video exclusiv Răzvan Raț a izbucnit după ce a auzit acuzațiile în legătură cu meciul României: ”O prostie, nu există!”. Discuție în contradictoriu cu Costin Ștucan
![Foto 1/17](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F12%2F18687%2F1720802685a5427356.jpg&w=960&h=640&c=1)
Redactia | Publicat: 12.07.2024 21:04 | Actualizat: 13.07.2024 09:08
Invitat în cadrul podcastului iAM Ștucan, Răzvan Raț (43 de ani) s-a aprins puțin în momentul în care Costin Ștucan l-a întrebat despre acuzațiile făcute în urma meciului România - Olanda 0-2, de la Euro 2008.
Eliminată de Olanda de la Euro 2024, în optimi, în urma unui eșec cu 0-3, România a mai simțit gustul amar al eliminării în urma unui duel cu batavii și la Europeanul din 2008.
Atunci, însă, ”tricolorii” remizaseră în primele două partide, 0-0 cu Franța și 1-1 cu Italia, și s-ar fi calificat în sferturi cu o victorie în fața olandezilor, care deja își asiguraseră primul loc în grupă.
România, eliminată de la Euro 2008 de o Olanda deja calificată
După o primă repriză încheiată 0-0, naționala din Țările de Jos a punctat prin Huntelaar și van Persie și s-a impus cu 2-0, rezultat care i-a trimis pe Victor Pițurcă și jucătorii săi înapoi la București.
Iar în urma acelui meci, au apărut acuzații că Olanda a jucat intenționat mai slab în prima repriză pentru a îi oferi României o șansă de a câștiga și a le trimite acasă pe Italia și Franța ”la pachet”.
Invitat la iAM Ștucan, Răzvan Raț a negat această posibilitate și a purtat o discuție în contradictoriu cu Costin Ștucan în privința șanselor ca astfel de aranjamente să aibă loc la turnee finale.
Răzvan Raț: ”O prostie de mit, care nu există”
Costin Ștucan: Ai simțit că ne-au lăsat olandezii prima repriză?
Răzvan Raț: Nu! Haide să terminăm cu...
Ștucan: E un mit care circulă, că ne-au lăsat olandezii jumătate de meci.
Raț: Era să zic că e o prostie de mit, care nu există. În primul rând că nu există la nivelul ăsta.
Ștucan: Eee, mai există. La turnee finale au fost blaturi în istorie...
Raț: Când? Acum 40 de ani? 30 de ani?
Ștucan: Lasă, că o să îmi aduc aminte și de... au fost, acum 40 au fost sigur, dar cred că și de curând au mai fost meciuri din astea...
”Oamenii chiar trăgeau”
Raț: Când? La turnee finale?!
Ștucan: Da, da, la ultimul meci din grupe se întâmplă.
Raț: Stai puțin, discutabile... Încă o dată, noi vorbim despre lucruri că așa credem. Dacă mă întrebi pe mine, eu nu cred! Ți-o spun invers: eu sunt olandez, sunt calificat... plus de asta, au fost foarte mulți jucători care veneau de pe bancă să joace și oamenii chiar trăgeau. Adică ăla care vine de pe bancă zice așa: ”Nu am eu ocazia să îi demonstrez ăluia că atunci când mergem în următoarea fază, să joc eu, nu Robben, nu Affelay?”. Sau care vrei tu.
Ștucan: E corect, logica e corectă, dar se mai întâmplă...
Raț: Da, dar nu are logică, pentru că ăla de pe bancă... mi se pare că au fost 6-7 jucători noi de pe bancă, adică ce facem, erau ceilalți 3 care o lăsau mai moale? Nu există așa ceva. Nu, au tras ca dracii. Crede-mă!
