”Va ajunge important la națională!” Costel Gâlcă îi prevede un viitor strălucit jucătorului de la FCSB cu un singur meci în tricoul României

11 goluri și 4 pase decisive în 126 de meciuri a strâns Adrian Șut pentru FCSB Galerie foto(2) Galerie foto (2 fotografii): ”Va ajunge important la națională!” Costel Gâlcă îi prevede un viitor strălucit jucătorului de la FCSB cu un singur meci în tricoul României
Foto: Sportpictures  |   11 goluri și 4 pase decisive în 126 de meciuri a strâns Adrian Șut pentru FCSB

Silvian Bădulescu , Radu Secoșan   |   Publicat: 11.04.2024 22:45   |  Actualizat: 12.04.2024 10:08

Costel Gâlcă (52 de ani) îi prevede un viitor strălucit unui fotbalist de la FCSB. Într-un dialog cu iAMsport.ro, tehnicianul a vorbit la superlativ despre acesta și a prezis că va ajunge un om important la națională, deși a jucat doar un meci pentru România până acum.

În vară, România urmează să participe la primul turneu final din ultimii opt, după ce și-a asigurat biletul la Euro 2024, terminând neînvinsă și pe primul loc grupa din preliminarii, cu 6 victorii și 4 remize.

România, fără oameni de bază de la FCSB

Spre deosebire de alte campanii, însă, în formula de bază a lui Edi Iordănescu nu se regăsesc jucători de la FCSB, deși cel puțin trei, Darius Olaru, Florinel Coman și Ștefan Târnovanu, au fost conovcați la majoritatea acțiunilor.

Chiar și așa, Costel Gâlcă prevede că un fotbalist al vicecampioanei va avea un viitor strălucit în tricoul României. Dar nu vedetele Coman sau Olaru, ci ”distrugătorul” Șut.

Adrian Șut a debutat pentru România în luna martie, când a fost introdus în ultimul sfert de oră al amicalului cu Irlanda de Nord, încheiat 1-1

Unul dintre cei mai importanți oameni ai FCSB în acest sezon, Gâlcă este de părere că Adrian Șut, alături de partenerul său de la centru, Mihai Lixandru, sunt fotbaliști de mare valoare.

Costel Gâlcă, cuvinte la superlativ despre mijlocașii FCSB: ”Ai nevoie de astfel de jucători”

FCSB este o echipă bună, cu jucători tineri, de perspectivă, dar și câțiva cu experiență, precum Olaru, Florinel Coman, care are un sezon foarte bun. Există un echilibru la linia de mijloc, uitați-vă la Șut. Eu cred că va ajunge important la echipa națională.

Lixandru, la fel, este un fotbalist util echipei, bun, care, poate, în alte echipe nu s-ar vedea atât de mult. A ajutat FCSB, a demonstrat că este un jucător bun pentru o echipă mare în România. Ai nevoie de astfel de jucători, care să știe să stea în teren, agresivi. Fiecare are calitățile lui”, a declarat Costel Gâlcă, pentru iAMsport.ro.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Edward Iordănescu a anunțat lista preliminară a stranierilor pentru amicale + S-a stabilit data la care se va afla lotul final pentru Euro
Edward Iordănescu a anunțat lista preliminară a stranierilor pentru amicale + S-a stabilit data la care se va afla lotul final pentru Euro
Edward Iordănescu a anunțat lista preliminară a stranierilor pentru amicale + S-a stabilit data la care se va afla lotul final pentru Euro
Gică Hagi a "cedat" numărul 10 la echipa națională: "Respectam decizia!" Stelistul care i-a luat fața "Regelui"
Gică Hagi a "cedat" numărul 10 la echipa națională: "Respectam decizia!" Stelistul care i-a luat fața "Regelui"
Gică Hagi a "cedat" numărul 10 la echipa națională: "Respectam decizia!" Stelistul care i-a luat fața "Regelui"
Ofertă pentru Edi Iordănescu din Arabia Saudită. Selecționerul îi poate antrena pe Kessie, Mahrez și Firmino
Ofertă pentru Edi Iordănescu din Arabia Saudită. Selecționerul îi poate antrena pe Kessie, Mahrez și Firmino
Ofertă pentru Edi Iordănescu din Arabia Saudită. Selecționerul îi poate antrena pe Kessie, Mahrez și Firmino
I s-a îndeplinit dorința lui Edi Iordănescu. Ce decizie a luat UEFA
I s-a îndeplinit dorința lui Edi Iordănescu. Ce decizie a luat UEFA
I s-a îndeplinit dorința lui Edi Iordănescu. Ce decizie a luat UEFA
Adrian Mutu sau Adi Ilie? Victor Pițurcă a dat verdictul: "El are un plus" Ce face diferența
Adrian Mutu sau Adi Ilie? Victor Pițurcă a dat verdictul: "El are un plus" Ce face diferența
Adrian Mutu sau Adi Ilie? Victor Pițurcă a dat verdictul: "El are un plus" Ce face diferența
iAMsport.ro a vorbit cu omul care pregătește cantonamentul naționalei de la Euro. Ce pretenții are Edi Iordanescu și ce tehnologie vor folosi tricolorii
iAMsport.ro a vorbit cu omul care pregătește cantonamentul naționalei de la Euro. Ce pretenții are Edi Iordanescu și ce tehnologie vor folosi tricolorii
iAMsport.ro a vorbit cu omul care pregătește cantonamentul naționalei de la Euro. Ce pretenții are Edi Iordanescu și ce tehnologie vor folosi tricolorii

