exclusiv Reghe, dezvăluire năucitoare: Borussia Dortmund a încercat să-i mituiască pe el și colegii lui la pauză. “Reuter a dat cu șutul în ușa vestiarului!”

Foto 1/6 Galerie foto(6) Galerie foto (6 fotografii): Reghe, dezvăluire năucitoare: Borussia Dortmund a încercat să-i mituiască pe el și colegii lui la pauză. “Reuter a dat cu șutul în ușa vestiarului!”

Costin Ștucan   |   Publicat: 04.10.2024 12:26   |  Actualizat: 04.10.2024 12:26

Invitat la podcastul iAM Ștucan, Laurențiu Reghecampf (49 de ani) a dezvăluit că Borussia Dortmund ar fi încercat să-i corupă pe el și pe colegii lui de la Energie Cottbus în pauza meciului din ultima etapă de Bundesliga, din sezonul 2002/2003. Meciul s-a terminat 1-1 și Dortmund a ratat grupele Champions League.

24 mai 2003. Înainte de ultima etapă a sezonului de Bundesliga, campioana en-titre Borussia Dortmund ocupa locul 2, ultima care ducea atunci direct în grupele Champions League. Echipa antrenată de legendarul Mathias Sammer avea un punct peste VfB Stuttgart, club unde juca Ionel Ganea.

VIDEO | Mai jos ai podcastul integral cu Laurențiu Reghecampf

Pentru a merge în UCL, Dortmund avea nevoie de victorie în fața micuței Energie Cottbus, aflată pe ultimul loc și deja retrogradată înaintea ultimei etape. La oaspeți, pe teren s-a aflat în acea după-amiază Laurențiu Reghecampf.

Meciul a început foarte bine pentru gazde. Dortmund - cu Weidenfeller, Reuter, Frings, Rosicky, Lars Ricken, Jan Koller și Ewerthon printre titulari - a deschis scorul în minutul 25 prin cehul Rosicky și a trimis mingea de două ori în bară.

Jan Koller e blocat în careul lui Cottbus. Fază din meciul controversat din 2003

După pauză, însă, Cottbus a început să pună probleme și a egalat în minutul 74 prin Rost.

S-a terminat 1-1 într-o atmosferă apăsătoare, iar Dortmund a ratat calificarea directă în grupele Champions League după ce Stuttgart a învins-o cu 2-0 pe Wolfsburg. În preliminariile Champions League, Borussia a fost eliminată de Club Brugge și a ratat prezența în cea mai importantă și mai bănoasă competiție de club europeană.

Asta e ce a văzut publicul german la televizor sau pe stadion.

În culise - susține Laurențiu Reghecampf - evenimentele au luat o turnură controversată la meciul din ultima etapă de Bundesliga. Invitat la podcastul iAM Ștucan, fostul fundaș dreapta de la Energie Cottbus a dezvăluit tratativele nevăzute de public:

“Aveam ultimul meci la Dortmund. Noi eram deja retrogradați. Noi, după meciul ăla, plecam deja la Mallorca toată echipă. Așa se întâmpla după fiecare campionat. La 3-4 zile plecai într-un fel de team-building”.

Moderator. Mergeați chiar dacă retrogradați…
Reghecampf: Da, așa s-a întâmplat. Noi ne așteptam ca la meciul respectiv ăia de la Dortmund să vină și să zică: “Băi, uite, vă dăm și vouă un cadou că plecați la Mallorca! Duceți-vă, uite, luați așa (face semn cu mâna că dă niște bani)… Noi ne batem la campionat!”. Ei trebuiau să ne bată pe noi și Dortmund era campioană (n.r. - Reghecampf face o confuzie, miza era locul 2. Bayern era deja campioană înainte de ultima etapă). Dacă îți aduci aminte, a câștigat Stuttgart campionatul cu Felix Magath. Cu Lahm, cu Kuranyi, toți copiii ăia care au plecat după aia.

