Ce schimbări pregătește Dani Coman la FC Argeș: ”Îmi doresc să readucem clubul acolo unde îi este locul. Vrem performanță la Pitești”
![Dani Coman, președinte FC Argeș Pitești](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18860%2Fc150-8ae314b3-1721060390a05fca4f.jpg&w=960&h=640&c=1)
Gabriel Scarlat | Publicat: 15.07.2024 19:47 | Actualizat: 15.07.2024 19:47
Dani Coman (45 de ani), noul președinte de la FC Argeș Pitești, și-a prezentat obiectivele propuse în mandatul său la club.
Dani Coman s-a întors în această vară la FC Argeș, în postura de președinte al clubului, după ce a ocupat aceeași funcție la Astra Giurgiu și FC Hermannstadt.
Odată cu venirea sa, Nicolae Dică a fost numit antrenor principal al formației. Acum, ”vulturii violeți” se află în cantonament în Slovenia pentru ultimele pregătiri înainte de startul noului sezon.
FC Argeș a terminat stagiunea trecută pe locul 3 în grupa A din play-out-ul ligii secunde.
Dani Coman: ”Îmi doresc să câștigăm campionate la juniori”
Fostul portar își dorește să facă din clubul piteștean un nume important pentru fotbalul românesc, așa cum era odată. Același obiectiv este valabil și pentru centrul de copii și juniori.
”Eu îmi doresc să readucem FC Argeș acolo unde îi este locul. Atât la nivelul centrului de copii și juniori, cât și la nivelul primei echipe.
Îmi doresc să câștigăm campionate la juniori așa cum făceam pe vremuri... Și îmi amintesc cu mare plăcere de perioada junioratului, în care am ieșit campioni naționali, o perioadă în care echipele de juniori ale Piteștiului erau în primele trei ale campionatului.
Dominam fotbalul românesc la nivel de juniori, asta îmi doresc să creăm și de acum încolo. Nu va fi ușor, deși avem jucători de calitate, care cresc frumos la Pitești, dar trebuie să ne gândim și la infrastructură.
Avem nevoie de terenuri de antrenament, avem nevoie ca acest stadion să se facă mai repede. Sperăm să înceapă cât mai repede, cert e că va fi un stadion superb la Pitești”, a declarat președintele piteștenilor pentru FC Argeș TV.
Dani Coman: ”Am nevoie de tot sprijinul”
Dani Coman a vorbit și despre păstrarea lui Daniel Stanciu în funcția de director executiv, în ciuda nemulțumirilor din partea suporterilor.
”Atunci când am semnat cu FC Argeș mi-am dorit foarte mult ca toți oamenii să fie alături de mine și de echipă. Vreau să le spun suporterilor că, dacă am renunțat la cineva sau dacă am păstrat pe cineva, și aici mă refer la Daniel Stanciu, l-am păstrat pentru că așa mi-am dorit, pentru că pe mine mă ajută. Daniel Stanciu nu este la categoria «impuse».
Lumea mă cunoaște foarte bine, oamenii știu că nu mi se poate impune nimic. Îmi doresc ca acest club să performeze, iar referitor la staff-ul administrativ, am adus un om de la Dinamo, pe Mihai Matei, am adus un om de la Rapid, pe Sorin Boiangiu, sunt doi oameni pe care-i cunosc, profesioniști.
L-am păstrat pe Daniel Stanciu pentru că mă ajută foarte mult! Nu are treabă cu echipa, se ocupă de alte lucruri pe care eu îi cer să le facă. Și le face foarte bine! Trebuie să se înțeleagă că Daniel Stanciu generează și venituri! Și cu asta am spus totul.
Îmi doresc ca toată suflarea piteșteană să fie alături de mine și de echipă, iar noi vom face tot ce depinde de noi pentru a readuce acest club pe prima scenă fotbalistică.
