INTERVIU | Florin Prunea, despre transferul lui Băluță la FCSB: ”Nu-l văd titular. Unde să joace?”. Ce spune despre alegerile lui Edi Iordănescu

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): INTERVIU | Florin Prunea, despre transferul lui Băluță la FCSB: ”Nu-l văd titular. Unde să joace?”. Ce spune despre alegerile lui Edi Iordănescu

Vlad Ionescu   |   Publicat: 15.06.2023 11:00   |  Actualizat: 15.06.2023 16:43

Într-un interviu acordat în exclusivitate iAMSport, Florin Prunea (54 de ani) a vorbit despre transferurile din ultima perioadă, convocările la națională și despre plecarea lui Dan Petrescu (55 de ani) de la CFR Cluj.

Florin Prunea, fostul portar care a reprezentat România la Campionatele Mondiale de Fotbal din 1994 și 1998, și-a spus părerea despre cele mai în vogă subiecte din SuperLigă.

Florin Prunea a evoluat pentru echipe precum Dinamo București, Universitatea Cluj sau FC Universitatea Craiova și s-a retras din activitate în anul 2006.

În cadrul unui scurt interviu pentru iAMSport, Prunea a discutat despre portarii pe care îi are naționala, transferul lui Alexandru Băluță, situațiile de la Rapid și CFR Cluj, cât și despre parcursul echipelor românești în cupele europene în sezonul care urmează.

Florin Prunea: ”Nici o echipă românească nu se va califica în faza grupelor din cupele europene!”

Au apărut informații cum că Edi Iordănescu are dileme în ceea ce privește alegerea portarului pentru meciul cu Kosovo. Dumneavoastră pe cine ați alege? Pe Aioani, pe Tarnovanu sau pe Moldovan?

Eu cred ca va fi o decizie care se va lua rapid, înainte de meci. Toți trei sunt tineri, fără experiență națională, dar totul are un început. Totul depinde de cum Edi Iordănescu îi va simți cu o seară înainte de meci, iar cel mai pregătit va intra în teren.

Ce părere aveți de transferul lui Alexandru Băluță la FCSB?

S-a făcut transferul lui Băluță la FCSB? Nu ma așteptam să meargă la FCSB, credeam că se va întoarce la Craiova.

Totuși, este un jucător foarte bun și este alegerea lui. Eu unul, Băluță titular la FCSB, ma îndoiesc. Unde să joace? Benzile laterale sunt ocupate de Florinel Coman și Octavian Popescu. În plus, la FCSB trebuie rezolvată și situația U21. Baluță nu va fi ușor de integrat în echipă.

Dan Șucu a devenit acționar majoritar la Rapid. Ce părere aveți?

Rapid trece într-o nouă etape. E vorba de investiții, care încă nu sunt, dar cel mai probabil vor apărea. Deși este asociat majoritar la Rapid, domnul Dan Șucu are cu siguranță o relație corectă cu celălalt acționar.

Există vreun portar român în care vă regăsiți?

Nu. Fiecare portar are stilul lui.

Dan Petrescu a plecat de la CFR Cluj… credeți că va reuși echipa să rămână la nivelul din ultimii 5-6 ani?

Va urma o perioadă de reducere de buget destul de consistentă, iar cu siguranță clubul va avea de suferit, mai ales și după plecarea antrenorului principal.

La întrebarea ”câte echipe credeți că vom avea în cupele europene în acest an”, Florin Prunea a spus că nu are încredere în nicio echipă din România să se califice în grupele cupelor europene.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Gigi Becali este fericit că Dan Șucu l-a pus pe Neil Lennon antrenor la Rapid: ”Mă rugam să nu-l pună pe Șumudică, pentru că aveam lupte grele cu el”
Gigi Becali este fericit că Dan Șucu l-a pus pe Neil Lennon antrenor la Rapid: ”Mă rugam să nu-l pună pe Șumudică, pentru că aveam lupte grele cu el”
Gigi Becali este fericit că Dan Șucu l-a pus pe Neil Lennon antrenor la Rapid: ”Mă rugam să nu-l pună pe Șumudică, pentru că aveam lupte grele cu el”
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Neil Lennon, direct în topul celor mai bine plătiți antrenori din istoria Ligii 1! Ce salariu are la Rapid și cum se raportează la cele ale rivalilor din campionat
Neil Lennon, direct în topul celor mai bine plătiți antrenori din istoria Ligii 1! Ce salariu are la Rapid și cum se raportează la cele ale rivalilor din campionat
Neil Lennon, direct în topul celor mai bine plătiți antrenori din istoria Ligii 1! Ce salariu are la Rapid și cum se raportează la cele ale rivalilor din campionat
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge

Cele mai citite

Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială
Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială
SuperLiga  |  20 Mai 2024, 19:46
1.
Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială
Chipciu a apărut murdar de sânge la ușa casei, iar soția a sunat la 112: ”Cred că și consumase ceva...” / ”L-au bătut ăștia!” Ce pățise fotbalistul
Chipciu a apărut murdar de sânge la ușa casei, iar soția a sunat la 112: ”Cred că și consumase ceva...” / ”L-au bătut ăștia!” Ce pățise fotbalistul
Diverse  |  19 Mai 2024, 15:30
2.
Chipciu a apărut murdar de sânge la ușa casei, iar soția a sunat la 112: ”Cred că și consumase ceva...” / ”L-au bătut ăștia!” Ce pățise fotbalistul
”Hagi sau Dobrin?” Victor Becali a răspuns fără să stea pe gânduri! Pe cine a numit ”Dumnezeul fotbalului”
”Hagi sau Dobrin?” Victor Becali a răspuns fără să stea pe gânduri! Pe cine a numit ”Dumnezeul fotbalului”
Starurile fotbalului  |  21 Mai 2024, 18:03
3.
”Hagi sau Dobrin?” Victor Becali a răspuns fără să stea pe gânduri! Pe cine a numit ”Dumnezeul fotbalului”
RECALCULARE Cine sunt pensionarii care pierd la pensie cei mai mulți bani? Unii rămân fără 1.000 lei
RECALCULARE Cine sunt pensionarii care pierd la pensie cei mai mulți bani? Unii rămân fără 1.000 lei
RECALCULARE Cine sunt pensionarii care pierd la pensie cei mai mulți bani? Unii rămân fără 1.000 lei
6.400 lei pensie la recalculare deși are mai puțin de 40 de ani munciți. Câți bani ia în plus?
6.400 lei pensie la recalculare deși are mai puțin de 40 de ani munciți. Câți bani ia în plus?
6.400 lei pensie la recalculare deși are mai puțin de 40 de ani munciți. Câți bani ia în plus?
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
Știri de ultimă oră din sport
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 23:34
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 23:02
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
EURO 2024   |  21 Mai 2024, 22:38
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 22:04
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
Susținere puternică pentru liderul galeriei Rapidului! Unde a mers "Bocciu" în audiență
foto Susținere puternică pentru liderul galeriei Rapidului! Unde a mers "Bocciu" în audiență
Diverse   |  21 Mai 2024, 21:19
Susținere puternică pentru liderul galeriei Rapidului! Unde a mers "Bocciu" în audiență
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 20:16
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
Andrei Nicolescu l-a ironizat pe Radu Naum în direct și a făcut anunțul mult așteptat în privința lui Dennis Politic: ”Doriți să îi negociați contractul?”
Andrei Nicolescu l-a ironizat pe Radu Naum în direct și a făcut anunțul mult așteptat în privința lui Dennis Politic: ”Doriți să îi negociați contractul?”
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 20:02
Andrei Nicolescu l-a ironizat pe Radu Naum în direct și a făcut anunțul mult așteptat în privința lui Dennis Politic: ”Doriți să îi negociați contractul?”
Ricardo Grigore, după Dinamo - Csikszereda 2-0: ”Nu ne va aștepta un retur ușor” / ”Fanii noștri sunt unici”
video Ricardo Grigore, după Dinamo - Csikszereda 2-0: ”Nu ne va aștepta un retur ușor” / ”Fanii noștri sunt unici”
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 19:22
Ricardo Grigore, după Dinamo - Csikszereda 2-0: ”Nu ne va aștepta un retur ușor” / ”Fanii noștri sunt unici”
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
exclusiv Vadim Rață se transferă la o echipă de tradiție din Superliga
SuperLiga   |  08:29
Vadim Rață se transferă la o echipă de tradiție din Superliga
Gigi Becali este fericit că Dan Șucu l-a pus pe Neil Lennon antrenor la Rapid: ”Mă rugam să nu-l pună pe Șumudică, pentru că...
SuperLiga   |  08:00
Gigi Becali este fericit că Dan Șucu l-a pus pe Neil Lennon antrenor la Rapid: ”Mă rugam să nu-l pună pe Șumudică, pentru că aveam lupte grele cu el”
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
SuperLiga   |  23:34
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Echipa Națională   |  23:28
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești:...
SuperLiga   |  23:02
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
EURO 2024   |  22:38
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
special Neil Lennon, direct în topul celor mai bine plătiți antrenori din istoria Ligii 1! Ce salariu are la Rapid și cum se...