Edi Iordănescu a prefațat partida amicală România-Columbia: ”Vrem să-i bucurăm pe fani”

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Edi Iordănescu a prefațat partida amicală România-Columbia: ”Vrem să-i bucurăm pe fani”

Daniela Nicolescu   |   Publicat: 25.03.2024 15:51   |  Actualizat: 25.03.2024 15:47

Edi Iordănescu (45 de ani), selecționerul echipei naționale, a prefațat duelul dintre ”tricolori” și Columbia, disputat marți seara, de la 21:30.

România va juca contra Columbiei, pe stadionul Metropolitano din Madrid, marți, 26 martie, ora 21:30. Acesta este al doilea amical al tricolorilor după remiza de vineri, cu Irlanda de Nord, scor 1-1.

Edi Iordănescu a prefațat partida amicală România-Columbia

Edi Iordănescu a prefațat al doilea duel amical din această lună, arătându-se însă dezamăgit de prestația ”elevilor” săi din meciul de pe Arena Națională.

A fost un test util (n.r. cu Irlanda de Nord). Am testat anumite lucruri, am verificat anumite lucruri, am încercat anumite experimente. Ne-am asumat asta împreună cu staff-ul. Din mai-iunie va fi foarte greu să mai facem asta. Am dat minute anumitor jucători. Asta vom face și mâine seară împotriva Columbiei.

Vorbim de un alt nivel. Este cea mai în formă națională din lume a momentului. Este o echipă foarte eficientă, foarte bine organizată, cu multă calitate individuală. A învins Spania, Brazilia, Germania și nu este nimic întâmplător.

Am văzut meciurile. Un mixt între fantezia și calitatea sud-americană cu disciplina și rigoarea a ceea ce înseamnă Europa. Ne așteptăm la un test extrem de important pentru noi. Avem foarte multe pretenții. Așteptăm răspunsuri. Vor fi schimbări multe față de meciul de la București pentru că vrem să verificăm lucruri. Este un risc, dar vine la pachet cu strategia pe care o avem și îmi asum această responsabilitate.

Nu e ușor pentru echipă atunci când facem schimbări pentru că afectează automatismele, chimia de joc. Chiar dacă avem o structură de bază pe care am încercat să o consolidăm și să o elaborăm cât mai mult, când faci schimbări multe se resimte”, a spus Edi Iordănescu, la conferința de presă.

”Vrem să-i bucurăm pe fani”

Totodată, selecționerul echipei naționale a declarat că are în continuare încredere în toți jucătorii săi că se așteaptă că aceștia vor da tot ce au mai bun pentru câștigarea fiecărui meci.

”Încă o dată e un mesaj de încredere pentru toți jucătorii. Mi-am asumat un nucleu mai mare de jucători de data asta, dar am văzut că nucleul este cel care a provocat această calificare. Avem încredere în toți jucătorii, dar ei trebuie să intre cât mai montați, conștienți de importanța fiecărui moment din fiecare joc.

Avem o serie foarte bună și ne dorim să o prelungim, dar ca să putem să ieșim cu un rezultat pozitiv va fi foarte important să ne găsim capacitatea de luptă, de efort și să ne organizăm bine. Să ne asumăm responsabilități inclusiv când avem mingea.

Ne obligă și prezența foarte mare a suporterilor români în tribune. Vrem să-i bucurăm, să le oferim momente cât mai frumoase. Pe mulți îi încearcă și dorul de casă. Sunt sigur că vin cu bucurie să își vadă naționala”, a adăugat Edi Iordănescu.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Victor Pițurcă, critici la adresa lui Florinel Coman: ”Este inexistent”
Victor Pițurcă, critici la adresa lui Florinel Coman: ”Este inexistent”
Victor Pițurcă, critici la adresa lui Florinel Coman: ”Este inexistent”
De ce nu l-a convocat Victor Pițurcă pe Cristi Săpunaru la națională, în urmă cu 12 ani: ”Bă, nu se poate, nu accept așa ceva!”
De ce nu l-a convocat Victor Pițurcă pe Cristi Săpunaru la națională, în urmă cu 12 ani: ”Bă, nu se poate, nu accept așa ceva!”
De ce nu l-a convocat Victor Pițurcă pe Cristi Săpunaru la națională, în urmă cu 12 ani: ”Bă, nu se poate, nu accept așa ceva!”
”Va ajunge important la națională!” Costel Gâlcă îi prevede un viitor strălucit jucătorului de la FCSB cu un singur meci în tricoul României
”Va ajunge important la națională!” Costel Gâlcă îi prevede un viitor strălucit jucătorului de la FCSB cu un singur meci în tricoul României
”Va ajunge important la națională!” Costel Gâlcă îi prevede un viitor strălucit jucătorului de la FCSB cu un singur meci în tricoul României
Franța și Germania se opun unei schimbări importante la care a aderat și Edi Iordănescu
Franța și Germania se opun unei schimbări importante la care a aderat și Edi Iordănescu
Franța și Germania se opun unei schimbări importante la care a aderat și Edi Iordănescu
Plătit regește, modest în joc. George Pușcaș îi exasperează pe italieni, după ce au aflat salariul atacantului: ”Este o enigmă”
Plătit regește, modest în joc. George Pușcaș îi exasperează pe italieni, după ce au aflat salariul atacantului: ”Este o enigmă”
Plătit regește, modest în joc. George Pușcaș îi exasperează pe italieni, după ce au aflat salariul atacantului: ”Este o enigmă”
România, depășită de Mali în clasamentul FIFA. Tricolorii au coborât în ierarhia forului internațional. Pe ce loc se află
România, depășită de Mali în clasamentul FIFA. Tricolorii au coborât în ierarhia forului internațional. Pe ce loc se află
România, depășită de Mali în clasamentul FIFA. Tricolorii au coborât în ierarhia forului internațional. Pe ce loc se află

