CS Dinamo, un pas mai aproape de Liga 2

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): CS Dinamo, un pas mai aproape de Liga 2

Daniela Nicolescu   |   Publicat: 12.06.2024 22:31   |  Actualizat: 12.06.2024 22:31

Miercuri s-a jucat faza semifinalelor din barajul de promovare în Liga 2, iar CS Dianmo este din ce în ce mai aproape de liga secundă, după ce a învins-o pe Ghiroda & Giarmata Vii, scor 3-1.

CS Dinamo a învins-o pe teren propriu pe Ghiroda & Giarmata Vii, scor 3-1, și s-a calificat în finală, unde o va întâlni pe CSM Focșani. Adversara din finală și-a asigurat calificarea cu un gol marcat în ultimul minut al prelungirilor (min.120) al meciului cu Râmnicu Vâlcea, după ce rezultatul din timpul regulamentar a fost egal, 2-2.

CS Dinamo și CSM Focșani, meci decisiv, sâmbătă, 15 iunie

Duelul decisiv pentru promovare va avea loc pe terenul celor de la CSM Focșani, pe 15 iunie, de la 17:30, pe stadionul "Milcovul".

CSM Focşani, CS Dinamo Bucureşti, SCM Râmnicu Vâlcea și CSC Ghiroda şi Giarmata Vii sunt cluburile din Liga 3, învinse în faza finală a barajului de promovare, care primesc însă o a doua șansă la accederea în liga secundă.

Datorită faptului că Liga 2 trece de la 20 la 22 de participante din sezonul 2024-2025, din Liga 3 vor urca șase echipe în loc de cinci.

Care sunt echipele care se vor lupta în liga secundă în sezonul viitor

Din Liga 2 au retrogradat Alexandria, Unirea Dej, Tunari și Progresul Spartac.

Cele 21 de echipe sigure de prezența în sezonul viitor al Ligii 2, cărora li se va adăuga câștigătoarea dintre CSM Focșani și CS Dinamo.

  • FC Voluntari
  • FCU Craiova
  • Corvinul
  • Șelimbăr
  • CS Mioveni
  • Csikszereda
  • CSM Reșița
  • Ceahlăul
  • FC Argeș
  • Metaloglobus
  • Dumbrăvița
  • Steaua
  • Chindia
  • Concordia Chiajna
  • Slatina
  • Viitorul Pandurii Târgu Jiu
  • Bihor
  • Afumați
  • Câmpulung
  • Metalul Buzău
  • Unirea Ungheni

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Unde a ajuns să joace Atanas Trică. Decăderea de care a avut parte nepotul lui Ilie Balaci
Unde a ajuns să joace Atanas Trică. Decăderea de care a avut parte nepotul lui Ilie Balaci
Unde a ajuns să joace Atanas Trică. Decăderea de care a avut parte nepotul lui Ilie Balaci
A fost stabilit programul pentru Liga 2. Steaua - Argeș, Corvinul - CSS Șelimbăr, CSM Reșița - FCU Craiova, în prima etapă
A fost stabilit programul pentru Liga 2. Steaua - Argeș, Corvinul - CSS Șelimbăr, CSM Reșița - FCU Craiova, în prima etapă
A fost stabilit programul pentru Liga 2. Steaua - Argeș, Corvinul - CSS Șelimbăr, CSM Reșița - FCU Craiova, în prima etapă
Șefii clubului nu l-au iertat după afirmațiile făcute în mediul virtual: "Plăcerea cea mai mare e să calc pisici cu mașina"
Șefii clubului nu l-au iertat după afirmațiile făcute în mediul virtual: "Plăcerea cea mai mare e să calc pisici cu mașina"
Șefii clubului nu l-au iertat după afirmațiile făcute în mediul virtual: "Plăcerea cea mai mare e să calc pisici cu mașina"
Ce schimbări pregătește Dani Coman la FC Argeș: ”Îmi doresc să readucem clubul acolo unde îi este locul. Vrem performanță la Pitești”
Ce schimbări pregătește Dani Coman la FC Argeș: ”Îmi doresc să readucem clubul acolo unde îi este locul. Vrem performanță la Pitești”
Ce schimbări pregătește Dani Coman la FC Argeș: ”Îmi doresc să readucem clubul acolo unde îi este locul. Vrem performanță la Pitești”
OFICIAL | Două transferuri la FCU Craiova. Ce jucător a revenit în lotul oltenilor
OFICIAL | Două transferuri la FCU Craiova. Ce jucător a revenit în lotul oltenilor
OFICIAL | Două transferuri la FCU Craiova. Ce jucător a revenit în lotul oltenilor
Cum mai poate obține Corvinul dreptul de promovare în acest sezon: ”Asta e prioritatea numărul 1” / ”Inițiativa lui Dîncu era foarte bună”
Cum mai poate obține Corvinul dreptul de promovare în acest sezon: ”Asta e prioritatea numărul 1” / ”Inițiativa lui Dîncu era foarte bună”
Cum mai poate obține Corvinul dreptul de promovare în acest sezon: ”Asta e prioritatea numărul 1” / ”Inițiativa lui Dîncu era foarte bună”

Cele mai citite

Cum arată acum cea care a fost marea iubire a lui Ion Țiriac: ”Îi datorez totul lui Ion”
Cum arată acum cea care a fost marea iubire a lui Ion Țiriac: ”Îi datorez totul lui Ion”
Diverse  |  18 Iulie 2024, 11:49
1.
Cum arată acum cea care a fost marea iubire a lui Ion Țiriac: ”Îi datorez totul lui Ion”
Cum s-a afișat verișoara lui Ianis Hagi la nunta anului. Maria Popescu s-a făcut imediat remarcată
Cum s-a afișat verișoara lui Ianis Hagi la nunta anului. Maria Popescu s-a făcut imediat remarcată
Diverse  |  17 Iulie 2024, 09:31
2.
Cum s-a afișat verișoara lui Ianis Hagi la nunta anului. Maria Popescu s-a făcut imediat remarcată
Un jurnalist maghiar, atac dur la adresa românilor după victoria Corvinului în Europa: ”Sunt la ani lumină în urmă” / ”'Fotbalul Orban' a născut frustrări”
Un jurnalist maghiar, atac dur la adresa românilor după victoria Corvinului în Europa: ”Sunt la ani lumină în urmă” / ”'Fotbalul Orban' a născut frustrări”
Fotbal  |  16 Iulie 2024, 17:14
3.
Un jurnalist maghiar, atac dur la adresa românilor după victoria Corvinului în Europa: ”Sunt la ani lumină în urmă” / ”'Fotbalul Orban' a născut frustrări”
NATO dezvoltă o forță navală în Marea Neagră pentru a contracara Rusia. Care este rolul României?
NATO dezvoltă o forță navală în Marea Neagră pentru a contracara Rusia. Care este rolul României?
NATO dezvoltă o forță navală în Marea Neagră pentru a contracara Rusia. Care este rolul României?
Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie la recalculare? Ce condiții trebuie să îndeplinească
Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie la recalculare? Ce condiții trebuie să îndeplinească
Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie la recalculare? Ce condiții trebuie să îndeplinească
Ce recompensă uriașă oferă Putin pentru fiecare F-16 distrus. Rusia acuză că sunt ascunse în România
Ce recompensă uriașă oferă Putin pentru fiecare F-16 distrus. Rusia acuză că sunt ascunse în România
Ce recompensă uriașă oferă Putin pentru fiecare F-16 distrus. Rusia acuză că sunt ascunse în România
Știri de ultimă oră din sport
Galatasaray a anunțat ce se întâmplă în cazul lui Alexandru Cicâldău! Unde se poate transfera mijlocaşul român
Galatasaray a anunțat ce se întâmplă în cazul lui Alexandru Cicâldău! Unde se poate transfera mijlocaşul român
Stranieri   |  19 Iulie 2024, 11:56
Galatasaray a anunțat ce se întâmplă în cazul lui Alexandru Cicâldău! Unde se poate transfera mijlocaşul român
Valeriu Iftime a răspuns acuzațiilor înaintate de Dan Șucu: ”Obraznic în declaraţia asta!”
Valeriu Iftime a răspuns acuzațiilor înaintate de Dan Șucu: ”Obraznic în declaraţia asta!”
SuperLiga   |  19 Iulie 2024, 11:36
Valeriu Iftime a răspuns acuzațiilor înaintate de Dan Șucu: ”Obraznic în declaraţia asta!”
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Echipa Națională   |  19 Iulie 2024, 11:25
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
Fotbal Internațional   |  19 Iulie 2024, 11:25
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
SuperLiga   |  19 Iulie 2024, 11:15
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
Ilie Dumitrescu, legat de viitorul echipei naționale: ”Sunt convins!”
Ilie Dumitrescu, legat de viitorul echipei naționale: ”Sunt convins!”
Echipa Națională   |  19 Iulie 2024, 11:00
Ilie Dumitrescu, legat de viitorul echipei naționale: ”Sunt convins!”
Interes uriaș pentru FCSB - Maccabi Tel Aviv. Mihai Stoica: ”Estimăm sold-out”
Interes uriaș pentru FCSB - Maccabi Tel Aviv. Mihai Stoica: ”Estimăm sold-out”
Champions League   |  19 Iulie 2024, 10:52
Interes uriaș pentru FCSB - Maccabi Tel Aviv. Mihai Stoica: ”Estimăm sold-out”
Legenda Petrolului a lămurit misterul de la echipă după zvonurile din ultima perioadă: "Nu prea îi vedem"
Legenda Petrolului a lămurit misterul de la echipă după zvonurile din ultima perioadă: "Nu prea îi vedem"
SuperLiga   |  19 Iulie 2024, 09:27
Legenda Petrolului a lămurit misterul de la echipă după zvonurile din ultima perioadă: "Nu prea îi vedem"
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Galatasaray a anunțat ce se întâmplă în cazul lui Alexandru Cicâldău! Unde se poate transfera mijlocaşul român
Stranieri   |  11:56
Galatasaray a anunțat ce se întâmplă în cazul lui Alexandru Cicâldău! Unde se poate transfera mijlocaşul român
Valeriu Iftime a răspuns acuzațiilor înaintate de Dan Șucu: ”Obraznic în declaraţia asta!”
SuperLiga   |  11:36
Valeriu Iftime a răspuns acuzațiilor înaintate de Dan Șucu: ”Obraznic în declaraţia asta!”
Conducerea Rapidului a vorbit despre situația lui Cristi Săpunaru: ”Avem nevoie de mai mulți lideri”
SuperLiga   |  11:27
Conducerea Rapidului a vorbit despre situația lui Cristi Săpunaru: ”Avem nevoie de mai mulți lideri”
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
Fotbal Internațional   |  11:25
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Echipa Națională   |  11:25
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Cândva era speranța lor, iar acum îl numesc un ”proiect eșuat”. Unde joacă acum cel pe care Mihai Rotaru regretă că l-a avut...
SuperLiga   |  11:24
Cândva era speranța lor, iar acum îl numesc un ”proiect eșuat”. Unde joacă acum cel pe care Mihai Rotaru regretă că l-a avut la Craiova
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
SuperLiga   |  11:15
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”