Andrei Rațiu, încrezător în șansele tricolorilor înainte de meciul cu Israel: ”Va fi ceva extraordionar”

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Andrei Rațiu, încrezător în șansele tricolorilor înainte de meciul cu Israel: ”Va fi ceva extraordionar”

Vlad Ionescu   |   Publicat: 16.11.2023 16:57   |  Actualizat: 16.11.2023 18:04

Andrei Rațiu (25 de ani), fundașul dreapta al echipei naționale de fotbal a României, a făcut un anunț plin de încredere înaintea meciurilor cruciale cu Israel și Elveția, care decid calificarea la EURO 2024.

Rațiu este convins că România se va califica la turneul final și a dezvăluit că părinții săi vor fi prezenți în tribunele competiției în cazul reușitei echipei.

Rațiu a vorbit și despre experiența sa recentă într-un meci contra starului lui Real Madrid, Vinicius Junior. Fundașul a descris duelul ca fiind special și dificil, fiind mulțumit și de rezultatul final înregistrat.

Fundașul tricolorilor are toată încrederea în lotul ales de Edi Iordănescu

În ceea ce privește șansele de calificare la EURO 2024, Rațiu și-a exprimat încredere în echipa națională a României. Jucătorul celor de la Rayo Vallecano a subliniat unitatea echipei și atmosfera pozitivă din cadrul acesteia.

Potrivit lui Rațiu, nu există o presiune mari, iar lotul este determinat să meargă la turneul final.

A fost un meci special şi foarte greu. Mă bucur pentru că am scos un rezultat bun şi am făcut un meci bun.Da, Vinicius a fost cel mai greu adversar până acum. Face multe atingeri la minge şi driblinguri în spaţiu mic. Cred că Drăguş este foarte rapid şi Adrian Rus. E ceva ce am avut întotdeauna şi probabil că m-am născut cu aşa ceva. Şansele de calificare sunt foarte mari. Meci de meci am fost o echipă unită şi am crescut ca grup. Avem o şansă mare şi o să ne calificăm.

Nu e presiune mare pentru noi, am fost mereu un grup unit şi atmosfera e foarte bună.Va fi ceva extraordinar şi special pentru toţi românii şi pentru România. Futsalul m-a ajutat în spaţiile mici, să ies mai repede de acolo. Ar fi ceva special pentru mine, pentru tot ce au făcut pentru mine. Şi vor fi în Germania, în tribune„, a spus Andrei Raţiu pentru FRF TV.

Clasamentul actual al grupei I:

1. România 8 4 4 0 13-4 16p
2. Elveția 7 4 3 0 20-8 15p
3. Israel 6 3 2 1 7-7 11p
4. Kosovo 7 1 4 2 8-8 7p
5. Belarus 8 1 3 4 7-14 6p
6. Andorra 8 0 2 6 3-17 2p

Următoarele meciuri din grupă:

18 noiembrie: Belarus – Andorra (19:00), Israel – ROMÂNIA (Prima TV - ora 21:45), Elveția – Kosovo (21:45)
21 noiembrie: ROMÂNIA – Elveția (Antena 1 - ora 21:45), Andorra – Israel (21:45), Kosovo – Belarus (21:45)


