Oamenii din fotbal licitează și pentru locurile de veci: s-a ajuns la 350.000 de euro. Cât a plătit Dumitru Dragomir

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Oamenii din fotbal licitează și pentru locurile de veci: s-a ajuns la 350.000 de euro. Cât a plătit Dumitru Dragomir
Foto: captura digisport  |  

Radu Bordei   |   Publicat: 24.03.2024 15:41   |  Actualizat: 24.03.2024 15:41

Oamenii din fotbal cu bani nu au numai grija lucrurilor lumești. Fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir (77 de ani), a dezvăluit una din cele mai importante investiții din ultima perioadă: un loc de veci. Acesta a costat cât salariul pe mai multe luni a unui jucător important din Superliga.

Mitică de la Ligă nu este singurul care s-a gândit la acest aspect, mai mulți oameni din fotbal au plătit sume incredibile pentru a-și asigura un loc cât mai plăcut unde să își petreacă eternitatea.

Suma plătită de Dragomir pentru locul de veci

Fostul președinte de la LPF are grijă nu doar de toate aspectele legate de afacerile lui, dar și-a asigurat și un loc de veci care l-a costat o sumă importantă. Într-o intervenție la Fanatik, Dragomir a dezvăluit cum a ajuns să își cumpere o criptă la Cimitirul Bellu.

”La vârsta noastră ne gândim la totul. Mi-am luat criptă lângă Viorel Păunescu, ca să fiu la Bellu lângă el. L-am cumpărat, m-a costat o grămadă, cât un apartament, cred că am dat 80-90 de mii pe el. Dar acolo sunt și cripte de 500.000 de euro, adevărate monumente. Nu că te ajută cu ceva, dar măcar ai avut grijă să nu umble copii să cumpere locuri de veci.

Nu mai zic, un fost fotbalist, care este antrenor acum în țările arabe, a licitat pentru o criptă, a ajuns la 350.000 de euro”, a declarat Dragomir.

La cât se ridică averea lui Dragomir

Dumitru Dragomir, fostul președinte LPF, a vorbit în direct despre averea sa. Acesta susține că, în afară de casă, nu mai are nimic pe numele său, dar, per total, ar fi strâns active de peste 50 de milioane de euro.

”(n.r. Ai avut vreodată 100 de milioane de euro?) Domne, e prea mult așa ceva. Dar, așa, proprietăți… Peste jumătate. Peste 50 de milioane de euro. Nu este un secret. E munca noastră. Eu de 12 ani nu am nimic, doar pensia. Nimic, nimic. Am dat tot. Am numai casa. Doar casa o mai am pe numele meu”, a dezvăluit Dumitru Dragomir.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Ilie Năstase: ”Ea este cea mai frumoasă femeie din lume, vorbesc serios”. FOTO | Cum arată feblețea legendarului tenismen
Ilie Năstase: ”Ea este cea mai frumoasă femeie din lume, vorbesc serios”. FOTO | Cum arată feblețea legendarului tenismen
Ilie Năstase: ”Ea este cea mai frumoasă femeie din lume, vorbesc serios”. FOTO | Cum arată feblețea legendarului tenismen
Cât costă o ciorbă la restaurantul deschis de Rică Răducanu pe litoral? Fostul portar este patron-ospătar
Cât costă o ciorbă la restaurantul deschis de Rică Răducanu pe litoral? Fostul portar este patron-ospătar
Cât costă o ciorbă la restaurantul deschis de Rică Răducanu pe litoral? Fostul portar este patron-ospătar
Iubita lui Horațiu Moldovan a dezvăluit ce echipă susține: ”Le-am purtat noroc!”
Iubita lui Horațiu Moldovan a dezvăluit ce echipă susține: ”Le-am purtat noroc!”
Iubita lui Horațiu Moldovan a dezvăluit ce echipă susține: ”Le-am purtat noroc!”
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Secretul pe care Marius Lăcătuș nu l-a putut păstra toată viața: "Dacă ea dorește să își găsească mama biologică, am putea încerca"
Secretul pe care Marius Lăcătuș nu l-a putut păstra toată viața: "Dacă ea dorește să își găsească mama biologică, am putea încerca"
Secretul pe care Marius Lăcătuș nu l-a putut păstra toată viața: "Dacă ea dorește să își găsească mama biologică, am putea încerca"
Schimbă meseria? Constantin Budescu, surprins într-o ipostază fabuloasă după ce a fost tras pe linie moartă de Hagi la Farul
Schimbă meseria? Constantin Budescu, surprins într-o ipostază fabuloasă după ce a fost tras pe linie moartă de Hagi la Farul
Schimbă meseria? Constantin Budescu, surprins într-o ipostază fabuloasă după ce a fost tras pe linie moartă de Hagi la Farul