Cele mai citite

Cu ce se ocupă copiii lui Florin Răducioiu: ”Nu trebuie să le fie rușine. Îmi doream mai mult pentru ei...”
Cu ce se ocupă copiii lui Florin Răducioiu: ”Nu trebuie să le fie rușine. Îmi doream mai mult pentru ei...”
Special  |  17 Mai 2024, 11:02
1.
Cu ce se ocupă copiii lui Florin Răducioiu: ”Nu trebuie să le fie rușine. Îmi doream mai mult pentru ei...”
Câți bani a cheltuit Răducioiu în cei 10 ani petrecuți la Monaco: "Regret! Viața era foarte scumpă acolo..."
Câți bani a cheltuit Răducioiu în cei 10 ani petrecuți la Monaco: "Regret! Viața era foarte scumpă acolo..."
Special  |  16 Mai 2024, 21:54
2.
Câți bani a cheltuit Răducioiu în cei 10 ani petrecuți la Monaco: "Regret! Viața era foarte scumpă acolo..."
Presa internațională, reacție dură la adresa Simonei Halep după ce n-a fost invitată la Roland Garros: ”Au avut dreptate să nu îi acorde wildcard”
Presa internațională, reacție dură la adresa Simonei Halep după ce n-a fost invitată la Roland Garros: ”Au avut dreptate să nu îi acorde wildcard”
Tenis  |  17 Mai 2024, 12:44
3.
Presa internațională, reacție dură la adresa Simonei Halep după ce n-a fost invitată la Roland Garros: ”Au avut dreptate să nu îi acorde wildcard”
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
RECALCULARE Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie, deși s-au pensionat înainte de 60 ani?
RECALCULARE Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie, deși s-au pensionat înainte de 60 ani?
RECALCULARE Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie, deși s-au pensionat înainte de 60 ani?
În ce an UE trimite trupe în Ucraina? „Dați apărare aeriană ori militari”! De ce e criticată România
În ce an UE trimite trupe în Ucraina? „Dați apărare aeriană ori militari”! De ce e criticată România
În ce an UE trimite trupe în Ucraina? „Dați apărare aeriană ori militari”! De ce e criticată România
Știri de ultimă oră din sport
Rapid - FCSB, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Campionii, cu ezervele pe Giulești. Echipele de start
live score Rapid - FCSB, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Campionii, cu ezervele pe Giulești. Echipele de start
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 19:40
Rapid - FCSB, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Campionii, cu ezervele pe Giulești. Echipele de start
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a fost programat
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a fost programat
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 18:54
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a fost programat
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 18:13
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
Ce fac stranierii români. Adrian Rus și Vlad Dragomir au câștigat cupa în Cipru. Tătărușanu, fără replică în fața vedetelor lui Al Ahli
Ce fac stranierii români. Adrian Rus și Vlad Dragomir au câștigat cupa în Cipru. Tătărușanu, fără replică în fața vedetelor lui Al Ahli
Stranieri   |  19 Mai 2024, 17:40
Ce fac stranierii români. Adrian Rus și Vlad Dragomir au câștigat cupa în Cipru. Tătărușanu, fără replică în fața vedetelor lui Al Ahli
Neil Lennon este la București! Viitorul antrenor al Rapidului este așteptat pe Giulești la meciul cu FCSB
Neil Lennon este la București! Viitorul antrenor al Rapidului este așteptat pe Giulești la meciul cu FCSB
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 17:03
Neil Lennon este la București! Viitorul antrenor al Rapidului este așteptat pe Giulești la meciul cu FCSB
Oțelul Galați - U Cluj 0-2. ”Șepcile roșii” trec de Oțelul și joacă ultimul act pentru Conference League cu Universitatea Craiova
Oțelul Galați - U Cluj 0-2. ”Șepcile roșii” trec de Oțelul și joacă ultimul act pentru Conference League cu Universitatea Craiova
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 16:29
Oțelul Galați - U Cluj 0-2. ”Șepcile roșii” trec de Oțelul și joacă ultimul act pentru Conference League cu Universitatea Craiova
”Bocciu” i-a vizitat pe rapidiști după eliberare și a postat o imagine din care lipsește un om de bază din Giulești: ”La luptă, tată!”
foto ”Bocciu” i-a vizitat pe rapidiști după eliberare și a postat o imagine din care lipsește un om de bază din Giulești: ”La luptă, tată!”
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 15:05
”Bocciu” i-a vizitat pe rapidiști după eliberare și a postat o imagine din care lipsește un om de bază din Giulești: ”La luptă, tată!”
Un jucător de la Rapid, pe lista de achiziții a celui mai titrat club din Europa! Giuleștenii vor în schimb vedeta lui FCU Craiova
Un jucător de la Rapid, pe lista de achiziții a celui mai titrat club din Europa! Giuleștenii vor în schimb vedeta lui FCU Craiova
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 14:19
Un jucător de la Rapid, pe lista de achiziții a celui mai titrat club din Europa! Giuleștenii vor în schimb vedeta lui FCU Craiova
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
live score Rapid - FCSB, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Campionii, cu ezervele pe Giulești. Echipele de start
SuperLiga   |  19:40
Rapid - FCSB, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Campionii, cu ezervele pe Giulești. Echipele de start
video Imagini emoționante pe Anfield Road unde Liverpool și-a luat adio de la Jurgen Klopp. Antrenorul a plâns când a auzit pentru...
Premier League   |  19:20
Imagini emoționante pe Anfield Road unde Liverpool și-a luat adio de la Jurgen Klopp. Antrenorul a plâns când a auzit pentru ultima dată ”You will never walk alone”
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a...
SuperLiga   |  18:54
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a fost programat
Dorinel Munteanu anunță finalul unui ciclu, la Galați: ”A fost frumos”. Măsurile anunțate pentru sezonul viitor
SuperLiga   |  18:26
Dorinel Munteanu anunță finalul unui ciclu, la Galați: ”A fost frumos”. Măsurile anunțate pentru sezonul viitor
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
SuperLiga   |  18:13
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
Alex Chipciu recunoaște discuțiile cu FCSB: ”Nu pot să neg”. Când va lua decizia
SuperLiga   |  18:03