Elvețienii au atacat dur România înaintea confruntării de luni: ”un catâr în albastru, galben și roșu”

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Elvețienii au atacat dur România înaintea confruntării de luni: ”un catâr în albastru, galben și roșu”

Alexia Ciobanu   |   Publicat: 19.06.2023 09:00   |  Actualizat: 19.06.2023 11:17

Cu doar o zi înainte de confruntarea dintre Elveția și România, presa adversarei a atacat dur demersul ”tricolorilor”. Mai mult, publicația îi îndeamnă pe conaționalii săi la a înfrânge categoric echipa națională a României.

Rsi Sport a postat duminică, 18 iuie, un articol-radiografie a fotbalului românesc, în care se vorbește, fără milă, de un declin rușinos al României în fotbalul internațional.

Hagi, iertat de Elvețieni

Articolul începe cu un ”omagiu” adus lui Gică Hagi care, spun ei, a fost singurul motiv pentru care România ar fi ajuns în topul clasamentului la acea vreme.

Spuneți România și imediat, fără întârziere, mintea vi se îndreaptă spre Gheorghe Hagi. Este imposibil să îl uiți pe Maradona din Carpați, acel talent cristalin care - însoțit de un caracter rebel și frumos - a reușit să tragă țara până pe podiumul clasamentului FIFA. Rsi Sport

România, un demers trist pe plan internațional

După ce l-au lăudat pe Hagi pentru performanțele și caracterul său, elvețienii au trecut la atacuri directe amintind de decăderea, în timp, a echipei naționale.

Dar în 26 de ani, așa cum sugerează căderea de pe locul trei pe locul 46, s-au schimbat multe. Dacă înainte, între 1990 și 2000, participarea la marile evenimente devenise un obicei sănătos, cu permisul, în plus, de a visa, ultimele două decenii au restrâns speculativ satisfacția”, a scris Rsi Sport.

Doar două prezențe zgârcite la Campionatul European, de altfel de foarte scurtă durată: 270' în 2008, tot atâtea în 2016. Rsi Sport

Mai mult, articolul continuă prin ironizarea echipei pentru faptul că are mai mulți jucători care au evoluat, în sezonul trecut, pentru italieni. Pentru un plus de ”amuzament”, publicația scrie că, în meciul de luni, cele două echipe se pot înțelege în italiană la vestiare.

”Este suficient să spunem că, din cei 26 de jucători aleși pentru această fereastră, nu mai puțin de opt - Drăgușin, Nedelcearu, Rus, Marius Marin, Moruțan, Man, Mihăilă și Pușcaș - au petrecut sezonul în peninsula vecină, toți în Serie B”, a adăugat publicația elvețiană

În final, elvețienii susțin că sunt pregătiți de o revenire în forță și că nu se tem de echipa națională, pe care au de gând să o învingă răsunător în meciul din calificări.

Unsprezece ani mai târziu, vom încerca, prin urmare, să corectăm această greșeală, pentru a prelua definitiv conducerea în fața concurenței. În fața noastră, un catâr cu aceleași culori ca vineri - albastru, galben și roșu -, așa că hai să-l încadrăm mai bine. Rsi Sport

