EXCLUSIV | Dorinel Munteanu a râs când a fost întrebat despre jocul naționalei. Cum a comentat

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): EXCLUSIV | Dorinel Munteanu a râs când a fost întrebat despre jocul naționalei. Cum a comentat

Denis Chilom   |   Publicat: 11.09.2023 11:35   |  Actualizat: 11.09.2023 14:17

Dorinel Munteanu a zâmbit cu amărăciune când a fost întrebat despre jocul naționalei României din meciul cu Israel, partidă încheiată 1-1. 

Naționala României a avut o prestație dezamăgitoare în fața Israelului, un meci care ar fi putut să ne aducă mai aproape de calificare.

În ciuda prestației, România a reușit totuși să facă 1-1. Dorinel Munteanu, cel care deține recordul de selecții la echipa națională (134 de meciuri), a comentat prestația ”tricolorilorilor”, dar a vorbit și despre șansele de calificare.

Dorinel Munteanu: ”Nu știu de ce ne-am speriat de Israel”

În prezent la Oțelul Galați, Dorinel Munteanu a jucat nu mai puțin de 134 de meciuri pentru echipa națională, record în istoria ”tricolorilor”.

Însă naționala de acum este foarte departe de echipa în care el a făcut istorie.

Dorinel Munteanu susține că jucătorii n-au arătat curaj în meciul cu Israel și că avea așteptări mai mari de la această partidă.

Fostul mare mijlocaș a comentat și afirmația făcută de Mihai Stoichiță, care a spus că Ianis Hagi n-a fost folosit pentru că nu este refăcut complet și ar fi riscat ”să se facă de râs”.

Cum ați văzut dumneavoastră prestația naționalei în meciul cu Israel?

(n.r. râde) Cum a văzut-o toată lumea. Adică putem să spunem că Dumnezeu a fost român. Echipa noastră a făcut o partidă foarte slabă.

Dar șansa a fost de partea noastră, cum se întâmplă în fotbal. Rezultatele ne țin în cărți. Mă așteptam la mai mult, bineînțeles, dar dacă așa a ieșit, ce să spun...

Dorinel Munteanu: ”Ianis Hagi este singurul jucător care poate să inventeze ceva”

Ce le-a lipsit jucătorilor?

Curajul. Asta le-a lipsit. Nu poți să abordezi așa fricos jocul. N-au avut curaj. Nu știu de ce ne-am speriat de Israel.

Este vreun jucător sau sunt jucători care v-au atras atenția în mod pozitiv pe teren?

Nu, nu. Sub nicio formă n-a fost niciunul care a ieșit în evidență. M-a surprins... nu știu de ce n-a fost folosit, chiar în a doua repriză, Ianis Hagi. E singurul jucător care inventează. La orice fază poate să inventeze ceva.

Chiar nu era niciun fel de risc. Noi ne-am apărat cu foarte mulți mijlocași. În a doua repriză mă așteptam să fie introdus (n.r. Ianis Hagi), să dea un plus de idei în joc. Nu prea am avut idei. N-a avut cine să ducă mingea în fața porții, să verticalizeze jocul.

Domnul Stoichiță a declarat că Ianis Hagi ar fi fost inutil băgat în meci și, ”decât să îl bage şi să îl facă de râs”, că nu este refăcut, mai bine joacă atunci când simte selecționerul.

Sigur, așa este. Are dreptate domnul Stoichiță, dar atunci de ce l-a ținut pe bancă?! Așa, numai să stea pe bancă? Trebuia să-l țină, să-l pregătească pentru al doilea joc. Când consideră antrenorul că este apt pentru al doilea joc. Nu trebuia să-l mai țină pe bancă. Așa mi se pare normal, dacă tot l-a ținut.

Vreau să vă întreb ce credeți despre ceea ce a afirmat domnul Viorel Moldovan. Dânsul a spus că ”mai bine nu ne calificăm, decât să ne facem de râs.”

Nu, eu zic că mai bine să ne calificăm că acolo vedem noi ce facem la Campionatul European. O calificare, care, cred eu că încă mai este realizabilă, chiar dacă jocul nostru a fost cum a fost.

Ne-au ajutat rezultatele, ne-a ajutat șansa. Așa că trebuie să câștigăm marți, fiindcă asta cred că este cel mai important, următorul joc. M-am așteptat la mai multe puncte, dar ăsta este fotbalul.

Sunt șanse reale în ceea ce privește calificarea la EURO?

Suntem în cărți, sigur. Ținând cont că și Elveția a făcut egal în ultimele două jocuri... și cu noi și cu Kosovo. Noi, cu o victorie, eram pe primul loc. După joc, dacă obțineam, era foarte bine.