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Reacția lui Ionuț Chirilă în ziua în care Lucescu a fost instalat la echipa națională: "Este un merit incontestabil al lui Burleanu că l-a pus pe cel mai bun în postul în care era nevoie"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19955%2F17229725831c0db79f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Îl au pe Neil Lennon, dar îl puteau avea pe Mircea Lucescu! Noul selecționer al României a recunoscut: ”Da, astăzi eram la Rapid dacă se întâmpla asta”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19941%2Fc150-eb04a229-1722943765b4bce932.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”Lucescu a vrut să antreneze gratis!”. Dezvăluirea lui Răzvan Burleanu despre salariul lui ”Il Luce” și reacția tehnicianului: ”Asta mi-au zis”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19936%2F1722940027f553fd09.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mircea Lucescu, răspuns acid pentru Dorinel Munteanu: ”El nici nu exista când scoteam eu fotbalul românesc la suprafață!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19933%2F17229375690f162ba4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mircea Lucescu, pus în dificultate de întrebarea jurnalistului iAMsport.ro: ”Când a câștigat Burleanu, v-ați declarat dezamăgirea că s-a continuat cu un președinte care încurajează incompetența. Ce s-a schimbat?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19931%2F172293632900476010.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mircea Lucescu, prima reacție după ce a preluat naționala: ”Am spus că vin doar când nu mai e nicio soluție. Am făcut tot posibilul să îl conving pe Edi să rămână”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19930%2Fc150-319ba9fe-1722934594fc5c75a7.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Jordan Chiles i-a ”suflat” medalia Anei Bărbosu, iar acum îi răspunde Nadiei Comăneci: ”E amuzant că unii oameni nu pot fi niciodată fericiți pentru cineva...”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19921%2F1722923438891fcd94.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce a spus Michelle Obama despre podiumul de la gimnastică, după ce Ana Bărbosu a rămas fără medalie: ”Încă sunt copleșită”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19975%2F1723019049a2511153.jpg&w=540&h=360&c=1)
![CNN reacționează după ce Jordan Chiles i-a luat medalia Ana Mariei Bărbosu în ultima secundă la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19895%2F172286718068997ad1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Times: Cum să nu fie Putin îngrijorat? Baza NATO din România găzduiește bombardiere nucleare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F2q_69EMFPWXUMbew0n_yYEJkgumlbhfj6JLFmO4oAmo%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvNTk2NWMxNzZmOTVkMmI5Nzc0YzIyZmRhZDU1NzU1NDAuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Bunică, îndepărtată de familie pentru că s-a angajat la o școală. Voia o aniversare ca în povești!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FbJI-xX1EnWRiJkQ_68jzAMDBh-WryiKLYXUd1aRw8ks%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYzE3ZjVmMzBkMDI5YTM2NTJjMTdmMmJmNWMyZmFkMGUuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce înseamnă dacă găsești ridicate ștergătoarele de la parbriz? Ce amendă îți poate da poliția?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FLAjbOd8GV_ijvPskDt82XZXkJb69xiPR2kS8xQSq5TA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYTM4YWViM2ZlN2U5ODAwYjgzNWY0YTZhMGRjMzdhNjguanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mihaela Cambei, prima reacție după ce a câștigat argintul olimpic: ”Este concursul vieții mele”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F8%2F19999%2F1723066101482d1899.jpg&w=540&h=360&c=1)
![FC Porto, ofertă pentru un internațional român](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19995%2F17230572645e71e6bd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Florin Tănase a semnat cu FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19993%2F1723054869cc5eed8d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Farul transferă în Seria A. Mutarea neașteptată făcută de Gică Hagi](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19989%2F1723049455911e5493.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Tensiune la Rapid. Neil Lennon, atenționat de conducerea giuleșteană: ”Trebuie să fie de acord!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19991%2F1723051259eee45b45.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Dinamo, transfer de impact! Jucătorul de 2.500.000 de euro a semnat](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19985%2F172304132078e34c11.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Când judecă TAS cazul Sabrinei, după contestația făcută la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19990%2F1723049289c77033d3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Controversa iscată după ce Sabrina Voinea a decis să meargă la TAS: ”Mi se pare un pic cam mult să suspectezi că oficialii folosesc un fake”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19976%2F17230262193695fbc9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mihaela Cambei, prima reacție după ce a câștigat argintul olimpic: ”Este concursul vieții mele”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F8%2F19999%2F1723066101482d1899.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Când judecă TAS cazul Sabrinei, după contestația făcută la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19990%2F1723049289c77033d3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Controversa iscată după ce Sabrina Voinea a decis să meargă la TAS: ”Mi se pare un pic cam mult să suspectezi că oficialii folosesc un fake”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19976%2F17230262193695fbc9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Roxana Dobre şi Florin Salam s-au împăcat! S-a întors la el, după ce se mutase alături de copii la bunici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F4%252F278%252F1722768343f9493fb2.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Dan Negru, reacţie nervoasă după moartea lui Nicu Covaci: "Respectul îl dăm doar celor morţi"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F3%252F276%252F1722687399b915569e.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Povestea de film a lui Andrei Cornea, campion la Jocurile Olimpice! A tăiat lemne pentru bani până la 16 ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F2%252F272%252F172254822125af8245.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)