Câți suporteri au fost la România - Irlanda de Nord, primul meci al ”tricolorilor” din 2024

România a remizat cu Irlanda de Nord în 2020, scor 1-1 Galerie foto (1 fotografii): Câți suporteri au fost la România - Irlanda de Nord, primul meci al ”tricolorilor” din 2024
Foto: Sport Pictures  |   România a remizat cu Irlanda de Nord în 2020, scor 1-1

Cristian Stan   |   Publicat: 22.03.2024 23:16   |  Actualizat: 23.03.2024 08:59

30.439 suporteri au fost prezenți pe Arena Națională pentru a urmări partida amicală dintre România - Irlanda de Nord.

Naționala condusă de Edi Iordănescu, calificată la Campionatul European din Germania, a disputat primul meci din anul 2024, unul care a stârnit, într-o oarecare măsură, interesul fanilor.

”Tricolorii” au disputat pe cea mai mare arenă a țării o confruntare împotriva Irlandei de Nord, o națională care a învins Danemarca în preliminarii, însă nu s-a bătut cu șanse reale la calificare.

România, ținută în șah în prima repriză

Doar locul 5 pentru britanici în campania de EURO, cu trei victorii înregistrate, însă ”tricolorii” nu au fost în stare să-i învingă în primul act.

Cel mai răsunător nume al oponenților a fost Conor Bradley, puștiul cu câteva meciuri în tricoul celor de la Liverpool, însă, cu toate acestea, România s-a văzut condusă după doar 7 minute.

Jamie Reid deschidea scorul pentru oaspeți, după un contraatac fulger, însă în minutul 25 aveam să egalăm prin atacantul Dennis Man, o reușita la care și portarul nord-irlandez a avut partea sa de vină. Acesta avea să fie și scorul primei reprize. Golul jucătorului legitimat la Parma a fost văzut din tribune de 30.439 spectatori.

Următoarea partidă pe care România o dispută în luna martie, și ultima, este în compania Columbiei, pe 26 martie, pe Wanda Metropolitano.

50.224 spectatori la România - Elveția

Spre deosebire de duelul cu elevii lui Michael O'Neill, suporterii României s-au mobilizat mult mai bine în ultima partidă din calificările pentru turneul european.

Pe 21 noiembrie 2023, România a primit vizita Elveției, într-o bătălie pentru prima poziție a grupei, iar la stadion au fost prezenți 50.224 spectatori.

Aceștia au savurat din plin victoria cu elvețienii, una obținută la limită, scor 1-0, grație golului lui Denis Alibec.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Gafă uriașă făcută de Ucraina cu câteva ore înainte de startul meciului cu România! Ce scrie pe tricourile de joc
Gafă uriașă făcută de Ucraina cu câteva ore înainte de startul meciului cu România! Ce scrie pe tricourile de joc
Gafă uriașă făcută de Ucraina cu câteva ore înainte de startul meciului cu România! Ce scrie pe tricourile de joc
EXCLUSIV | Gică Craioveanu, răscolit de cuvintele lui Răducioiu: “Nea Puiu a luat foc atunci!” Ce l-a făcut să plângă pe fostul atacant al naționalei
EXCLUSIV | Gică Craioveanu, răscolit de cuvintele lui Răducioiu: “Nea Puiu a luat foc atunci!” Ce l-a făcut să plângă pe fostul atacant al naționalei
EXCLUSIV | Gică Craioveanu, răscolit de cuvintele lui Răducioiu: “Nea Puiu a luat foc atunci!” Ce l-a făcut să plângă pe fostul atacant al naționalei
Protagonistul unuia dintre meciurile cu cântec din fotbalul românesc, detalii după 37 de ani: ”Am avut arbitraje dubioase. Mi-a rupt piciorul, nu s-a dat nimic. Greu de spus dacă  VAR ar fi intervenit pentru Dinamo atunci”
Protagonistul unuia dintre meciurile cu cântec din fotbalul românesc, detalii după 37 de ani: ”Am avut arbitraje dubioase. Mi-a rupt piciorul, nu s-a dat nimic. Greu de spus dacă VAR ar fi intervenit pentru Dinamo atunci”
Protagonistul unuia dintre meciurile cu cântec din fotbalul românesc, detalii după 37 de ani: ”Am avut arbitraje dubioase. Mi-a rupt piciorul, nu s-a dat nimic. Greu de spus dacă VAR ar fi intervenit pentru Dinamo atunci”
Marius Marin, mesaj pentru naționala Ucrainei: "Nu trebuie să ne intereseze ce s-a întâmplat. E un meci de fotbal"
Marius Marin, mesaj pentru naționala Ucrainei: "Nu trebuie să ne intereseze ce s-a întâmplat. E un meci de fotbal"
Marius Marin, mesaj pentru naționala Ucrainei: "Nu trebuie să ne intereseze ce s-a întâmplat. E un meci de fotbal"
Florin Răducioiu, necruțător: ”Mulți jucători nu aveau ce să caute în SUA, în 1994!” Ce spune despre posibilitatea ca Hagi și Popescu să fi influențat selecția
Florin Răducioiu, necruțător: ”Mulți jucători nu aveau ce să caute în SUA, în 1994!” Ce spune despre posibilitatea ca Hagi și Popescu să fi influențat selecția
Florin Răducioiu, necruțător: ”Mulți jucători nu aveau ce să caute în SUA, în 1994!” Ce spune despre posibilitatea ca Hagi și Popescu să fi influențat selecția
Așa arată cel mai bun prim 11 din grupa României de la EURO! Belgienii domină, ucrainenii țin aproape, ”tricolorii” sunt la coadă
Așa arată cel mai bun prim 11 din grupa României de la EURO! Belgienii domină, ucrainenii țin aproape, ”tricolorii” sunt la coadă
Așa arată cel mai bun prim 11 din grupa României de la EURO! Belgienii domină, ucrainenii țin aproape, ”tricolorii” sunt la coadă