Kohler, Augethaler și Stefan Reuter (primul din dreapta) sărbătoresc titlul mondial din 1990

Și (Dortmund) nu ne-a bătut. La pauză, a venit Stefan Reuter (n.r. - fundaș, campion european și mondial cu Germania, de 5 ori campion în Bundesliga cu Bayern și Dortmund). Era căpitan atunci. A venit și a dat cu șutul în ușa de la vestiarul nostru. Zice: “Ce faceți voi aici?!”. Că nu știu ce…Îți dai seama că au intervenit ăia și l-au dat afară. După aia veneau să ne dea 25.000, 30.000…N-a mai fost.

Poate ați primit mai mult de la Stuttgart?
Nu. Hai să îți spun. Lucrurile astea se puteau face ca echipă. Nu aveam nimic de câștigat sau de pierdut. Dar atunci a fost și ambiția noastră. “Bă, ce au făcut ăștia? Au zis că ne dau cinci-șase, nu ne-au luat în seamă. Acum, la pauză…”. Era 1-0 și s-a terminat 1-1.

Jucătorii lui Cottbus se bucură după golul marcat Borussiei. Reghecampf, vopsit blond, e mascat de mâna unui coleg

Bundesliga, trecut cu corupție

Dezvăluirea lui Reghecampf nu e total neașteptată. Bundesliga, unul dintre cele mai tari 4 campionate din lume, nu a fost ferită de-a lungul timpului de scandaluri de corupție.

În 1971, președintele clubului Kickers Offenbach, Horst-Gregorio Canellas, a dat drumul unei înregistrări în timpul petrecerii organizate cu împlinirea vârstei de 50 de ani. Invitații, printre care oficiali ai federației și ziariști, au putut auzi cum mai mulți jucători de primă ligă - printre care internaționalii germani Bernd Patzke și Manfred Manglitz - se ofereau să fie mituiți pentru a o ajuta pe Offenbach să scape de la retrogradare.

Stefan Reuter încearcă să-l consoleze pe Rosicky la finalul meciului cu Cottbus

În urma anchetei, 52 de jucători de la Hertha (unul era românul Laszlo Gergely), Stuttgart, Schalke, Bielefeld, Duisburg și Breinschweig au fost suspendați, împreună cu doi antrenori și 6 conducători de cluburi.

Fostul internațional român Ion “Puiu” Ionescu a dezvăluit și el recent o tentativă de corupție petrecută în finalul unui sezon de Bundesliga. Atacant la Alemannia Aachen între 1968 și 1970, Ionescu a povestit pentru Gazetă:

“Am avut și eu un episod legat de meciuri trucate. Cred că era printre ultimele meciuri din sezon, am jucat la Aachen cu FC Koln. Înainte de meci, m-am trezit acasă cu doi conducători de la Koln care voiau să mă roage să o las mai încet. S-au recomandat, erau de la FC Koln. Mi-au promis bani, mulți bani. Le-am zis: “Sunt străin în Germania. Nu veniți la mine chiar dacă vă e frică să nu vă dau gol. Duceți-vă la autohtoni. Nu pot face așa ceva. Mă fac de râs eu și fac de râs și țara mea”. Au plecat și i-am bătut. Am dat și gol (n.r. - Aachen - Koln 2-1, în penultima etapă din sezonul 1968-1969. Ionescu a deschis scorul)”.

Reghecampf, audiat în scandalul din 2005

În 2005, cu un an înainte de Mondialul organizat de Germania, un nou scandal uriaș a izbucnit în țara care a câștigat 4 titluri mondiale. O rețea condusă de frații croați Ante și Milan Sapina truca meciuri din 2. Bundesliga și liga a treia cu ajutorul mai multor arbitri și jucători.

În timpul investigației, principalul arbitru implicat - Robert Hoyzer - l-a nominalizat pe Laurențiu Reghecampf printre fotbaliștii implicați în trucarea de meciuri, însă centralul a susținut că românul joacă la Chemnitz, club pentru care Reghe nu a evoluat niciodată.

