EXCLUSIV | Dorinel Munteanu a râs când a fost întrebat despre jocul naționalei. Cum a comentat
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F9%2F11%2F3841%2F16944212959551a7d6.jpg&w=960&h=640&c=1)
Denis Chilom | Publicat: 11.09.2023 11:35 | Actualizat: 11.09.2023 14:17
Dorinel Munteanu a zâmbit cu amărăciune când a fost întrebat despre jocul naționalei României din meciul cu Israel, partidă încheiată 1-1.
Naționala României a avut o prestație dezamăgitoare în fața Israelului, un meci care ar fi putut să ne aducă mai aproape de calificare.
În ciuda prestației, România a reușit totuși să facă 1-1. Dorinel Munteanu, cel care deține recordul de selecții la echipa națională (134 de meciuri), a comentat prestația ”tricolorilorilor”, dar a vorbit și despre șansele de calificare.
Dorinel Munteanu: ”Nu știu de ce ne-am speriat de Israel”
În prezent la Oțelul Galați, Dorinel Munteanu a jucat nu mai puțin de 134 de meciuri pentru echipa națională, record în istoria ”tricolorilor”.
Însă naționala de acum este foarte departe de echipa în care el a făcut istorie.
Dorinel Munteanu susține că jucătorii n-au arătat curaj în meciul cu Israel și că avea așteptări mai mari de la această partidă.
Fostul mare mijlocaș a comentat și afirmația făcută de Mihai Stoichiță, care a spus că Ianis Hagi n-a fost folosit pentru că nu este refăcut complet și ar fi riscat ”să se facă de râs”.
Cum ați văzut dumneavoastră prestația naționalei în meciul cu Israel?
(n.r. râde) Cum a văzut-o toată lumea. Adică putem să spunem că Dumnezeu a fost român. Echipa noastră a făcut o partidă foarte slabă.
Dar șansa a fost de partea noastră, cum se întâmplă în fotbal. Rezultatele ne țin în cărți. Mă așteptam la mai mult, bineînțeles, dar dacă așa a ieșit, ce să spun...
Dorinel Munteanu: ”Ianis Hagi este singurul jucător care poate să inventeze ceva”
Ce le-a lipsit jucătorilor?
Curajul. Asta le-a lipsit. Nu poți să abordezi așa fricos jocul. N-au avut curaj. Nu știu de ce ne-am speriat de Israel.
Este vreun jucător sau sunt jucători care v-au atras atenția în mod pozitiv pe teren?
Nu, nu. Sub nicio formă n-a fost niciunul care a ieșit în evidență. M-a surprins... nu știu de ce n-a fost folosit, chiar în a doua repriză, Ianis Hagi. E singurul jucător care inventează. La orice fază poate să inventeze ceva.
Chiar nu era niciun fel de risc. Noi ne-am apărat cu foarte mulți mijlocași. În a doua repriză mă așteptam să fie introdus (n.r. Ianis Hagi), să dea un plus de idei în joc. Nu prea am avut idei. N-a avut cine să ducă mingea în fața porții, să verticalizeze jocul.
Domnul Stoichiță a declarat că Ianis Hagi ar fi fost inutil băgat în meci și, ”decât să îl bage şi să îl facă de râs”, că nu este refăcut, mai bine joacă atunci când simte selecționerul.
Sigur, așa este. Are dreptate domnul Stoichiță, dar atunci de ce l-a ținut pe bancă?! Așa, numai să stea pe bancă? Trebuia să-l țină, să-l pregătească pentru al doilea joc. Când consideră antrenorul că este apt pentru al doilea joc. Nu trebuia să-l mai țină pe bancă. Așa mi se pare normal, dacă tot l-a ținut.
Vreau să vă întreb ce credeți despre ceea ce a afirmat domnul Viorel Moldovan. Dânsul a spus că ”mai bine nu ne calificăm, decât să ne facem de râs.”
Nu, eu zic că mai bine să ne calificăm că acolo vedem noi ce facem la Campionatul European. O calificare, care, cred eu că încă mai este realizabilă, chiar dacă jocul nostru a fost cum a fost.
Ne-au ajutat rezultatele, ne-a ajutat șansa. Așa că trebuie să câștigăm marți, fiindcă asta cred că este cel mai important, următorul joc. M-am așteptat la mai multe puncte, dar ăsta este fotbalul.
Sunt șanse reale în ceea ce privește calificarea la EURO?
Suntem în cărți, sigur. Ținând cont că și Elveția a făcut egal în ultimele două jocuri... și cu noi și cu Kosovo. Noi, cu o victorie, eram pe primul loc. După joc, dacă obțineam, era foarte bine.
Eu cred că acum este mai echilibrat. Mă gândeam la Elveția, care era favorită. Acum se joacă toate jocurile. Eu zic că se joacă și avem șanse mari să ne calificăm.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![”Cutremur” la națională?! Antrenorul din Liga 1 care ar putea semna cu FRF: ”Am vrut să vă mint...” / ”Sper să nu plece, avem nevoie de el!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19407%2F172203081506f09722.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oferta concretă primită de Cristi Chivu de la o echipă importantă: ”Eu cred că ar vrea să fie selecționer”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19355%2F1721942941b7d0e85f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce salariu și prime a încasat Edi Iordănescu de la Federația Română de Fotbal](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19328%2Fc150-25a4e6b0-172191188218b91f66.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Florin Prunea propune la națională un nume uitat de FRF: "De ce sunt Mutu si Radoi înaintea lui?"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19312%2Fc150-46269962-172188762439637d94.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Verdict clar cu privire la Cristi Chivu și întoarcerea sa în România: ”Este din alt aluat!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19288%2F1721820170ce155179.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cosmin Contra, prima reacție despre posibila revenire pe banca României: ”Echipa națională nu se refuză!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19299%2F1721838200ad604292.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)