast-ului moderat de Silviu Tudor Samuilă.
- Vlad Munteanu s-a transferat la Dinamo, în 2000, pentru care a evoluat în 94 de meciuri și a înscris 11 goluri. În 2006 a plecat în Germania la Energie Cottbus.
- Wolfsburg, Arminia Bielefeld, Auxerre, FSV Frankfurt, Concordia Chiajna și Erzgerbirge Aue sunt celelalte echipe la care a evoluat
Ce ”lipsuri” a avut fostul fotbalist
Munteanu a identificat factorul care l-a împiedicat să își atingă potențialul pe care îl considera.
”Din punct de vedere tehnic nu erau probleme, oamenii ăia văzuseră ceva dacă m-au vrut. Din punct de vedere tactic era 50-50, mi s-a zis că nu fac fază defensivă. Aici pot să spun că niciun antrenor nu a lucrat cu mine asta, să vină să zică să stai aici, să te duci stânga sau dreapta, să mă învețe.
Din punct de vedere fizic, stăteam bine. Am dat teste cu tatăl lui Marius Niculae, Sensei, iar acestea mergeau la Cornel Dinu. Când le-a văzut a venit și a zis 'Munteanu a trișat, e imposibil, mai le facem o dată”. Am dat din nou, iar au ieșit bune.
Nu credea, dar i-a zis Sensei: 'Mister, ăsta poate să alerge'. Doctorul Tocitu chiar mi-a spus că va propune clubului să mă lase 2 nopți pe săptămână să fac ce vreau, doar că în zilele cu 2 antrenamente, eu să fac 3. Deci puteam.
Dacă aveam și pilonul mental sunt sigur că făceam treabă bună. O să zic ceva în premieră, eu nu m-am conectat cu niciun antrenor român de când am fost la seniori. Nu critic pe nimeni, este vina mea, îmi asum asta. Florin Halagian m-a văzut un tânăr cu potențial, a avut grijă, dar era nea Florin.
La Dinamo, Cornel Dinu m-a văzut ca un jucător care i s-a adus, nu l-a ales el. Până am plecat nu am avut un un antrenor ca în Germania, oameni cu personalitate aparte, care știau să mă certe când era nevoie.
Dau un exemplu cu Ioan Andone, care nu a fost mereu deschis față de mine. De altfel, la un moment dat, Gabi Tamaș s-a ridicat în picioare și i-a spus, în timp ce arăta spre mine. 'Nea Ando, cu ăsta nu ai fost corect, față de alții'. Iar Andone, apreciez asta și îl respect, a recunoscut că avea o altă impresie”, a mai precizat Munteanu.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Iubitele celebre ale lui Ciprian Marica care au fost înșelate rând pe rând. Cum a fost trădată Ilinca Vandici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19423%2F17220708157161965c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mesajul postat de Bogdan Apostu pentru soția lui, cu ocazia zilei de naștere](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19427%2F17220774364c5bd1dd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ciprian Marica, discurs dur despre situația în care se află sportul românesc: ”Popovici și Halep sunt excepții!” / ”Am avut o zi bună cu Ucraina”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19383%2F172200754014c25874.jpg&w=540&h=360&c=1)
![După umilința suferită de fiul său, Ciprian Marica a primit un răspuns care l-a ”neliniștit” de la cel mic: ”Ai pierdut cu 7-0 și așa te simți?” / ”Mi-era rușine”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19379%2F17220023750d52e296.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Florin Talpan, oprit de un fan în fața unui supermarket: ”Recunoașteți că FCSB e Steaua!”. Cum a răspuns juristul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19347%2F1721938608f0308bbc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ciprian Marica deplânge situația în care au ajuns mai mulți foști coechipieri de-ai săi: "Mă doare când îi văd!” / ”Au o altă viață acum”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19332%2F1721927457dd5ecb43.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Iubitele celebre ale lui Ciprian Marica care au fost înșelate rând pe rând. Cum a fost trădată Ilinca Vandici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19423%2F17220708157161965c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mesajul postat de Bogdan Apostu pentru soția lui, cu ocazia zilei de naștere](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19427%2F17220774364c5bd1dd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Evoluție bună pentru Andrei Muntean la Jocurile Olimpice la proba de gimnastică](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19426%2Fc150-bdc2d56a-172207382761635edb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Liderul Peluzei Nord i-a certat pe jucătorii de la FCSB: ”Vă bateţi joc de noi!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19413%2Fc150-f5297a42-17220669540a597790.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cu câte medalii se întoarce România de la Paris? ”Jumătate din acestea vor fi de aur” + Cine poate fi surpriza delegației României](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19421%2Fc150-e13f1808-172207030031a027b2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Erori majore la JO Paris 2024. Coreea de Sud, confundată cu Coreea de Nord. Steagul Jocurilor Olimpice a fost arborat invers](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19415%2Fc150-b26d5e24-1722064331920027b4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Poli Iași - Gloria Buzău, de la 19:00, LIVE SCORE pe iAMsport.ro. Buzoienii, fără victorie în SuperLigă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19419%2Fc150-53c2adfa-172206897324d1962c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sepsi Sf. Gheorghe - Dinamo București de la 22:00, pe iAMsport.ro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19417%2F1722067647a20ad3ab.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)