exclusiv Ioan Andone a mers cu Radu Banciu la Marsilia și a rămas perplex: ”Nu știu cine l-a chemat!”
Galerie foto(25) Galerie foto (25 fotografii): Ioan Andone a mers cu Radu Banciu la Marsilia și a rămas perplex: ”Nu știu cine l-a chemat!”
Denisa Ștefan | Publicat: 08.04.2025 22:17 | Actualizat: 08.04.2025 23:09
Invitat în cadrul emisiunii I AM SPORT LIVE, Ioan Andone (65 de ani), fost fundaș central și antrenor, a povestit despre deplasarea făcută cu Radu Banciu în 2005, când Dinamo a întâlnit-o pe Olympique de Marseille.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Radu Banciu, jurnalist I AM MEDIA, este un suporter înfocat al formației franceze Olympique de Marseille, care se situează pe poziția secundă în Ligue 1 în acest moment.

Ioan Andone, întâlnire cu Radu Banciu în Franța, la Marseille - Dinamo
Invitat la I AM SPORT LIVE, Ioan Andone și-a adus aminte cum jurnalistul a însoțit în 2005 delegația celor de la Dinamo la meciul cu Marseille, din faza grupelor Cupei UEFA.
Atunci, meciul a fost câștigat cu 2-1 de formația franceză, însă victoria a fost una controversată. Centralul de la acel joc a fluierat finalul chiar înainte ca jucătorii bucureșteni să introducă mingea în plasa francezilor.

Cel care era antrenor al ”câinilor” pe atunci, Ioan Andone, a povestit că a fost uluit la acea deplasare de cunoștințele avute de Radu Banciu despre Marseille.
Costin Ștucan: ”(n.r. Citește întrebarea unui urmăritor) Își mai amintește domnul Andone ceva de la vizita lui Marseille, cu domnul Banciu?”.
Ioan Andone: Când a jucat cu Dinamo, da. A fost și el. Ce îi mai știa! Știa mai mult istoria lui Olympique Marseille decât mine. Pe mine mă interesau echipa, sistemul, cine și cum joacă, am luat date. Mi-a povestit toată istoria, știa tot Banciu.
Costin Ștucan: Te-a ajutat cu tactici?

”A fost Radu Banciu în delegație cu noi”
Ioan Andone: Nu, vorbeam de istoria clubului, de jucători, de rezultate. A fost Radu Banciu în delegație cu noi, două zile, nu știu cine l-a invitat.
Costin Ștucan: I-ați dat trening cu Dinamo?
Ioan Andone: Nu țin minte, asta nu țin minte. Ăla e meciul în care dă Octavian Chihaia gol și arbitrul se întoarce cu spatele... Și eram calificați, mă!

Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite







