Arbitrul de la CSKA 1948 - FCSB dezvăluie meciul său preferat: ”Am fost pe stadion la România - Argentina”
![Luca Pairetto, într-un meci arbitrat în Serie A](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F7%2F27%2F1954%2F169044761616feaf65.jpg&w=960&h=640&c=1)
Mario Soare | Publicat: 27.07.2023 12:30 | Actualizat: 27.07.2023 14:15
Luca Pairetto (39 de ani) se declară un fan al unuia dintre meciurile echipei naționale a României. Arbitrul meciului jucat de FCSB în Bulgaria, contra celor de la CSKA 1948 Sofia, a declarat că a rămas surprins de unul dintre jocurile tricolorilor, într-un meci al cărui central a fost tatăl său.
FCSB s-a impus cu scorul de 1-0, în prima manșă a dublei din turul doi preliminar UEFA Conference League, la Sofia. Arbitrul acestei întâlniri a fost italianul Luca Pairetto, alături de o brigadă din ”Cizmă”.
Centralul meciului trupei românești din Bulgaria a vorbit după meci despre experiențele sale din trecut referitoare la meciurile memorabile pe care le-a arbitrat, dar și la care a fost prezent, din postura de spectator. Acesta a fost deschis și a punctat drept meciul favorit unul jucat de selecționata țării noastre, conform GSP.
Naționala României l-a încântat mult
Luca Pairetto este fiul unui alt arbitru de referință din istoria fotbalului, Pierluigi Pairetto, care a fost la centrul meciului disputat de România împotriva Argentinei, la ediția Campionatului Mondial din 1994. Tot această partidă, arbitrată de tatăl său, reprezintă cel mai frumos meci pe care l-a văzut vreodată.
Acesta a transmis că este fericit de fiecare dată când vorbește despre acea confruntare de la turneul final din Statele Unite ale Americii și că nu va uita niciodată prestația tatălui său.
”Ce bucurie îmi puteți face să vorbesc despre tata. Fără îndoială, a fost cel mai tare meci din istoria Campionatelor Mondiale. Normal că-mi amintesc pentru că tata a fost arbitru în acel meci și e o mare bucurie când vezi că primești un astfel de meci extrem de important”, a mărturisit italianul.
În plus, Luca Pairetto a punctat că experiența acelui meci a fost una și mai intensă, deoarece a asistat din tribunele arenei la spectacolul de pe teren.
”Poate vi se pare surprinzător să-mi amintesc de acel meci așa ușor, dar pe lângă performanța tatălui meu de a conduce un meci fabulos cu cinci goluri, eu am fost acolo”, a adăugat Luca Pairetto.
Fotbaliștii români de care a fost cucerit
Arbitrul din Italia a menționat că jucătorii României l-au impresionat, iar, fiind un copil iubitor de fotbal, a rămas în minte cu evoluția lui Gică Hagi: ”Normal că știu și acum jucătorii români de-atunci. N-am cum să-l uit pe Hagi din moment ce-am fost la acest Campionat Mondial. A fost o plăcere mare de tot.
Eram doar un copil, aveam doar zece ani și ca orice copil îmi amintesc cu plăcere de cei mari jucători ai lumii. D-asta îmi amintesc și acum de Hagi! Am fost alături de întreaga familie la acel turneu final. A fost o atmosferă fantastică, incredibilă”, a subliniat în interviul de după meciul de la Sofia, fiul lui Pierluigi Pairetto.
Meciul legendar dintre România și Argentina s-a încheiat cu victoria țării noastre, cu scorul de 3-2. Marcatorii românilor au fost Ilie Dumitrescu, cu o dublă, și Gheorghe Hagi. Partida s-a jucat în fața a 90.000 de spectatori, într-o atmosferă pe măsura jocului de pe teren.
Luca Pairetto este arbitru din anul 1999, iar debutul său într-un meci oficial a avut loc un an mai târziu. A fost la centrul partidelor din Italia de la ultima divizie până la cea mai importantă, Serie A, acolo unde se păstrează și în prezent. Din anul 2022, a fost decorat ca fiind arbitru UEFA și FIFA.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![”Cutremur” la națională?! Antrenorul din Liga 1 care ar putea semna cu FRF: ”Am vrut să vă mint...” / ”Sper să nu plece, avem nevoie de el!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19407%2F172203081506f09722.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oferta concretă primită de Cristi Chivu de la o echipă importantă: ”Eu cred că ar vrea să fie selecționer”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19355%2F1721942941b7d0e85f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce salariu și prime a încasat Edi Iordănescu de la Federația Română de Fotbal](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19328%2Fc150-25a4e6b0-172191188218b91f66.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Florin Prunea propune la națională un nume uitat de FRF: "De ce sunt Mutu si Radoi înaintea lui?"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19312%2Fc150-46269962-172188762439637d94.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Verdict clar cu privire la Cristi Chivu și întoarcerea sa în România: ”Este din alt aluat!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19288%2F1721820170ce155179.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cosmin Contra, prima reacție despre posibila revenire pe banca României: ”Echipa națională nu se refuză!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19299%2F1721838200ad604292.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)