Cele mai citite

Valentin Ceaușescu, după ce Mircea Lucescu l-a tot acuzat că a ajutat Steaua: ”Mi-am mai spus o dată părerea și nu am fost ascultat”
Valentin Ceaușescu, după ce Mircea Lucescu l-a tot acuzat că a ajutat Steaua: ”Mi-am mai spus o dată părerea și nu am fost ascultat”
Special  |  16 Iunie 2024, 10:50
1.
Valentin Ceaușescu, după ce Mircea Lucescu l-a tot acuzat că a ajutat Steaua: ”Mi-am mai spus o dată părerea și nu am fost ascultat”
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024  |  16 Iunie 2024, 10:35
2.
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
Primul "conflict" în studioul PRO TV. Răducioiu, pus la punct de Reghecampf
Primul "conflict" în studioul PRO TV. Răducioiu, pus la punct de Reghecampf
EURO 2024  |  15 Iunie 2024, 11:25
3.
Primul "conflict" în studioul PRO TV. Răducioiu, pus la punct de Reghecampf
Pensionarii primesc adeverințele cu pensiile recalculate abia în iulie. Care e motivul întârzierii?
Pensionarii primesc adeverințele cu pensiile recalculate abia în iulie. Care e motivul întârzierii?
Pensionarii primesc adeverințele cu pensiile recalculate abia în iulie. Care e motivul întârzierii?
Fructul care scade colesterolul și reduce inflamația. Cât de des trebuie să-l mănânci?
Fructul care scade colesterolul și reduce inflamația. Cât de des trebuie să-l mănânci?
Fructul care scade colesterolul și reduce inflamația. Cât de des trebuie să-l mănânci?
Cât au contribuit pensionarii a căror pensie nu crește la recalculare? Când s-au pensionat? Exemple
Cât au contribuit pensionarii a căror pensie nu crește la recalculare? Când s-au pensionat? Exemple
Cât au contribuit pensionarii a căror pensie nu crește la recalculare? Când s-au pensionat? Exemple
Știri de ultimă oră din sport
Florinel Coman nu mai revine în România, după Euro. Gigi Becali a făcut anunțul
Florinel Coman nu mai revine în România, după Euro. Gigi Becali a făcut anunțul
SuperLiga   |  17 Iunie 2024, 20:44
Florinel Coman nu mai revine în România, după Euro. Gigi Becali a făcut anunțul
Nicolae Stanciu, desemnat ”omul meciului” cu Ucraina: ”După nașterea fetițelor, este cea mai fericită zi” + ”V-am zis să credeți în noi”
Nicolae Stanciu, desemnat ”omul meciului” cu Ucraina: ”După nașterea fetițelor, este cea mai fericită zi” + ”V-am zis să credeți în noi”
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 18:26
Nicolae Stanciu, desemnat ”omul meciului” cu Ucraina: ”După nașterea fetițelor, este cea mai fericită zi” + ”V-am zis să credeți în noi”
Doi suporteri au intrat pe teren la România-Ucraina. Gestul făcut de Stanciu față de unul dintre ei
Corespondență EURO Doi suporteri au intrat pe teren la România-Ucraina. Gestul făcut de Stanciu față de unul dintre ei
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 18:19
Doi suporteri au intrat pe teren la România-Ucraina. Gestul făcut de Stanciu față de unul dintre ei
România – Ucraina 3-0! ”Tricolorii”, victorie istorică la EURO 2024!  Nicolae Stanciu, golul turneului
live blog România – Ucraina 3-0! ”Tricolorii”, victorie istorică la EURO 2024! Nicolae Stanciu, golul turneului
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 17:56
România – Ucraina 3-0! ”Tricolorii”, victorie istorică la EURO 2024! Nicolae Stanciu, golul turneului
Ce a scris presa din Ucraina după golul fenomenal marcat de Stanciu
Ce a scris presa din Ucraina după golul fenomenal marcat de Stanciu
Fotbal   |  17 Iunie 2024, 17:38
Ce a scris presa din Ucraina după golul fenomenal marcat de Stanciu
Jurnaliștii BBC, uluiți când au văzut ce a făcut Nicolae Stanciu: ”Magnific, fenomenal, glorios, minunat!”
Jurnaliștii BBC, uluiți când au văzut ce a făcut Nicolae Stanciu: ”Magnific, fenomenal, glorios, minunat!”
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 17:26
Jurnaliștii BBC, uluiți când au văzut ce a făcut Nicolae Stanciu: ”Magnific, fenomenal, glorios, minunat!”
Ce viteză a avut șutul de la golul înscris de Nicolae Stanciu în meciul cu Ucraina! A fost o adevărată ”rachetă”
Corespondență EURO Ce viteză a avut șutul de la golul înscris de Nicolae Stanciu în meciul cu Ucraina! A fost o adevărată ”rachetă”
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 16:45
Ce viteză a avut șutul de la golul înscris de Nicolae Stanciu în meciul cu Ucraina! A fost o adevărată ”rachetă”
Ce melodie s-a auzit pe Allianz Arena chiar înainte de România - Ucraina. Fanii români, în extaz. Momente superbe
Corespondență EURO Ce melodie s-a auzit pe Allianz Arena chiar înainte de România - Ucraina. Fanii români, în extaz. Momente superbe
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 16:13
Ce melodie s-a auzit pe Allianz Arena chiar înainte de România - Ucraina. Fanii români, în extaz. Momente superbe
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Gică Hagi, în extaz după victoria României de la Euro: ”O victorie istorică, un moment incredibil”
EURO 2024   |  21:07
Gică Hagi, în extaz după victoria României de la Euro: ”O victorie istorică, un moment incredibil”
Florinel Coman nu mai revine în România, după Euro. Gigi Becali a făcut anunțul
SuperLiga   |  20:44
Florinel Coman nu mai revine în România, după Euro. Gigi Becali a făcut anunțul
Verdictul tranșant dat de maghiari după victoria superbă a României cu Ucraina
EURO 2024   |  20:39
Verdictul tranșant dat de maghiari după victoria superbă a României cu Ucraina
Moment amuzant în studioul PRO TV! Ciprian Marica, glume pe seama lui Raț după ce acesta a stat în ”box” cu Dan Șucu
EURO 2024   |  20:17
Moment amuzant în studioul PRO TV! Ciprian Marica, glume pe seama lui Raț după ce acesta a stat în ”box” cu Dan Șucu
Corespondență EURO Nicolae Stanciu a rămas idol în China. Surpriză mare pentru căpitanul României la finalul meciului cu Ucraina
EURO 2024   |  19:49
Nicolae Stanciu a rămas idol în China. Surpriză mare pentru căpitanul României la finalul meciului cu Ucraina
Ștefan Beldie știe de ce am bătut Ucraina
Editorialisti   |  19:04
Ștefan Beldie știe de ce am bătut Ucraina
Belgia – Slovacia 0-1! Surpriză uriașă în grupa ”tricolorilor”. Lukaku, două goluri anulate
EURO 2024   |  19:02
Belgia – Slovacia 0-1! Surpriză uriașă în grupa ”tricolorilor”. Lukaku, două goluri anulate
Stanciu, sângele nostru galben! România învinge Ucraina, scor 3-0, de o manieră entuziasmantă!
EURO 2024   |  18:49
Stanciu, sângele nostru galben! România învinge Ucraina, scor 3-0, de o manieră entuziasmantă!
Rezultate / Clasamente