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Cum i-a numit Adrian Mutu pe Dobrin și Hagi când a vorbit despre cei doi ”grei” ai fotbalului românesc. ”Briliantul” a folosit un singur cuvânt
Cum i-a numit Adrian Mutu pe Dobrin și Hagi când a vorbit despre cei doi ”grei” ai fotbalului românesc. ”Briliantul” a folosit un singur cuvânt
Cum i-a numit Adrian Mutu pe Dobrin și Hagi când a vorbit despre cei doi ”grei” ai fotbalului românesc. ”Briliantul” a folosit un singur cuvânt
Visul lui Dan Șucu s-a năruit! Cu cine va semna Florin Niță
Visul lui Dan Șucu s-a năruit! Cu cine va semna Florin Niță
Visul lui Dan Șucu s-a năruit! Cu cine va semna Florin Niță
Fostul ”tricolor” pune tunurile pe echipa națională: ”Istorie au făcut suporterii”
Fostul ”tricolor” pune tunurile pe echipa națională: ”Istorie au făcut suporterii”
Fostul ”tricolor” pune tunurile pe echipa națională: ”Istorie au făcut suporterii”
Răzvan Lucescu i-a analizat lui Ianis Hagi prestațiile de la EURO 2024: ”Are o viziune extraordinară”
Răzvan Lucescu i-a analizat lui Ianis Hagi prestațiile de la EURO 2024: ”Are o viziune extraordinară”
Răzvan Lucescu i-a analizat lui Ianis Hagi prestațiile de la EURO 2024: ”Are o viziune extraordinară”
Membrul ”Generației de Aur”, declarații incredibile la 30 de ani de la victoria României cu Argentina: ”Dacă Maradona juca, nu aveam vreo șansă!” / ”Îmi pare rău că nu i-am sărutat piciorul stâng”
Membrul ”Generației de Aur”, declarații incredibile la 30 de ani de la victoria României cu Argentina: ”Dacă Maradona juca, nu aveam vreo șansă!” / ”Îmi pare rău că nu i-am sărutat piciorul stâng”
Membrul ”Generației de Aur”, declarații incredibile la 30 de ani de la victoria României cu Argentina: ”Dacă Maradona juca, nu aveam vreo șansă!” / ”Îmi pare rău că nu i-am sărutat piciorul stâng”
Denis Drăguş, despre viitorul lui Edi Iordănescu la națională: ”Noi asta ne-am dori”
Denis Drăguş, despre viitorul lui Edi Iordănescu la națională: ”Noi asta ne-am dori”
Denis Drăguş, despre viitorul lui Edi Iordănescu la națională: ”Noi asta ne-am dori”

