Florinel Coman a cerut penalty la România - Elveția. Ce arată reluările

Florinel Coman a cerut penalty Galerie foto(2) Galerie foto (2 fotografii): Florinel Coman a cerut penalty la România - Elveția. Ce arată reluările
Foto: sportpictures  |   Florinel Coman a cerut penalty

Radu Bordei   |   Publicat: 21.11.2023 23:19   |  Actualizat: 21.11.2023 23:29

Fază controversată în repriza secundă la meciul dintre România și Elveția, la scorul de 1-0 pentru tricolori. Echipa lui Edi Iordănescu putea beneficia de o lovitură de penalizare, după o fază la care Florinel Coman a căzut după un duel cu un adversar.

Fotbalistul celor de la FCSB a cerut vehement lovitură de pedeapsă, dar arbitrul a făcut semn că meciul să continue.

Faza care a crezut rumoare în tribune. Ce s-a văzut la reluări

România a început excelent repriza secundă, a meciului cu Elveția. Denis Alibec a deschis scorul, după o fază superbă creată de Stanciu și Moruțan, iar apoi a venit un moment care a ridicat tribunele în picioare.

Florinel Coman a pătruns vertiginos pe flancul stâng al atacului nostru, l-a întors pe Ndoye, a încercat să pătrundă în careu, dar jucătorul elvețian l-a împiedicat și românul a căzut.

Cel puțin aceasta a fost prima impresie, dar Davide Massa a lăsat jocul să continue, în ciuda protestelor extremei liderului din Superliga.

Foto 2/2

Suporterii s-au revoltat iar imaginile par să îi dea dreptate, dar să și îl contrazică pe arbitru. Imaginile arată că fotbalistul l-ar fi atins pe coman și l-ar fi împiedicat să continue faza. Dar în același timp, faza era mai curând în afara careului, de aceea nici nu a intervenit arbitrajul VAR.

Echipe de start

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 11. Bancu - 6. M. Marin, 8. Cicâldău, 10. Stanciu-cpt - 17. Fl. Coman, 21. Moruțan - 7. Alibec
Selecționer: Edward Iordănescu
Rezerve: 1. Niță, 16. Radu – 4. Racovițan, 5. Screciu, 9. Pușcaș, 13. Artean, 14. Hagi, 18. R. Marin, 19. Drăguș, 20. Olaru, 22. Mogoș, 23. Fl. Tănase

ELVEȚIA: 12. Mvogo – 15. Garcia, 4. Elvedi, 5. Akanji, 13. Rodriguez - 10. Xhaka-cpt., 20. Aebischer - 17. Vargas, 19. Ndoye, 23. Shaqiri - 9. Okafor
Selecționer: Murat Yakin


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Victor Pițurcă, critici la adresa lui Florinel Coman: ”Este inexistent”
Victor Pițurcă, critici la adresa lui Florinel Coman: ”Este inexistent”
Victor Pițurcă, critici la adresa lui Florinel Coman: ”Este inexistent”
De ce nu l-a convocat Victor Pițurcă pe Cristi Săpunaru la națională, în urmă cu 12 ani: ”Bă, nu se poate, nu accept așa ceva!”
De ce nu l-a convocat Victor Pițurcă pe Cristi Săpunaru la națională, în urmă cu 12 ani: ”Bă, nu se poate, nu accept așa ceva!”
De ce nu l-a convocat Victor Pițurcă pe Cristi Săpunaru la națională, în urmă cu 12 ani: ”Bă, nu se poate, nu accept așa ceva!”
”Va ajunge important la națională!” Costel Gâlcă îi prevede un viitor strălucit jucătorului de la FCSB cu un singur meci în tricoul României
”Va ajunge important la națională!” Costel Gâlcă îi prevede un viitor strălucit jucătorului de la FCSB cu un singur meci în tricoul României
”Va ajunge important la națională!” Costel Gâlcă îi prevede un viitor strălucit jucătorului de la FCSB cu un singur meci în tricoul României
Franța și Germania se opun unei schimbări importante la care a aderat și Edi Iordănescu
Franța și Germania se opun unei schimbări importante la care a aderat și Edi Iordănescu
Franța și Germania se opun unei schimbări importante la care a aderat și Edi Iordănescu
Plătit regește, modest în joc. George Pușcaș îi exasperează pe italieni, după ce au aflat salariul atacantului: ”Este o enigmă”
Plătit regește, modest în joc. George Pușcaș îi exasperează pe italieni, după ce au aflat salariul atacantului: ”Este o enigmă”
Plătit regește, modest în joc. George Pușcaș îi exasperează pe italieni, după ce au aflat salariul atacantului: ”Este o enigmă”
România, depășită de Mali în clasamentul FIFA. Tricolorii au coborât în ierarhia forului internațional. Pe ce loc se află
România, depășită de Mali în clasamentul FIFA. Tricolorii au coborât în ierarhia forului internațional. Pe ce loc se află
România, depășită de Mali în clasamentul FIFA. Tricolorii au coborât în ierarhia forului internațional. Pe ce loc se află

Cele mai citite

Victor Pițurcă, necruțător: ”Hagi și Dobrin nu sunt cei mai mari fotbaliști ai României!” Verdictul surprinzător al fostului selecționer: ”Gândiți-vă!”
Victor Pițurcă, necruțător: ”Hagi și Dobrin nu sunt cei mai mari fotbaliști ai României!” Verdictul surprinzător al fostului selecționer: ”Gândiți-vă!”
Fotbal  |  12 Aprilie 2024, 18:36
1.
Victor Pițurcă, necruțător: ”Hagi și Dobrin nu sunt cei mai mari fotbaliști ai României!” Verdictul surprinzător al fostului selecționer: ”Gândiți-vă!”
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
SuperLiga  |  10 Aprilie 2024, 18:12
2.
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Diverse  |  10 Aprilie 2024, 14:40
3.
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Știri de ultimă oră din sport
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 12:20
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 10:46
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 10:44
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
Adrian Mutu îi distruge visul patronului de la FCSB: ”Câte transferuri au fost reușite pentru Gigi Becali?”
Adrian Mutu îi distruge visul patronului de la FCSB: ”Câte transferuri au fost reușite pentru Gigi Becali?”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 10:43
Adrian Mutu îi distruge visul patronului de la FCSB: ”Câte transferuri au fost reușite pentru Gigi Becali?”
Destin incredibil pentru modelul care i-a spart casa marelui campion. Două drame teribile o urmăresc și acum
Destin incredibil pentru modelul care i-a spart casa marelui campion. Două drame teribile o urmăresc și acum
Diverse   |  13 Aprilie 2024, 10:41
Destin incredibil pentru modelul care i-a spart casa marelui campion. Două drame teribile o urmăresc și acum
114.000.000 €, datoria totală a echipelor din play-off-ul Ligii 1. Un club are cea mai mare datorie din istoria campionatului
114.000.000 €, datoria totală a echipelor din play-off-ul Ligii 1. Un club are cea mai mare datorie din istoria campionatului
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 10:19
114.000.000 €, datoria totală a echipelor din play-off-ul Ligii 1. Un club are cea mai mare datorie din istoria campionatului
Verdictul lui Ilie Dumitrescu, după ce Gigi Becali a anunțat plecarea lui Florinel Coman: ” De ce nu vă puneți și întrebarea asta?”
Verdictul lui Ilie Dumitrescu, după ce Gigi Becali a anunțat plecarea lui Florinel Coman: ” De ce nu vă puneți și întrebarea asta?”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 09:31
Verdictul lui Ilie Dumitrescu, după ce Gigi Becali a anunțat plecarea lui Florinel Coman: ” De ce nu vă puneți și întrebarea asta?”
FCSB  a găsit înlocuitor pentru Florinel Coman. Mihai Stoica: ”Un jucător mai bun decât el nu există! Știm deja cine este”
FCSB a găsit înlocuitor pentru Florinel Coman. Mihai Stoica: ”Un jucător mai bun decât el nu există! Știm deja cine este”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 09:09
FCSB a găsit înlocuitor pentru Florinel Coman. Mihai Stoica: ”Un jucător mai bun decât el nu există! Știm deja cine este”
Gigi Becali, răspuns pentru Adi Mutu, după ce ”Briliantul” a declarat că FCSB nu poate ajunge în Champions League
SuperLiga   |  13:03
Gigi Becali, răspuns pentru Adi Mutu, după ce ”Briliantul” a declarat că FCSB nu poate ajunge în Champions League
Președintele SUA l-a lăsat perplex pe Ilie Năstase: ”Am rămas blocat”. Ce i-a spus: ”Ilie, e vreun ziarist pe aici?”
Diverse   |  12:57
Președintele SUA l-a lăsat perplex pe Ilie Năstase: ”Am rămas blocat”. Ce i-a spus: ”Ilie, e vreun ziarist pe aici?”
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
SuperLiga   |  12:20
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
EXCLUSIV | Prima reacție a impresarului lui Dennis Man după ce au apărut informații că românul este dorit de Borussia Dortmund
SuperLiga   |  12:17
EXCLUSIV | Prima reacție a impresarului lui Dennis Man după ce au apărut informații că românul este dorit de Borussia Dortmund
Ultimul nume apărut pe lista de cumpărături a lui Gigi Becali: "Mă bucur că lumea se interesează de mine"
SuperLiga   |  11:16
Ultimul nume apărut pe lista de cumpărături a lui Gigi Becali: "Mă bucur că lumea se interesează de mine"
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
SuperLiga   |  10:46
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
SuperLiga   |  10:44
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
Adrian Mutu îi distruge visul patronului de la FCSB: ”Câte transferuri au fost reușite pentru Gigi Becali?”
SuperLiga   |  10:43
Adrian Mutu îi distruge visul patronului de la FCSB: ”Câte transferuri au fost reușite pentru Gigi Becali?”
Rezultate / Clasamente