exclusiv Jean Vlădoiu: “Dacă eram mai tânăr, îi dădeam una lui Karagounis de mai luam un roșu!”. Dezvăluiri din vestiarul tricolorilor și de la petrecerea de după terminarea partidei
![Vlădoiu (dreapta, alături de Filipescu), salutând publicul entuziast de pe Arena Națională](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F27%2F16352%2F1716830277895ea198.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Munteanu | Publicat: 28.05.2024 09:00 | Actualizat: 28.05.2024 14:00
La Mondialul american, Jean Vlădoiu (55 de ani) s-a remarcat prin cartonașul roșu încasat cu Elveția (1-4), la câteva zeci de secunde după ce fusese aruncat în luptă. Trei decenii mai târziu, "Charlie" a rămas la fel de combativ, de această dată în declarații.
<Generația de aur> a avut parte, sâmbătă seară, de un eveniment deosebit, unul de care s-au bucurat milioane de suporteri din întreaga țară. Însă au existat și voci care s-au arătat nemulțumite de selecția făcută de Gică Popescu și compania.
În exclusivitate pentru iAMSport.ro, fostul atacant a oferit un interviu în care a oferit detalii din intimitatea naționalei și a comentat ieșirea violentă a lui Ionel Ganea la adresa lui Gică Popescu.
Jean Vlădoiu: "Am întinerit cu zece ani!"
Bună seara, domnule Vlădoiu. V-ați revenit după efort?
Nu chiar, dar sunt pe drumul cel bun. Oricum, a meritat. Eu puteam face antrenament aici, la Pitești, dar am vrut să-i văd, să stau cu ei în vestiar. Am întinerit cu zece ani, crede-mă. Mi-am adus aminte de vârstă când am fost anchilozat, duminică, de râdea soția de mine.
Cred că orice ziarist ar fi dat un an din viață ca să fie în acel vestiar și să asculte poveștile.
A fost extrem de emoționant. Ne-am adus aminte de momentele în care intram în cantonament, ce făceam acolo, de povești din meciuri... superb! Dar s-au terminat atât de repede aceste câteva săptămâni.
Am patru operații, genunchii nu mă mai ascultă, dar parcă n-am mai simțit durerea când am văzut ce e în tribune. A fost magic.
Apropo de condiție fizică. Ați văzut faza în care Dorinel Munteanu fluieră la Ilie Dumitrescu, cerându-i să facă și faza defensivă?
Reflexe de antrenor, ce să-i faci (râde). Ilie i-a și zis: <Nu mai pot, frate!>. Sigur, era minutul zece, dar fiecare am alergat cât am putut. Oricum, la un moment dat s-a văzut acea dorință de a nu pierde, acea înverșunare, care a făcut această generație una specială.
Prepeliță către Vlădoiu: "Karagounis sigur s-a lăsat? Că mâine l-aș lua la Buzău"
Apropo de alergat. Ce ziceți de Karagounis?
M-a enervat. Dacă mă prindea în vremurile bune, să nu fi avut astea patru operații și cinci ani mai puțin… cred că îi dădeam una ca ăluia în SUA ’94! Cred că mai luam un cartonaș roșu. Karagounis ne-a scos peri albi.
L-am întrebat pe Gică Popescu dacă nu l-a chemat la selecție sau să dea probe pentru vreo echipă. Vorbeam cu Andrei Prepeliță, unul dintre invitații mei, și mi-a zis: <Jean, mâine l-aș lua pe ăsta la Buzău. Sigur s-a lăsat?>.
Până la urmă a înțeles că e vorba despre o sărbătoare?
Nu știu, nu cred (râde). Dar poate l-a liniștit Gică Popescu. Oricum, e frumos când poți să alergi.
Pentru a spune lucrurilor pe nume, Popescu e un individ cu caracter zero! Ionel Ganea pentru sportpesurse
Jean Vlădoiu: "Îmi pare rău ca Ganea a avut acea ieșire"
Bănuiesc că ați citit ce au spus fotbaliștii care s-au simțit nedreptățiți de selecția făcută. Credeți că puteau fi invitați și alți foști jucători ai naționalei?
Nu cred că e frumos să te apuci să spui astfel de lucruri prin presă. Mie-mi pare rău că Ionel Ganea a avut această ieșire. Au fost chemați cei din generația ’94, cei care au mers la acel Mondial din SUA plus alți câțiva.
Așa meritau și Mutu, Chivu, Tamaș etc. Nu poți aduce zeci, sute de alți foști colegi. Iar Gică Popescu, l-am cunoscut acum mai bine, e un om deosebit. Nu cred că merita asemenea vorbe. Ieșirile acelea nu-și au rostul, mai ales când se organizează un astfel de eveniment.
Gică Popescu a avut timp să se antreneze? Sau a fost ocupat cu pregătirile?
Uite, îți spun ceva din interior. După meci am fost să bem o bere, ce a vrut fiecare. Gică Popescu a fost singurul, repet, singurul, care a băut doar două pahare cu apă.
Am stat lângă el la masă. Era pierdut, stors. Cred că a fost atât de stresat ca totul să iasă bine… nici nu se mai putea bucura. Nu poți să-i mulțumești pe toți.
Dar sper că a simțit căldura fanilor din tribune.
Da, l-am văzut emoționat. Și știi că Gică Popescu e rar emoționat. A fost căpitan la Barcelona, deci nu se pierde ușor. Și la petrecere cred că era satisfăcut, mulțumit, doar că nu mai avea putere să arate asta.
V-a surprins Gică Hagi? A stat destul de mult pe teren.
În vestiar ne-a zis că îi e teamă să nu ne facem de râs. Că suntem <leșinați>, că reprizele sunt lungi, că adversarii sunt tineri. Iar Popescu, mai calm, îi zicea să se liniștească.
Două temperamente diferite, însă care au făcut o echipă fantastică. Ei au dus greul acestui eveniment, așa cum Ilie Dumitrescu s-a zbătut și a realizat documentarul “Hai România - Povestea Generației de Aur”.
Deci Hagi a vrut să câștige și acest meci?
Întotdeauna! Orice îi poți face lui Hagi, dar să nu piardă echipa în care joacă el. S-a uitat și el pe lista cu invitați, și când a văzut 42, 45, 47 de ani, față de 55... Hagi era cel mai implicat.
A fost atât de mare și de valoros... și de asta nu concepe să piardă. Mă bucur că a reușit să marcheze. I-am zis că trebuie să ne mai scoată o dată. Și a făcut-o.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![”Cutremur” la națională?! Antrenorul din Liga 1 care ar putea semna cu FRF: ”Am vrut să vă mint...” / ”Sper să nu plece, avem nevoie de el!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19407%2F172203081506f09722.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oferta concretă primită de Cristi Chivu de la o echipă importantă: ”Eu cred că ar vrea să fie selecționer”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19355%2F1721942941b7d0e85f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce salariu și prime a încasat Edi Iordănescu de la Federația Română de Fotbal](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19328%2Fc150-25a4e6b0-172191188218b91f66.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Florin Prunea propune la națională un nume uitat de FRF: "De ce sunt Mutu si Radoi înaintea lui?"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19312%2Fc150-46269962-172188762439637d94.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Verdict clar cu privire la Cristi Chivu și întoarcerea sa în România: ”Este din alt aluat!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19288%2F1721820170ce155179.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cosmin Contra, prima reacție despre posibila revenire pe banca României: ”Echipa națională nu se refuză!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19299%2F1721838200ad604292.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)