Calificarea României l-a ”activat” pe Leonard Doroftei! Mesajul fostului campion a devenit viral | VIDEO

22 de victorii din 24 de lupte a câștigat Leonard Doroftei de-a lungul carierei Galerie foto (1 fotografii): Calificarea României l-a ”activat” pe Leonard Doroftei! Mesajul fostului campion a devenit viral | VIDEO
Foto: Captură Facebook  |   22 de victorii din 24 de lupte a câștigat Leonard Doroftei de-a lungul carierei

Robert Zanfir   |   Publicat: 19.11.2023 18:14   |  Actualizat: 19.11.2023 19:30

Leonard Doroftei (53 de ani) a postat un mesaj de felicitare pentru jucătorii naționalei, imediat după victoria României, 2-1, cu Israel. Tricolorii s-au calificat la Euro 2024, unde vor bifa prima prezență la un turneu final după opt ani.

Victoria superbă a naționalei are ecouri în toată lumea. ”Am plâns pentru doua oară în public în viața mea”, a dezvăluit Răzvan Burleanu. Un vechi contestatar al președintelui FRF, Adrian Porumboiu a găsit puterea să îl felicite. Valul de entuziasm a ajuns și în Canada. Doroftei a sărbătorit calificarea cu o bere.

Leonard Doroftei, mesaj viral după calificarea României la Euro

Dezamăgit de situația din România, Doroftei a emigrat în Canada. Recunoaște că regretă decizia și că îi este dor de țară. Fostul campion mondial nu ratează nicio ocazie pentru a fi alături de români. A închinat un pahar în cinstea tricolorilor, iar mesajul a fost foarte apreciat de cititorii săi:

”Hai, România! Mergem la Europene! La cât mai multe victorii, ne batem cu toată lumea! Și eu, și voi, întreaga Românie! Hai, România!”, a transmis Leonard Doroftei pe contul său de Facebook.

Am investit banii mei, munciți, ce am câștigat eu nu am câștigat ușor. Eram plin de sânge, așa câștigam banii. Pentru că nu am avut nicio culoare politică, au profitat de mine cât au putut. Și s-au apucat să mă lovească, Leonard Doroftei, la Radio Gold FM.

Adrian Porumboiu, reacție surprinzătoare după calificarea naționalei

Cunoscut ca un critic al președintelului FRF, Adrian Porumboiu a declarat pentru iAM Sport că Burleanu are meritele lui în calificarea naționalei la cel de-al șaselea campionat european din istorie.

”Faptul că este în Comitetul Executiv la FIFA, are greutate. Ăsta e un lucru bun, au fost faze litigioase care au fost tranșate în favoarea noastră.

Normal că trebuie felicitat, dacă nu se calificau, toate înjurăturile i se adresau cu înaltă tensiune. Ca să fiu fair-play, bravo, domnule Burleanu! Felicitări, domnule Burleanu”, a spus Adrian Porumboiu pentru iAM Sport.

Ultimele meciuri din Grupa I:

  • 21 noiembrie

ROMÂNIA – Elveția, ora 21:45, pe Antena 1
Andorra – Israel, ora 21:45
Kosovo – Belarus, ora 21:45

  • CLASAMENT GRUPA I:

1. România 9 jocuri 19 puncte
2. Elveția 9 jocuri 17 puncte
3. Israel 9 jocuri 12 puncte
4. Kosovo 9 jocuri 11 puncte
5. Belarus 9 jocuri 9 puncte
6. Andorra 9 jocuri 2 puncte


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Edward Iordănescu a anunțat lista preliminară a stranierilor pentru amicale + S-a stabilit data la care se va afla lotul final pentru Euro
Edward Iordănescu a anunțat lista preliminară a stranierilor pentru amicale + S-a stabilit data la care se va afla lotul final pentru Euro
Edward Iordănescu a anunțat lista preliminară a stranierilor pentru amicale + S-a stabilit data la care se va afla lotul final pentru Euro
Gică Hagi a "cedat" numărul 10 la echipa națională: "Respectam decizia!" Stelistul care i-a luat fața "Regelui"
Gică Hagi a "cedat" numărul 10 la echipa națională: "Respectam decizia!" Stelistul care i-a luat fața "Regelui"
Gică Hagi a "cedat" numărul 10 la echipa națională: "Respectam decizia!" Stelistul care i-a luat fața "Regelui"
Ofertă pentru Edi Iordănescu din Arabia Saudită. Selecționerul îi poate antrena pe Kessie, Mahrez și Firmino
Ofertă pentru Edi Iordănescu din Arabia Saudită. Selecționerul îi poate antrena pe Kessie, Mahrez și Firmino
Ofertă pentru Edi Iordănescu din Arabia Saudită. Selecționerul îi poate antrena pe Kessie, Mahrez și Firmino
I s-a îndeplinit dorința lui Edi Iordănescu. Ce decizie a luat UEFA
I s-a îndeplinit dorința lui Edi Iordănescu. Ce decizie a luat UEFA
I s-a îndeplinit dorința lui Edi Iordănescu. Ce decizie a luat UEFA
Adrian Mutu sau Adi Ilie? Victor Pițurcă a dat verdictul: "El are un plus" Ce face diferența
Adrian Mutu sau Adi Ilie? Victor Pițurcă a dat verdictul: "El are un plus" Ce face diferența
Adrian Mutu sau Adi Ilie? Victor Pițurcă a dat verdictul: "El are un plus" Ce face diferența

Cele mai citite

Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială
Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială
SuperLiga  |  20 Mai 2024, 19:46
1.
Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială
Chipciu a apărut murdar de sânge la ușa casei, iar soția a sunat la 112: ”Cred că și consumase ceva...” / ”L-au bătut ăștia!” Ce pățise fotbalistul
Chipciu a apărut murdar de sânge la ușa casei, iar soția a sunat la 112: ”Cred că și consumase ceva...” / ”L-au bătut ăștia!” Ce pățise fotbalistul
Diverse  |  19 Mai 2024, 15:30
2.
Chipciu a apărut murdar de sânge la ușa casei, iar soția a sunat la 112: ”Cred că și consumase ceva...” / ”L-au bătut ăștia!” Ce pățise fotbalistul
”Hagi sau Dobrin?” Victor Becali a răspuns fără să stea pe gânduri! Pe cine a numit ”Dumnezeul fotbalului”
”Hagi sau Dobrin?” Victor Becali a răspuns fără să stea pe gânduri! Pe cine a numit ”Dumnezeul fotbalului”
Starurile fotbalului  |  21 Mai 2024, 18:03
3.
”Hagi sau Dobrin?” Victor Becali a răspuns fără să stea pe gânduri! Pe cine a numit ”Dumnezeul fotbalului”
RECALCULARE Cine sunt pensionarii care pierd la pensie cei mai mulți bani? Unii rămân fără 1.000 lei
RECALCULARE Cine sunt pensionarii care pierd la pensie cei mai mulți bani? Unii rămân fără 1.000 lei
RECALCULARE Cine sunt pensionarii care pierd la pensie cei mai mulți bani? Unii rămân fără 1.000 lei
6.400 lei pensie la recalculare deși are mai puțin de 40 de ani munciți. Câți bani ia în plus?
6.400 lei pensie la recalculare deși are mai puțin de 40 de ani munciți. Câți bani ia în plus?
6.400 lei pensie la recalculare deși are mai puțin de 40 de ani munciți. Câți bani ia în plus?
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
Știri de ultimă oră din sport
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 23:34
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 23:02
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
EURO 2024   |  21 Mai 2024, 22:38
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 22:04
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
Susținere puternică pentru liderul galeriei Rapidului! Unde a mers "Bocciu" în audiență
foto Susținere puternică pentru liderul galeriei Rapidului! Unde a mers "Bocciu" în audiență
Diverse   |  21 Mai 2024, 21:19
Susținere puternică pentru liderul galeriei Rapidului! Unde a mers "Bocciu" în audiență
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 20:16
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
Andrei Nicolescu l-a ironizat pe Radu Naum în direct și a făcut anunțul mult așteptat în privința lui Dennis Politic: ”Doriți să îi negociați contractul?”
Andrei Nicolescu l-a ironizat pe Radu Naum în direct și a făcut anunțul mult așteptat în privința lui Dennis Politic: ”Doriți să îi negociați contractul?”
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 20:02
Andrei Nicolescu l-a ironizat pe Radu Naum în direct și a făcut anunțul mult așteptat în privința lui Dennis Politic: ”Doriți să îi negociați contractul?”
Ricardo Grigore, după Dinamo - Csikszereda 2-0: ”Nu ne va aștepta un retur ușor” / ”Fanii noștri sunt unici”
video Ricardo Grigore, după Dinamo - Csikszereda 2-0: ”Nu ne va aștepta un retur ușor” / ”Fanii noștri sunt unici”
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 19:22
Ricardo Grigore, după Dinamo - Csikszereda 2-0: ”Nu ne va aștepta un retur ușor” / ”Fanii noștri sunt unici”
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
exclusiv Vadim Rață se transferă la o echipă de tradiție din Superliga
SuperLiga   |  08:29
Vadim Rață se transferă la o echipă de tradiție din Superliga
Gigi Becali este fericit că Dan Șucu l-a pus pe Neil Lennon antrenor la Rapid: ”Mă rugam să nu-l pună pe Șumudică, pentru că...
SuperLiga   |  08:00
Gigi Becali este fericit că Dan Șucu l-a pus pe Neil Lennon antrenor la Rapid: ”Mă rugam să nu-l pună pe Șumudică, pentru că aveam lupte grele cu el”
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
SuperLiga   |  23:34
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Echipa Națională   |  23:28
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești:...
SuperLiga   |  23:02
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
EURO 2024   |  22:38
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
special Neil Lennon, direct în topul celor mai bine plătiți antrenori din istoria Ligii 1! Ce salariu are la Rapid și cum se...