exclusiv Se află în vacanță în Grecia și susține că știrile despre peștele-iepure ar fi ”o mare vrăjeală”: ”Sunt goale plajele în România, de asta! Lumea poate să vină liniștită”
Galerie foto(3) Galerie foto (3 fotografii): Se află în vacanță în Grecia și susține că știrile despre peștele-iepure ar fi ”o mare vrăjeală”: ”Sunt goale plajele în România, de asta! Lumea poate să vină liniștită”
Rareș Stamate | Publicat: 28.06.2026 16:00 | Actualizat: 28.06.2026 16:00
Decebal Rădulescu, editorialist iAMsport.ro, a intervenit în direct la iAMsport LIVE direct din Grecia, unde se află în vacanță, și a discutat despre informațiile apărute despre peștele-iepure.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
În ultimele zile, în presa din România s-a discutat intens despre peștele-iepure care ar face ravagii pe litoralul din Grecia. Această specie toxică ar mușca oameni și ar distruge plasele pescarilor, provocându-le pagube materiale.
Decebal Rădulescu se bucură de vacanță în Grecia. ”Nu e panică, e vrăjeală!”
Aflat în vacanță în Grecia, în regiunea Halkidiki, la aproape 600 de kilometri cu mașina în nord față de capitala Atena, Decebal Rădulescu a susținut că în zona sa nu ar exista niciun fel de problemă.
Costin Ștucan: E panică mare cu peștele-iepure?
Decebal Rădulescu: Nu. Cred că nu există, e o vrăjeală pentru că în România sunt goale plajele probabil, de asta...
Costin Ștucan: Are cică niște dinți de retează degetele. Deci, nu se aude nimic de el acolo?

Decebal Rădulescu: Nu, nu, nimeni...
Costin Ștucan: Poate nu sunt mulți în zona aia, poate sunt mai la sud puțin.
Decebal Rădulescu: Poate că nu sunt... am citit în presa din România că spre Atena ar fi. Dar aici nu există așa ceva, lumea poate să vină liniștită.
Alexandru Iftime: ”Nu este nimic de care să ne îngrijorăm în mod deosebit”
Întrebat despre pericolul prezentat de peștele-iepure, biologul Alexandru Iftime a transmis că acesta nu ar trebui să îi îngrijoreze pe cei dornici să meargă în vacanță în Grecia.

”Categoric este vorba mai degrabă despre o panică nejustificată. Animalul a mai provocat incidente, dar acestea sunt extraordinar de rare. Nu este nimic de care să ne îngrijorăm în mod deosebit.
(...) Oamenii tind să se teamă de ceea ce nu cunosc, mai ales dacă are un aspect neobișnuit. Au existat și numeroase filme senzaționaliste cu rechini, piranha și alte animale considerate periculoase, ceea ce contribuie la această anxietate. În realitate, riscurile sunt foarte mici”, a declarat Iftime, conform Hotnews.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite







