Un deputat acuză Primăria Baia Mare de jocuri murdare. Termenul incredibil stabilit pentru depunerea dosarelor: ”Se dau bani cu dedicație”

Foto 2/2 Galerie foto(2) Galerie foto (2 fotografii): Un deputat acuză Primăria Baia Mare de jocuri murdare. Termenul incredibil stabilit pentru depunerea dosarelor: ”Se dau bani cu dedicație”
Foto: facebook  |  

Radu Bordei   |   Publicat: 19.03.2024 09:03   |  Actualizat: 19.03.2024 12:01

Problema finanțării în sport este una din cauzele care au condus la o degradare a sportului de performanță în țara noastră. Din cauza unei infrastructuri deficitare, dar și a lipsei banilor, multe discipline în care sportivii români excelau au decăzut. Iar acolo unde au fost bani, aceștia nu au fost gestionați cum trebuie, mai ales când au fost pe mâna autorităților.

Un astfel de caz a fost semnalat de un deputat USR, la Baia Mare, care a evidențiat un lucru incredibil. Conform lui Brian Cristian, Primăria orașului ar fi anunțat doar un termen de 3 zile pentru cei care doresc să depună dosare prin care să beneficieze de fondurile necesare pentru sport.

Termen foarte scurt pentru depunerea dosarelor

Conform demnitarului, Consiliul Local și Primăria Baia Mare ar fi stabilit un termen de doar 3 zile pentru depunerea dosarului pentru programul de finanțare în sport.

”Banii pentru sport sunt dați cu dedicație în Baia Mare, 1,5 milioane de lei sunt dați doar celor care au deja dosarul făcut. Primăria a anunțat un termen de doar 3 zile pentru programele Sportul pentru Toți și Promovarea sportului de performanță.

Asta înseamnă că instituțiile publice sau cluburile sportive trebuie să strângă toate hârtiile necesare și să îndeplinească toate procedurile într-un termen insuficient. De aceea solicit public executivului Primăriei să prelungească termenul de depunere” se arată într-un clip video publicat pe pagina deputatului.

Foto 1/2

Trebuie să țină cont și de legile adoptate în Parlament

Totodată, Brian Cristian amintește de cele două legi trecute prin Parlament menite să ajute sportul. Acesta amintește că 30% din banii dedicați sportului trebuie să meargă la copii și juniori, pentru ca tinerii sportivi să aibă resursele necesare să se dezvolte.

Totodată, demnitarul amintește că legea prevede ca banii publici din sport să fie la vedere, pentru ca Primăriile și autoritățile locale să nu mai folosească aceste fonduri după bunul lor plac.

De aceea, Brian Cristian speră ca autoritățile locale să revină asupra termenelor nerealiste stabilite și să dea o șansă corectă tuturor celor care vor să dezvolte cu adevărat sportul, mai ales la nivel de copii și juniori.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Ion Țiriac s-a deplasat la Munchen pentru meciul României. Reporterii iAMsport l-au pozat într-unul dintre cele mai luxoase hoteluri din Germania
Ion Țiriac s-a deplasat la Munchen pentru meciul României. Reporterii iAMsport l-au pozat într-unul dintre cele mai luxoase hoteluri din Germania
Ion Țiriac s-a deplasat la Munchen pentru meciul României. Reporterii iAMsport l-au pozat într-unul dintre cele mai luxoase hoteluri din Germania
Scandal înainte de România - Ucraina! Autoritățile din Germania, acuzate de abuz: "Au venit și cei de la Interpol"
Scandal înainte de România - Ucraina! Autoritățile din Germania, acuzate de abuz: "Au venit și cei de la Interpol"
Scandal înainte de România - Ucraina! Autoritățile din Germania, acuzate de abuz: "Au venit și cei de la Interpol"
Adrian Ilie a fost condamnat la închisoare cu suspendare. De ce a ajuns în fața judecătorilor
Adrian Ilie a fost condamnat la închisoare cu suspendare. De ce a ajuns în fața judecătorilor
Adrian Ilie a fost condamnat la închisoare cu suspendare. De ce a ajuns în fața judecătorilor
Andrei Burcă intervine în scandalul de la concertul Coldplay: ”Nu putem să ne supărăm când ne huiduie cineva” / ”Cât ești în cadrul reflectoarelor, îți asumi!”
Andrei Burcă intervine în scandalul de la concertul Coldplay: ”Nu putem să ne supărăm când ne huiduie cineva” / ”Cât ești în cadrul reflectoarelor, îți asumi!”
Andrei Burcă intervine în scandalul de la concertul Coldplay: ”Nu putem să ne supărăm când ne huiduie cineva” / ”Cât ești în cadrul reflectoarelor, îți asumi!”
Cosmin Olăroiu, audiat într-un dosar de spălare de bani
Cosmin Olăroiu, audiat într-un dosar de spălare de bani
Cosmin Olăroiu, audiat într-un dosar de spălare de bani
Ce perdele are Florin Răducioiu acasă: ”Asta e camera copilului!” + De ce mai are un singur tricou din cariera de jucător și care este acela
Ce perdele are Florin Răducioiu acasă: ”Asta e camera copilului!” + De ce mai are un singur tricou din cariera de jucător și care este acela
Ce perdele are Florin Răducioiu acasă: ”Asta e camera copilului!” + De ce mai are un singur tricou din cariera de jucător și care este acela

Cele mai citite

Valentin Ceaușescu, după ce Mircea Lucescu l-a tot acuzat că a ajutat Steaua: ”Mi-am mai spus o dată părerea și nu am fost ascultat”
Valentin Ceaușescu, după ce Mircea Lucescu l-a tot acuzat că a ajutat Steaua: ”Mi-am mai spus o dată părerea și nu am fost ascultat”
Special  |  16 Iunie 2024, 10:50
1.
Valentin Ceaușescu, după ce Mircea Lucescu l-a tot acuzat că a ajutat Steaua: ”Mi-am mai spus o dată părerea și nu am fost ascultat”
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024  |  16 Iunie 2024, 10:35
2.
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
Primul "conflict" în studioul PRO TV. Răducioiu, pus la punct de Reghecampf
Primul "conflict" în studioul PRO TV. Răducioiu, pus la punct de Reghecampf
EURO 2024  |  15 Iunie 2024, 11:25
3.
Primul "conflict" în studioul PRO TV. Răducioiu, pus la punct de Reghecampf
Pensionarii primesc adeverințele cu pensiile recalculate abia în iulie. Care e motivul întârzierii?
Pensionarii primesc adeverințele cu pensiile recalculate abia în iulie. Care e motivul întârzierii?
Pensionarii primesc adeverințele cu pensiile recalculate abia în iulie. Care e motivul întârzierii?
Fructul care scade colesterolul și reduce inflamația. Cât de des trebuie să-l mănânci?
Fructul care scade colesterolul și reduce inflamația. Cât de des trebuie să-l mănânci?
Fructul care scade colesterolul și reduce inflamația. Cât de des trebuie să-l mănânci?
Cât au contribuit pensionarii a căror pensie nu crește la recalculare? Când s-au pensionat? Exemple
Cât au contribuit pensionarii a căror pensie nu crește la recalculare? Când s-au pensionat? Exemple
Cât au contribuit pensionarii a căror pensie nu crește la recalculare? Când s-au pensionat? Exemple
Știri de ultimă oră din sport
Nicolae Stanciu, desemnat ”omul meciului” cu Ucraina: ”După nașterea fetițelor, este cea mai fericită zi” + ”V-am zis să credeți în noi”
Nicolae Stanciu, desemnat ”omul meciului” cu Ucraina: ”După nașterea fetițelor, este cea mai fericită zi” + ”V-am zis să credeți în noi”
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 18:26
Nicolae Stanciu, desemnat ”omul meciului” cu Ucraina: ”După nașterea fetițelor, este cea mai fericită zi” + ”V-am zis să credeți în noi”
Doi suporteri au intrat pe teren la România-Ucraina. Gestul făcut de Stanciu față de unul dintre ei
Corespondență EURO Doi suporteri au intrat pe teren la România-Ucraina. Gestul făcut de Stanciu față de unul dintre ei
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 18:19
Doi suporteri au intrat pe teren la România-Ucraina. Gestul făcut de Stanciu față de unul dintre ei
România – Ucraina 3-0! ”Tricolorii”, victorie istorică la EURO 2024!  Nicolae Stanciu, golul turneului
live blog România – Ucraina 3-0! ”Tricolorii”, victorie istorică la EURO 2024! Nicolae Stanciu, golul turneului
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 17:56
România – Ucraina 3-0! ”Tricolorii”, victorie istorică la EURO 2024! Nicolae Stanciu, golul turneului
Ce a scris presa din Ucraina după golul fenomenal marcat de Stanciu
Ce a scris presa din Ucraina după golul fenomenal marcat de Stanciu
Fotbal   |  17 Iunie 2024, 17:38
Ce a scris presa din Ucraina după golul fenomenal marcat de Stanciu
Jurnaliștii BBC, uluiți când au văzut ce a făcut Nicolae Stanciu: ”Magnific, fenomenal, glorios, minunat!”