Cele mai citite

Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
SuperLiga  |  10 Aprilie 2024, 18:12
1.
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Diverse  |  10 Aprilie 2024, 14:40
2.
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Rapid pierde unul dintre  cei mai valoroși jucători din lot: ”Nu vrem să mai prelungim”
Rapid pierde unul dintre cei mai valoroși jucători din lot: ”Nu vrem să mai prelungim”
SuperLiga  |  11 Aprilie 2024, 08:00
3.
Rapid pierde unul dintre cei mai valoroși jucători din lot: ”Nu vrem să mai prelungim”
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Știri de ultimă oră din sport
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 23:58
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 23:42
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 22:59
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
Alex Mitriță l-a anunțat pe Gigi Becali în direct dacă vine la FCSB: ”Îi mulțumesc pentru interes!”
Alex Mitriță l-a anunțat pe Gigi Becali în direct dacă vine la FCSB: ”Îi mulțumesc pentru interes!”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 22:54
Alex Mitriță l-a anunțat pe Gigi Becali în direct dacă vine la FCSB: ”Îi mulțumesc pentru interes!”
Andreea Răducan, mesaj de încurajare pentru Simona Halep: ”Mi-aş dori să o avem în echipa olimpică!”
Andreea Răducan, mesaj de încurajare pentru Simona Halep: ”Mi-aş dori să o avem în echipa olimpică!”
Tenis   |  12 Aprilie 2024, 22:18
Andreea Răducan, mesaj de încurajare pentru Simona Halep: ”Mi-aş dori să o avem în echipa olimpică!”
Ofertă de 14.000.000 euro pentru Dennis Man de la un gigant din Europa! Propunerea, confirmată de un fost jucător al echipei: ”Da, sunt negocieri”
Ofertă de 14.000.000 euro pentru Dennis Man de la un gigant din Europa! Propunerea, confirmată de un fost jucător al echipei: ”Da, sunt negocieri”
Stranieri   |  12 Aprilie 2024, 22:03
Ofertă de 14.000.000 euro pentru Dennis Man de la un gigant din Europa! Propunerea, confirmată de un fost jucător al echipei: ”Da, sunt negocieri”
Ce salariu uriaș va încasa Florinel Coman la noua echipă. Gigi Becali: ”Mă bucur pentru băiat”
Ce salariu uriaș va încasa Florinel Coman la noua echipă. Gigi Becali: ”Mă bucur pentru băiat”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 21:54
Ce salariu uriaș va încasa Florinel Coman la noua echipă. Gigi Becali: ”Mă bucur pentru băiat”
Eugen Neagoe a vorbit despre perioada petrecută la Universitatea Craiova și o posibilă revenire în Bănie: ”Am câștigat cu Dinamo și mi-a sărit lumea în cap!”
Eugen Neagoe a vorbit despre perioada petrecută la Universitatea Craiova și o posibilă revenire în Bănie: ”Am câștigat cu Dinamo și mi-a sărit lumea în cap!”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 21:28
Eugen Neagoe a vorbit despre perioada petrecută la Universitatea Craiova și o posibilă revenire în Bănie: ”Am câștigat cu Dinamo și mi-a sărit lumea în cap!”
Ucraina - România 2-0, în barajul Billie Jean King Cup! ”Tricolorele”, la un meci de eșec
Tenis   |  00:37
Ucraina - România 2-0, în barajul Billie Jean King Cup! ”Tricolorele”, la un meci de eșec
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
SuperLiga   |  23:58
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
Ce fac stranierii români. Cosmin Olăroiu a pierdut Supercupa! Victorie uriașă pentru Metz și Ladislau Boloni în Ligue 1
Stranieri   |  23:54
Ce fac stranierii români. Cosmin Olăroiu a pierdut Supercupa! Victorie uriașă pentru Metz și Ladislau Boloni în Ligue 1
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
SuperLiga   |  23:42
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
Jovan Markovic a fost la un pas de bătaie la finalul meciului cu Farul! Atacantul a vrut să sară în tribună și a fost ținut...
SuperLiga   |  23:41
Jovan Markovic a fost la un pas de bătaie la finalul meciului cu Farul! Atacantul a vrut să sară în tribună și a fost ținut pe loc cu greu. Ce s-a întâmplat
Hagi pune presiune pe rivalele din Superligă: ”Venim din spate!” Cum a comentat eroul dobrogenilor victoria din Bănie
SuperLiga   |  23:12
Hagi pune presiune pe rivalele din Superligă: ”Venim din spate!” Cum a comentat eroul dobrogenilor victoria din Bănie
Pițurcă, dezvăluire explozivă: ”Mircea Lucescu a vrut să fie antrenor la Steaua. Valentin Ceaușescu i-a zis nu!” Acuzații...
SuperLiga   |  23:10
Pițurcă, dezvăluire explozivă: ”Mircea Lucescu a vrut să fie antrenor la Steaua. Valentin Ceaușescu i-a zis nu!” Acuzații grave la adresa lui ”Il Luce”
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu...
SuperLiga   |  22:59
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
Rezultate / Clasamente