Daniel Oprița trăiește ”ziua cârtiței” la Steaua. Nu mai crede în promovare nici în sezonul viitor. Cum au ajuns ”militarii” să atragă fotbaliști la echipă: ”Lumea se uită”

Daniel Opriță este antrenor la CSA Steaua Galerie foto (1 fotografii): Daniel Oprița trăiește ”ziua cârtiței” la Steaua. Nu mai crede în promovare nici în sezonul viitor. Cum au ajuns ”militarii” să atragă fotbaliști la echipă: ”Lumea se uită”
Foto: Sport Pictures  |   Daniel Opriță este antrenor la CSA Steaua

Laura Șoica   |   Publicat: 24.06.2024 22:23   |  Actualizat: 24.06.2024 23:36

Daniel Oprița (42 de ani), antrenorul echipei CSA Steaua, a vorbit despre posibilitatea ca formația din Ghencea să obțină dreptul de promovare.

”Ziua cârtiței” este un film celebru în care eroul principal este condamnat să retrăiască mereu aceeași zi, fără ca nimic să se schimbe. Într-o situație similară se află și antrenorul Stelei, care așteaptă an de an ca echipa să primească drept de promovare și lucrurile rămân mereu la fel.

49 de victorii, 24 de remize și 21 de înfrângeri
a avut CSA Steaua cu Daniel Oprița pe postul de antrenor.

Daniel Oprița, despre posibilitatea ca echipa să obțină dreptul de promovare

Chiar dacă inițial nu știa dacă o să mai continue la CSA Steaua, Daniel Oprița a ales să semneze prelungirea de contract până în 2026. Fostul fotbalist a devenit antrenorul echipei din București în iulie 2019, iar de atunci a strâns 94 de meciuri pe banca tehnică a Stelei.

Antrenorul Stelei nu mai crede în promovare, dar speră ca echipa lui să imite performanța Corvinului în Cupa României. În plus, jucătorii care vor dori să vină în Ghencea au motive să semneze cu echipa lui Oprița, chiar dacă nu se pot bate la Liga 1.

”Sperăm să fie mult mai bine față de sezonul trecut. Nu am realizat tot ce ne-am propus. Vor mai veni jucători, nu le pot da numele. Vor veni în cantonamentul de la Cheile Grădiștei. Sperăm să prindem play-off-ul și să avem un parcurs cât mai lung în Cupa României.

(N.r. Despre situația sa) Mi s-a prelungit contractul cu doi ani. Am avut discuții, dar nu ceva care să mă facă să las Steaua.

”De asta spun că vom încerca să tratăm serios Cupa României”

(N.r. Despre obținerea dreptului de promovare) La momentul ăsta nu am speranțe. Nu am auzit nimic până acum. La momentul ăsta, la cum văd că se mișcă lucrurile nu știu dacă se va mișca ceva. Cel puțin nu sezonul ăsta!

De asta spun că vom încerca să tratăm serios Cupa României. Am văzut exemplul Corvinului. Se poate, mai trebuie să ai și șansă. Spun că nu am speranțe, dar orice e posibil. Problema e că timpul trece, începe campionatul.

De asta am și decis să aduc jucători care își doresc foarte mult să se afirme. La Steaua e o rampă de lansare pentru ei. Lumea se uită, pot sări în ochi. Poate și asta să fie o motivație pentru ei. Condițiile, suporterii o să îi motiveze”, a spus Daniel Oprița.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Se naște o nouă forță în România? Milionarul care e gata să devină acționar majoritar la un club de tradiție
Se naște o nouă forță în România? Milionarul care e gata să devină acționar majoritar la un club de tradiție
Se naște o nouă forță în România? Milionarul care e gata să devină acționar majoritar la un club de tradiție
Orașul de 67.000 de locuitori cu două stadioane moderne. Cum arată lucrările la arena care va costa 50 de milioane de euro
Orașul de 67.000 de locuitori cu două stadioane moderne. Cum arată lucrările la arena care va costa 50 de milioane de euro
Orașul de 67.000 de locuitori cu două stadioane moderne. Cum arată lucrările la arena care va costa 50 de milioane de euro
”Vom depune la FRF documentele necesare”. Anunțul făcut de primarul Hunedoarei legat de Corvinul
”Vom depune la FRF documentele necesare”. Anunțul făcut de primarul Hunedoarei legat de Corvinul
”Vom depune la FRF documentele necesare”. Anunțul făcut de primarul Hunedoarei legat de Corvinul
Unde a ajuns să joace Atanas Trică. Decăderea de care a avut parte nepotul lui Ilie Balaci
Unde a ajuns să joace Atanas Trică. Decăderea de care a avut parte nepotul lui Ilie Balaci
Unde a ajuns să joace Atanas Trică. Decăderea de care a avut parte nepotul lui Ilie Balaci
A fost stabilit programul pentru Liga 2. Steaua - Argeș, Corvinul - CSS Șelimbăr, CSM Reșița - FCU Craiova, în prima etapă
A fost stabilit programul pentru Liga 2. Steaua - Argeș, Corvinul - CSS Șelimbăr, CSM Reșița - FCU Craiova, în prima etapă
A fost stabilit programul pentru Liga 2. Steaua - Argeș, Corvinul - CSS Șelimbăr, CSM Reșița - FCU Craiova, în prima etapă
Șefii clubului nu l-au iertat după afirmațiile făcute în mediul virtual: "Plăcerea cea mai mare e să calc pisici cu mașina"
Șefii clubului nu l-au iertat după afirmațiile făcute în mediul virtual: "Plăcerea cea mai mare e să calc pisici cu mașina"
Șefii clubului nu l-au iertat după afirmațiile făcute în mediul virtual: "Plăcerea cea mai mare e să calc pisici cu mașina"