Jurnaliștii BBC, uluiți când au văzut ce a făcut Nicolae Stanciu: ”Magnific, fenomenal, glorios, minunat!”
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 17:26
Jurnaliștii BBC, uluiți când au văzut ce a făcut Nicolae Stanciu: ”Magnific, fenomenal, glorios, minunat!”
Ce viteză a avut șutul de la golul înscris de Nicolae Stanciu în meciul cu Ucraina. A fost o adevărată ”rachetă”
Ce viteză a avut șutul de la golul înscris de Nicolae Stanciu în meciul cu Ucraina. A fost o adevărată ”rachetă”
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 16:45
Ce viteză a avut șutul de la golul înscris de Nicolae Stanciu în meciul cu Ucraina. A fost o adevărată ”rachetă”
Ce melodie s-a auzit pe Allianz Arena chiar înainte de România - Ucraina. Fanii români, în extaz. Momente superbe
video Ce melodie s-a auzit pe Allianz Arena chiar înainte de România - Ucraina. Fanii români, în extaz. Momente superbe
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 16:13
Ce melodie s-a auzit pe Allianz Arena chiar înainte de România - Ucraina. Fanii români, în extaz. Momente superbe
Gică Hagi, mesaj pe Allianz Arena, înainte de România - Ucraina. Toți fanii români au început să-i strige numele
Gică Hagi, mesaj pe Allianz Arena, înainte de România - Ucraina. Toți fanii români au început să-i strige numele
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 15:55
Gică Hagi, mesaj pe Allianz Arena, înainte de România - Ucraina. Toți fanii români au început să-i strige numele
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Ștefan Beldie știe de ce am bătut Ucraina
Editorialisti   |  19:04
Ștefan Beldie știe de ce am bătut Ucraina
live score Belgia – Slovacia, ACUM, pe iAMsport.ro. Rezultat-supriză în primele minute ale meciului de la Frankfurt
EURO 2024   |  19:02
Belgia – Slovacia, ACUM, pe iAMsport.ro. Rezultat-supriză în primele minute ale meciului de la Frankfurt
Stanciu, sângele nostru galben! România învinge Ucraina, scor 3-0, de o manieră entuziasmantă!
EURO 2024   |  18:49
Stanciu, sângele nostru galben! România învinge Ucraina, scor 3-0, de o manieră entuziasmantă!
Edi Iordănescu, mândru de jucători după succesul electrizant cu Ucraina: ”Este o victorie istorică. Aceasta este generația de...
EURO 2024   |  18:29
Edi Iordănescu, mândru de jucători după succesul electrizant cu Ucraina: ”Este o victorie istorică. Aceasta este generația de suflet”
Nicolae Stanciu, desemnat ”omul meciului” cu Ucraina: ”După nașterea fetițelor, este cea mai fericită zi” + ”V-am zis să...
EURO 2024   |  18:26
Nicolae Stanciu, desemnat ”omul meciului” cu Ucraina: ”După nașterea fetițelor, este cea mai fericită zi” + ”V-am zis să credeți în noi”
Marius Mitran remarcă prestația "fascinantă, superbă și adevărată a României"
Editorialisti   |  18:26
Marius Mitran remarcă prestația "fascinantă, superbă și adevărată a României"
Ce note au primit ”tricolorii” pentru succesul fantastic contra Ucrainei la EURO 2024! Cine sunt cei 3 jucători ce au...
EURO 2024   |  18:20
Ce note au primit ”tricolorii” pentru succesul fantastic contra Ucrainei la EURO 2024! Cine sunt cei 3 jucători ce au impresionat
Corespondență EURO Doi suporteri au intrat pe teren la România-Ucraina. Gestul făcut de Stanciu față de unul dintre ei