Ne dorim și mai mult, vrem să facem performanță la Pitești! Dar vreau să se înțeleagă că am nevoie de tot sprijinul, atât al oamenilor și al suporterilor, cât și al afaceriștilor din Pitești”, a mai spus fostul internațional.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![OFICIAL | Două transferuri la FCU Craiova. Ce jucător a revenit în lotul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18858%2F17210563378da38456.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum mai poate obține Corvinul dreptul de promovare în acest sezon: ”Asta e prioritatea numărul 1” / ”Inițiativa lui Dîncu era foarte bună”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F13%2F18732%2F1720885650b53fdf06.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum ar putea promova Corvinul în Liga 1 la finalul sezonului. Bogdan Apostu: ”E un paradox”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F12%2F18665%2F1720775307e7edf60d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Anunțul momentului în fotbalul din România. O echipă de tradiție e aproape să obțină dreptul de promovare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F11%2F18641%2F1720720431bca74a7b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mesajul lui Juan Bauza la despărțirea de FCU Craiova: "Ar fi frumos pentru mine să îmi pot încheia cariera la acest club"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F11%2F18650%2F17207287004dbff2ff.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Adi Petre va juca sezonul viitor tot în Liga 2. Cu ce echipă a ajuns să semneze](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F8%2F18480%2F172044654832ca789f.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Gigi Becali a aruncat o sumă amețitoare pentru dedicații la nunta lui Ianis Hagi. Charalambous câștigă acești bani în 3 luni](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18825%2F172102555762ff8faf.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cât au costat rochia soacrei lui Ianis Hagi și cea a Kirei Hagi + Simona Halep, brățară de aproape 50.000 de euro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18833%2F1721030457382595ad.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Soacra lui Ianis Hagi a întors imediat privirile la nunta lui Ianis cu Elena. Cum a fost surprinsă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F14%2F18773%2F17209499577b9bcbd4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Pensionat la 59 ani are 6100 lei pensie la recalculare. Cum îl ajută indicele de corecție și grupele](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FOmWyG9B0MoVe7XgBlwPPUEssJymZroVGbNEnKec-l8E%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzViMmZiYTdhNmZjYTFkZTFhZTgxZTVhY2Y2MTc3MjU0LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Amenințări fără precedent la televiziunea rusă: Bucureștiul, lovit de rachete. De ce e nervos Putin?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2Fd0rIV3gzUcK67xgXzRm7wjZ41CooM1IA_R1dyGI9AAk%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzU5YjA0M2FjMThiY2E3ZmY4YTFiYTRjMzU2ZTg5YmRiLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De ce NU este bine să bei apă rece pe CANICULĂ? Ce se întâmplă în organism și ce poți păți?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FvzLKpV99-tvFDXlPBFzlus6T1d_AQRJOEQOa4W5bWc8%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzU4NGNkMjg3NGVjY2QwN2YzOWVhN2U5NGU3ZDU3ODBjLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dennis Man rămâne! Salariul pe care îl va încasa românul la Parma](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F16%2F18897%2Fc150-d681958d-1721128601e232174f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Răzvan Lucescu are planuri mari pentru PAOK în acest sezon: ”Visul meu este să joc în grupele Champions League”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F16%2F18899%2F17211331782d01f7f0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Un jurnalist maghiar, atac dur la adresa românilor după victoria Corvinului în Europa: ”Sunt la ani lumină în urmă” / ”'Fotbalul Orban' a născut frustrări”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F16%2F18902%2F1721132717e30e4748.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum a fost surprins Maluma la finala Copa America. Cântărețul a răbufnit](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F16%2F18894%2F1721126405cf7cc438.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Piovaccari a spus care sunt cei mai buni jucători de la FCSB: ”Bun, tânăr”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F16%2F18883%2Fc150-93b92518-1721115045d22d7b4b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ea este femeia din spatele campioanei naționale! Interviu emoționant pentru iAMsport: ”E greu, am două fete, dar n-am lipsit de la niciun antrenament al băieților, fie soare, fie ploaie!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F16%2F18887%2F17211253422101c5ce.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum s-a afișat Denis Alibec la nunta lui Ianis Hagi. Fotbalistul nu și-a uitat ochelarii de soare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F14%2F18799%2F1720976188b1a84455.jpg&w=540&h=360&c=1)
![UEFA a anunțat cea mai bună echipă a Campionatului European! Un român a votat alături de nume precum Rafa Benitez sau Fabio Capello](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F16%2F18903%2F1721133885f4705407.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)