Cele mai citite

Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”
Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”
Diverse  |  19 Iulie 2024, 10:03
1.
Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”
Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”
Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”
Special  |  20 Iulie 2024, 09:48
2.
Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”
George Copos nu se dezminte nici în închisoare. Cum încerca fostul patron al Rapidului să ”fure” din pastele lui Gică Popescu: ”George, de ce sari peste mijlocași?”
George Copos nu se dezminte nici în închisoare. Cum încerca fostul patron al Rapidului să ”fure” din pastele lui Gică Popescu: ”George, de ce sari peste mijlocași?”
Special  |  18 Iulie 2024, 19:08
3.
George Copos nu se dezminte nici în închisoare. Cum încerca fostul patron al Rapidului să ”fure” din pastele lui Gică Popescu: ”George, de ce sari peste mijlocași?”
RECALCULARE Ce se întâmplă cu 1.000.000 de pensii începând de luni? Șeful Casei de Pensii anunță
RECALCULARE Ce se întâmplă cu 1.000.000 de pensii începând de luni? Șeful Casei de Pensii anunță
RECALCULARE Ce se întâmplă cu 1.000.000 de pensii începând de luni? Șeful Casei de Pensii anunță
ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?
ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?
ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?
VIDEO Cum a ajuns un Boeing al lui Ceaușescu să alimenteze armata SUA? Unde a dispărut al doilea?
VIDEO Cum a ajuns un Boeing al lui Ceaușescu să alimenteze armata SUA? Unde a dispărut al doilea?
VIDEO Cum a ajuns un Boeing al lui Ceaușescu să alimenteze armata SUA? Unde a dispărut al doilea?
Știri de ultimă oră din sport
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 15:42
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
Neil Lennon a confirmat următorul transfer al Rapidului: ”Va aduce calitate lotului”
Neil Lennon a confirmat următorul transfer al Rapidului: ”Va aduce calitate lotului”
Fotbal   |  21 Iulie 2024, 15:15
Neil Lennon a confirmat următorul transfer al Rapidului: ”Va aduce calitate lotului”
Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu bugetul lor...”
video Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu bugetul lor...”
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 14:28
Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu bugetul lor...”
Kevin De Bruyne, aproape de plecarea de la Manchester City!
Kevin De Bruyne, aproape de plecarea de la Manchester City!
Premier League   |  21 Iulie 2024, 13:55
Kevin De Bruyne, aproape de plecarea de la Manchester City!
Ce lovitură a încercat Gigi Becali! Jucătorul care a impresionat la CFR Cluj, dorit de FCSB
Ce lovitură a încercat Gigi Becali! Jucătorul care a impresionat la CFR Cluj, dorit de FCSB
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 13:38
Ce lovitură a încercat Gigi Becali! Jucătorul care a impresionat la CFR Cluj, dorit de FCSB
Hagi, Dobrin, Balaci și Mutu, în TOP 5 făcut de Gică Popescu. Cine ocupă primul loc
Hagi, Dobrin, Balaci și Mutu, în TOP 5 făcut de Gică Popescu. Cine ocupă primul loc
Special   |  21 Iulie 2024, 13:37
Hagi, Dobrin, Balaci și Mutu, în TOP 5 făcut de Gică Popescu. Cine ocupă primul loc
Cristi Balaj a dat verdictul după cea mai controversată fază de la Rapid - CFR Cluj 2-2
exclusiv Cristi Balaj a dat verdictul după cea mai controversată fază de la Rapid - CFR Cluj 2-2
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 12:54
Cristi Balaj a dat verdictul după cea mai controversată fază de la Rapid - CFR Cluj 2-2
Cum arată piciorul lui Albion Rrahmani după meciul cu CFR Cluj! Atacantul kosovar a ieșit pe brațe de pe teren
foto Cum arată piciorul lui Albion Rrahmani după meciul cu CFR Cluj! Atacantul kosovar a ieșit pe brațe de pe teren
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 12:22
Cum arată piciorul lui Albion Rrahmani după meciul cu CFR Cluj! Atacantul kosovar a ieșit pe brațe de pe teren
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
exclusiv Șeful Petrolului dezvăluie care este situația financiară a ploieștenilor și discuțiile cu Mehmet Topal: "Nu i-am ascuns...
SuperLiga   |  15:48
Șeful Petrolului dezvăluie care este situația financiară a ploieștenilor și discuțiile cu Mehmet Topal: "Nu i-am ascuns nimic, pentru că riscam!"
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după...
SuperLiga   |  15:42
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
Ce transferuri pregătește CFR Cluj după egalul cu Rapid + "Adevărul" despre aducerea lui Louis Munteanu
SuperLiga   |  15:32
Ce transferuri pregătește CFR Cluj după egalul cu Rapid + "Adevărul" despre aducerea lui Louis Munteanu
exclusiv Se naște o nouă forță în România? Milionarul care e gata să devină acționar majoritar la un club de tradiție
Liga 2   |  15:19
Se naște o nouă forță în România? Milionarul care e gata să devină acționar majoritar la un club de tradiție
Neil Lennon a confirmat următorul transfer al Rapidului: ”Va aduce calitate lotului”
Fotbal   |  15:15
Neil Lennon a confirmat următorul transfer al Rapidului: ”Va aduce calitate lotului”
Fotbalistul Universității Craiova, considerat ”cel mai bun jucător din România din ultimii 10 ani”
SuperLiga   |  14:46
Fotbalistul Universității Craiova, considerat ”cel mai bun jucător din România din ultimii 10 ani”
video Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu...
SuperLiga   |  14:28