Cele mai citite

Interviu-eveniment cu Liță Dumitru: ”Șucu a greșit cu Lennon, dar nici pe Șumudică nu-l putea pune, omu' are certificat de nebun!" + "Da, am fost un fotbalist mai complet decât Dobrin, Balaci sau Hagi”
Interviu-eveniment cu Liță Dumitru: ”Șucu a greșit cu Lennon, dar nici pe Șumudică nu-l putea pune, omu' are certificat de nebun!" + "Da, am fost un fotbalist mai complet decât Dobrin, Balaci sau Hagi”
Special  |  10 Iulie 2024, 14:44
1.
Interviu-eveniment cu Liță Dumitru: ”Șucu a greșit cu Lennon, dar nici pe Șumudică nu-l putea pune, omu' are certificat de nebun!" + "Da, am fost un fotbalist mai complet decât Dobrin, Balaci sau Hagi”
Cine transmite la TV meciul Paksi - Corvinul Hunedoara, din turul 1 al Europa League
Cine transmite la TV meciul Paksi - Corvinul Hunedoara, din turul 1 al Europa League
Europa League  |  10 Iulie 2024, 15:33
2.
Cine transmite la TV meciul Paksi - Corvinul Hunedoara, din turul 1 al Europa League
Reacția incredibilă a presei din Ungaria după victoria categorică a Corvinului: "Au înșelat fotbalul de câte ori au putut"
Reacția incredibilă a presei din Ungaria după victoria categorică a Corvinului: "Au înșelat fotbalul de câte ori au putut"
Europa League  |  12 Iulie 2024, 00:05
3.
Reacția incredibilă a presei din Ungaria după victoria categorică a Corvinului: "Au înșelat fotbalul de câte ori au putut"
OFICIAL Când va fi a doua recalculare a pensiilor și câți bani primesc pensionarii în plus?
OFICIAL Când va fi a doua recalculare a pensiilor și câți bani primesc pensionarii în plus?
OFICIAL Când va fi a doua recalculare a pensiilor și câți bani primesc pensionarii în plus?
Rusia amenință România cu „Operațiunea Contele Dracula” împotriva avioanelor F-16 destinate Ucrainei
Rusia amenință România cu „Operațiunea Contele Dracula” împotriva avioanelor F-16 destinate Ucrainei
Rusia amenință România cu „Operațiunea Contele Dracula” împotriva avioanelor F-16 destinate Ucrainei
585.000.000 lei bonusuri în 3 ani la Romsilva care trebuia să monitorizeze urșii sălbatici din țară
585.000.000 lei bonusuri în 3 ani la Romsilva care trebuia să monitorizeze urșii sălbatici din țară
585.000.000 lei bonusuri în 3 ani la Romsilva care trebuia să monitorizeze urșii sălbatici din țară
Știri de ultimă oră din sport
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 18:56
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
Diverse   |  12 Iulie 2024, 18:17
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 18:08
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
Echipa din Superligă care încă îi așteaptă pe Louis Munteanu și Alibec: ”Să dea Dumnezeu!”
Echipa din Superligă care încă îi așteaptă pe Louis Munteanu și Alibec: ”Să dea Dumnezeu!”
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 17:55
Echipa din Superligă care încă îi așteaptă pe Louis Munteanu și Alibec: ”Să dea Dumnezeu!”
OFICIAL | Adrian Mititelu l-a trimis la Cluj pe atacantul cu viteză mai bună decât Cămătaru
OFICIAL | Adrian Mititelu l-a trimis la Cluj pe atacantul cu viteză mai bună decât Cămătaru
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 17:35
OFICIAL | Adrian Mititelu l-a trimis la Cluj pe atacantul cu viteză mai bună decât Cămătaru
”Nu minți?!”. Starul american care a făcut furori pe străzile din București, surprins când a aflat ce fost ”tricolor” îi semnase tricoul cu România
video ”Nu minți?!”. Starul american care a făcut furori pe străzile din București, surprins când a aflat ce fost ”tricolor” îi semnase tricoul cu România
Diverse   |  12 Iulie 2024, 16:44
”Nu minți?!”. Starul american care a făcut furori pe străzile din București, surprins când a aflat ce fost ”tricolor” îi semnase tricoul cu România
U Cluj știe la ce să se aștepte sâmbătă, cu FCSB. Chipciu are ”informatori” de nădejde: ”Mai vorbesc cu Pinti, cu Chiricheș, îmi mai spun ce lucrează”
U Cluj știe la ce să se aștepte sâmbătă, cu FCSB. Chipciu are ”informatori” de nădejde: ”Mai vorbesc cu Pinti, cu Chiricheș, îmi mai spun ce lucrează”
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 16:16
U Cluj știe la ce să se aștepte sâmbătă, cu FCSB. Chipciu are ”informatori” de nădejde: ”Mai vorbesc cu Pinti, cu Chiricheș, îmi mai spun ce lucrează”
Luis Suarez a recidivat! Gestul făcut de atacant la Copa America
Luis Suarez a recidivat! Gestul făcut de atacant la Copa America
Fotbal Internațional   |  12 Iulie 2024, 15:39
Luis Suarez a recidivat! Gestul făcut de atacant la Copa America
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Cât costă biletele la returul dintre FCSB și Virtus, care se va disputa pe stadionul Steaua
Champions League   |  19:13
Cât costă biletele la returul dintre FCSB și Virtus, care se va disputa pe stadionul Steaua
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
SuperLiga   |  18:56
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
Reacția emoționantă a unui copil după ce a fost sunat de Denis Drăguș: ”A crezut că sunt tatăl lui. Când a realizat...” / ”Mi...
EURO 2024   |  18:47
Reacția emoționantă a unui copil după ce a fost sunat de Denis Drăguș: ”A crezut că sunt tatăl lui. Când a realizat...” / ”Mi s-a făcut pielea de găină!”
live score Farul - Unirea Slobozia 0-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Fostul jucător al lui Hagi marchează primul gol din istorie pentru...
SuperLiga   |  18:34
Farul - Unirea Slobozia 0-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Fostul jucător al lui Hagi marchează primul gol din istorie pentru ialomițeni în Liga 1!
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru...
Diverse   |  18:17
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la...
SuperLiga   |  18:08
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
Echipa din Superligă care încă îi așteaptă pe Louis Munteanu și Alibec: ”Să dea Dumnezeu!”