Marius Niculae, deziluzionat: ”Vai de capul meu!”
Galerie foto(3) Galerie foto (3 fotografii): Marius Niculae, deziluzionat: ”Vai de capul meu!”
Cristian Stan | Publicat: 24.06.2026 20:50 | Actualizat: 24.06.2026 20:50
Fostul internațional român Marius Niculae (45 de ani) a rememorat perioada petrecută în Scoția, la Inverness Caledonian Thistle, și a vorbit deschis despre impresia pe care i-a lăsat-o fotbalul din această țară.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
După experiențe la Dinamo, Sporting Lisabona, Standard Liege și Mainz, ”Săgeată” avea să ajungă în anul 2008 în Regat, la Inverness.
Atacantul a explicat că, înainte de transfer, se aștepta să se adapteze rapid stilului de joc practicat în campionatul scoțian, însă realitatea din teren l-a surprins.

Marius Niculae : ”Nu mă așteptam ca băieții să nu aibă calitate”
Niculae a susținut că diferența de valoare dintre marile forțe Celtic și Rangers și restul formațiilor era una considerabilă, iar multe echipe compensau lipsa calității tehnice prin pregătirea fizică.
”Din punctul de vedere al mentalității, numărul 1. Ei aveau o problemă cu calitatea, mai ales la Inverness. Diferența uriașă între cele două, Celtic și Rangers, și restul. În iarnă dacă aveai 2-3 jucători buni, îi luau cele două. Râdeam de ei la tenisul cu piciorul, calitate mai slăbuță. La -1 acolo se resimțeau ca la -25 aici și mai ne și alergau pe câmpurile alea.
Era un tehnician antrenat de Ferguson, și ne alerga pe un platou... Vai de capul meu! 'Băi, tată, dar cu mingea când facem?' Alergam, alergam... 'Te plângi? Uită-te în spate'. Era o unitate militară. 'Băieții aia în spate au vreo 20 de kilograme, tu n-ai nimic. Hai să-ți zic de ce te alerg. Echipa asta asta nu are calitate multă, noi trebuie să compensăm și o facem prin parte fizică'. Că asta învățase de la Ferguson.
Tot timpul mi-a plăcut să învăț din obiceiurile oamenilor și din fotbalul respectiv, că de asta am ajuns și prin China, dar în Scoția am crezut, inițial, că voi face ravagii. Zic e pe stilul meu, pe bătaie, vin ăștia cu centrări, dădeam bine cu capul. Dar nu mă așteptam ca băieții să nu aibă calitate. Mă duceam la prima bară și o dădeau în spatele porții. Sau mă duceam la a doua bară și îl lovea pe primul. Nu a fost așa cum mi-am imaginat”, a spus Marius Niculae la Orange Sport.
După doar un sezon în fotbalul din Scoția, Marius Niculae avea să revină în România, la Dinamo.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite






