S-a stabilit programul pentru liga secundă. Cum arată grupele care vor decide cine retrogradează

Steaua luptă să rămână în liga secundă Galerie foto (1 fotografii): S-a stabilit programul pentru liga secundă. Cum arată grupele care vor decide cine retrogradează
Foto: sportpictures  |   Steaua luptă să rămână în liga secundă

Radu Bordei   |   Publicat: 20.03.2024 14:52   |  Actualizat: 20.03.2024 14:32

Liga a doua și-a stabilit echipele calificate în play-off și play-out, iar acum Federația a stabilit și programul partidelor din această fază a campionatului, care va debuta pe 28 martie.

În play-off se știu echipele care vor ocupa locurile care pot duce în prima ligă, doar rămâne de văzut cine promovează direct și cine merge la baraj. În play-out toate echipele vor lupta să scape de retrogradare.

Cum arată formatul din play-off și play-out, în liga secundă

În play-off lucrurile sunt destul de clare. Șelimbăr și Corvinul nu au drept de promovare, așa că Gloria Buzău, Unirea Slobozia, Mioveni și Csikszereda sunt sigure de minim prezența în baraj. Slobozia și Gloria Buzău ocupă în acest primele două locuri, iar Unirea are un avantaj care pare să îi asigure promovarea directă, în acest moment.

În play-out lucrurile sunt puțin mai complicate. Cele 14 echipe au fost împărțite în două grupe de câte 7 formații și fiecare va juca cu fiecare câte un meci. La final, locurile 6 și 7 din fiecare grupă vor retrograda direct.

În prima grupă se regăsesc: Ceahlăul, CSM Reșița, FC Argeș, Metaloglobus, Dumbrăvița, Unirea Dej și Alexandria. În cea de -a doua le găsim pe: Chindia, CSA Steaua, Concordia, CSM Slatina, Progresul Spartac și Arsenal Tunari

Programul primei etape de play-off

Unirea Slobozia – CS Mioveni
AFK Csikszereda – CSC 1599 Șelimbăr
Corvinul Hunedoara – Gloria Buzău

Programul primei etape din grupa A de play-out

Ceahlăul Piatra Neamț – Metaloglobus București
CSM Alexandria – CSC Dumbrăvița
CSM Reșița – FC Unirea Dej

CFC Argeș stă

Programul primei etape din grupa B de play-out

CS Tunari – Chindia Târgoviște
Concordia Chiajna – Progresul Spartac
Viitorul Pandurii – CSA Steaua

CSM Slatina stă

Programul integral poate fi găsit pe site-ul FRF.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Gloria Buzău - CSC Șelimbăr 0-0. Ambele formații rămân fără victorie în play-off
Gloria Buzău - CSC Șelimbăr 0-0. Ambele formații rămân fără victorie în play-off
Gloria Buzău - CSC Șelimbăr 0-0. Ambele formații rămân fără victorie în play-off
Victor Pițurcă, discurs dezlănțuit la adresa CSA Steaua: ”Nu a existat niciun plan!” Care ar fi singura șansă pentru ca echipa să ajungă în Superligă
Victor Pițurcă, discurs dezlănțuit la adresa CSA Steaua: ”Nu a existat niciun plan!” Care ar fi singura șansă pentru ca echipa să ajungă în Superligă
Victor Pițurcă, discurs dezlănțuit la adresa CSA Steaua: ”Nu a existat niciun plan!” Care ar fi singura șansă pentru ca echipa să ajungă în Superligă
De abia revenită în Liga 2, o echipă de tradiție se află în pragul dezastrului: ”Iau în calcul să nu mai susțin financiar clubul” / ”Sunt datorii, restanțe”
De abia revenită în Liga 2, o echipă de tradiție se află în pragul dezastrului: ”Iau în calcul să nu mai susțin financiar clubul” / ”Sunt datorii, restanțe”
De abia revenită în Liga 2, o echipă de tradiție se află în pragul dezastrului: ”Iau în calcul să nu mai susțin financiar clubul” / ”Sunt datorii, restanțe”
”Noul Chivu” se ”călește” în Liga 2! Clubul său a refuzat deja trei oferte din Superligă: ”Va ajunge fotbalist mare!”
”Noul Chivu” se ”călește” în Liga 2! Clubul său a refuzat deja trei oferte din Superligă: ”Va ajunge fotbalist mare!”
”Noul Chivu” se ”călește” în Liga 2! Clubul său a refuzat deja trei oferte din Superligă: ”Va ajunge fotbalist mare!”
Fanii FCSB au atacat-o pe CSA Steaua la CNA! Din ce motiv cer ca ”militarii” să nu mai poată folosi București în denumire
Fanii FCSB au atacat-o pe CSA Steaua la CNA! Din ce motiv cer ca ”militarii” să nu mai poată folosi București în denumire
Fanii FCSB au atacat-o pe CSA Steaua la CNA! Din ce motiv cer ca ”militarii” să nu mai poată folosi București în denumire
Cine este tânărul jucător care a fost propus echipelor importante din Superligă: ”Mâine l-aș transfera!”
Cine este tânărul jucător care a fost propus echipelor importante din Superligă: ”Mâine l-aș transfera!”
Cine este tânărul jucător care a fost propus echipelor importante din Superligă: ”Mâine l-aș transfera!”

Cele mai citite

Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
SuperLiga  |  10 Aprilie 2024, 18:12
1.
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Diverse  |  10 Aprilie 2024, 14:40
2.
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Rapid pierde unul dintre  cei mai valoroși jucători din lot: ”Nu vrem să mai prelungim”
Rapid pierde unul dintre cei mai valoroși jucători din lot: ”Nu vrem să mai prelungim”
SuperLiga  |  11 Aprilie 2024, 08:00
3.
Rapid pierde unul dintre cei mai valoroși jucători din lot: ”Nu vrem să mai prelungim”
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Știri de ultimă oră din sport
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 23:58
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 23:42
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 22:59
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
Alex Mitriță l-a anunțat pe Gigi Becali în direct dacă vine la FCSB: ”Îi mulțumesc pentru interes!”
Alex Mitriță l-a anunțat pe Gigi Becali în direct dacă vine la FCSB: ”Îi mulțumesc pentru interes!”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 22:54
Alex Mitriță l-a anunțat pe Gigi Becali în direct dacă vine la FCSB: ”Îi mulțumesc pentru interes!”
Andreea Răducan, mesaj de încurajare pentru Simona Halep: ”Mi-aş dori să o avem în echipa olimpică!”
Andreea Răducan, mesaj de încurajare pentru Simona Halep: ”Mi-aş dori să o avem în echipa olimpică!”
Tenis   |  12 Aprilie 2024, 22:18
Andreea Răducan, mesaj de încurajare pentru Simona Halep: ”Mi-aş dori să o avem în echipa olimpică!”
Ofertă de 14.000.000 euro pentru Dennis Man de la un gigant din Europa! Propunerea, confirmată de un fost jucător al echipei: ”Da, sunt negocieri”
Ofertă de 14.000.000 euro pentru Dennis Man de la un gigant din Europa! Propunerea, confirmată de un fost jucător al echipei: ”Da, sunt negocieri”
Stranieri   |  12 Aprilie 2024, 22:03
Ofertă de 14.000.000 euro pentru Dennis Man de la un gigant din Europa! Propunerea, confirmată de un fost jucător al echipei: ”Da, sunt negocieri”
Ce salariu uriaș va încasa Florinel Coman la noua echipă. Gigi Becali: ”Mă bucur pentru băiat”
Ce salariu uriaș va încasa Florinel Coman la noua echipă. Gigi Becali: ”Mă bucur pentru băiat”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 21:54
Ce salariu uriaș va încasa Florinel Coman la noua echipă. Gigi Becali: ”Mă bucur pentru băiat”
Eugen Neagoe a vorbit despre perioada petrecută la Universitatea Craiova și o posibilă revenire în Bănie: ”Am câștigat cu Dinamo și mi-a sărit lumea în cap!”
Eugen Neagoe a vorbit despre perioada petrecută la Universitatea Craiova și o posibilă revenire în Bănie: ”Am câștigat cu Dinamo și mi-a sărit lumea în cap!”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 21:28
Eugen Neagoe a vorbit despre perioada petrecută la Universitatea Craiova și o posibilă revenire în Bănie: ”Am câștigat cu Dinamo și mi-a sărit lumea în cap!”
Ucraina - România 2-0, în barajul Billie Jean King Cup! ”Tricolorele”, la un meci de eșec
Tenis   |  00:37
Ucraina - România 2-0, în barajul Billie Jean King Cup! ”Tricolorele”, la un meci de eșec
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
SuperLiga   |  23:58
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
Ce fac stranierii români. Cosmin Olăroiu a pierdut Supercupa! Victorie uriașă pentru Metz și Ladislau Boloni în Ligue 1
Stranieri   |  23:54
Ce fac stranierii români. Cosmin Olăroiu a pierdut Supercupa! Victorie uriașă pentru Metz și Ladislau Boloni în Ligue 1
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
SuperLiga   |  23:42
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
Jovan Markovic a fost la un pas de bătaie la finalul meciului cu Farul! Atacantul a vrut să sară în tribună și a fost ținut...
SuperLiga   |  23:41
Jovan Markovic a fost la un pas de bătaie la finalul meciului cu Farul! Atacantul a vrut să sară în tribună și a fost ținut pe loc cu greu. Ce s-a întâmplat
Hagi pune presiune pe rivalele din Superligă: ”Venim din spate!” Cum a comentat eroul dobrogenilor victoria din Bănie
SuperLiga   |  23:12
Hagi pune presiune pe rivalele din Superligă: ”Venim din spate!” Cum a comentat eroul dobrogenilor victoria din Bănie
Pițurcă, dezvăluire explozivă: ”Mircea Lucescu a vrut să fie antrenor la Steaua. Valentin Ceaușescu i-a zis nu!” Acuzații...
SuperLiga   |  23:10
Pițurcă, dezvăluire explozivă: ”Mircea Lucescu a vrut să fie antrenor la Steaua. Valentin Ceaușescu i-a zis nu!” Acuzații grave la adresa lui ”Il Luce”
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu...
SuperLiga   |  22:59
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
Rezultate / Clasamente