Laurențiu Reghecampf, poză de prezentare în tricoul lui Cottbus

Audiat de procurori, actualul antrenor a fost exonerat în timpul anchetei care a dus în cele din urmă la suspendarea a patru arbitri, printre care Felix Zweyer, centralul care a condus meciul România - Olanda 0-3 de la Euro 2024.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Gigi Becali a aunțat ce prime au primit jucătorii după victoria cu PAOK: ”Eram prea bucuros”
Ovidiu Burcă, pregătit să revină după aproape un an de pauză + Motivul pentru care nu a mai antrenat în urma plecării de la Dinamo
FCSB, decimată înainte de meciul cu Buzău! Chiricheș trebuie să se descurce "singur". Cum ar putea arăta primul 11
Cum a revenit Cătălin Hîldan în echipa lui Dinamo după împrumutul la Chindia: "Cornel Dinu propune un schimb"
Suporterii de la UTA și Petrolul, pact înainte de meciul direct! Decizia luată

Cele mai citite

Reghecampf, amendă uriașă din cauza Prodancei: “Am plătit 84.000 de euro la ANAF! Risca să fie arestată dacă nu plăteam!”. Cum reacționează impresara
Fotbal  |  01 Octombrie 2024, 16:00
1.
"Nu, nu Hagi”. Care este fotbalistul român preferat al lui Recep Erdogan: ”Parcă a fost electrocutat”
Diverse  |  03 Octombrie 2024, 11:29
2.
Emil Grădinescu, o nouă intervenție în disputa FCSB / Steaua! Ce a făcut comentatorul: ”Considerați că e un gest deontologic?”
SuperLiga  |  02 Octombrie 2024, 09:06
3.
Cine e sportiva ce a luat primul aur olimpic la floretă pentru România. Inspirată de Alexandre Dumas
Cum influențează grupele de muncă și indicele de corecție recalcularea pensiei? Cât dai impozit?
De ce nu va funcționa „camera de detenție” în școli? Psiholog: Copiii vor vedea totul ca pe un chiul
Știri de ultimă oră din sport
SuperLiga   |  04 Octombrie 2024, 15:06
SuperLiga   |  04 Octombrie 2024, 12:48
Verdictul lui Ilie Dumitrescu, după victoria FCSB-ului cu PAOK: ”El e omul meciului”
Europa League   |  04 Octombrie 2024, 11:53
Dialogul purtat de "Ferguson" Becali cu oficialii FCSB în minutul 40 al meciului: "Gigi, dacă dă gol îl mai schimbăm?"
Europa League   |  04 Octombrie 2024, 11:07
SuperLiga   |  04 Octombrie 2024, 10:55
live score Farul - Dinamo, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Cu o victorie, ”câinii” își cresc șansele la play-off
SuperLiga   |  04 Octombrie 2024, 10:45
De ce e FCSB pe locul 4, deși e la egalitate perfectă cu Tottenham, echipa de pe 3. Cum se face departajarea în Europa League din acest sezon
Europa League   |  04 Octombrie 2024, 10:39
Florin Tănase, declarație cu care intră definitiv în inima lui Gigi Becali, după victoria FCSB-ului cu PAOK: "Patronul e fericit acum"
Europa League   |  04 Octombrie 2024, 10:08
Diana Șoșoacă și-a depus candidatura la alegerile prezidențiale: ”Jumătate din România este peste graniță”
Cum poţi ieşi la pensie, la vârsta de 52 de ani? Noua lege a pensiilor îi avantajează pe aceşti români
Câți bani a cheltuit Klaus Iohannis pe deplasări în timpul celor două mandate. Românilor nu le va veni să creadă
SuperLiga   |  15:06
Ce facultate face David Popovici: ”Nu e despre mine, este despre binele pe care pot să-l fac”
Natație   |  15:03
Ovidiu Burcă, pregătit să revină după aproape un an de pauză + Motivul pentru care nu a mai antrenat în urma plecării de la...
SuperLiga   |  14:21
SuperLiga   |  13:21
SuperLiga   |  12:48
exclusiv Reghe, dezvăluire năucitoare: Borussia Dortmund a încercat să-i mituiască pe el și colegii lui la pauză. “Reuter a dat cu...
Fotbal   |  12:26
Europa League   |  11:53
Europa League   |  11:07