Corespondență EURO Așa arată cel mai bun prim 11 din grupa României de la EURO! Belgienii domină, ucrainenii țin aproape, ”tricolorii” sunt la coadă

Foto 3/3 Galerie foto(3) Galerie foto (3 fotografii): Așa arată cel mai bun prim 11 din grupa României de la EURO! Belgienii domină, ucrainenii țin aproape, ”tricolorii” sunt la coadă

Silvian Bădulescu , Paul Chirilă (foto/video)   |   Publicat: 13.06.2024 18:18   |  Actualizat: 13.06.2024 20:52

România a fost repartizată în grupa E a Campionatului European de fotbal 2024, organizat în Germania. Selecționata pregătită de Edi Iordănescu (45 de ani) este cea mai slab cotată echipă de la EURO. Plecând de la cotele fotbaliștilor de pe Transfermarkt, iAMsport.ro a realizat un prim 11 al celor mai valoroși jucători din grupa românilor.

Din păcate pentru fotbalul românesc, niciun elev de-al lui Edi Iordănescu n-a prins vreun loc în primul 11. Echipa este alcătuită din 5 belgieni, 4 ucraineni și 2 slovaci.

Așa arată cel mai valoros prim 11 din grupa României de la EURO

România a fost repartizată în grupa E a Campionatului European de fotbal din Germania, alături de Belgia, Ucraina și Slovacia.

Conform cotelor de pe Transfermarkt, lotul elevilor lui Edi Iordănescu este cel mai puțin valoros, cotat la doar 92 milioane de euro. Slovacia este evaluată la 156 de milioane de euro, Ucraina la 379, iar Belgia, principala favorită a grupei, valorează 584 de milioane.

Foto 2/3

În total, fotbaliștii care alcătuiesc această echipă sunt cotați la 465 de milioane de euro. Poate deloc surprinzător, din acest prim 11, jucătorii cu cele mai mari cote sunt belgieni.

Foto 1/3

Radu Drăgușin, cel mai bine cotat român

Radu Drăgușin, fotbalist transferat de Tottenham Hotspur în iarnă, de la Genoa, pentru suma de 25 de milioane de euro, este cel mai bine cotat jucător din lotul României.

Practic, valoarea sa, de 25 de milioane de euro, reprezintă puțin mai mult de un sfert din cât valorează întreg lotul. Fundașul londonezilor este și singurul ”tricolor” cu o cotă mai mare de 10 milioane. Următorul în top este Dennis Man (9 milioane de euro).

De asemenea, trebuie menționat că există și patru fotbaliști ai căror cote sunt sub 1 milion de euro: Florin Niță (35 de ani, 225.000 euro), Denis Alibec (33 de ani, 700.000 de euro), Adrian Rus (28 de ani, 700.000 euro) și Vasile Mogoș (31 de ani, 900.000 euro).


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Cine este cel mai valoros fotbalist român. Cotele jucătorilor români au crescut după EURO 2024
Cine este cel mai valoros fotbalist român. Cotele jucătorilor români au crescut după EURO 2024
Cine este cel mai valoros fotbalist român. Cotele jucătorilor români au crescut după EURO 2024
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Dezvăluire incredibilă: cu ce echipă națională negociază Mircea Lucescu în acest moment
Dezvăluire incredibilă: cu ce echipă națională negociază Mircea Lucescu în acest moment
Dezvăluire incredibilă: cu ce echipă națională negociază Mircea Lucescu în acest moment
Surpriză uriașă: Cristi Chivu s-a decis în privința unei oferte de la naționala României
Surpriză uriașă: Cristi Chivu s-a decis în privința unei oferte de la naționala României
Surpriză uriașă: Cristi Chivu s-a decis în privința unei oferte de la naționala României
Cristi Chivu, pe banca echipei naționale? Fostul căpitan nu exclude această posibilitate: ”Aștept”
Cristi Chivu, pe banca echipei naționale? Fostul căpitan nu exclude această posibilitate: ”Aștept”
Cristi Chivu, pe banca echipei naționale? Fostul căpitan nu exclude această posibilitate: ”Aștept”
Gică Popescu a rezolvat disputa cu Ionel Ganea, după ce nu l-a invitat la meciul Generației de Aur: ”Imediat, la două zile...”
Gică Popescu a rezolvat disputa cu Ionel Ganea, după ce nu l-a invitat la meciul Generației de Aur: ”Imediat, la două zile...”
Gică Popescu a rezolvat disputa cu Ionel Ganea, după ce nu l-a invitat la meciul Generației de Aur: ”Imediat, la două zile...”

Cele mai citite

Cum arată acum cea care a fost marea iubire a lui Ion Țiriac: ”Îi datorez totul lui Ion”
Cum arată acum cea care a fost marea iubire a lui Ion Țiriac: ”Îi datorez totul lui Ion”
Diverse  |  18 Iulie 2024, 11:49
1.
Cum arată acum cea care a fost marea iubire a lui Ion Țiriac: ”Îi datorez totul lui Ion”
Cum s-a afișat verișoara lui Ianis Hagi la nunta anului. Maria Popescu s-a făcut imediat remarcată
Cum s-a afișat verișoara lui Ianis Hagi la nunta anului. Maria Popescu s-a făcut imediat remarcată
Diverse  |  17 Iulie 2024, 09:31
2.
Cum s-a afișat verișoara lui Ianis Hagi la nunta anului. Maria Popescu s-a făcut imediat remarcată
Un jurnalist maghiar, atac dur la adresa românilor după victoria Corvinului în Europa: ”Sunt la ani lumină în urmă” / ”'Fotbalul Orban' a născut frustrări”
Un jurnalist maghiar, atac dur la adresa românilor după victoria Corvinului în Europa: ”Sunt la ani lumină în urmă” / ”'Fotbalul Orban' a născut frustrări”
Fotbal  |  16 Iulie 2024, 17:14
3.
Un jurnalist maghiar, atac dur la adresa românilor după victoria Corvinului în Europa: ”Sunt la ani lumină în urmă” / ”'Fotbalul Orban' a născut frustrări”
NATO dezvoltă o forță navală în Marea Neagră pentru a contracara Rusia. Care este rolul României?
NATO dezvoltă o forță navală în Marea Neagră pentru a contracara Rusia. Care este rolul României?
NATO dezvoltă o forță navală în Marea Neagră pentru a contracara Rusia. Care este rolul României?
Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie la recalculare? Ce condiții trebuie să îndeplinească
Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie la recalculare? Ce condiții trebuie să îndeplinească
Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie la recalculare? Ce condiții trebuie să îndeplinească
Ce recompensă uriașă oferă Putin pentru fiecare F-16 distrus. Rusia acuză că sunt ascunse în România
Ce recompensă uriașă oferă Putin pentru fiecare F-16 distrus. Rusia acuză că sunt ascunse în România
Ce recompensă uriașă oferă Putin pentru fiecare F-16 distrus. Rusia acuză că sunt ascunse în România
Știri de ultimă oră din sport
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Echipa Națională   |  19 Iulie 2024, 11:25
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
Fotbal Internațional   |  19 Iulie 2024, 11:25
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
Cândva era speranța lor, iar acum îl numesc un ”proiect eșuat”. Unde joacă acum cel pe care Mihai Rotaru regretă că l-a avut la Craiova
Cândva era speranța lor, iar acum îl numesc un ”proiect eșuat”. Unde joacă acum cel pe care Mihai Rotaru regretă că l-a avut la Craiova
SuperLiga   |  19 Iulie 2024, 11:24
Cândva era speranța lor, iar acum îl numesc un ”proiect eșuat”. Unde joacă acum cel pe care Mihai Rotaru regretă că l-a avut la Craiova
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
SuperLiga   |  19 Iulie 2024, 11:15
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
Ilie Dumitrescu, legat de viitorul echipei naționale: ”Sunt convins!”
Ilie Dumitrescu, legat de viitorul echipei naționale: ”Sunt convins!”
Echipa Națională   |  19 Iulie 2024, 11:00
Ilie Dumitrescu, legat de viitorul echipei naționale: ”Sunt convins!”
Legenda Petrolului a lămurit misterul de la echipă după zvonurile din ultima perioadă: "Nu prea îi vedem"
Legenda Petrolului a lămurit misterul de la echipă după zvonurile din ultima perioadă: "Nu prea îi vedem"
SuperLiga   |  19 Iulie 2024, 09:27
Legenda Petrolului a lămurit misterul de la echipă după zvonurile din ultima perioadă: "Nu prea îi vedem"
Florinel Coman, mesaj în miez de noapte pentru FCSB: ”A venit momentul să vă spun 'la revedere'”
Florinel Coman, mesaj în miez de noapte pentru FCSB: ”A venit momentul să vă spun 'la revedere'”
SuperLiga   |  19 Iulie 2024, 09:00
Florinel Coman, mesaj în miez de noapte pentru FCSB: ”A venit momentul să vă spun 'la revedere'”
Dinamo mai bifează un transfer! ”Câinii” s-au orientat către piața din Italia
Dinamo mai bifează un transfer! ”Câinii” s-au orientat către piața din Italia
SuperLiga   |  19 Iulie 2024, 08:58
Dinamo mai bifează un transfer! ”Câinii” s-au orientat către piața din Italia
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Conducerea Rapidului a vorbit despre situația lui Cristi Săpunaru: ”Avem nevoie de mai mulți lideri”
SuperLiga   |  11:27
Conducerea Rapidului a vorbit despre situația lui Cristi Săpunaru: ”Avem nevoie de mai mulți lideri”
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
Fotbal Internațional   |  11:25
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Echipa Națională   |  11:25
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Cândva era speranța lor, iar acum îl numesc un ”proiect eșuat”. Unde joacă acum cel pe care Mihai Rotaru regretă că l-a avut...
SuperLiga   |  11:24
Cândva era speranța lor, iar acum îl numesc un ”proiect eșuat”. Unde joacă acum cel pe care Mihai Rotaru regretă că l-a avut la Craiova
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
SuperLiga   |  11:15
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
Ilie Dumitrescu, legat de viitorul echipei naționale: ”Sunt convins!”
Echipa Națională   |  11:00
Ilie Dumitrescu, legat de viitorul echipei naționale: ”Sunt convins!”
Interes uriaș pentru FCSB - Maccabi Tel Aviv. Mihai Stoica: ”Estimăm sold-out”
Champions League   |  10:52
Interes uriaș pentru FCSB - Maccabi Tel Aviv. Mihai Stoica: ”Estimăm sold-out”
foto Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”