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Dinamo, ”prezentă” la EURO 2024! Cum au fost amintiți ”câinii” pe durata Campionatului European de către germani
Dinamo, ”prezentă” la EURO 2024! Cum au fost amintiți ”câinii” pe durata Campionatului European de către germani
Dinamo, ”prezentă” la EURO 2024! Cum au fost amintiți ”câinii” pe durata Campionatului European de către germani
Alex Chipciu și-a dezvăluit ”cea mai mare frustrare” din carieră: ”Am avut o șansă mare”
Alex Chipciu și-a dezvăluit ”cea mai mare frustrare” din carieră: ”Am avut o șansă mare”
Alex Chipciu și-a dezvăluit ”cea mai mare frustrare” din carieră: ”Am avut o șansă mare”
Gigi Becali nu și-a iertat vedetele după prestațiile de la Euro 2024: "Au trac, sunt crispați. Nu sunt jucătorii de la FCSB"
Gigi Becali nu și-a iertat vedetele după prestațiile de la Euro 2024: "Au trac, sunt crispați. Nu sunt jucătorii de la FCSB"
Gigi Becali nu și-a iertat vedetele după prestațiile de la Euro 2024: "Au trac, sunt crispați. Nu sunt jucătorii de la FCSB"
Drăguș, întrebat de un posibil "blat" la România - Slovacia. Atacantul tricolorilor a răspuns imediat
Drăguș, întrebat de un posibil "blat" la România - Slovacia. Atacantul tricolorilor a răspuns imediat
Drăguș, întrebat de un posibil "blat" la România - Slovacia. Atacantul tricolorilor a răspuns imediat
Atacantul român cu patru echipe din Bundesliga în CV, interviu pentru iAMsport: ”Este regretul meu de atunci”. Amintiri cu Edin Dzeko: ”I-am dat încredere. Mă intreba cum este să marchez atâtea goluri în Germania”
Atacantul român cu patru echipe din Bundesliga în CV, interviu pentru iAMsport: ”Este regretul meu de atunci”. Amintiri cu Edin Dzeko: ”I-am dat încredere. Mă intreba cum este să marchez atâtea goluri în Germania”
Atacantul român cu patru echipe din Bundesliga în CV, interviu pentru iAMsport: ”Este regretul meu de atunci”. Amintiri cu Edin Dzeko: ”I-am dat încredere. Mă intreba cum este să marchez atâtea goluri în Germania”
Tricolorul care a atras toate privirile după meciurile de la EURO 2024: ”Are deja patru oferte! Săptămâna asta semnează”
Tricolorul care a atras toate privirile după meciurile de la EURO 2024: ”Are deja patru oferte! Săptămâna asta semnează”
Tricolorul care a atras toate privirile după meciurile de la EURO 2024: ”Are deja patru oferte! Săptămâna asta semnează”

