Arnold Garita își face praf foștii coechipieri după plecarea din România: ”Aveam nevoie și de colegi să o salvez pe FC Argeș”. Acuzații grave la adresa clubului
![Foto 1/2](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F7%2F23%2F1793%2F1690115189bd3abe58.jpg&w=960&h=640&c=1)
Daniela Nicolescu | Publicat: 23.07.2023 15:48 | Actualizat: 23.07.2023 16:05
Arnold Garita (28 de ani) a rămas liber de contract, după despărțirea de FC Argeș. Ajuns la Al-Faisaly, în această vară, fotbalistul a făcut câteva dezvăluiri despre încercarea fostei sale echipe de a îl preveni din a pleca.
În contractul pe care l-a semnat Garita cu gruparea din Trivale, exista o clauză conform căreia fotbalistul avea dreptul să plece gratis, în cazul în care echipa ajungea în Liga 2.
FC Argeș a încercat să îi pună bețe în roate lui Garita
Acest lucru s-a întâmplat, iar jucătorul a hotărât să activeze clauza. Arnold Garita a dezvăluit că FC Argeș a încercat să îi încurce planurile de a pleca, prin a trimite o scrisoare către Al-Faisaly pentru a-i bloca transferul în Arabia Saudită.
Dacă încercările piteștenilor erau reușite, l-ar fi costat ceva pe atacant: acesta ar avea un salariu de 350.000 de euro pe an la noua echipă și ar fi încasat și o primă de instalare de 150.000 de euro.
În plus, camerunezul și-a făcut praf foștii coechipieri, sugerând că el, de unul singur, încerca să o salveze de FC Argeș.
”A fost frumos în România, am întâlnit oameni incredibil de primitori. Partea rea este că FC Argeș a retrogradat. A fost o mare dezamăgire pentru mine, indiferent ce cred unele persoane.
Am dat totul pentru a salva echipa, cu sau fără această clauză (n.r. a devenit liber odată cu retrogradarea lui FC Argeș).
Lumea nu înțelege că fotbalul se joacă 11 contra 11, nu 1 contra 11. Au existat momente când am schimbat soarta jocurilor, fie că am marcat golul egalizator, fie că reușitele mele au adus victoria, dar nu am putut face asta tot sezonul, la fiecare meci.
Sunt om, câteodată joc prost sau nu sunt în formă, cum s-a întâmplat în partea a doua a sezonului, dar asta nu m-a împiedicat să intru și să încerc. Totuși, aveam nevoie și de coechipieri ca să salvez echipa.
Când am plecat de la FC Argeș, le-am trimis mesaje tuturor oamenilor din conducere ca să le spun că nu voi rămâne în Liga 2 și să le mulțumesc.
”Nu o să-i iert niciodată”
Mulți dintre ei mi-au urat succes, mi-au dat sfaturi și mi-au mulțumit pentru implicare. Apoi, după ce am trimis scrisoarea oficială că vreau să plec, am primit un refuz din partea lor.
Că nu voiau să-mi respecte contractul nu m-a deranjat, mă așteptam, dar ce m-a durut tare a fost e-mailul de la avocatul lor, în care scria că am jucat intenționat slab pentru a sabota clubul.
În ultimele 4 meciuri am jucat accidentat și această accidentare mă urmărește și la începutul acestui sezon. Nu o să-i iert niciodată pentru că au încercat să mă facă să arăt ca un laș, ca un om fără onoare. Au vrut să mă împiedice să semnez contractul cu noua mea echipă, prin trimiterea unei scrisori la club.
E păcat că au încercat să-mi facă rău, după toate eforturile pe care le-am făcut, și că povestea mea cu Argeș s-a încheiat așa. Urez toate cele bune echipei și sper s-o văd cât mai curând înapoi în SuperLigă”, a spus Garita, conform Digi Sport.
FC Argeș, antrenor nou după retrogradare
Alexandru Pelicu, noul antrenor de la FC Argeș, a fost numit în Trivale după retrogradare și speră la promovarea formației din prima încercare. Acesta este de părere că prin muncă, echipa poate ajunge la obiectivele propuse.
În primul rând avem nevoie de unitate, de forța grupului ce va fi format și de liniște. Trebuie să reușim într-un timp scurt să aducem jucători care să înțeleagă repede ceea ce ne dorim de la ei. E posibil să apelăm și la jucători cu care am mai lucrat și care ar fi mai ușor de omogenizat în cadrul grupului pe care vreau să îl formez. Alexandru Pelici
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Radiografia Ligii 2. Câte echipe NU au drept de promovare, cum arată sistemul competițional și ce se întâmplă cu Corvinul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19321%2Fc150-b5afda4e-1721901469aaede6e5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![S-a stabilit programul primei etape din Liga 2. Când joacă Steaua și FCU Craiova](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19324%2Fc150-15353c6c-17219048891bff94a2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Transfer de senzație în Liga 2! A refuzat oferte din Portugalia pentru a semna cu o nou-promovată](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19280%2F172180902949f7f36d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Echipa de tradiție din liga secundă a obținut dreptul de promovare: ”Moment important pentru clubul nostru”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19267%2Fc150-10e73756-1721803382d98914bf.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Răzvan Burleanu se implică personal în ”cazul Corvinul”. Decizia luată de președintele FRF](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19260%2F172175100541c507a9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![CSA Steaua și-a schimbat denumirea. Cum va fi înscrisă echipa de acum înainte](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19255%2F172174689183497cc1.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)