Cele mai citite

Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
SuperLiga  |  10 Aprilie 2024, 18:12
1.
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Diverse  |  10 Aprilie 2024, 14:40
2.
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Rapid pierde unul dintre  cei mai valoroși jucători din lot: ”Nu vrem să mai prelungim”
Rapid pierde unul dintre cei mai valoroși jucători din lot: ”Nu vrem să mai prelungim”
SuperLiga  |  11 Aprilie 2024, 08:00
3.
Rapid pierde unul dintre cei mai valoroși jucători din lot: ”Nu vrem să mai prelungim”
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Știri de ultimă oră din sport
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 23:58
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 23:42
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 22:59
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
Alex Mitriță l-a anunțat pe Gigi Becali în direct dacă vine la FCSB: ”Îi mulțumesc pentru interes!”
Alex Mitriță l-a anunțat pe Gigi Becali în direct dacă vine la FCSB: ”Îi mulțumesc pentru interes!”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 22:54
Alex Mitriță l-a anunțat pe Gigi Becali în direct dacă vine la FCSB: ”Îi mulțumesc pentru interes!”
Andreea Răducan, mesaj de încurajare pentru Simona Halep: ”Mi-aş dori să o avem în echipa olimpică!”
Andreea Răducan, mesaj de încurajare pentru Simona Halep: ”Mi-aş dori să o avem în echipa olimpică!”
Tenis   |  12 Aprilie 2024, 22:18
Andreea Răducan, mesaj de încurajare pentru Simona Halep: ”Mi-aş dori să o avem în echipa olimpică!”
Ofertă de 14.000.000 euro pentru Dennis Man de la un gigant din Europa! Propunerea, confirmată de un fost jucător al echipei: ”Da, sunt negocieri”
Ofertă de 14.000.000 euro pentru Dennis Man de la un gigant din Europa! Propunerea, confirmată de un fost jucător al echipei: ”Da, sunt negocieri”
Stranieri   |  12 Aprilie 2024, 22:03
Ofertă de 14.000.000 euro pentru Dennis Man de la un gigant din Europa! Propunerea, confirmată de un fost jucător al echipei: ”Da, sunt negocieri”
Ce salariu uriaș va încasa Florinel Coman la noua echipă. Gigi Becali: ”Mă bucur pentru băiat”
Ce salariu uriaș va încasa Florinel Coman la noua echipă. Gigi Becali: ”Mă bucur pentru băiat”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 21:54
Ce salariu uriaș va încasa Florinel Coman la noua echipă. Gigi Becali: ”Mă bucur pentru băiat”
Eugen Neagoe a vorbit despre perioada petrecută la Universitatea Craiova și o posibilă revenire în Bănie: ”Am câștigat cu Dinamo și mi-a sărit lumea în cap!”
Eugen Neagoe a vorbit despre perioada petrecută la Universitatea Craiova și o posibilă revenire în Bănie: ”Am câștigat cu Dinamo și mi-a sărit lumea în cap!”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 21:28
Eugen Neagoe a vorbit despre perioada petrecută la Universitatea Craiova și o posibilă revenire în Bănie: ”Am câștigat cu Dinamo și mi-a sărit lumea în cap!”
Ucraina - România 2-0, în barajul Billie Jean King Cup! ”Tricolorele”, la un meci de eșec
Tenis   |  00:37
Ucraina - România 2-0, în barajul Billie Jean King Cup! ”Tricolorele”, la un meci de eșec
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
SuperLiga   |  23:58
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
Ce fac stranierii români. Cosmin Olăroiu a pierdut Supercupa! Victorie uriașă pentru Metz și Ladislau Boloni în Ligue 1
Stranieri   |  23:54
Ce fac stranierii români. Cosmin Olăroiu a pierdut Supercupa! Victorie uriașă pentru Metz și Ladislau Boloni în Ligue 1
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
SuperLiga   |  23:42
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
Jovan Markovic a fost la un pas de bătaie la finalul meciului cu Farul! Atacantul a vrut să sară în tribună și a fost ținut...
SuperLiga   |  23:41
Jovan Markovic a fost la un pas de bătaie la finalul meciului cu Farul! Atacantul a vrut să sară în tribună și a fost ținut pe loc cu greu. Ce s-a întâmplat
Hagi pune presiune pe rivalele din Superligă: ”Venim din spate!” Cum a comentat eroul dobrogenilor victoria din Bănie
SuperLiga   |  23:12
Hagi pune presiune pe rivalele din Superligă: ”Venim din spate!” Cum a comentat eroul dobrogenilor victoria din Bănie
Pițurcă, dezvăluire explozivă: ”Mircea Lucescu a vrut să fie antrenor la Steaua. Valentin Ceaușescu i-a zis nu!” Acuzații...
SuperLiga   |  23:10
Pițurcă, dezvăluire explozivă: ”Mircea Lucescu a vrut să fie antrenor la Steaua. Valentin Ceaușescu i-a zis nu!” Acuzații grave la adresa lui ”Il Luce”
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu...
SuperLiga   |  22:59
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
Rezultate / Clasamente