Cele mai citite

EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024  |  25 Iunie 2024, 00:31
1.
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
Dinamo Kiev, ofertă clară pentru un fotbalist român, chiar în timpul EURO 2024. Ce scrie presa din Ucraina
Dinamo Kiev, ofertă clară pentru un fotbalist român, chiar în timpul EURO 2024. Ce scrie presa din Ucraina
Stranieri  |  24 Iunie 2024, 12:20
2.
Dinamo Kiev, ofertă clară pentru un fotbalist român, chiar în timpul EURO 2024. Ce scrie presa din Ucraina
Dinamo îl vrea pe fotbalistul aflat și pe lista Rapidului. Transferul pregătit de "câini"
Dinamo îl vrea pe fotbalistul aflat și pe lista Rapidului. Transferul pregătit de "câini"
SuperLiga  |  23 Iunie 2024, 21:11
3.
Dinamo îl vrea pe fotbalistul aflat și pe lista Rapidului. Transferul pregătit de "câini"
6.300 lei pensie la recalculare deși nu a muncit nici 40 de ani. Cât ia în plus? Când s-a pensionat?
6.300 lei pensie la recalculare deși nu a muncit nici 40 de ani. Cât ia în plus? Când s-a pensionat?
6.300 lei pensie la recalculare deși nu a muncit nici 40 de ani. Cât ia în plus? Când s-a pensionat?
Cine sunt pensionarii care au luat bani în plus la pensie în luna iunie? Ce au muncit?
Cine sunt pensionarii care au luat bani în plus la pensie în luna iunie? Ce au muncit?
Cine sunt pensionarii care au luat bani în plus la pensie în luna iunie? Ce au muncit?
Când intră pensia pe luna iulie? De ce sunt vești bune pentru pensionarii care iau bani pe card?
Când intră pensia pe luna iulie? De ce sunt vești bune pentru pensionarii care iau bani pe card?
Când intră pensia pe luna iulie? De ce sunt vești bune pentru pensionarii care iau bani pe card?
Știri de ultimă oră din sport
Scandal pe străzile din Leipzig! Croații, atac violent asupra fanilor italieni
Scandal pe străzile din Leipzig! Croații, atac violent asupra fanilor italieni
EURO 2024   |  25 Iunie 2024, 15:25
Scandal pe străzile din Leipzig! Croații, atac violent asupra fanilor italieni
Vești bune despre jucătorul care care a fost scos cu targa din teren la Euro 2024: ”A trecut cu bine peste operație”
Vești bune despre jucătorul care care a fost scos cu targa din teren la Euro 2024: ”A trecut cu bine peste operație”
EURO 2024   |  25 Iunie 2024, 14:31
Vești bune despre jucătorul care care a fost scos cu targa din teren la Euro 2024: ”A trecut cu bine peste operație”
Franța - Polonia / Olanda - Austria, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Meciurile care decid cine merge în optimi din Grupa D
live score Franța - Polonia / Olanda - Austria, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Meciurile care decid cine merge în optimi din Grupa D
EURO 2024   |  25 Iunie 2024, 13:45
Franța - Polonia / Olanda - Austria, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Meciurile care decid cine merge în optimi din Grupa D
Partenerele fotbaliștilor fac furori la Euro 2024! Imagini fabuloase din tribune
Partenerele fotbaliștilor fac furori la Euro 2024! Imagini fabuloase din tribune
EURO 2024   |  25 Iunie 2024, 13:41
Partenerele fotbaliștilor fac furori la Euro 2024! Imagini fabuloase din tribune
Mesajul lui Dan Șucu cu ocazia aniversării de 101 ani a clubului Rapid
Mesajul lui Dan Șucu cu ocazia aniversării de 101 ani a clubului Rapid
SuperLiga   |  25 Iunie 2024, 13:28
Mesajul lui Dan Șucu cu ocazia aniversării de 101 ani a clubului Rapid
Marius Ștefănescu le-a răspuns acționarilor de la Rapid, după acuzațiile de ”blat” cu FCSB: ”Răutăți!”
Marius Ștefănescu le-a răspuns acționarilor de la Rapid, după acuzațiile de ”blat” cu FCSB: ”Răutăți!”
SuperLiga   |  25 Iunie 2024, 12:40
Marius Ștefănescu le-a răspuns acționarilor de la Rapid, după acuzațiile de ”blat” cu FCSB: ”Răutăți!”
I-a cerut lui Dan Șucu să îl lase să plece de la Rapid! Ce l-a nemulțumit pe unul dintre jucătorii de bază ai giuleștenilor
I-a cerut lui Dan Șucu să îl lase să plece de la Rapid! Ce l-a nemulțumit pe unul dintre jucătorii de bază ai giuleștenilor
SuperLiga   |  25 Iunie 2024, 12:33
I-a cerut lui Dan Șucu să îl lase să plece de la Rapid! Ce l-a nemulțumit pe unul dintre jucătorii de bază ai giuleștenilor
Andrei Rațiu, dorit de două cluburi importante din Europa: ”S-au interesat de el!” Cu cine a fost comparat fundașul de către presa internațională
Andrei Rațiu, dorit de două cluburi importante din Europa: ”S-au interesat de el!” Cu cine a fost comparat fundașul de către presa internațională
Stranieri   |  25 Iunie 2024, 11:55
Andrei Rațiu, dorit de două cluburi importante din Europa: ”S-au interesat de el!” Cu cine a fost comparat fundașul de către presa internațională
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Scandal pe străzile din Leipzig! Croații, atac violent asupra fanilor italieni
EURO 2024   |  15:25
Scandal pe străzile din Leipzig! Croații, atac violent asupra fanilor italieni
Editorial Ștefan Beldie: ”La mulți fani, Rapid!”
Editorialisti   |  15:09
Editorial Ștefan Beldie: ”La mulți fani, Rapid!”
Corespondență EURO Dinamo, ”prezentă” la EURO 2024! Cum au fost amintiți ”câinii” pe durata Campionatului European de către germani
Echipa Națională   |  14:59
Dinamo, ”prezentă” la EURO 2024! Cum au fost amintiți ”câinii” pe durata Campionatului European de către germani
exclusiv ”Nu ai voie să îl ataci!” Ce fotbalist român a fost numit de Bănel Nicoliță ”icoana noastră”
Starurile fotbalului   |  14:46
”Nu ai voie să îl ataci!” Ce fotbalist român a fost numit de Bănel Nicoliță ”icoana noastră”
Vești bune despre jucătorul care care a fost scos cu targa din teren la Euro 2024: ”A trecut cu bine peste operație”
EURO 2024   |  14:31
Vești bune despre jucătorul care care a fost scos cu targa din teren la Euro 2024: ”A trecut cu bine peste operație”
exclusiv Fostul antrenor al Rapidului, mesaj savuros de ziua clubului: ”Dinu 'Vamă' mi-a zis că vom avea 15 jucători. Am avut 7. Apoi...
SuperLiga   |  13:55
Fostul antrenor al Rapidului, mesaj savuros de ziua clubului: ”Dinu 'Vamă' mi-a zis că vom avea 15 jucători. Am avut 7. Apoi am câștigat în Ghencea prima etapă. Ce poate fi mai frumos?”
live score Franța - Polonia / Olanda - Austria, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Meciurile care decid cine merge în optimi din Grupa D
EURO 2024   |  13:45