Eu cred că acum este mai echilibrat. Mă gândeam la Elveția, care era favorită. Acum se joacă toate jocurile. Eu zic că se joacă și avem șanse mari să ne calificăm.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Edward Iordănescu a anunțat lista preliminară a stranierilor pentru amicale + S-a stabilit data la care se va afla lotul final pentru Euro
Edward Iordănescu a anunțat lista preliminară a stranierilor pentru amicale + S-a stabilit data la care se va afla lotul final pentru Euro
Edward Iordănescu a anunțat lista preliminară a stranierilor pentru amicale + S-a stabilit data la care se va afla lotul final pentru Euro
Gică Hagi a "cedat" numărul 10 la echipa națională: "Respectam decizia!" Stelistul care i-a luat fața "Regelui"
Gică Hagi a "cedat" numărul 10 la echipa națională: "Respectam decizia!" Stelistul care i-a luat fața "Regelui"
Gică Hagi a "cedat" numărul 10 la echipa națională: "Respectam decizia!" Stelistul care i-a luat fața "Regelui"
Ofertă pentru Edi Iordănescu din Arabia Saudită. Selecționerul îi poate antrena pe Kessie, Mahrez și Firmino
Ofertă pentru Edi Iordănescu din Arabia Saudită. Selecționerul îi poate antrena pe Kessie, Mahrez și Firmino
Ofertă pentru Edi Iordănescu din Arabia Saudită. Selecționerul îi poate antrena pe Kessie, Mahrez și Firmino
I s-a îndeplinit dorința lui Edi Iordănescu. Ce decizie a luat UEFA
I s-a îndeplinit dorința lui Edi Iordănescu. Ce decizie a luat UEFA
I s-a îndeplinit dorința lui Edi Iordănescu. Ce decizie a luat UEFA
Adrian Mutu sau Adi Ilie? Victor Pițurcă a dat verdictul: "El are un plus" Ce face diferența
Adrian Mutu sau Adi Ilie? Victor Pițurcă a dat verdictul: "El are un plus" Ce face diferența
Adrian Mutu sau Adi Ilie? Victor Pițurcă a dat verdictul: "El are un plus" Ce face diferența

Cele mai citite

Chipciu a apărut murdar de sânge la ușa casei, iar soția a sunat la 112: ”Cred că și consumase ceva...” / ”L-au bătut ăștia!” Ce pățise fotbalistul
Chipciu a apărut murdar de sânge la ușa casei, iar soția a sunat la 112: ”Cred că și consumase ceva...” / ”L-au bătut ăștia!” Ce pățise fotbalistul
Diverse  |  19 Mai 2024, 15:30
1.
Chipciu a apărut murdar de sânge la ușa casei, iar soția a sunat la 112: ”Cred că și consumase ceva...” / ”L-au bătut ăștia!” Ce pățise fotbalistul
Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială
Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială
SuperLiga  |  20 Mai 2024, 19:46
2.
Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială
Ce apare în declarația de avere a lui Gheorghe Falcă, anunțat noul acționar de la CFR Cluj. Care este singura mașină deținută de politican
Ce apare în declarația de avere a lui Gheorghe Falcă, anunțat noul acționar de la CFR Cluj. Care este singura mașină deținută de politican
Diverse  |  19 Mai 2024, 10:55
3.
Ce apare în declarația de avere a lui Gheorghe Falcă, anunțat noul acționar de la CFR Cluj. Care este singura mașină deținută de politican
RECALCULARE Cine sunt pensionarii care pierd la pensie cei mai mulți bani? Unii rămân fără 1.000 lei
RECALCULARE Cine sunt pensionarii care pierd la pensie cei mai mulți bani? Unii rămân fără 1.000 lei
RECALCULARE Cine sunt pensionarii care pierd la pensie cei mai mulți bani? Unii rămân fără 1.000 lei
6.400 lei pensie la recalculare deși are mai puțin de 40 de ani munciți. Câți bani ia în plus?
6.400 lei pensie la recalculare deși are mai puțin de 40 de ani munciți. Câți bani ia în plus?
6.400 lei pensie la recalculare deși are mai puțin de 40 de ani munciți. Câți bani ia în plus?
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
Știri de ultimă oră din sport
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 23:34
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 23:02
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
EURO 2024   |  21 Mai 2024, 22:38
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 22:04
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
Susținere puternică pentru liderul galeriei Rapidului! Unde a mers "Bocciu" în audiență
foto Susținere puternică pentru liderul galeriei Rapidului! Unde a mers "Bocciu" în audiență
Diverse   |  21 Mai 2024, 21:19
Susținere puternică pentru liderul galeriei Rapidului! Unde a mers "Bocciu" în audiență
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 20:16
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
Andrei Nicolescu l-a ironizat pe Radu Naum în direct și a făcut anunțul mult așteptat în privința lui Dennis Politic: ”Doriți să îi negociați contractul?”
Andrei Nicolescu l-a ironizat pe Radu Naum în direct și a făcut anunțul mult așteptat în privința lui Dennis Politic: ”Doriți să îi negociați contractul?”
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 20:02
Andrei Nicolescu l-a ironizat pe Radu Naum în direct și a făcut anunțul mult așteptat în privința lui Dennis Politic: ”Doriți să îi negociați contractul?”
Ricardo Grigore, după Dinamo - Csikszereda 2-0: ”Nu ne va aștepta un retur ușor” / ”Fanii noștri sunt unici”
video Ricardo Grigore, după Dinamo - Csikszereda 2-0: ”Nu ne va aștepta un retur ușor” / ”Fanii noștri sunt unici”
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 19:22
Ricardo Grigore, după Dinamo - Csikszereda 2-0: ”Nu ne va aștepta un retur ușor” / ”Fanii noștri sunt unici”
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
SuperLiga   |  23:34
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Echipa Națională   |  23:28
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești:...
SuperLiga   |  23:02
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
EURO 2024   |  22:38
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
special Neil Lennon, direct în topul celor mai bine plătiți antrenori din istoria Ligii 1! Ce salariu are la Rapid și cum se...
SuperLiga   |  22:21
Neil Lennon, direct în topul celor mai bine plătiți antrenori din istoria Ligii 1! Ce salariu are la Rapid și cum se raportează la cele ale rivalilor din campionat
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
SuperLiga   |  22:04
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge